Спадът на естрогена, причинен от прехода към менопауза, е свързан с няколко здравословни проблеми при жените.
Най-известните симптоми са горещи вълни, сухота във влагалището, наддаване на тегло, повишен риск от остеопороза и сърдечносъдови заболявания.
Но има и други симптоми, които са по-малко известни и остават по-незабелязани, като сънна апнея - състояние, което може да има значителни последици за здравето на жените и още повече в този период от живота, когато сърдечносъдовият риск вече се увеличава.
Сънна апнея и менопауза
Честотата на сънна апнея се увеличава с преминаването на жените през менопаузата, като разпространението е 4,5 пъти по-високо при жени след менопауза, отколкото при жени в пременопауза.
При апнея дишането спира по време на сън.
Свързва се със силно хъркане, което обикновено се прекъсва периодично.
Сънят става неспокоен и през деня жените страдат повече от сънливост, умора, главоболие и промени в настроението.
Освен дневната умора, сънната апнея също причинява промени в кръвното налягане, което може да има фатални последици за здравето.
Сънна апнея и горещи вълни
Сънната апнея е респираторно разстройство, което е свързано със значително увеличаване на сърдечните заболявания, хипертонията, инсулта, депресията и преждевременната смърт.
Проблемът е, че симптомите - хъркане и спиране на дишането не са толкова тревожни, поради което заболяването остава по-незабелязано и по-малко диагностицирано.
Предишни проучвания предполагат, че предупредителен знак за сънна апнея при жени в менопауза са горещите вълни.
Колкото по-интензивни са били горещите вълни, толкова по-висока е честотата на сънна апнея.
Жените с наднормено тегло също са изложени на повишен риск, защото мастната тъкан затруднява проходимостта на дихателните пътища.
Сънна апнея и болки в ставите
Проучване е показало, че има ясна връзка между сънната апнея и болките в ставите, типични симптоми за този етап от живота на жените.
Изследователите са открили, че колкото по-голям е респираторният дистрес, толкова повече се увеличава интензивността на ставната болка.
Това се дължи на намаляването на нивата на естрогените.
Ставните тъкани имат естрогенни рецептори и естрогенът играе роля в поддържането на ставните тъкани като хрущяли, връзки и мускули.
Ето защо жените са по-склонни да изпитват болки в ставите след менопаузата.
Проучвания в лабораторни условия показват благоприятния ефект на естрогена.
Повишената честота на обструктивна сънна апнея в менопаузата не е свързана само с наддаването на тегло.
Намаляването на нивата на естрадиол би повлияло негативно на проходимостта на горните дихателни пътища при жените, което би благоприятствало появата на сънна апнея.
Защо е важно да се диагностицира апнеята?
Изследователите препоръчват на всички жени, които са преминали през менопаузата и имат болки в ставите, да си направят подробни дихателни изследвания, за да се установи или изключи сънната апнея като възможна диагноза.
Апнеята при жените не причинява толкова очевидни симптоми, освен силното хъркане.
Други симптоми като безсъние, умора и сутрешно главоболие също могат да се дължат на сънна апнея.
Понастоящем обструктивната сънна апнея се открива чрез респираторна полиграфия или болнична полисомнография, но в не много далечно бъдеще може да бъде открита чрез обикновен кръвен тест.
Референции:
https://www.sabervivirtv.com/medicina-general/mujeres-apnea-sueno-dolor-articular-menopausia_6905
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35231006/