При някои пациенти рискът от развитие на рак на гърдата е по-висок, независимо от начина на живот.
Кои са рисковите фактори?
- Пол: Над 99% от раковите заболявания на гърдата се диагностицират при жени;
- Възраст: около 80% от раковите заболявания на гърдата се диагностицират при жени над 50 години, 20% от тях - при жени под 50 години, половината от тях - при жени под 30-годишна възраст. Средната възраст на диагностициране е 61 години, но една трета от раковите заболявания на гърдата се диагностицират след 69 години.
- Фамилна генетична предразположеност;
- Анамнеза за предишни ракови заболявания на гърдата: вероятността за повторно развитие е три до четири пъти по-голяма. Например наличието на неинвазивен дуктален рак на гърдата увеличава риска от развитие на инвазивен рак на гърдата с осем до десет пъти. Неинвазивният лобуларен рак на гърдата увеличава риска от развитие на рак на гърдата и на двете гърди.
- Лезии на гърдите: при наличие на пролиферации на неракови клетки в гърдите - интрадуктална епителна хиперплазия. В зависимост от характеристиките на тези клетки, рискът от развитие на рак на гърдата е различен.
Лъчетерапия на гръдния кош: многократното прилагане на йонизиращи лъчи в областта на гръдния кош - например при лечение на болестта на Ходжкин или за скрининг за белодробни заболявания, повишава риска от рак на гърдата, особено ако лъчетерапията е била проведена преди 30-годишна възраст. - Продължително излагане на естрогени;
Генетични фактори
При наличие на роднини от първа линия - дъщеря, сестра майка, която е била диагностицирана с рак на гърдата, рискът от развитие на рак на гърдата се увеличава до два пъти при останалите членове в семейството.
Този риск се увеличава при наличие на:
- Двама роднини по първа линия, които са били диагностицирани с рак на гърдата;
- Роднини по първа линия, които са били диагностицирани с рак на яйчниците, рак на дебелото черво или ректума;
- Роднина от първа линия, който е развил два вида рак на гърдата;
- Роднина от мъжки пол, който е развил рак на гърдата;
Тази фамилна предразположеност се дължи на мутации в определени гени.
Научните изследвания са анализирали „фамилните“ ракови заболявания на гърдата, при които причината е генетична предразположеност, която се наблюдава при 5 до 10% от случаите на рак на гърдата.
Най-често наблюдаваните са два гена: BRCA 1 и BRCA 2, чиито мутации са свързани с по-висока честота на рак на гърдата и яйчниците при жените, но и на рак на гърдата при мъжете.
Тези гени кодират протеини, които предпазват клетките от ракова трансформация.
При наличие на мутация в тези гени, тази ракова трансформация става по-вероятна.
Около две на хиляда жени имат мутации в гените BRCA 1 и 2.
Други, по-редки мутации, също са наблюдавани и е анализирана връзката им с по-висок риск от развитие на рак на гърдата.
Естрогени и рак на гърдата
Клетките на гърдата са чувствителни към естроген - женският полов хормон и по-специално към наличието на естроген в кръвта през целия живот.
Всички фактори, които увеличават общата продължителност на излагане на естроген в кръвта, увеличават риска от развитие на рак на гърдата.
Рискът от рак на гърдата се увеличава при:
- Жени, при които менструацията е настъпила преди 12-годишна възраст;
- Жени, при които менопаузата е настъпила след 50-годишна възраст;
- Жени, които не са имали деца - естрогенът рязко намалява по време на бременност и кърмене или такива, които са родили първото си дете след 35 години;
Затлъстяване - мазнините произвеждат естроген, особено след менопаузата;
Следователно при жените, които са имали няколко деца и са ги кърмили, рискът от рак на гърдата е по-нисък.
Кои фактори от начина на живот увеличават риска?
- Наднормено тегло и затлъстяване след менопаузата;
- Тютюнопушене и дори пасивно тютюнопушене;
- Честа консумация на алкохол;
- Заседнал начин на живот;
- Хормонална заместителна терапия при менопауза - прием на естроген и прогестерон, която се прилага непрекъснато за повече от пет години;
- Прием на противозачатъчни средства непрекъснато за период от повече от четири години: тези терапевтични средства повишават риска от развитие на рак на гърдата, но този повишен риск изчезва десет години след спиране на употребата. Контрацептивите обаче намаляват риска от рак на яйчниците, особено при жени, които имат мутации в гените BRCA 1 и 2.
Референции:
https://www.vidal.fr/maladies/cancers/cancer-sein/facteurs-risque.html