Гени, свързани с повишена чувствителност към рак на гърдата
Досега са идентифицирани два гена за предразположеност към рак на гърдата, наречени BRCA1 и BRCA2, разположени съответно на хромозоми 17 и 13.
Тези два гена участват във възстановяването на мутациите и уврежданията, които настъпват редовно в ДНК.
Наличието на мутации в един от тези два гена нарушава тази функция и значително увеличава риска от развитие на рак на гърдата и яйчниците.
Мутациите в тези гени увеличават риска от развитие на:
- Рак на гърдата в млада възраст, обикновено преди менопаузата. При жена, носеща мутация в BRCA1 или BRCA2, рискът от рак на гърдата варира от 40% до 80%, в зависимост от вида на съответния ген, фамилната анамнеза за рак на гърдата и възрастта;
- Рак на двете гърди - двустранен рак на гърдата;
- Рак на яйчниците, предимно след 40-годишна възраст. Този риск варира в зависимост от гена и фамилната анамнеза.
Смята се, че около 60 000 жени са носители на една от тези две генетични мутации.
Те могат да се предават от всеки един от двамата родители и значително увеличават риска от развитие на рак на гърдата или рак на яйчниците впоследствие.
Установено е, че дреги 60 000 жени също носят мутация в неидентифициран ген, която увеличава риска от развитие на рак на гърдата.
Най-трудното е да се идентифицират тези пациенти, които са носители на мутацията.
Големият брой случаи на рак на гърдата в семейството може да предполагат наследствена предразположеност към развитие на рак.
Все пак, това невинаги е така. По същия начин, в едно семейство може да няма никой засегнат досега, но това не означава, че човек не е носител на мутацията, която може например да е била предадена от бащата.
Онкологичните генетични консултации имат за цел идентифициране и предотвратяване на наследствените ракови заболявания.
Чрез реконструкция на фамилната анамнеза се преценява дали да се извършват генетични тестове.
Индивидуални критерии за предразположеност
- Рак на гърдата, настъпил преди 36-годишна възраст.
- Костно-мозъчен тип рак на гърдата специфичен тип рак на гърдата, независимо от възрастта на поставяне на диагнозата.
- Рак на яйчниците, диагностициран преди 70-годишна възраст. В този случай се изключват туморите на зародишните клетки и граничните тумори.
- Мъже, които са били диагностицирани с рак на гърдата преди 70-годишна възраст, тази възрастова граница обаче трябва да се обсъжда за всеки отделен случай.
Критерии за фамилна предразположеност
- Най-малко три случая на рак на гърдата в семейството, свързани с роднини от първа или втора линия, независимо от възрастта на диагнозата.
- Два случая на рак на гърдата в семейството, свъзрани с роднини от първа и втора степен, при които в поне един от случаите диагнозата е поставена преди 40-годишна възраст.
- Жена с рак на гърдата и поне един роднина, от първа или втора линия на родство с рак на яйчниците, независимо от възрастта на поставяне на диагнозата.
Други мутации
Други редки синдроми на предразположеност повишават риска от рак на гърдата - такива са мутацията на гените, участващи в възстановяването на ДНК и спирането на клетъчното размножаване при нарушения в структурата на ДНК.
Такива са следните гени:
- T53 - мутацията в този ген се открива при хора със синдром на Ли Фраумени, който също повишава риска от развитие на рак на кръвта и мозъка и увеличава риска от сарком.
- CHEK2 - мутацията в този ген се открива при хора с атаксия-телеангиектазия.
- PTEN - мутацията в този ген се открива при хора със синдром на Каудън, която също предразполага към колоректален карцином и рак на щитовидната жлеза.
- STK11, наричан още PJS или LKB1 - мутацията в този ген се открива при хора със синдрома на Peutz-Jeghers. Наличието на това заболяване също повишава риска от колоректален карцином, рак на яйчниците и тестисите.
Референции:
https://www.e-cancer.fr/Patients-et-proches/Les-cancers/Cancer-du-sein/Facteurs-de-risque/Predispositions-genetiques
https://curie.fr/dossier-pedagogique/cancers-du-sein-les-facteurs-de-risque-hereditaires