Нарушенията в психичното здраве могат да засегнат мъжете и жените по различен начин. Психичното здраве включва емоционално, психично и социално благополучие.
Някои от заболяванията са по-често срещани сред женския пол, например депресия, тревожност и отделните хранителни разтройства. Съществуват и нарушения, които са характерни само за жените. По време на значителни хормонални изменения е възможна проявата на депресивна симптоматика, например по време на или след бременност - перинатална депресия, около времето на менструалното кървене - предменструално дисфорично разстройство, и по време на менопауза - депресия, свързана с перименопаузата.
По отношение други психични разстройства, като шизофрения и биполярно разстройство, учени не са разкрили различия в честотата на диагностициране. Мъжете и жените биха могли да развият едни и същи психични разтройства, но проявената симтоматика да бъде различна. Някои симптоми са по-чести при жените, отколкото при мъжете. Ходът на заболяването също може да се повлияе от пола на пациентите. При жените често се наблюдава появата на различни негативни емоции. Някои от наблюдаваните симптоми са:
- Постоянна тъга или чувство на безнадеждност;
- Забележими промени в настроението, нивото на енергия или апетита;
- Трудно заспиване или прекалено дълъг сън;
- Промени в апетита или теглото;
- Злоупотреба с алкохол и/или наркотици;
- Намалена енергия или умора;
- Повишено чувство за страх или безпокойство;
- Виждане или чуване на неща, които не са реални;
- Диаметрални разлики в настроенията - прекалено щастливи или прекалено тъжни;
- Болки, главоболие или храносмилателни проблеми без ясна причина;
- Гняв или раздразнителност;
- Социална изолация;
- Мисли или поведение, които пречат на работата, семейството или социалния живот;
- Мисли за смърт или самоубийство, както и опити за самоубийство.
Поставянето на ранна диагноза на психично разстройство е от голямо значение, тъй като това може да предотврати редица сериозни последици за засегнатия и/или за неговите близки. Разстройствата могат значително да засегнат начина на мислене, усещане и държание.
В зависимост от тежестта, характерните прояви на заболяванията и пациента се определя строго индивидуален подход за справяне със състоянието. Лечението на психичните разстройства е комплексно и обикновено се прилага до края на живота след поставяне на диагнозата. То може да включва медикаменти, психотерапия и други по-алтернативни терапевтични подходи.
Референции:
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/women-and-mental-health