Посочена е връзка между костната плътност и хормоналната терапия при жени, преминали през менопауза. Хормоналната терапия може трайно да допринесе за подобряване на костната минерална плътност, дори след прекратяването ѝ.
Остеопорозата e прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с крехки, чупливи кости и повишен риск от фрактури.
Обичайно костите преминават през процес, наречен костно ремоделиране – това означава, че старата кост се резорбира и заменя с нова здрава кост. Костното ремоделиране помага на организма за възстановяване след наранявания. При остеопороза естественото протичане на този процес е нарушено.
При намаляване на костна плътност трябва да се има предвид намаляване на минералната костна плътност, тоест съдържанието на минерали в костта намалява, нарушават се процесът на костно ремоделиране и се развива остеопороза. Веществата, които придават на една кост твърдост и плътност, са минерали като хидроксиапатит.
Най-често срещаната форма на остеопороза е първичната ѝ форма. Тя включва постменопаузалната оспеопороза, която настъпва вследствие на бързото намаляване на естроген в организма след менопауза и се среща при жени между 50 и 65 години. Конкретно намаляването на естроген в организма е обект на наблюдение на учените от Университета Сиан Дзяотон, Китай.
Хормоналната терапия е ефективен начин за предотвратяване на постменопаузална остеопороза при жените. На теория приемът на хормони като естроген или прогестин директно би подобрил трайно костната плътност, но няма достатъчно налични данни за ефектите върху костите при прекъсване на хормоналната терапия. Заключенията от проучването, публикувано в сп. Menopause показват подобрена костна минерална плътност в лумбалните прешлени дори след прекъсване на хормоналната терапия. Лумбалните прешлени са пет прешлена в гръбначния стълб, които са разположени в долната му част.
Естрогенът забавя скоростта на костната резорбция (един от процесите, необходими за костно ремоделиране). По този начин се постига баланс между резорбцията и новото костно формиране. Учените твърдят, че всички видове хормонална терапия предпазват от загуба на костна плътност, освен пластирите с естроген.
Референции:
Chao, S. (2023, May 2) Association of hormone preparations with bone mineral density, osteopenia, and osteoporosis in postmenopausal women: data from National Health and Nutrition Examination Survey 1999-2018. Retrieved 2023, May 15 from https://journals.lww.com/menopausejournal/Fulltext/9900/Association_of_hormone_preparations_with_bone.179.aspx