Алкохолът действа върху нервната система по различни начини, не всички от които са напълно изяснени досега.
При прекомерна консумация предизвиква различни усещания.
Все още е трудно да се направи пълна схема на механизма, по който действа алкохолът на човешкия организъм.
Това е така, поради факта, че алкохолът, в случая етанолът, е малка молекула, която за разлика от други средства, не действа върху една единствена мишена, а върху множество нервни рецептори, чрез които невроните комуникират с помежду си.
Следователно алкохолът променя действието на големите невронни мрежи.
Най-общо казано, алкохолът нарушава когнитивните и двигателните процеси.
Най-вероятната хипотеза е, че прекомерната консумация на алкохол променя активността на фронталните кортикални зони в мозъка, обяснява Микаел Наасила, директор на Изследователската група за алкохолна и наркотична зависимост в Института по медицински проучвания и здраве.
Тези зони обаче позволяват анализ на ситуацията в околната среда и следователно осигуряват контрол на нашето поведение.
Алкохолът неутрализира действието на два основни невромедиатора
След като този контрол бъде премахнат, човек дава свобода на своите емоции и желания, независимо от последствията и социалния контекст.
По този начин инхибирането на фронталния контрол насърчава съпричастността, но също така насърчава поемането на риск, предприемането на действия и дори в някои случаи насърчава насилието.
На ниво неврони, дезинхибиторният ефект на алкохола може да се обясни, поне отчасти, с факта, че той неутрализира действието на два невромедиатора, които са важни за възприемането на околната среда и поддържането на бдителността - норадреналин и серотонин.
Свързвайки се с рецепторите за гама-аминомаслена киселина, която е основният инхибиращ невротрансмитер в централната нервна система, алкохолът упражнява инхибираща активност върху норадреналина и серотонина и нарушава тяхната секреция, обяснява невробиологът Жан-Пол Тасин.
Норадреналинът ни позволява да реагираме при наличие на опасност.
Серотонинът от своя страна играе важна роля в емоционалността и настроението.
Алкохолът насърчава секрецията на "ендогенни морфини"
В допълнение, алкохолът насърчава секрецията на "ендогенни морфини", които се свързват с други рецептори, които също имат инхибиращо действие.
По-важното е, че етанолът засилва освобождаването на допамин, участващ в системата за възнаграждение и пристрастяване, което ще предизвика приятни усещания, понякога дори еуфория.
Възбуден и еуфоричен, потребителят може да почувства усещане за всемогъщество, докато неговите системи за бдителност са отслабени.
И такъв е рискът от алкохола по време на шофиране или други ситуации, изискващи повишено внимание - човек се чувства сигурен в себе си, когато всъщност е по-малко бдителен.
Източници:
https://www.science-et-vie.com/corps-et-sante/comment-lalcool-peut-il-avoir-un-effet-desinhibant-6167