Разкрити са специфичните неврони в мозъка, които загиват при пациенти с болест на Паркинсон.
Болестта на Паркинсон е едно от най-често срещаните неврологични заболявания. Характерна е бавно прогресиращата дегенерация на клетки от централната нервна система.
Разграждането на допаминовите неврони в областта на мозъка, наречена substantia nigra pars compacta, е основен отличителен белег на болестта на Паркинсон.
Допаминът регулира настроението, познавателните способности и двигателния контрол. Загубата на този вид клетки мого често води до симптоми, които включват тремор, депресия и когнитивен спад.
В ранните стадии на заболяването не всички неврони в substantia nigra pars compacta са засегнати. Някои клетки загиват в ранните стадии на заболяването, докато други остават непокътнати. Това означава, че някои нерони са по-податливи на дегенеративни промени в сравнение с други.
За да разберат причината, учени преглеждат общо 22 048 мозъчни клетки на 10 пациенти с Паркинсон или друга форма на деменция, както и на осем души без когнитивни разстройства.
При преглед на генната експресия на тези клетки са разкрити 10 субпопулации от допаминови неврони в различни части на substantia nigra pars compacta.
Различните видове клетки са идентифицирани и локализирани с помощта на технология за проверка на генната експресия в целия геном, наречена Slide-seq.
Една от тези групи клетки е локализирана основно във вентралната област, където обикновено се наблюдава дегенерацията на неврони при деменция.
При пациентите с напреднала болест на Паркинсон и деменция, които са включени в проучването, е разкрита липсата на този вид нервни клетки, експресиращи AGTR1 гена.
Това, заедно с повишената регулация на някои гени, предполага, че тази субпопулация от клетки е първата, при която настъпват нарушения в резултат на невродегенеративни заболявания.
Необходимо е провеждането на допълнителни изследвания, с помощта на които може да се разработи ефективно лечение при болест на Паркинсон.
Информация зе публикувана в сп. Nature Neuroscience.
Референции:
https://www.iflscience.com/
https://www.nature.com/articles/s41593-022-01061-1