Само два гена може да се окаже, че са причината за развитието на шизофрения, става ясно от ново проучване. В него се изяснява, че задействането им по време на ранното вътреуторбно развитие води до неправилно формиране и развитие на мозъка. 1


Обикновено първите симптоми на шизофрения се забелязват в млада възраст, млада възраст, но при възрастните. Специалистите обаче отдавна предполагат, че заболяването е причинено от възникнали нарушения още при ранното ембрионално развитие на мозъка. Част от предполагаемите причини са стрес, глад, недостатъчност на витамин Д и проблеми с имунитета при бъдещата майка. 


Предположенията, че шизофренията тръгва още преди раждането са направени след като при пациенти се установява наличието на разширени кухини на вентикулите в мозъка, което би могло да се получи от етапа на формиране му още от първите седмици на бременността. 2



За да проверят хипотезата си, изследователите отглеждат мини мозъци от стволови клетки, получени от засегнати с шизофрения пациенти и хора без заболяването. 


При секвениране генома и сравняването на отгледаните по лабораторен път мини мозъци, учените установили наличие на понижена експресия на два гена, заради които в отделни мозъчни участъци се наблюдавал недостиг на клетки и активно загиване на други клетки.


По-нататък изследователите се опитали да повлияят на този процес чрез генна терапия. Те успели да заменят повредените гени и да ускорят клетъчния растеж със специално създаден препарат, което и предотвратило развитието на патологичния процес. Според учените на база откритията им медицинската наука би могла да създаде ефективна терапия срещу шизофрения. 


Същият екип продължава да търси връзката между генетичните фактори и влиянието на околната среда, отново използвайки за целта отглеждането на мини мозъчни модели в лабораторни условия.


От шизофрения страда около 1% от глобалното население.   

 

Източници:

  1. Schizophrenia is defined by cell-specific neuropathology and multiple neurodevelopmental mechanisms in patient-derived cerebral organoids | Molecular Psychiatry (nature.com)
  2. Mapping adolescent brain change reveals dynamic wave of accelerated gray matter loss in very early-onset schizophrenia - PubMed (nih.gov)