Много жени днес се опитват да заченат след 35-годишна възраст. Тази възможност може да бъде пълна с радост и изпълнена с въпроси. Въпреки някои предизвикателства, много жени на тридесет и четиридесет години успешно забременяват.
Най-честата причина за свързания с възрастта спад на плодовитостта е по-рядката овулация. С напредване на възрастта жените започват да имат периодични цикли, при които яйцеклетка не се отделя. Качеството и количеството на яйцеклетките също намаляват при жените на 30-40 години.
Въпреки че общият брой яйцеклетки не може да бъде увеличен, изследванията показват, че качеството им може да бъде подобрено. Доказано е, че добавки, съдържащи миоинозитол, фолиева киселина и мелатонин, помагат за подобряване на качеството на яйцеклетките и функцията на яйчниците.
Други причини за по-трудното зачеване след 35-годишна възраст включват:
- Инфекция или операция, която е причинила белези около фалопиевите тръби или шийката на матката;
- Ендометриоза;
- Миома или маточни заболявания;
- Намаляване на цервикалната течност;
- Хронични здравословни проблеми като високо кръвно налягане или диабет.
Спонтанният аборт също е по-често срещан при жени над 35 години. Това често се причинява от повишената честота на хромозомни аномалии. Жените на възраст 35-45 години имат 20-35 % по-голям риск от спонтанен аборт.
Как мога да увелича шансовете си за зачеване?
Има много неща, които можете да направите, за да улесните забременяването. Например:
- Планирайте среща с акушер-гинеколога си. Прегледате медицинската си история, текущите лекарства и цялостния начин на живот. Това ви дава възможност да се справите с всякакви притеснения относно опита да забременеете след 35-годишна възраст.
- Средното време, необходимо на двойка над 35-годишна възраст за зачеване е 1-2 години, така че се опитайте да останете позитивни, ако не забременеете веднага.
- Жена, която е физически, психически и емоционално здрава, е по-вероятно да забременее.
- Алкохолът, тютюнопушенето и кофеинът могат да повлияят негативно на плодовитостта.
- Наднорменото или поднорменото тегло също оказват влияние, като пречат на хормоналната функция.
- Наблюдаването на вашите признаци на плодовитост може да ви каже много за вашето тяло: записването на базалната ви телесна температура и характеристиките на цервикалната течност може да ви помогне да определите най-доброто време за полов акт, докато се опитвате да забременеете. Тези признаци също могат да разкрият дали овулирате редовно. „Запознаването” с вашата плодовитост също ще ви помогне да определите дали изпитвате признаци и симптоми на бременност.
Източник:
americanpregnancy.org