Синдромът на поликистозните яйчници (СПЯ) е едно от най-честите репродуктивни заболявания при жени. Той има много разнообразна клинична изява. СПЯ има три основни компонента, които се съчетават помежду си. Това са ановулаторните цикли, хиперандрогенемия и поликистозна структура на яйчниците.
Един от най-честите симптоми на СПЯ е нередовната менструация. Нарушенията в менструалния цикъл отразяват дисфункцията на яйчниците и липсата на овулация. От там произлизат и трудностите за забременяване при жени със СПЯ.
Обичайно СПЯ се изявява при момичета след настъпване на менархе (периодът, който обозначава настъпването на първа менструация). За този период ановулаторните цикли са обичайна находка. В такъв случай как да разберем, че има проблем?
Нерегуларните менструации са характерни до 1 година след менархе. В периода между 1 и 3 години след менархе, за нормална дължина на цикъла се приема между 21 и 45 дни. При жени, достигнали полова зрялост, менструациите настъпва нормално между 21 и 35 дни (средно 28 дни) или наличие на най-малко 8 менструации годишно. Всяко удължаване на цикъла над 90 дни, настъпило година след менархе, се счита за патологично.
Непредвидимите овулации са една от основните причини за трудно забременяване при жени със СПЯ. Те не са стерилни, а по-скоро субфертилни, т.е. могат да забременеят спонтанно, но след продължителни опити.
Биохимичната или клинична хиперандрогения се наблюдава при 60-100% от жените със СПЯ. Израз на хиперандрогенията са кожни проблеми, като акне, алопеция (оплешивяване) и хирзутизъм (повишено окосмяване). Основният проблем се крие в пило-себацейната единица. Това сборно понятие описва анатомична структура, която се състои от космения фоликул, косменото стъбло и придружаващата ги мастна жлеза.
Пило-себацейната единица е чувствителна на влиянието на мъжките полови хормони (андрогените). Повишените им системни или локални нива стимулират образуването на себум и растежа на терминално окосмяване (това са по-дебели и тъмни косми). Така при жени с хиперандогенизъм е характерна мазната и склонна към акне кожа, както и повишено окосмяване по андроген-зависимите зони – лице, рамене, гръб, срединна линия на корема, вътрешната страна на бедрата. Косата също не е пощадена от действието на андрогените, като може да настъпи оплешивяване от мъжки тип – в областта на темето.
Друг характерен симптом на СПЯ е затлъстяването и произхождащите от него метаболитни и сърдечно-съдови усложнения. Преразпределението на мазнините е от мъжки тип, т.е. в областта на корема (центрипетално). Обиколката на талията надхвърля 80 см (нормата за жени), а съотношението талия/ханш е над 0.85 (при норма за жени под 0.8).
Центрипеталното затлъстяване е свързано с множество метаболитни отклонения, като инсулинова резистентност и нарушения във въглехидратния толеранс, и дислипидемия. Инсулиновата резистентност е честа находка при СПЯ. Тя значително увеличава риска от въглехидратни нарушения като предиабет, гестационен диабет и захарен диабет тип 2. Чернодробната стеатоза (омазняване на черния дроб) е честа находка при жени със СПЯ и затлъстяване.
Инсулиновата резистентност и хиперандрогенизма увеличава риска от синдрома на обструктивна сънна апнея при жени със СПЯ. Симптомите на сънна апнея са хъркане, чувство за умора след събуждане и дневна сънливост. Нарушенията в съня задълбочават инсулиновата резистентност и въглехидратните отклонения.
При жените със СПЯ значително по-често се наблюдават разстройства на настроението и депресия. Качеството на живот и самочувствието се нарушават значително вследствие на затлъстяването, повишеното окосмяване и акнето, както и репродуктивните проблеми. Жените със СПЯ по-често имат намалено либидо и сексуална дисфункция. Доказано е, че качеството на живот се подобрява след редукция на тегло и прием на орални контрацептиви за потискане на хиперандрогенизма.
Референции:
1. Legro RS. Evaluation and Treatment of Polycystic Ovary Syndrome. 2017 Jan 11. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000–. PMID: 25905194.
2. Teede HJ, Misso ML, Costello MF, Dokras A, Laven J, Moran L, Piltonen T, Norman RJ; International PCOS Network. Recommendations from the international evidence-based guideline for the assessment and management of polycystic ovary syndrome. Fertil Steril. 2018 Aug;110(3):364-379. doi: 10.1016/j.fertnstert.2018.05.004. Epub 2018 Jul 19. PMID: 30033227; PMCID: PMC6939856.