Всяка клетка, тъкан или орган има някакъв вътрешен биологичен часовник, който се координира от мозъкa и работи в синхрон с ритмите в природата.
Биологичният часовник често се споменава, когато става дума за зачеване и бременност. Вярно е, че фертилността започва да намалява в средата на 30-те години, но все пак забременяването е възможно и на по-късен етап от живота.
Всъщност, биологичният часовник описва психологическия натиск, който човек би могъл да усети, когато не е успял да стане родител до определена възраст.
Какво представлява биологичният часовник?
Когато става дума за зачеване, терминът „биологичен часовник“ се отнася до факта, че често е по-трудно да се забременее с напредване на възрастта.
Много научни изследвания доказват, че броят и качеството на яйцеклетките и сперматозоидите намаляват с времето.
Сред причините, поради които жените избират да отложат раждането, са:
- Развитието на кариера;
- Липса на подходящ партньор;
- Липса на дом и икономическа сигурност;
- Съжителство на семейни начала, което измества брака;
- Растящият дял на разводите;
- Промяната в обществените норми и ценности;
В коя възраст фертилността е най-голяма?
Точно както менструацията започва и спира на различна възраст при различните жени, така и възрастта, в която настъпва пика на фертилността, също се различава.
Учените не посочват конкретна възраст, в която жените са най-фертилни, но консенсусът е, че фертилността достига връх в началото на 20-те години и започва да намалява след 32-та година.
След 37-та година забременяването става по-трудно при много жени. При мъжете фертилността започва да намалява след настъпването на 40-тата година.
Защо фертилността намалява с възрастта?
Данни на Американския колеж по акушерство и гинекология показват, че яйчниците на бебе от женски пол съдържат до 7 милиона яйцеклетки (наричани още ооцити), докато е в утробата на своята майка.
От този момент нататък броят им намалява непрекъснато с течение на времето. В пубертета яйчниците съдържат между 300 000 и 500 000 яйцеклетки. Когато настъпи менопаузата, което обикновено се случва на около 52-годишна възраст, яйчниците могат да съдържат около 1000 яйцеклетки.
Здравето на яйцеклетките също се влошава с времето, а нивото на репродуктивните хормони се понижава. В същото време с напредване на възрастта рискът от определени заболявания расте. Сред заболяванията, които могат да затруднят забременяването, са:
- Ендометриоза;
- Синдром на поликистозните яйчници;
- Възпалително заболяване на таза;
- Миома на матката;
- Хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм;
- Рак.
Забременяването в по-напреднала възраст крие някои рискове, включително:
- Гестационен диабет;
- Прееклампсия;
- Преждевременно раждане;
- Ниско тегло на бебето при раждане;
- Раждане с цезарово сечение.
Все пак, забременяването е възможно и в по-напреднала възраст и остава дълбоко личен избор на първо място.
В наши дни има възможности за отлагането му, сред които е и замразяването на яйцеклетки. Процедурата обаче е скъпа и крие рискове, които трябва да бъдат внимателно обмислени.
Източник:
https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2014/03/female-age-related-fertility-decline
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529638/
https://www.healthline.com/health/biological-clock-women