Какво е влиянието на ендометриозата върху плодовитостта?
Според данните от различни анализи, 35 до 55% от случаите на безплодие се дължат на ендометриоза.
Установено е, че при приблизително 30 до 50% от жените, които са с диагностицирана ендометриоза, се наблюдават репродуктивни нарушения.
Екип от британски изследователи е успял да разкрие механизмите, които биха обяснили връзката между ендометриозата и безплодието.
За целта на изследването са били взети проби от перитонеална течност от шест жени с диагноза ендометриоза и шест незасегнати жени, при които не са били диагностицирани гинекологични заболявания.
Перитонеалната течност е в контакт с фалопиевите тръби.
Фалопиевите тръби са покрити по повърхността си с епителни реснички, които деликатно се движат и осъществяват преминаването на яйцеклетката по фалопиевите тръби, за да може да се осъществи оплождането от сперматозоид.
Учените са наблюдавали ефекта на течността върху фалопиевите тръби, взети от пациентки, на които е била извършена хистеректомия поради миома.
Изследователите са установили, че честотата на цилиарните вибрации на епителните реснички, покриваща фалопиевите тръби, е била по-ниска с 24% при пробите, които са били взети от пациентки с ендометриоза.
Това инхибиране на подвижността на епителните реснички може да обясни репродуктивните нарушения при жените с ендометриоза.
Идентифицирането на специфичните молекулярни механизми, които понижават подвижността на ресничките, е важна насока за бъдещи изследвания, за да може да се открие ефективно лечение.
Други причини, които водят до безплодие при ендометриоза
- Увеличаване на нивата на IgG и IgA антитела и ендометриални лимфоцити, които могат да повлияят на имплантирането на ембриона в матката;
- Хормонални аномалии - дисовулация и вредно въздействие върху ооцитите са споменати в множество проучвания, но без потвърждение, въпреки това последните проучвания показват намален процент на успеваемост за забременяване при жени-донори на яйцеклетки, при които е била установена умерена ендометриоза;
- Основните фактори за безплодие в случаите на ендометриоза остават свързани с анатомичните лезии, с които е свързано заболяването - перитубо-яйчникови сраствания, промени във фалопиевите тръби, ендометриоми на яйчниците;
- Нарушен яйчников резерв - това се наблюдава по-често, когато пациентката е имала преди това ендометриозни кисти. Тези кисти нахлуват в яйчника и унищожават част от яйцеклетката.
Референции:
https://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2002/sem02/mag1213/dossier/sa_6247_endometriose_fertilite.htm
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673602112475