Тютюнопушенето, нивото на физическа активност, диетата, теглото, кръвната захар, холестеролът и кръвното налягане бяха за повече от десетилетие 7-те фактора, които Американска кардиологична асоциация е използвала за измерване на сърдечносъдовото здраве.
Сега се добавя и нов елемент, който е ключов за здравето на сърцето: сънят.
Актуализираните препоръки, публикувани в сп. Circulation, предполагат, че за възрастните е необходимо да спят между 7 и 9 часа на ден и повече, за да се осигури необходимата грижа за здравето на сърцето.
Как сънят влияе на сърцето?
Сънят влияе върху цялостното здраве и хората, които имат здравословен и изграден режим на съня, имат по-добър контрол върху теглото, кръвното налягане и нивата на глюкозата в кръвта, поясняват учените.
- Затлъстяване - недостатъчният сън е свързан с ниски нива на мелатонин - хормонът на съня, което от своя страна е свързано с намален разход на енергия и окисляване на мазнините.
- Хипертония - липсата на сън може да причини хормонални промени, които повишават кръвното налягане.
- Диабет - пълноценният сън е от ключово значение за правилното функциониране на панкреаса и освобождаването на адекватни нива на инсулин.
Между 7 и 9 часа сън на нощ
Според Американската кардиологична асоциация има достатъчно научни доказателства, които гарантират, че продължителността на съня е свързана със здравето на сърдечносъдовата система.
Идеалният среден брой часове сън на нощ е както следва:
- Между 7 и 9 часа на денонощие за възрастни;
- От 10 до 16 часа за деца на възраст до 5 години;
- Между 9 и 12 часа за деца на възраст от 6 до 12 години;
- От 8 до 10 часа за юноши между 13 и 18 години.
От Американската асоциация по съня уверяват, че в днешно време е много лесно да разберем по колко часа спим.
Напредъкът в начините за измерване на съня, например с преносими устройства, позволява на хората надеждно и рутинно да наблюдават навиците си за сън у дома.
8 сърдечносъдови рискови фактори
Сърдечносъдовите заболявания са водещата причина за леталитет в света.
Въпреки това повече от 80% от всички сърдечносъдови събития могат да бъдат предотвратени със здравословен начин на живот и контрол на известни сърдечносъдови рискови фактори.
Американската кардиологична асоциация за първи път е дефинирала 7-те сърдечносъдови рискови фактора през 2010 г.
Този инструмент, наречен „Life's Simple 7“, е много полезен за пациентите вече повече от десетилетие за предотвратяване на сърдечни заболявания, инсулт, рак, деменция и други хронични заболявания.
След 12 години и повече от 2400 научни статии по темата, с нови открития за здравето на сърцето и мозъка и начините за измерване на сърдечносъдовото здраве, Асоциацията е прегледала подробно всеки фактор и е добавила още един: продължителността на съня, която сега се счита за основен компонент на здравето на сърцето и мозъка.
Новият инструмент за измерване на сърдечносъдовото здраве се нарича "Life's Essential 8" - "8-те основни стъпки за моето здраве" и се очаква да бъде още по-полезен от предишния.
Има точкова система, която варира от 0 до 100 точки, произтичаща от средната стойност на резултатите от 8-те показателя за сърдечносъдово здраве.
- Начин на хранене;
- Физическа активност;
- Тютюнопушене;
- Продължителност на съня;
- Индекс на телесна маса;
- Нива на липидите в кръвта;
- Кръвна захар;
- Кръвно налягане.
Общите резултати под 50 показват "лошо" сърдечносъдово здраве, а резултати между 50 и 79 се считат за "умерено" сърдечносъдово здраве.
Резултати от 80 и повече показват "високо" сърдечносъдово здраве.
Референции:
https://www.sabervivirtv.com/cardiologia/cuantas-horas-sueno-dormir-corazon_7384
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0000000000001078