Какво е нощен лагофталм?
Състоянието, при което очите остават отворени по време на сън в медицината се нарича нощен лагофталм. Това нарушение обикновено се причинява от проблеми с нервите или мускулите на лицето, които затрудняват способността за задържане на очите напълно затворени.
Човек, който страда от състоянието, вероятно няма да разбере дали спи с отворени очи, освен ако някой друг не забележи нощния лагофталм и не му каже. Въпреки това, ако човек се събуди със симптоми като сухота, болка и зачервяване в очите или замъглено зрение, е добра идея да бъде потърсена лекарска помощ.
Какви са симптомите на нощния лагофталм?
Затварянето на клепача покрива очната ябълка с тънък слой слъзна течност. Сълзите помагат за поддържането на влажна среда за правилното функциониране на клетките на окото. Слъзната течност също помага за премахването на прах и частици от окото. Без подходящо смазване окото може да се увреди, одраска или инфектира. Симптомите на нощен лагофталм са свързани с изсушаване на външната част на окото. Те могат да включват:
- Зачервяване;
- Замъглено зрение;
- Парене;
- Дразнене;
- Одраскване;
- Светлочувствителност;
- Усещане за попаднала частица, която се трие в окото;
- Лошо качество на съня
Какви са причините за нощния лагофталм?
Нощният лагофталм обикновено е свързан с проблем с мускулите или нервите на лицето. Всяко нарушение, което причинява слабост или парализа на кръговия мускул на окото (musculus orbicularis oculi - мускулът, който затваря клепачите), може да доведе до сън с отворени очи. Някои примери включват:
- Парализа на Бел;
- Травма или нараняване;
- Удар;
- Тумор или операция за отстраняване на тумор близо до лицевия нерв, като неврином на акустичния нерв;
- Нервно-мускулни заболявания;
- Автоимунни състояния, като синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barré);
- Синдром на Мьобиус (Möbius, Moebius), рядко вродено неврологично заболяване, характеризиращо се с парализа на черепномозъчните нерви
Нощният лагофталм може да бъде причинен и от инфекция, като:
- Лаймска болест;
- Шарка;
- Заушка;
- Детски паралич;
- Болест на Хансен (проказа);
- Дифтерия;
- Ботулизъм
Нощният лагофталм може да бъде причинен и от физическо увреждане на клепачите. Операция на клепачите или белези от изгаряния или други наранявания могат да увредят клепача и да го направят по-малко способен да се затваря напълно. Изпъкнали очи (екзофталм), причинени от офталмопатия на Грейвс, състояние, което обикновено се наблюдава при хора с хипертиреоидизъм, също може да затрудни затварянето на клепачите.
При някои хора спането с отворени очи няма обяснима причина. Състоянието е възможно също да се предава по наследство. По-рядко много дебелите горни и долни мигли могат да попречат на човек да затвори напълно очите си през нощта, докато спи.
Референции:
1. Lagophthalmos: The inability to fully close the eyelids
2. Lawrence SD, et al. (2008). Lagophthalmos evaluation and treatment
3. Tsai SH, et al (2009). Nocturnal lagophthalmos
4. Healthline. Sleeping with Your Eyes Open: What You Should Know