Съпругите, които лежат будни в леглото нощем, докато мъжете им хъркат до тях, не е нов феномен. Изследователи смятат, че са установили причината, поради която е много по-лесно на мъжете да заспят, в сравнение с нежните им половинки.
След проведени задълбочени изследвания става ясно, че биологичният часовник на жените работи два часа по-бързо, в сравнение с този на мъжете.
Специалистите поясняват, че, тъй като много често, като глава на семейството, мъжете имат ключова роля относно решаването по кое време следва да се легне вечер, на тях им е много по-лесно да заспят.
Последствията за жените, които се „борят“ с естествените процеси в организма си, са чувство на изтощение, докато дойде време да си легнат, и са будни по-рано сутрин.
Проучването, което е проведено от канадски изследователи, включва наблюдение на група от 25 мъже и жени в продължение на 72 часа. Специалистите наблюдават техните навици, свързани със съня.
Цикълът на циркадните ритми, който контролира модела на съня и събуждането, е онова, което води до чувство на умора вечер и, образно казано, ни буди сутрин. Дискомфортът, свързан с часовата разлика, който изпитваме, също се дължи на циркадните ритми.
NEWS_MORE_BOX
Целта на канадските изследователи е да обяснят причината за по-голямата склонност на жените към безсъние, в сравнение с мъжете. Установява се, че жените са с 50% по-склонни да имат проблем със съня.
Участниците в проучването са отведени в лаборатория, където са държани будни в продължение на час, след което им е предоставена възможност да спят.
След изследване на нивата на бодрост сред жените, както и хормона на съня мелатонин, извследователите установяват, че циркадните ритми сред жените са между 1,7 и 2,3 часа пред тези на мъжете.
Данните са публикувани в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.