Известно ни е, че тестостеронът е мъжкият полов хормон, който „прави мъжа мъж“, а естрогенът е типичен за женското тяло. Само че ограничени количества от тестостерон се отделят и от организма на жената и съответно малко естроген се синтезира от тялото на мъжа.
Естрогенът е изключително деликатен хормон, чиито баланс, както на всички останали трябва да се следи и поддържа въобще при двата пола. Балансът на естрогена в мъжкото тяло се отразява на външния вид и здравето на мъжа. Нарушаването на нормалното ниво на съдържание на естроген в тяло вече се сочи като основна причина за по-честата проява на хронични болестни състояния при представителите на силния пол.
Тестостеронът и естрогенът са много тясно взаимосвързани в организма. Дори в структурата на молекулите им се наблюдават съвсем малки различия. За разлика от това, ефектите върху тялото им обаче са съществени.
Тестостеронът рефлектира върху всяка една клетка в мъжкото тяло. Благодарение на него се поддържа и натрупва мускулна маса. Той играе благоприятна роля по отношение на костната плътност. Има положително въздействие върху сърцето, мозъка и кръвоносните съдове.
Естрогенът в мъжкото тяло се образува от циркулиращия тестостерон посредством действието на ензима – ароматаза. Може да се образува и в черния дроб, мускулите, мозъка и мастните клетки в тялото. С възрастта се наблюдава естествена тенденция на повишаване на нивата на естрогена и намаляване на тези на тестостерона. Докато контролирането на възрастта излиза извън способностите на човека, то не така стоят с другия съществен фактор. Мъжкото тяло отделя толкова повече естроген, колкото повече е наличието на мастни тъкани в него. Остаряването и затлъстяването са една от най-неблагоприятните комбинации за мъжкото здраве, водещи до фатален дисбаланс между тестостерона и естрогена в мъжкия организъм.
Ролята на мъжкия полов хормон за здравето на мъжа тепърва започва да се изяснява. 50% е вероятността тестостеронът да предпазва от развитие на сърдечно-съдови заболявания при него. Той подпомага тонуса на мускулите, поддържането на нивата на кръвна захар в норма и психо-емоциоалното състояние в равновесие.
Развитието на диабет е много тясно обвързано с повишаване на нивата на естроген при мъжа. Според водещи световни експерти по-високият естроген накърнява естествената регулация на организма на кръвна захар, което води до диабет и възникване на сърдечни пристъпи. От друга страна, при изследвания се доказва, че ниският тестостерон е причина за депресия при мъжа.
Ракът на простатната жлеза е едно от най-честите заболявания при мъжа и една от най-честите причини за неговия фатален край. Научни данни показват, че естрогенът играе съществена роля за възникването и развитието на това ракова заболяване. Години наред научната общност смята тестостерона за виновник за рака на простатата, но днес мненията са, че именно дисбалансът на естрогена в мъжкото тяло е в основата му. Медиците са категорични – ниският тестостерон и високият естроген са ключов механизъм за наличието на хронично заболяване при мъжа.
Втора част на материала
Тънката червена линия между тестостерона и естрогена при... мъжете (І част)
Puls.bg
|
| 1

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Коментари (1)
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.

Димитър Димитров 31.01.2011 10:44
Една забележка. Активен е т.н. свободен тестостерон.Ако прегледате сайтовете на американски хуманитарни организации ще видите че тестването на свободния тестостерон е задължително включено в тестващите панели за мъжа. Известно е, че прекурсор на тестостерона е холестерола и се предполага че намаленото производство на тестостерон е едно от причините за високия холестерол. Широго на Запад се прилага тестостероно заместваща терапия.
Още от Женско здраве
Медицинският термин за това е "посткоитално кървене".
Сексуалните разстройства са с психологически корени
Какви са симптомите хламидията, засягаща устната кухина?
Какви са симптомите на сифилис?
Какво е лечението за лимфогранулома венериум?