След тежък работен ден и няколко часа неспокоен сън ефектът на сутринта е подпухнали очи, жълтеникава кожа...
Потресаващият вид на лицето ни се дължи на стреса. Специалисти обясняват, че той намалява защитната способност на кожата и пречи на нормалните жизнени процеси на клетките.
Наличието на повишени количества кортизол, хормона на стреса, може да доведе и до по-малкото образуване на меланин, което е причина за по-жълтеникавия и отпаднал тен на кожата.
Меланинът е пигментно вещество, което придава естествения цвят на кожата, косата, ириса на окото и др.
В кожата меланинът се съхранява и произвежда от специални клетки, меланоцити. Всички имат приблизително еднакъв брой меланоцити, но при хората с по-тъмна кожа се произвежда по-голямо количество пигмент. Меланинообразуването се влияе от генетични, ендокринни (основно меланоцитостимулиращия хормон) и външни фактори (ултравиолетови лъчи).
Когато сме стресирани и под напрежение, се нарушава и качеството на сън, хранителният режим и взаимоотношенията с околните. Всички тези фактори се отразяват на външния ни вид, правят го да изглежда болнав и неприветлив.
Пълноценният сън, 8 часа на нощ, намалява риска от тъмни кръгове под очите, без значение каква е причината. Освен това сънят има възстановяващ ефект за кожата.
Честият стрес намалява биологичния цикъл на клетките с 10-15 години, което респективно ускорява процеса на стареене.
Специалисти препоръчват да се мисли в перспектива, когато се касае за здравето и да се намалят факторите, които водят до системен стрес и тревога.
Стрес - можем ли да го познаем по лицето
Puls.bg
|
| 0

Източник: Istockphoto
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Коментари (0)
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.
Няма изказани коментари.
Още от По-красиви днес
Висококачествени продукти за красота
Перфектната дамска чанта
Индустриализацията повиши честотата на атопичен дерматит
Как да се грижим за косата с напредване на възрастта?
Витамини за здрава и красива кожа