Кожата е изградена от няколко слоя, всеки, от които, изпълнява важна функция за осигуряване на защита на тялото. Най-външният слой, наречен рогов слой, има структура, наподобяваща тухлена стена. Той се състои от клетки с по-твърда консистенция, наречени корнеоцити, които са свързани помежду си чрез липиди. Това е кожната бариера. Във вътрешността на клетките се съдържат кератин и естествени овлажнители. Липидният слой на кожата се състои от холестерол, мастни киселини и серамиди. Без наличието на тази бариера проникването на патогените и токсините от околната среда ще бъде значително улеснено. Освен това ще бъде възможно по-лесното изпаряване на влагата от кожата, което ще допринесе за дехидратация. Ето защо е важно да осигурим необходимата защита на кожната бариера. Множество фактори могат да я увредят:
- Прекалено влажна или преклено сух въздух в околната среда;
- Наличие на алергени, дразнещи агенти или замърсители;
- Прекомерно излагане на слънчева светлина;
- Употреба на алкални измиващи продукти;
- Излагане на агресивни химикали;
- Прекомерно ексфолиране или измиване на кожата;
- Употреба на стероидни препарати;
- Стрес;
- Генетични фактори, сред които псориазис и атопичен дерматит.
Какви са признаците на увредена кожна бариера?
- Суха кожа, при която се наблюдава излющване на повърхностния слой;
- Сърбеж и дразнене;
- Наличие на обезцветени петна по кожата;
- Акне;
- Наличие на увствителни и възпалени участъци;
- Бактериални, вирусни или гъбични инфекции по кожата.
Как да се погрижим за кожната бариера?
- Препоръчително е да използваме козметични продукти с нежна формула, които да предпазят кожата от дразнене, да я успокоят и подхранят в дълбочина. Прекомерната употреба на агресивни вещества отслабва функциите на кожната бариера. Честото ексфолиране също е препоръчително да се избягва.
- Поддържането на оптимално pH на кожата е от ключово значение. Това осигурява защита срещу развитие на състояния като дерматит, ихтиоза, акне или инфекции с Candida albicans.
- Употребата на някои растителни масла допринася за защита на кожната бариера и осигурява превенция на дехидратацията. Много от тези масла притежават антибактериални, антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Такива са масло от жожоба, кокосово масло, бадемово, арганово, шипково, слънчогледово масло, както и масло от иглика.
- Употребата на продукти, съдържащи серамиди, допринася за облекчаване на сухотата, дразненето и сърбежа, които се наблюдават при нарушаване на интегритета на кожната бариера. Те са подходящи и при акне, тъй като при това състояние бариерните функции на кожата се нарушават и кожата става суха и склонна към зачервяване.
- Честата и пълноценна хидратация е важна част от грижата за кожата при нарушена кожна бариера, тъй като по този начин ще се пердотврати прекомерната загуба на влага от кожата. Хидратриращите продукти оставят тънък слой върху кожата, който предотвратява дехидратацията.
Референции:
https://www.healthline.com/health/skin-barrier#how-to-protect