Поддържането на оптимална хидратация на кожата допринася за превенция на дразненето, сърбежа и нейното удебеляване. При по-леките форми на екзема, сухотата на кожата е най-характерната проява. Ето защо е важно да се грижим правилно за здравето на кожата и да ѝ осигурим необходимото увлажняване и омекотяване. Важна част от грижата за кожата при екзема е нанасянето на хидратиращ продукт веднага след къпане. Ако това не се извърши веднага след това, влагата в кожата се изпарява и това води до влошаване на сухотата. Важно е да се избягват горещите душове.
Хладката вода допринася за повишено поемане на влагата от кожата. Също така е препоръчително да се избягва ексфолирането или употребата на агресивни козметични продукти. Нанасянето на увлажнител веднага след къпане допринася за създаване на защитен филм върху кожата, който не позволява изпаряване на влагата и предотвратява дехидратацията. Важно е да се подберат правилните продукти, които са подходящи за конкретния тип кожа на всеки пациент. Не всички изделия, които са предназначени за кожа, засегната от екзема, водят до облекчаване. Ето защо е да се подберат правилната формула и съставки, които да осигурят необходимото овлажняване и облекчаване на дразненето и сърбежа. Препоръчително е да се избягват някои от следните съставки:
- Аромати - както синтитечните, така и натуралните, които включват и есенциалните масла. Те могат да доведат до влошаване на дразненето и да предизвикат алергична реакция.
- Урея - въпреки че тя е увлажняващ агент, при някои пациенти може да предизвика дразнене, тъй като има ексфолиращо действие и нарушава интегритета на външния слой на кожата.
- Ланолин - той е често използвана съставка в увлажнителите, която се произвежда от овча мас. Той може да доведе до алергични реакции и да причини влошаване на екземата.
- Ретиноиди - продуктите срещу акне и тези, които са подходящи за зряла кожа, често съдържат ретиноиди, които могат да имат силно дразнещо действие. В етикетите се означават като витамин А.
- Кокамидопропил бетаин - това е агент, който допринася за разпенване на козметичните продукти. Използва се в шампоаните и сапуните, особено в тези, които са предназначени за деца, тъй като не води до дразнене на очите. Въпреки това, при нанасяне върху кожата може да предизвика влошаване на екземата.
- Пропилен гликол - тази съставка присъства в множество увлажнители и кремове, но е мощен алерген, който причинява алергични реакции при предразположени пациенти.
- Етанол - това е форма на алкохол с изсушаващо действие, който се съдържа в много гелове. Той може да доведе до допълнително изсушаване и влошаване на дразненето на кожата.
Дуги фактори, които е препоръчително да се избягват при екзема
- Излагане на метали, особено никел;
- Пушек;
- Някои тъкани, сред които вълна;
- Антибактериални гелове и мокри кърпички;
- Сапуни и препарати с агресивно действие;
- Бои, използвани в кожарската промишленост или такива за направа на временни татуировки;
- Горещи душове и бани;
- Сух, студен въздух;
- Консумация на храни или излагане на алергени, които е установено, че влошават екземата;
- Стрес.
Референции:
https://www.healthline.com/health/eczema/eczema-skin-care-routine#things-to-avoid