Причините за развитие на акне включват сложно взаимодействие между множество фактори. Сред тях водещо значение имат:
- Генетична предразположеност;
- Андрогенна хормонална стимулация, водеща до увеличаване на себумната секреция;
- Промяна в липидния състав;
- Фоликуларна хиперкератинизация;
- Бактериална колонизация, главно от Propionibacterium acnes - P. Acnes;
- Възпалителни процеси в дермата.
Възпалението се счита за ключов елемент и може да бъде открито при хистопатологично и имунохистохимично изследване дори при невъзпалени акнеични лезии, каквито са комедоните.
Причините за акне в зряла възраст при жените все още не са напълно изяснени. Някои фактори могат да влошат състоянието. Такива са:
- Излагане на ултравиолетови лъчи;
- Стрес;
- Затлъстяване;
- Диета;
- Тютюнопушене;
- Нарушения на съня;
- Употреба на козметични продукти;
- Прием на лекарства;
- Прекомерно измиване на кожата;
- Резистентност към P. Acnes;
- Ендокринни дефицитни заболявания.
Дефицитът на функцията на кожната бариера също има влияние върху развитието на акне. Увреждането на бариерата и последващото увеличаване на трансепидермалната загуба на влага от кожата могат да доведат до възпалителни процеси, които са от ключово значение за развитие на акне.
Генетичната предразположеност се счита за важен фактор, влияещ върху броя, размера и активността на мастните жлези. Установено е и наличието на влияние на генетичните фактори върху хормоналния баланс, както и върху процеса на фоликуларна хиперкератинизация и регулацията на вродения имунитет.
Ролята на андрогените - мъжките полови хормони като фактор за развитие на акне е добре установена. Тестостеронът, дехидроепиандростерон сулфатът - SDHEA и дихидротестостеронът - DHT стимулират растежа на мастните жлези и производството на себум. Естрогените имат обратен ефект - те инхибират секрецията на андрогени, модулират гените, участващи в растежа на мастните жлези и потискат тяхната функция. Следователно дейността на мастните жлези зависи от съотношението на естрогена и андрогените.
Какво е значението на хормоните за развитие на акне в зряла възраст?
- Повишена чувствителност на мастните жлези към мъжки полови хормони - при акне в зряла възраст се наблюдава увеличаване на броя и чувствителността на рецепторите, разположени в клетките, които отделят себум - себоцитите и кератиноцитите към циркулиращите андрогени.
- Повишено превръщане на хормоните в периферните тъкани: себоцитите и кератиноцитите представляват ензимна система, способна да произвежда локално тестостерон и дихидротестостерон. Хиперактивността и необичайната активност на ензимите, свързани с метаболизма на андрогенни хормони, водят до образуване на по-андрогени с по-мощно действие. Дихидротестостеронът е 5 до 10 пъти по-мощен от своя прекурсор тестостерон и е по-малко вероятно да се метаболизира от ароматазата в естроген.
- Влошаване на акнето в периода преди менструацията при 60 до 70% от жените, както и в пременопауза, при бременност и по време на употреба на прогестинови контрацептиви. В тези периоди се наблюдава относително повишаване на нивата на хормоните с преобладаваща андрогенна активност спрямо естрадиола.
- Други хормони, освен андрогените и естрогените, също регулират производството на себум: мастните жлези са невроендокринен орган и производството на себум може също да бъде стимулирано в периоди на стрес от невропептиди и хормони като меланокортини и кортикотропин-освобождаващ хормон - CRH. Последният повишава експресията на ензима, отговорен за превръщането на дихидроепиандростерон в тестостерон. Някои невропептиди, хистамин, ретиноиди, витамин D и инсулиноподобен растежен фактор 1 - IGF-1 също са описани като регулатори на производството на себум.
Референции:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6360964/