Високите температури водят до повишаване на потна секреция на кожата. При мазен тип кожа, се наблюдава особено увеличаване и на мастната секреция. Прекомерният себум задържа частици замърсявания от околната среда по повърхността на откритите части на кожата. Това запушва порите и водите до образуване на комедони. Комедоните са два вида: черни и бели точки. При черните точки се получава окисляване на съдържанието на замърсената запушена пора – то е причина за специфичното потъмняване. Белите точки, известни като милиуми, представляват запушени пори, покрити с мастен бял връх.



По повърхността на кожата нормално се намират и условно-патогенни микроорганизми, които влизат в контакт с консистенцията на вече пълната пора. Кожата около пората се зачервява, подува и образува пъпка с белезникав секрет. Пъпката може да се инфектира. Гнойното съдържание на пъпката може да се изтласка и да излезе на повърхността на кожата, при което да образува бял връх.



През лятото, не само заради непрофесионално изстискване, пустулите могат допълнително да се раздразнят, възпалят и увеличат размера си. Възможно е пъпката да стане дълбока и уплътнена. Тогава възпалението обхваща цялата мастна жлеза и понякога космено-мастния фоликул.



При дълбок възпалителен процес увреждането на кожата от акнето се задълбочава. При неспазване на определени профилактични мерки срещу това кожно състояние, пъпките могат да се превърнат в болезнени кистозни образувания - оформя ги сливането на няколко уплътнени пъпки. Тогава във възпалителния процес се въвлича и подкожието.



От акне най-често е засегната кожата на лицето, раменете, гърба и гърдите.



За причини за акнето се смятат наследствената предразположеност и свръх секрецията на андрогени. Хормоналната причина обяснява изявата на акнето предимно в тинейджърските години и по време на хормонална терапия или прием на стероидни средства.



Влияят и някои външни фактори - контакт с халогенни елементи като йод, хлор и бром; мастни емулсии, които се нанасят по кожата, най-вече вазелин и катрани, прием на медикаменти като кортикостероиди, предозиране на витамин В6 и витамин 12, витамин Д и други.



Бактериите, причиняващи възпаление на кожата и акнето, са: стафилококи, Pityrosporum и Propionibacterium acnes.



Силното напрежение и стресът се смятат за предразполагащ фактор за изява на акнето.



Злоупотребата с някои храни и еднотипното хранене също могат да се окажат причина за възпаление на кожата и образуването на акнеични пъпки.


Втора част на материала