В дните със силни гръмотевични бури е най-добре разходките сред природата и преходите във високите части на планините да бъдат отложени. Това съветват от Планинската спасителна служба (ПСС) при БЧК, а причината са нестабилните метеорологични условия в страната през последните дни.
Тази сутрин предупредителни кодове за опасно време бяха обявени в 16 области в страната. Като за Враца, Ловеч, Габрово и В. Търново кодът е оранжев.
Цялата седмица се очакват интензивни валежи и гръмотевични бури в цяла Северна и Централна южна България. На места валежите могат да достигнат повече от 50литра на квадратен метър, има условия и за градушки, предупреждават синоптиците.
Затова Планинската спасителна служба препоръчва туристите да следят прогнозата за времето и да се съобразяват с нея. И ако все пак решат да излезнат в планината, да са добре екипирани, да спазват предварително уточнения маршрут и да носят в себе си заредени мобилни телефони.
Ако все пак бурята връхлети, когато сме навън експертите съветват:
- Избягвайте движение по била и ръбове, особено ако те са остри. Пресичането на големи открити пространства също увеличава риска.
- Не преминавайте през върхове или изолирани височини, дръжте се на разстояние от изолирани дървета, големи метални предмети, далекопроводи, реки и водни басейни.
- Ако се намирате на било – напуснете го по най-бързия начин, като не пренебрегвате сигурността на придвижване.
- Движете се на дистанция един от друг (няколко метра), а не в пакет.
Ако прецените, че е по-добре да изчакате края на бурята:
- Спрете на сравнително безопасно място (не на било или друга изпъкнала форма на релефа).
- Избягвайте единични дървета, постройки, необезопасени с гръмоотвод, извори или водни басейни.
- Запазете дистанция от скалата при търсене на подслон.
- Оставете поне на десетина метра от вас по-големите метални предмети.
- Застанете в седнало положение (върху раницата или друга изолираща подложка) със събрани стъпала, коленете обхванати с ръце.