На специална пресконференция в столичната Специализирана болница за активно лечение по детски болести олимпийският шампион Румяна Нейкова и известният водещ Ники Кънчев дадоха старт на информационната кампания „Най-големи герои са най-малките“, организирана от фондация „Нашите недоносени деца“.
Целта на кампанията е да постави във фокуса на общественото внимание нуждата от специални грижи за недоносените деца.
Всяко десето бебе в България се ражда недоносено.
Все още темата не се дискутира в българското обществото и често родителите на новородените се оказват в ситуация, в която не знаят какво да очакват, какви са нуждите на детето им и към кого да се обърнат за подкрепа.
На пресконференцията присъстваха и водещи неонатолози, които очертаха основните проблеми в здравните грижи за недоносените деца, а именно липсата на достатъчно специалисти в неонатологичните отделения, нуждата от високотехнологична апаратура и медикаменти, рехабилитацията след излизане от болницата.
Поради ранното си раждане, недоносените бебета не са напълно развити и имат незрели органи и системи. Имунната система на недоносените деца е много крехка, поради което те са изключително застрашени от развитие на инфекции, които понякога могат да бъдат фатални.
Тъй като белите дробове са недоразвити, при недоносени деца честотата на инфекции на дихателните пътища е 10 пъти по-висока в сравнение с доносени.
„Усложненията при недоносените деца не са малко, поради неразвитостта на органите им. Нищо не завършва с изписването на детето от неонатологичното отделение – децата имат респираторни усложнения, развиват ретинопатии и имат нужда от рехабилитация. Остър проблем сега е, че няма достъп до рехабилитационни грижи в страната.
Има региони, в които родителите имат големи транспортни разходи за грижата за децата. Това, което целим, е в цялата страна да има необходимите условия и ресурси, за да могат всички деца от всички региони да имат еднакъв достъп до рехабилитация. В момента се работи по Национална програма за грижа на недоносените деца, която в рамките на около 2 месеца трябва да бъде финализирана – тя ще обхваща няколко етапа, включително обучение на специалисти, което да доведе до много добри крайни резултати”, изтъкна доц. Ралица Георгиева, началник на отделението по неонатология на МБАЛ по детски болести – София.
В инициативата, освен известните българи, се включват компании и медии, чрез които посланията да достигнат до широката общественост.
Съществена част от кампанията е походът „Най-големи герои са най-малките“, който ще се проведе на 17 май в Борисовата градина. Той ще започне от 11:00 часа при езерото „Ариана“ и ще продължи към Лятната сцена, където ще има арт ателиета и изпълнения на детски формации.
Всеки може да се включи в кампанията като хареса Фейсбук страницата „Недоносени бебета”.
Данни, статистика, проблеми на недоносените деца
- Преждевременно роденото бебе може да тежи от около 600 до 2500 г, като има случаи и на оцелели деца с тегло под 500 грама. Дължината е от 35 до 45 см.
- Продължителността на пребиваване в кувьоз зависи от индивидуалните особености на детето, като всички медицински манипулации се извършват в кувьоза. Средната продължителност на периода за адаптация с обкръжаващата среда при недоносените деца е 1-2 месеца.
- При недоносени деца честотата на инфекции на дихателните пътища е 10 пъти по-висока в сравнение с доносени. При децата, родени между 28-та и 32-та гестационна седмица, 60% се хоспитализират през първата година от живота им поради инфекции на дихателните пътища. Протичането е много по-тежко и тези деца се нуждаят от специализирано скъпоструващо лечение в интензивно отделение.
- Голяма част от недоносените деца, особено тези родени под 1500 г страдат от мозъчни нарушения (кръвоизливи(, които в дългосрочен аспект могат да доведат до детска церебрална парализа, епилепсия, нарушено нервно-психическо развитие.
- Имунната система на недоносените деца е много крехка, поради което те са изключително застрашени от развитие на инфекции, които понякога могат да бъдат фатални.
- Голяма част от преждевременно родените деца са застрашени от зрителни проблеми и в частност ретинопатия. Погрешно е схващането, че развитието на ретинопатия е свързано с престоя в кувьоз. Всъщност причината е в незрялостта на кръвоносните съдове и системи на бебето, а основния рисков фактор е изключително ниското тегло под 1500 г и раждане преди 32 гестационна седмица. Ако не се лекува навреме, ретинопатията може да доведе до ослепяване. За съжаление, България е една от малкото страни, в която все още няма работеща програма срещу ретинопатия.