По инициатива на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров в Министерство на вътрешните работи бе проведена среща във връзка с фалшивите сертификати за COVID-19.
Уточнени са съвместни действия за установяване на лица, издаващи фалшиви сертификати за COVID-19.
По време на срещата се взе решение за създаване на работна група под ръководството на главния секретар на Министерството на вътрешните работи главен комисар Петър Тодоров.
Тя ще координира действията и обмена на информация между отделните ведомства и организации.
Ще улеснява идентификацията на лечебни заведения и медицински лица, за които има обосновано подозрение, че издават фалшиви сертификати.
Работната група ще прилага специални средства и методи за доказване на издаването на фалшиви “зелени сертификати”.
Тези случаи са трудни за доказване, тъй като и страната, която продава, и страната, която купува фалшивия документ, нямат интерес да си признаят.
Изпълнението на решението започва незабавно.
В срещата взеха участие вицепремиерът и министър на вътрешните работи Бойко Рашков, председателят на Държавна агенция “Национална сигурност” Пламен Тончев, директорът на Главна дирекция “Борба с организираната престъпност” главен комисар Калин Стоянов.
Още главният секретар на Министерство на вътрешните работи гл. комисар Петър Тодоров, подуправителят на Националната здравноосигурителна каса доктор Йорданка Пенкова, както и Ивайло Филипов – директор на „Информационно обслужване“.
Официално за„зелен сертификат“ се признават трите вида Европейски цифров Covid-сертификат.
Това са документите за ваксинация срещу COVID-19, за преболедуване на COVID-19, (доказано с PCR-тест), за отрицателен резултат от проведено изследване с PCR-тест или с антигенен тест.
„Зелен сертификат“ за преболедуване на заболяването COVID-19, доказано с бърз антигенен тест. Документът важи една година на територията на България.
За „зелен сертификат“ се признават и резултатите от лабораторни изследвания за антитела.
За да получите удостоверението за наличие на антитела, стойностите на антителата срещу SARS-CoV-2 трябва да са доказани чрез количествено изследване на Anti-SARS-CoV2 IgG и да надхвърлят 150 BAU/ml.
Документът е със срок на валидност 90 дни и важи само на територията на България.
За „зелен сертификат“ се признават и аналогични документи за ваксинация, за изследване и за преболедуване (доказано с PCR или с антигенен тест) за лица, ваксинирани, преболедували или изследвани извън страната.
Всички варианти на „зеления сертификат“ могат да бъдат изтеглени от Националната здравно-информационна система (www.his.bg).