Съществуват някои разлики между рака на простатата и рака на тестисите, въпреки че и двете онкологични заболявания възникват в мъжката репродуктивна система. Например ракът на простатата е най-често срещан при мъже над 40 години, но ракът на тестисите е по-често срещан при мъже на възраст 20–34 години.
Рискове
Крипторхизмът (неспуснатият, задържаният тестис) е един от основните рискови фактори за възникването на рак на тестисите. Състоянието се случва, когато единият или двата тестиса не се установяват в скроталната торба. Други рискови фактори за рак на тестисите могат да включват:
- HIV инфекция;
- По-голяма височина;
- карцином in situ на тестиса.
Учените са идентифицирали няколко генни мутации, които са наследствени и повишават риска от рак на простатата, като мутации на гените BRCA1 или BRCA2.
Симптоми
Основният симптом на рак на тестисите е появата на безболезнена бучка в тестисите. Други симптоми включват:
- Подуване на тестисите;
- Усещане за тежест в скротума;
- Болка в тестисите, скротума или слабините;
- Чувствителност и/или растеж на гърдите. Въпреки че са редки, някои тумори на тестисите произвеждат хормони, които причиняват чувствителност и нарастване на гърдите (гинекомастия).
Симптомите на рак на простатата до голяма степен засягат уринарните навици и включват:
- Слаб поток на урина;
- Честа и спешна нужда от уриниране;
- Събуждане за уриниране няколко пъти през нощта (никтурия);
- Затруднено изпразване на пикочния мехур;
- Болка или парене по време на уриниране или еякулация;
- Кръв в урината или семенната течност;
- Признаци на анемия, като бледа кожа;
- Болка в гърба, бедрата или таза.
Диагностика
Въпреки че физикалният преглед, извършен от специалист, може да помогне за диагностицирането на двете състояния, ракът на тестисите се идентифицира по-лесно чрез самоизследване, отколкото рака на простатата. Това е така, тъй като е по-лесен достъпът до тестисите, където ракът обикновено причинява откриваеми бучки.
Кръвните тестове за двете заболявания също изследват серумните нива на различни вещества. За рак на тестисите се използва тестът за алфа-фетопротеин (AFP) и тестът за бета-човешки хорионгонадотропин (β-hCG), докато тестът за рак на простатата проверява за наличие на повишен простатно-специфичен антиген (PSA).
Усложнения
И двата вида рак могат да бъдат фатални без лечение. Ракът на тестисите обаче е много лечим и при него има по-малък риск от фатален край. Ракът на простатата е много по опасен за живота, отколкото ракът на тестисите, отчасти поради по-голямата му честота. Ракът на простатата също е лечим и повечето пациенти с това заболяване не губят живота си от него.
Опции за скрининг
Мъжете могат да извършват самоизследване, за да идентифицират рак на тестисите. Това обикновено се случва след вана или душ чрез внимателно опипване с пръсти на всеки тестис за проверяване за бучки. Необходимо е търсенето за бучки или подути области, дори и да не причиняват болка. Мъжът трябва да се свърже с лекар, ако забележи необичайно образувание върху своите тестиси.
Понастоящем няма налични стандартни скринингови тестове за рак на простатата. Въпреки това се препоръчват определени изследвания, ако пациентът отговаря на рискови фактори и изпитва болка или затруднения при уриниране. Опциите за скрининг включват:
- Ректално туширане на простатата, при което специалист вкарва пръст в ректума на пациента, за да провери за бучки;
- PSA тестове, които измерват количеството на простатно-специфичен антиген (PSA) в кръвта;
- Генетични тестове, които идентифицират определени гени. Те все още са в процес на клинични изпитвания.
Предпазни мерки
Невинаги е възможно да се предотврати рак на простатата или тестисите. Въпреки това следните съображения е възможно да намалят риска от рак на простатата:
- Поддържане на здравословно телесно тегло;
- Редовно извършване на физически упражнения;
- Спазване на здравословна диета;
- Избягване на тютюнопушенето;
- Прием на инхибитори на тестостерон-5-алфа редуктаза;
- Прием на аспирин.
Специалистите обаче знаят много по-малко за мерките за предотвратяването на появата на рака на тестисите. Понастоящем не е възможно да се предотврати развитието на рак на тестисите.
Референции:
1. National Center for Biotechnology Information (NCBI). Gurung, P., et al. (2021). Physiology, male reproductive system
2. American Cancer Society. Prostate cancer
3. American Cancer Society. Testicular cancer
4. Cancer Research UK (CRUK). Men and cancer