Ако ракът може да бъде причинен от тютюн, алкохол, ултравиолетови лъчи, все още не е популярно да мислим, че той може да има бактериални причинители.
Escherichia coli е една от най-разпространените бактерии в нашите черва. През повечето време не е опасна за човека, но понякога може да причини инфекции - гастроентерит, инфекции на пикочните пътища.
Някои от щамовете са в основата на тежки хранителни отравяния, като случая със замърсени пържоли от хамбургер във Франция през 2005 г., или случая с покълналите семена, които са отровили няколко хиляди души в Европа и са довели до смърт на 47 от тях през 2011 г.
Според екип от холандски изследователи Escherichia coli може да бъде замесена и в патология, която е едновременно по-честа и много по-опустошителна - рак.
Скорошно проучване е първото пряко доказателство за участието на Escherichia coli в мутагенезата на колоректалните тумори, обявява Кайетано Плегезуелос-Манцано, един от изследователите зад този научен труд, публикуван през април.
Нова революция в парадигмата
Рак, причинен от бактерии? През 1983 г., Бари Маршал, млад австралийски лекар, успява, след много усилия, да публикува забележително изследване в The Lancet – работата му носи Нобелова награда 22 години по-късно – но тогава предизвиква недоверие и подигравки отстрана на колегите му.
Стомахът се е смятал за стерилна среда и се приемаше, че язви, които могат да доведат няколко години по-късно до развитие на тумори, се дължат на твърде високата киселинност в него.
Бари Маршал открива, че наличието на бактерията Helicobacter pylori е основният причинител на стомашните язви.
Единадесет години по-късно и след като много други проучвания потвърждават тези твърдения, Международната агенция за изследване на рака - Circ, референтният орган, който създава каталог на всички канцерогени, в крайна сметка класифицира Helicobacter pylori като потенциален канцероген.
Helicobacter pylori и други бактерии играят значителна роля, понякога може би дори решаваща, за появата или развитието на тумори.
В момента това е много динамична изследователска тема, подчертава специалистът по ентеробактерии Жан-Филип Нугайред.
Трябва да се каже, че публикациите са се умножили през последните години, осигурявайки доказателства в полза на участието на бактериите в генезиса на рака.
Първите изследвания показват корелация между рака на жлъчния мехур и бактерията Salmonella enterica Typhi, между рак на яйчниците и Chlamydia trachomatis, между рак на белия дроб и Mycobacterium tuberculosis.
Тези проучвания установяват само връзка между бактериална инфекция и появата на рак, обаче корелацията не означава непременно причинно-следствена връзка.
След това, тъй като раковият процес е много дълъг, почти невъзможно е да сме сигурни, че бактериите, открити в пациента по време на диагнозата, вече са били там преди година, пет или десет години, когато процесът е започнал.
И това е целият смисъл на току-що извършената работа върху E. coli, резултат от дълго научно изследване, започнато четиринадесет години по-рано в друга лаборатория, в Националния изследователски институт по земеделие, храни и околна среда в Тулуза.
Източници:
www.science-et-vie.com