Каква е разликата между пробиотиците и пребоитиците?
Пробиотиците са живи организми, които остават активни в червата чрез добавяне към съществуващия микробиом, докато пребиотиците служат като храна за тези полезни бактерии.
Какви са предимствата от пробиотиците?
- Укрепване на имунната система - в точните количества пробиотиците подобряват защитните сили на имунната система, като повишават нивата на имуноглобулините и левкоцитите. По този начин помагат за предотвратяване на инфекции, възпалителни заболявания или алергии.
- Борба с диарията - пробиотиците като Lactobacillus rhamnosus и Bifidobacterium lactis са полезни като допълващо лечение на диария, причинена от вируси като ротавирус или бактерии като Salmonella.
- Подобряват здравето на стомаха и червата - консумацията на пробиотици помага за намаляване на симптомите или предотвратяване на инфекции, причинени от бактерии като Helicobacter pylori, която причинява пептична язва. Лактобацилите и бифидобактериите също помагат за намаляване на чревното възпаление при заболявания като раздразнено черво или болест на Крон.
- Предотвратяват рак на дебелото черво - проучванията показват, че пробиотици като лактобацилус и бифидобактерии променят чревната флора и помагат за предотвратяване на рак на дебелото черво. Здравият микробиом е от ключово значение за правилното функциониране на имунната система, която ежедневно се бори срещу раковите клетки.
- Намаляване на запека - пробиотичните бактерии като L. reuteri, L. casei rhamnosus, Bifidobacterium breve или Bifidobacterium lactis подобряват консистенцията на изпражненията и увеличават перисталтиката на червата.
- Предотвратяване и намаляване на симптомите на алергия - балансираният микробиом намалява възпалителния отговор на организма, което помага за предотвратяване и справяне със симптомите на алергия, поради което пробиотиците се препоръчват при астма, атопичен дерматит или други алергични реакции.
- Предотвратяват вагинални и уринарни инфекции - пробиотиците благоприятстват възстановяването на вагиналната флора и намаляват както вагиналните, така и уринарните инфекции.
- Помагат при депресия - балансираната чревна флора благоприятства производството на невротрансмитери като серотонин, които подобряват настроението и намаляват симптомите на депресия.
- Намаляват респираторните инфекции - приемът на пробиотици укрепва алвеоларната защита и намалява риска от бронхит и пневмония.
- Подпомагат смилането на лактозата, особено при пациенти с непоносимост към лактоза.
- Помагат срещу затлъстяване и диабет - проучване, публикувано в Microbiome, е показало, че микробиомът на пациентите с диабет и затлъстяване е бил променен, което повишава кръвните нива на сукцинат - метаболит, който увеличава възпалението. Изследователите са установили, че метаболитното здраве на тези пациенти може да се подобри със специфични пробиотични бактерии, които намаляват нивата на този метаболит.
Кога трябва да приемаме пробиотици?
При промяна на чревния микробиом и унищожаване на полезните бактерии, е препоръчително да се увеличи консумацията на пробиотици от естествени източници или да се приемат добавки.
Това може да възникне след прием на антибиотици, диария, етапи на стрес, вагинални инфекции или нездравословни диети.
Консумацията на пробиотици винаги трябва да се комбинира с тази на пребиотици.
Здравословната диета винаги трябва да включва храни, богати на пробиотици, като например:
- Кисело мляко;
- Кефир;
- Соеви продукти;
- Комбуча;
- Кисело зеле;
- Продукти, съдържащи мая.
Референции:
https://www.sabervivirtv.com/nutricion/probioticos-prebioticos-que-son-diferencia_7500