Проучване, подкрепено отчасти от финансирания от ЕС проект PREVENT-2024, е установило, че едновременното измерване на десетки видове мазнини в кръвта може да помогне за прогнозиране с десетилетия по-рано на риска от развитие на диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания.

 

Чрез използване на липидомно профилиране за идентифициране на високорискови пациенти много по-рано, лекарите ще могат да препоръчат диетични промени и промени в начина на живот много преди заболяването да се развие, като в крайна сметка ще се намали тежестта на заболяването.


 

Настоящите кръвни тестове за идентифициране на пациенти, изложени на риск от развитие на диабет тип 2 или сърдечносъдови заболявания, до голяма степен разчитат на нивата на два основни вида липиди в кръвта: липопротеини с висока и ниска плътност - двата основни вида холестерол.

 

Кръвта обаче съдържа много повече липиди, които биха могли да помогнат при прогнозирането на риска.

 

Ето защо, за да открият дали измерването на по-широк диапазон от кръвни липиди наистина би направило прогнозирането на риска по-точно, изследователи от Германия и Швеция са комбинирали генетика, липидомика и стандартна клинична диагностика, за да анализират данни и кръвни проби от 4067 участници в проучване, наречено Диетата на Малмьо и Рак-сърдечносъдово изследване.

 

Участниците - здрави жители на Швеция на средна възраст на възраст от 46 до 68 години - са били включени в проучването от 1991 до 1994 г. и проследени до 2015 г.

 

По време на периода на проследяване 13,8 % от тях са развили диабет тип 2 и 22 % са развили коронарна артериална болест, инсулт или са имали летален изход поради сърдечносъдови причини.

 

Резултати за риска, базирани на 184 липиди

Прилагайки подход на машинно обработване към измерванията, получени в началото, когато участниците са били здрави, изследователите са изчислили няколко липидомични рискови резултати за развитие на диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания.

 

След това те са използвали тези резултати, за да групират участниците в рискови групи.

 

Резултатите се основават на количественото определяне на концентрациите на 184 липидни видове или подвидове.

 

Установено е, че рискът от развитие на диабет тип 2 в групата с най-висок риск от развитие на заболяването е 37 %.

 

Това представлява 168 % увеличение на риска.

 

Рискът от развитие на сърдечносъдови заболявания във високорисковата група, при която рискът от развитие на такива заболявания е най-висок, е бил 40,5 %.

 

Наблюдавано е увеличение на риска със 84 %.

 

Установено е, че групите с най-нисък риск имат значително намален риск - съответно намаление със 77 % и 53 % за развитие на диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания в сравнение със средните нива на случаите от 13,8 % и 22%.

 

Освен това, изглежда, че има само незначителна връзка между липидомния и генетичния риск, което показва, че липидомът и генетичните варианти могат да представляват до голяма степен независими рискови фактори за развитие на диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания.

 

Резултатите предполагат, че с липидомно профилиране пациентите с висок риск от развитие на диабет тип 2 или сърдечносъдови заболявания могат да бъдат идентифицирани години преди началото на заболяването.

 

Липидомният риск, който се извлича само от едно единствено масспектрометрично измерване, което е евтино и бързо, може да разшири традиционната оценка на риска въз основа на клиничен анализ, отбелязват учените.

 

Освен това отделните липиди в кръвта могат да бъдат резултат от или да подпомогнат широк спектър от метаболитни процеси, които индивидуално биха могли да имат значение като маркери на тези процеси.

 

Ако това е вярно, липидомът може да даде представи много отвъд риска от развитие на диабет и сърдечносъдови заболявания.

 

Референции:

https://medicalxpress.com/news/2022-07-lipids-early-diabetes-cardiovascular-disease.html

https://medicalxpress.com/news/2022-03-lipid-profiling-diabetes-cardiovascular-disease.html