Учени изследват връзката между бактериите в чревната микрофлора и здравето на сърцето. Установено е, че някои стрептококи могат да повлияят отрицателно на сърдечното здраве.
Чревната микрофлора представлява биологична екосистема, разположена в червата. В нея са включени стотици видове бактерии, които получаваме от различните видове храни. Тези бактерии изпълняват множество функции и поддържането на здрава чревна микрофлора може да служи като средство за укрепване на организма. Чревната микрофлора може да подпомогне метаболизма и имунната система, предпазвайки от някои вредни патогени.
Ново проучване установява връзката между стрептококи, вид бактерии в червата, и сърдечното здраве. Стрептококите могат да предизвикат инфекции, които се характеризират с възпалено гърло, но присъствието им в чревната микрофлора може да има и благоприятно въздействие, защото някои видове стрептококи действат като пробиотици за храносмилателния тракт. Въпреки това, сега вече е установен риск от присъствието на стрептококи в организма – те могат да предизвикат натрупване на плаки в артериите. Наблюдавана е тенденция при натрупването на атеросклеротични плаки – мастни отлагания, появяващи се в артериите, които са характерни за заболяването атеросклероза.
Има и други начини, по които сърдечното здраве е повлияно от бактериите в чревната микрофлора – някои научни изследвания са установили връзка между състава на чревната микрофлора и някои сърдечни заболявания. Някои други бактерии, освен стрептококите също могат да повишат риска от атеросклероза, като произвеждат определени метаболити, като триметиламин N-оксид (trimethylamine N-oxide, или TMAO). Тези метаболити имат доказана връзка с повишени нива на възпаления и оксидативен стрес, както и с образуването на атеросклеротични плаки.
Състоянието на чревната микрофлора може да бъде свързано фундаментално със сърцето – бактериите могат да повлияят множество физиологични процеси в организма, включително имунния отговор и възпалението. При повишена честота на тези процеси се повишава значително и рискът от сърдечносъдово заболяване.
За поддържане на доброто здраве на чревната микрофлора трябва да се следва добра, разнообразна диета, съветват учени. Но те са открили и че добрата устна хигиена също допринася за доброто здраве на микрофлората – по-конкретно използването на конец за зъби е дало учудващо добри резултати в някои проучвания против натрупването на бактерии, които повишават риска от сърдечни заболявания.
Референции:
1. Curley, B. (2023, July 13) Gut bacteria can increase plaque buildup in heart arteries. Retrieved 2023, July 14 from https://www.medicalnewstoday.com/articles/gut-bacteria-can-increase-plaque-buildup-in-heart-arteries
2. Fall, T. (2023, July 12) Streptococcus Species Abundance in the Gut Is Linked to Subclinical Coronary Atherosclerosis in 8973 Participants From the SCAPIS Cohort. Retrieved 2023, July 14 from https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.123.063914