Хормоналният дисбаланс е честа причина жените да потърсят алтернативни средства за лечение и да се обърнат за консултация към лекар хомеопат. Хомеопатичният подход разглежда основния проблем и цели цялостното възстановяване, адресирайки съответните психични, емоционални и физически симптоми.
Хормоните са химическите „пратеници” на организма, които се произвеждат от жлезите с вътрешна секреция - надбъбреци, щитовидна жлеза, панкреас и яйчници (съответно тестиси при мъжете). Хормоните, пътуват през кръвния поток до всички тъкани и органи и контролират повечето от основните процеси в тялото ни, включително метаболизма и възпроизводството.
Понякога в организма настъпва хормонален дисбаланс, като дори малки промени могат да окажат сериозно въздействие върху цялото тяло и метаболитните функции.
При жените е възможно да има прояви на хормонален дисбаланс преди или след менструация, по време на бременност, както и в периода преди и при настъпването на менопауза. Възможно е тялото да произвежда само високи нива на естроген или това да е съчетано с ниски нива на друг хормон (напр. тестостерон или прогестерон).
Естрогенът, прогестеронът и тестостеронът осигуряват нужните условия за нормалното функциониране на женския организъм
Естрогенът е основният женски хормон. По-голямата част от производството му се случва в яйчниците, но определени количества се произвеждат също в надбъбречните жлези и др. Нивата на естроген обикновено намаляват по време на перименопаузата.
Ксеноестрогените са синтетични естрогени, които могат да попаднат в организма посредством различни външни източници - пестициди, пластмаса и др. Те могат да имитират действието на естрогена, произведен в клетките, и могат да променят хормоналната активност.
Яйчниците произвеждат женския полов хормон прогестерон след овулация. След средата на тридесетте години е възможно производството на прогестерон да намалее при намаляване на овулацията. Излагането на хроничен стрес е свързано с повишаване на хормона кортизол, който е пряко свързан с прогестерона и може да доведе до дисбаланс в нивата му.
Въпреки че тестостеронът е основният полов хормон при мъжете, той също присъства в по-ниски количества при жените.
Ако балансът между естрогена и прогестерона бъде нарушен, може да се стигне до т.нар. „естрогенно доминиране”, което повишава риска от поява на редица женски гинекологични заболявания.
Нарушенията в хормоналния баланс при жените могат да имат различни причини - от пренапрежение и стрес до прием на лекарства или заболявания, както и разнообразни прояви - от нарушения на менструалния цикъл и репродуктивни проблеми до ранна менопауза и др.
Възможни признаци за наличие на хормонален дисбаланс при жените
- Резки промени в настроенията;
- Трудност за концентрация;
- Умора;
- Повишена раздразнителност, нервност;
- Подуване, отоци;
- Непреодолим глад за захар/за определени храни;
- Лошо храносмилане;
- Запек или диария;
- Горещи вълни;
- Нощно изпотяване;
- Вагинална сухота;
- Понижено либидо;
- Чувствителни, болезнени гърди;
- Постоянно покачване на килограми;
- Сърцебиене;
- Тежък, болезнен или нередовен менструален цикъл;
- Безплодие;
- Акне или суха кожа;
- Косопад;
- Засилено нетипично окосмяване и др.
Грижа за здравето в дългосрочен план
Следните стъпки са важни за поддържането на хормоналния баланс в женския организъм:
- Да се поддържа здравословно телесно тегло.
- Да се спазва здравословна и балансирана диета с много зеленолистни зеленчуци и риба.
- Да се спортува регулярно (йога и медитация са препоръчителни).
- Да се понижат нивата на стреса в ежедневието.
- Да се ограничат захарта, бързите въглехидрати и бързите храни.
- Да се намали експозицията на ксеноестрогени от външната среда.
Помощ с хомеопатия при хормонален дисбаланс
Лечението с хомеопатия е индивидуализирано, като цели повлияване на човека на всички нива. Хормоналният дисбаланс може да доведе до появата на заболявания, както и до много промени в психически и емоционален план. Хомеопатичната терапия оказва въздействие както за овладяването на определени симптоми и оплаквания, така и за възвръщането на баланса в емоционален аспект.
Някои хомеопатични лекарства са добили популярност по отношение на изявите на хормонален дисбаланс при жените:
- Сепия – като физическа симптоматика се забелязват: наличие на нередовна/ нерегулярна менструация с оскъдно течение или твърде обилно такова, с остри болки. Оплакване от силно главоболие по време на менструалния период. Горещи вълни със сърцебиене. Вагинална болезненост, особено при полов акт. Това са типичните физически симптоми, но за да е пълна картината, въз основа на която да се препоръча лечение със Сепия, тя трябва да съвпада и с дадени емоционални характеристики. В случая жената „Сепия” показва безразличие към най-близките си – не може да изпита радост или емоция. Изпитва отвращение към професията си, към семейството. Раздразнителна е и лесно се обижда. Страхува се да бъде сама. Изключително тъжна е , плаче, когато започне да споделя проблемите си и когато говори за симптомите си, защото се чувства виновна и съзнава промяната в емоциите си. Липса на желание за секс, непособност за оргазъм. Тази картина може да се забележи при някои жени по време на перименопауза.
- Пулсатила – физически симптоми: болезнена, забавена, нередовна, променлива менструация. С оплакване от гадене. Горещи вълни; лесно изчервяване. Болка в гърба; умора. Диария по време на или след менструация.
Емоционалната картина е на много чувствителна, меланхолична жена, която се страхува от изоставяне, плаче лесно, има голяма нужда от утешение и от внимание. Раздразнителна преди началото на менструация. Страх от противоположния пол.
Ако търсите естествени начини за балансиране на хормоните, препоръчителна е индивидуална консултация с холистичен лекар или хомеопат.
*Източник на информацията за хомеопатичните медикаменти – Materia medica на: д-р Уилям Бьорике; Роджър Морисън; К.Н.Матур.