6. Как се диагностицира анемията?
Диагностицирането на анемичния синдром е сравнително нетрудна задача, тъй като самият външен вид и оплаквания на пациента насочват към това заболяване. От друга страна обаче, патологичното състояние, което стои в основата на анемичния синдром, често пъти се оказва един от най-сложните проблеми пред клиницистите. Причината за това се крие в голямото многообразие от фактори, които водят до възникването на състоянието.
Когато пациента влезе в кабинета на лекаря на първо място прави впечатление бледостта на кожата и видимите лигавиците. Самият външен вид често води до поставянето на диагнозата още в самото начало. По-късно оплакванията на пациента до голяма степен могат да затвърдят съмнението за евентуална анемия. Поставянето на диагнозата анемичен синдром става с помощта на лабораторни изследвания. Необходимо е да се направи пълна кръвна картина, която дава представа за състоянието на еритроцитния ред.
От значение за поставянето на диагнозата са следните показатели:
- хемоглобин – това е червеният пигмент в еритроцита. Именно той свързва кислорода от белия дроб и го доставя до тъканите и клетките. Нормалните стойности на хемоглобина са 120-160 за жени и 140-180 за мъже. Т.е. стойности по-ниско от посочените означават, че човекът има анемия.
- хематокрит – представлява процентното отношение на еритроцитите към общия обем кръв. Неговите стойности са 0,40-0,54 за мъже и 0,34-0,46 за жени.
- брой еритроцити – нормалните стойности са 4,6-6,2 за мъже и 4,2-5,4 за жени.
- MCV - отношение на хематокрита към общия брой еритроцити в кръвта, т.е. той дава информация за големината на клетката. На базата на този показател анемиите се делят на микро-, нормо- и макроцитни.
- MCH – представлява отношението на хемоглобина към общия брой еритроцити. Той дели анемиите на хипо-, нормо- и хиперхромни.
- MCHC – отношението между хемаглобина и хематокрита. Дава информация за хемоглобиновото съдържание на еритроцита.