3. Какви са основните мерки и правила, които пациентът със изкуствена тазобедрена става трябва да спазва след операцията в дългосрочен план?
Още по време на болничния престой пациентите започват да ходят и се раздвижват под надзора на физиотерапевти. По дадена програма рехабилитацията продължва в домашни условия или в специализирани заведения за долекуване и рехабилитация. Антитромботичната профилактика продължва, било то с инжекционни нискомолекулни хепарини или антикоагуланти през устата или антитромботици. Продължителността на антитромботичната профилактика е от половин до 3 месеца според лекарска преценка.
Болните ходят с две патерици 2 до 3 месеца и след контролен прегле ходят още 1 месец с една патерица в срещуположната ръка.
Болните следят внимателно за признаци на инфекция от страна на раната (зачервяване, подуване, секреция) и поява на оплаквания като болки и затруднение в движенията. В рамките на 3 месеца болните спят по гръб на твърдо легло и им се забранява сядане в дълбок, мек фотьойл, сядане на нисък стол или легло, кръстосване на крака и др.
Поради съществения риск от инфекция на ендопротезата болните трябва да търсят лекарска помощ при всеки белег на инфекция, където и да било по тялото, тъй като евентуална инфекция би могла да достигне лесно по кръвен път изкуствената става и заобикалящите я тъкани. Пациентите с изкуствена става трябва да провеждат антибиотична профилактика преди, по време на и след всякакви инвазивни процедури (последващи операции, зъболекарски манипулации и т.н.)