Алкална диета - мит ли е, че подобрява цялостното здравословно състояние?
Източник: iStockphoto
Широко разпространено е твърдението, че алкалната диета може да промени pH на кръвта. Това не е вярно. Големи промени в pH на кръвта могат да бъдат животозастрашаващи. pH е мярка за това колко киселинно или алкално е дадено вещество. Стойностите на pH варират от 0 –14, като:
- От 0 до 6,9 са киселинни;
- 7 е неутрално;
- 7,1 – 14 са алкални (или основни).
Възможно е да се промени pH на урината и слюнката с храненето. Но дори, когато pH на тези течности се промени, pH на кръвта остава същото. Средата в човешкия организъм естествено е леко алкална, с pH на кръвта около 7,4.
Стомашните клетки произвеждат солна киселина, затова pH в стомаха варира от 2 до 3,5, което е силно киселинно. Тази киселинност е необходима за разграждането на храната. pH на слюнката и урината се променя в зависимост от храненето, метаболизма и други фактори.
Бъбреците и белият дроб са до голяма степен отговорни за поддържането на балансирано pH в тялото, а различните нива са много строго регулирани. pH на кръвта може да варира от 7,2 до 7,45
Някои изследвания показват, че раковите клетки растат по-бързо в кисела среда. Въз основа на това изследване привържениците на алкалната диета твърдят, че високото pH на кръвта може да предотврати рак.
Храните, които се консумират по време на тази диета обаче, могат да помогнат на някои да поддържат здравословно телесно тегло. Това може да помогне предотвратяването на здравословни проблеми, свързани с теглото, например диабет.
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.