Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията | Две дискови хернии на шийни прешлени

Напиши отговор
  • RE: Две дискови хернии на шийни прешлени
    от Анна Цанева | 16.09.2020 00:11

Другият вариант да е мигренозно но пък нямам гадене,но да както казвате ще сменя доктора засега от лекарства не съм се повлияла и ефект никакъв.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.09.2020 18:11

Маргарита - има стеснение на канала на гръбначния мозък, което е отговорно за тези оплаквания. Ако това прогресира - ще се наложи операция, не е толкова страшно, но в противен случай при такива нарушения и стеснения с притискане на гръбначния мозък високо в шийната област може да се стигне до трайни нарушения в крайниците - парези, парализи и т.н. Та в случая ако това нещо напредва и не се повлиява от медикаменти, ако се появи слабост в крайниците, невъзможност за извършване на рутинни движения с ръцете и краката ще трябва да се оперира. Често не се стига чак дотам а човек се примирява доколкото може с болката и изтръпванията...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.09.2020 18:06

Ана Цанева - защо пък да е тензионно, то е при наличие на мозъчен оток или евентуално повишено вътреочно налягане. Според мен сменете доктора
  • Дискова херния
    от Margarita | 11.09.2020 14:14

Здравейте, доц. доктор Цончев! На 37 г съм преди месец имах силно главоболие, мравучкане в ръцете и замайване. Направиха ми рентгенография на цервикална и прешлени. Резултат: Силно изгладена физиологична цервикална лордоза. Стеснено дискално пространство на ниво Ц5 и Ц6 с уплатнени дискални повърхности. Вентрални ръбцови остеофити на Ц5. Без данни за фрактурни и огнищни промени. Изписаха ми диклофенак, правих физиотерапия имаше период в който нямах оплаквания, но сега усещам същите симптоми. Не знам къде да отида и какво да направя. Доста се притеснявам да не се наложи операция, защото чета само лоши прогнози. Благодаря, предварително!
    от Анна Цанева | 09.09.2020 19:36

Казаха ми само че е тензионно проверила съм очите,очни дъна, очно налягане и там Всичко е наред надявам се да се оправи проблема и да намеря правилното лечение.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.09.2020 19:22

И да се видят херниите на ЯМР, пак не е сигурно дали те са отговорни за главоболието...
    от Анна Цанева | 04.09.2020 22:38

Разбирам вече за какво става въпрос все още нямам диагноза и се лутам с разни лекарства които не оправят главоболието но след като направя ЯМР ще разбера дали е херния или нещо друго.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.09.2020 19:23

Това за главата са ви го казали колкото да ви замажат очите, не че принципно не е възможно, но е недоказуемо във вашия случай. Херния се оперира когато има отпадва симптоматика от типа изтръпване, отслабване на крайниците, нарушени движения, силна болка и т.н.
    от Анна Цанева | 02.09.2020 19:56

Да попитам само още нещо самото лечение на херниа, ако се установи че имам на ЯМР какво е,защото ми казаха че на мен проблема ми идва от гръбнака най вече от самото изкривяване отива към врата и притискало нерви и затова ме боли главата.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.09.2020 18:58

Добре, щом така е преценил...
    от Анна Цанева | 02.09.2020 14:20

Благодаря ви ще Направя днес ходих пак на невролог каза ми много упражнения масажи и физиотерапия имам и лека подутина на врата като израстък.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.09.2020 09:33

Най добре идете да направите ЯМР на шиен отдел.
    от Анна Цанева | 01.09.2020 23:40

Здравейте аз имам доста силно главоболие в областта на челото и слепоочието,имам скованост в обласста на раменете и плешките болки в врата,изтрърпване понякога на пръстите на ръцете също съм и с гръбначно изкривяване бях на невролог каза ми че имам най вероятно херния на шийни прешлени но без снимка дали е възможно да имам и ако да какво да предприема?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.07.2020 13:29

Ако няма да се прави ЯМР - няма проблем. Ако ще се прави ЯМР на място ще го коментирате с рентгеновите специалисти да преценят от какъв метал са брекетите и дали ще има пробллем за магнита.
    от nadiaterziyska | 20.07.2020 22:53

Благодаря за отговора. Реших да се оперирам. Имам още един въпрос: нося брекети - това ще представлява ли проблем при операцията?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.07.2020 17:50

Между пети и шести шиен прешлен има данни за херния с притискане на невралните структури. Ако ви се задълбочават оплакванията в ръката е добре да идете да ви види неврохирург и той да прецени дали е време за операция.
    от nadiaterziyska | 16.07.2020 22:41

Имам болки във врата и понякога в лявата ръка. Като в последно време стават все по-чести в ръката. Леко изтръпване също усещам. Никакви медикаменти до сега не са успели да успокоят болката ми. Доктора каза, че е херния, но аз никъде не прочетох херния в ЯМР
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.07.2020 19:10

Симптоми от вида на изтръпване, слабост или болка в ръцете имате ли? Намаляване на мускулатурата на ръцете?
    от nadiaterziyska | 16.07.2020 11:50

Здравейте! Вчера ми съобщиха, че имам херния ни шийните прешлени, след направен ЯМР. Казаха ми, че трябва да се оперирам, но много се притеснявам от последствията. Има ли друг вариант за лечение и ако няма какви рискове крие една такава операция? На 27г съм. По-долу ще копирам заключението от ЯМР Цервикалната лордоза е изгладена. Запазен е кранио-каудалният размер на прешлените тела. Дискретна маргинална остеофитоза, по-изразена в средна трета на сегмент дорзално. Дисковете са със запазена височина на почти всички нива, с извършване на ниво С5-С6, при което е дискретно намален. На това ниво, каквото и на S4-S5, е леко редуциран сигнален интензивен университет в T2WI като проект на дехидратация. ЗАКЛЮЧЕНИЕ: МР-данни за начални дегенеративни промени на шийния сегмент на гр. стълб с протрузия на ниво C5-С6. Компресия на дуралница сак на нива и стеноза на латерални рецесуси и неврофорамени.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.06.2020 19:19

Имате дегенеративни промени по прешлените и дискова херния, която притиска нерви - от там са ви и оплакванията. За това ви пращам на неврохирург за да прецени той дали не е време за операция. А каква операция - той ще прецени и ще ви обясни точно какво ще прави, но принципно се отваря шията отзад или от страни (те си знаят) и се прави така че да се изчистят структурите които притискат нервите за да се освободят нервите и да се възстановят.
    от Boyan Kosev | 31.05.2020 21:47

Здравейте докторе! Как протича една такава операция, и как вие бихте разтълкували резултатите от скенера? Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.05.2020 19:55

Добре е да ви види и неврохирург, тъй като ако това изтръпване и болка се задълбочават, ако се появи отслабване на ръката и нарушение на движенията вероятно ще се наложи операция.
    от Boyan Kosev | 28.05.2020 19:04

От две седмици пия Баклофен 10мг по 5 на ден и Прегабин 75мг по 5 на ден като за почнах от едно хапче и постепенно увеличавах дозата, ефект никакъв! Какво бихте ме посаветеали докторе въз основа на резултатите от скенера? Благодаря Ви!
    от Boyan Kosev | 28.05.2020 18:53

Здравейте! На 44 год. съм от около два месеца се появиха моите проблеми. Една сутрин станах с болки в врата и плешката, в последствие болката слезе в лявата ръка над лакатя и там остана до сега, вече и с изтръпване до върховете на пръстите. След консултация с невролог и направен скенер резултатът от който е: С3/с4- остеосклеротични унко вертебрални ставни фасети с4/с5- незавършена консолидация на каудо вентрално апофизно ядро. С4- остеосклеротични десни унко вертебрални фасети с малки остеофити от ръбовете, умерено изразена редукция във височина на фискалното пространство, израз на дискова дегенерация. с5/с6- остеосклеротични периферий на дискалните ламини, вентрален капсул остеом. с6/с7- значителна редукция в височина на фискалното пространство, широко базирана дискова протрузия левостранно, парацентрално, където личат и масивни калциеви отлагания, локално стенозиран обем на ляв неврофорамен зиго апофизиалните ставни фасети са остеосклеротични с остеофити от ръбовете.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.01.2020 17:41

Ако са започнали проблеми в ръцете от типа на изтръпване, скованост, трудно движение или нещо подобно ще е добре да направите операция, рисковете от нея са по-малки от това да оставите процесът да прогресира.
    от Десислава | 23.01.2020 14:22

Здравейте! На 47 година съм. Поради болки, изтръпналост и оточност и в двете ръце, и по-изразени в дясно, през септември, 2019 направих компютърна томография със заключение: Осифицирала парамедианна към интрафораменална дискова херния на нив С4-5 вдясно, интрафораменална дискова херния на ниво С6-7 вдясно и 2 дискови протрузии на ниво С3-4 и С4-5 с компресия на дуралния сак и двустранна неврофораменална стеноза. Откриват се и начални дегенеративни промени в интервертебралните стави. Бях посъветвана за консултация с неврохирург, но в последствие разбрах, че това е рискова операция и все още не съм готова на такава стъпка. Работя на компютър. Смятате ли,че е необходимо да си осигуря известно време покой и колко време е необходимо за да се облекчи състоянието ми, осонбено на дясната ръка и считате ли за възможно да се справя със ситуацията без операция? Ходя периодично на масаж и приемам Urimil. Благодаря предварително за ангажираността Ви!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.07.2019 15:49

Ако има симптоматика ще трябва да се оперира.
  • Дискови хернии на шийни прешлени
    от petar_at | 14.07.2019 23:09

Здравейте, при МРТ-изследване ми откриха следните находки: Остеохондроза на нива С3-4,С4-5,С5-6,С6-7. На ниво С4-3-медианна дискова херния и ръбови остеофити стенозиращи предното субарахноидно пространство и ляв неврофорамен. Ниво С4-5 - дискова протрузия и ръбови остеофити стенозиращи предното субарахноидно пространство и неврофорамените по изразено вляво. Ниво С5-6 -дискова протрузия и маргинални остеофити стенозиращи предното субарахноидно пространство и неврофорамените високостепенно вдясно. Ниво С6-7 дискова протрузия и маргинални остеофити стенозиращи предното субарахноидно пространство и неврофорамените. Ниво С7-Тh 1-лява латерална дискова херния стенозираща високостеепенно неврофорамена. Не се вижда вижда вторична стеноза на канала на базата на лигаментарна и фасетна хипертрофия. Не се виждат сигнални промени по протежение на видимата част на миелона. Моля, дайте ми компетентно мнение какво следва да правя!
    от д-р Ралица Правова | 03.07.2019 21:00

А, в какво се изразяват проблемите с гърлото?
    от neli | 03.07.2019 16:54

здравейте, Имам дискова херния на шийни прешлени. наскоро ходих на УНГ специалист тъй като вече шест месеца имам проблеми с гърлото, и той ми каза че гърлото ме боли от дисковата херния, и ми препоръча да лекувам хернията. Възможно ли е това? Благодаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.06.2019 20:23

Според това заключение вероятно ще ви се наложи операция в някакъв момент, зависи от симптоматиката
    от Pepi | 06.06.2019 14:07

Здравейте, д-р Цончев. На 38 г. съм. Ще се радвам, ако можете да дадете мнението си за резултатите МРТ- изследване на шийни прешлени и ми препоръчате какво мога да направя: На ниво С3-4 МР данни за парамедианна дискова херния вляво със стеноза на предното епидурално пространство, компресия на медулата и стенозиране на левия рецесус. На ниво С4-5 МР данни за дисков бълджинг със стеноза на предното епидурално пространство. На ниво С5-6 на фона на дискова протрузия се изобразява парамедианна към фораменална дискова херния вляво със стенозиране на неврофорамена и компресия на нервно коренче. Налични дегенеративни изменения на интервертебралните стави. При ходене започва да ми се вие свят и имам чувството че губя равновесие и ще падна.
  • Re: Две дискови хернии на шийни прешлени
    от Anelia | 08.03.2017 17:18

Благодаря Ви!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.03.2017 22:47

Налице са възрастови промени в прешлените на гръбнака, но като цяло нищо притеснително. Вероятно ще имате леки оплаквания, но за възрастта те са неизбежни. В случая са полезни физиотерапия и СПА процедури в комплекси с води за ставни проблеми. Помага.
    от Anelia | 28.02.2017 17:28

Здравейте, д-р Цончев. На 54 г. съм. Ще се радвам, ако можете да дадете мнението си за резултатите КТ- изследване на шийни прешлени и ми препоръчате какво мога да направя: Запазена алинеация и архитектоника на прешлените от шийния сегмент на гр. стълб. Обособена физиологична шийна лордоза с дегенеративно-дистрофични промени по типа на спондилрозата и спондилоартрпозата. Остеохондрозни промени на нива С3-4, С4-5, като на ниво С4-5 се визуализира медиален дисков пролапс, сублигаментарен. Благодаря предварително!
    от ivo | 19.02.2016 13:17

благодаря ви д-р Цончев
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.02.2016 18:34

Това са възрастови изменения, които към момента няма да ви причинят по-големи страдания, т.е. няма стеснение на гръбначния канал или притискане на гръбначния мозък. Може да се помисли за някаква физиотерапия след преглед от невролог.
    от ivo | 14.02.2016 23:31

на 50год
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.02.2016 18:50

На каква възраст сте?
    от ivo | 07.02.2016 00:44

здравейте имам парене в врата и изтръпване в лявата част ходих на лекар но искам и вашето мнение .Диагноза. хиперинтезни участъци в прешлените тела на С5-С6 недобре ограничени в съседство с дискалните повърхности . На ниво С5-С6 дискът е снишен.На ниво С6-С7дискът е снишен хипоинтензен в Т2 Wl. Проминиране на остеофиди в ляво.Вертебралният канал е с релативно съхранен размер.Ръбова остеофитоза.Дегенеративна дискова болест. Дегенеративни промени Modik. Благодаря ви предварително.
    от Илина | 02.02.2015 09:07

Благодаря Ви д-р Цончев, бъдете жив и здрав! :D
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.02.2015 20:06

Данните са за засягане на нервите по типа на радикулита. Възможно е лечението да продължи по-дълго време.
    от Илина | 01.02.2015 18:08

Здравейте, от половин година и повече имам невероятни болки в гърба, по - точно около двете плешки , скованост на врата и главоболие и замайване. Бях на невролог направи ми ЕМГ със заключение Н. мЕДИАНУС ДВУСТРАННО С ЛЕКА ПЕРИФЕРНО- СТВОЛОВА УВРЕДА. Н. УЛНАРИС ДВУСТРАННО В НОРМА. Ф-ВЪЛНА- ДАННИ ЗА ЛЕКА ПРЕДНО-КОРЕНЧЕВА УВРЕДА НА С6 КОРЕНЧЕ ДВУСТРАННО- Рентгенологичното изследване: Шийни прешлени: с правилна форма, с нормален костен строеж. Изострени връхчета на processi uncinati на нива с5 - с6 в ляво. - Uncarthrosis incipiens. Лечение: Алфа липомакс 2 пъти по 1т Мидокалм 150 по 1 т вечер Етодин форт сутрин и вечер Лечението е от 1 месец, имам известно подобрение няма я сутрешната скованост и главоболие, но болката в гърба пак се проявява. Въпросът ми е доколко е сериозно състоянието ми и дали лечението изисква по- продължително време. Благодаря предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.11.2014 19:01

След като в момента сте ОК, значи херниите не са чак толкова големи че да се налага някаква намеса. Инак в мрежата пише доста неща...
    от Стефи | 24.11.2014 09:19

Здравейте, наскоро бях в болница за изследвания, понеже бях с адски болки в ръката и се установи, че имам на нива С4-С5 и С5-С6 десностранни интрафораминални дискови хернии компресиращи елементите на неврофорамините. А на първото ниво са налице и остерофитни заостряния по задните ръбове на телата на прешлените. След лечение сега съм ОК, но прочетох доста стряскащи неща в интернет, а от лекарите получих само изчитане на епикризата без разяснения. От прочетеното в интернет наистина съм в стрес и не мога да спя. Кога точно ще се стигне до операция и опасна ли е тя? Благодаря от сърце.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.03.2014 20:00

Направете контролна консултация с проф. Габровски в клиниката по неврохирургия в Пирогов. Кажете че аз ви пращам. Телефона му го има на сайта.
    от Yana | 12.03.2014 12:29

Здравейте! Надявам се да получа отговор на това съобщение. Дано! Пиша по повод факта, че около 2 месеца се опитвам да се справя с 2 дискови хернии на шията. След физиотерапевтичен курс, който започнах веднага след направа на рентгенова снимка, направих ЯМР, където се установи, че имам две дискови хернии на врата. Епопеята започна не толкова с болки, колкото с омаляване на дясната ми ръка, както и мравучкане. Проф. Романски каза, че за него ситуацията е за операция, препоръча ми мека шийна яка, смяна на възглавница, пожела ми да ми се случи чудо за две седмици /не зная защо определи този период/ и ме изпроводи. По препоръка посетих Д-р Антов, който се занимава и с мануална терапия. След около 6 сеанса към момента вече нямам т.нар. отпадна симптоматика в дясната ръка. Чувствам се добре. Дори яката нося по - малко. Въпросът ми е, ако има кой да ми отговори, как следва да процедирам от тук насетне. Дали да направя още един ЯМР, което е не евтина процедура. Да посетя отново Проф. Романски ли или да потърся поредното мнение. И ако да, чие?! Надявам се на коментар! Успех на всички, в чиито живот е дадено да се справят с тази болест. Поздрави,
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.04.2013 11:38

Моля, пишете на кирилица!
    от vahide | 14.04.2013 15:31

zdraveyte, az sam s diskova herniya na vrata 4-5,5-6,6-7. 2009 god. me operiraha v Belgiya,bolkite ne mi spryaha,naprotiv sled operatsiyata se uveli4iha,biha mi kurtizol na vrata pak nyama efekt,sled operatsiyata 6uma v u6ite se uveli4i sega bu6at pi6tyat ne moga da spya ot tyah,napravo poludyavam. raboteh i stiskah zabi dokato napalno blokirah,sega sam v bolni4ni ot 3 sedmitsi i 4akam da mi doyde reda pri moyta nevrohirurjka,tya e mng zaeta edna sre6ta pri neya se 4aka s mesetsi,malko spetsialisti mng bolni ili lekarite ne rabotyat dostata4no neznam. napraviha mi skener, v ponedelnik 6te mi pravyat i EMERY,neznam kakvo zna4i no si 4akam reda,a ot bolki ni moga da se dvija spokoyno nito spya spokoyno,ne pojelavam nikomu takava bolest
    от stregeta | 15.01.2010 14:46

Здравейте, докторе! Надявам се да прочетете писмото ми.Прегърнах Вашата идея за опрецията и сега съм в период на възстановяване.Операцията направих в Ортопедията в гр.Плевен на 01,12,2009 год.Отстраниха диска ,хернията и направиха укрепване с метална ортеза.Изтръпването на ръцете продължава/обясниха ми че е нормално/ ,но не е както беше преди операцията.Сега няма болките и "сковаването" за часове наред.Цикатрикса се възстановява добре и е еластичен ,но имам няколко въпроса на които моля ,ако може да отговорите: 1/Лявата ръка при направеното ЕМГ отчете 80 % загуба на чувствителността на нервите-въпроса ми е -Ще може ли да се възстанови на 100 % и след колко време? 2/Кога може да се прави рехабилитация/колко време след операцията/ и каква трябва да бъде-ел.стимулация ,масажи или само гимнастика В момента съм с полиоретанова ортеза която ще нося 60 дена/24 часа/ 3/Какви ограничения се спазват при шийно инплантиране?има ли огроничения в натоварването и видовете дейности които могат да бъдат извършвани! Благодаря предварително . Лек и успешен ден Ви желая!

Напиши отговор
57 намерени, страница 1 от общо 2