Операции | Операция от ингвинална херния.

Напиши отговор
  • RE: Операция от ингвинална херния.
    от д-р Цончев | 23.11.2019 20:43

Ето тук попитайте Link
    от miki9bg | 23.11.2019 10:47

Здравейте. На 38 години съм, с операция от апандисит като дете и 3 раждания със секцио. Преди 4 месеца ми откриха херния отдясно и ме приеха за конвенционална операция. Доктора каза че е по добрия метод, но в тази болница няма друг. Вдигнах температура и ме изписаха без операция. Сега обаче подутото е повече и ме боли понякога, но бих искала лапароскопска операция за да се възстановя по бързо, защото децата са ми малки и ще ми е трудно да се пазя дълго след операцията. Може ли да се направи лапароскопска операция или след другите операции отдолу не е препоръчително.
    от Val | 16.09.2019 17:08

До д-р Ралица Правова . Д-р Правова неврохирурзи от Военна болница София установиха невропатна болга в следствие на засегнати нерви .n.ilionguinalis.
    от Val | 16.09.2019 17:04

До Hristo97 При мен са общо три операции като последната бе именно в софия и то при известен хирург Доц.Т.Атанасов от Софиямед .Който след като ми махна платното засегна два нерва като ме направи почти инвалид.Едва неврохирурзи от Военна болница установиха причината и степента на засегнатост.Не се притеснявайте решение няма единствено ако решат да се замрази засегнатия нерв.
    от Hristo97 | 13.09.2019 08:39

Здравейте, На 21 години съм и минаха 10 месеца от операцията ми (ингвинална херния вляво, начален стадий с платно, което е 80% резорбируем) Операцията беше отворена, не безкръвна. Тежести вдигам (от типа на 50-60кг., повече не ми се опитва) и не усещам абсолютно нищо. Но всяка вечер когато лягам и реша да свия коляно или някакво рязко движение в областта на операцията, го усещам вътре като дискомфорт. Същия случай е със седенето - Когато реша да седна и изправя стойката си, усещам операцията и ми идва много психически... Това нещо нормално ли е или има някакво усложнение от операцията - нерв, инфекция или нещо? Ходих досега при 4 лекаря във Варна и всеки ми изказва различно мнение като никой от тях не решава да ме види с апаратура или изследване. Скоро смятам да ходя в София като приключа сезонната работа, но много ме е страх, че и там няма да помогнат.
    от Val | 17.07.2019 16:51

Аз всъщност направих множество консултации с хирурга но нищо.Бях направил на собствена сметка множество изследвания и за капак ме изритаха от неврологично отделение като оздравял със отрязани нерви при операцията.
    от Val | 17.07.2019 16:22

До Драго 76 Не вярвайте на тези щуротии.Претърпях три операции от херния.Подмятаха ме от отделение в отделение и накрая ме изхвърлиха от Неврологично отделение след като бе изтекла пътеката.Оказа се че са ме лекували за нещо което не е свързано със симптоматиката,а чиста хирургия.Това е Болница Софиямед.
    от Силвия777 | 16.06.2019 08:29

Здравейте. Искам да ви попитам майките, които се е наложило да минат през трудното, да бъде оперирано детето им от ингвинална херния...Ние тази седмица ще постъпим в болницата за планова операция на голяма ингвинална херния от дясно на 2 години и 6 месеца ми е момчето. Много, много ни е страх от това, което ни предстои :( той разбира, палав е много непослушен как ще го успея да го предпазя след операцията. .. Знам, че тя се води лека операция, но за нас е страшна, някой скоро да е минал през това? В Пирогов ще ходим докъот Димитров, знам, че е добър лекар, поне това ни успокоява малко..
    от д-р Ралица Правова | 03.06.2019 22:57

Малко вероятно е да се касае за засягане на нерв. Възможно е от налични сраствания да е налице болезненост при разпъване. Дайте още време за възстановяване и болката ще отшуми.
    от Драго76 | 02.06.2019 12:05

Здравейте. Преди пет седмици ме оперираха от двустранна ингвинална херния. Операцията беше лапароскопска. Мисля, че имам проблем, тъй като имам подутина ниско долу в дясно, в слабините.л, която е много малка, но все пак се усеща. Когато ходя повече, или седя, се появява една тъпа болка, която се засилва леко, но всъщност е нещо средно между дискомфорт и болка. Имам поставени платна 10х15 см и от двете страни. В коремната област, от дясно, под оперативния разрез, усещам една болезненост. Лекарят ми ми обясни, че всичко е нормално, но аз си мисля, дали нямам засегнат нерв отдясно, защото отляво нямам никакви проблеми.
    от д-р Цончев | 01.06.2019 19:32

Имайте търпение, постепенно ще се оправят нещата.
    от Hristo97 | 31.05.2019 04:21

Здравейте отново, 2 месеца след операцията за ингвинална херния начален стадий отляво, се появи ужасно силна болка върху самия полов член в началото му. Болеше ужасно когато разтягам самия полов член надолу или във възбудено състояние и също така се появиха 2 бели линии на самия полов член, а от тях идваше самата болка. Минах през уролог и ми каза, че можело това да доведе от самото платно и ми изписа противовъзпалителни. След 2 месеца пиене на 2 вида противовъзпалителни, болката изчезна напълно и се прибраха тези "линии", но пък след това се появи лека болка вдясно и се стреснах да нямам херния и там, но хирургът беше уверен, че нямам и каза, че си измислям и ме прати на терапевт, а урологът като цяло не ми помогна за този проблем. Не се появява болка като вдигам тежести, ами периодично през деня или след продължително скачане. А и десният тестис ме боли при по-силен натиск с ръка.Тъпа е болката, не е нещо ужасно, но минаха 6 месеца от операцията ми и все още не се е оправило.
    от Val | 28.05.2019 15:09

Вседствие на три операции на една и съща ингвинална херния ляво свързано с поставяне ,махане на платно и отново поставяне но лапароскопски и впоследствие проведено изследване ЯМР се констатира адхезия в малкия таз което ме направи направо инвалид.Ако е по силите ми ще осъдя някой лекар.
    от д-р Цончев | 30.04.2019 07:18

Все пак е оперирано там. Ще се прибере постепенно.
    от Carlos | 29.04.2019 16:34

Здравейте, Седмица след лапароскопска операция на двустранна ингвинална херния с поставяне на платна. Нормално възстановяване, слаба болка в слабините при изправяне. Постепенно спадане на общото подуване на корема. Въпросът ми е: нормално ли е подутината в областта на хернията да продължава да стои? Изглежда така, както и преди операцията ??
    от д-р Ралица Правова | 14.04.2019 11:50

Hristo97 - често след оперативни разрези остава мускулно скъсяване, промени по прилежащата фасция и сраствания. В тези случаи се препоръчва назначаване на комплекс от упражнения, индивидуално подбрани от кинезитерапевт. Ефект има и Боуен терапия.
    от д-р Ралица Правова | 14.04.2019 11:46

Йо9008 - имате ли зачервяване, повишена температура в мястото на оператичния разрез? Усещанията са нормални, тъй като свикването с платното ще отнеме малко време. В случай, че нямате други оплаквания - изчакайте да отмине периодът на привикване.
    от Hristo97 | 14.04.2019 05:42

След това каза, че след 3 месеца ще мога да започна тренировки, а след 6 месеца е 75% възстановяване на тъканта. Каза, че ще изчезне всичката болка и дискомфорт и, че ще забравя даже, че са ме оперирали. Вече минаха 5 месеца, болката изчезна, но все още остана малко дискомфорт, който ми е*ава психиката. Чувствам се ограничен физически пред останалите хора. Единственото нещо, което ме прави щастлив, са тренировките. За жалост, това ми е отнето в момента и не знам дали ще мога реално да се върна към старият си живот (без дискомфорт, без болка, без нищо, трениране и разтягане без ограничение, не включвам тежестите разбира се).Вечерта като лежа най-много го усещам като свивам кракът си (не винаги) Въпросът ми е: Дали това ще изчезне с времето си и колко време ще отнеме ако ще се случи? Ходил съм често на консултации при хирургът, но не ми дава отговор на въпроса. Нормално ли е това, което в момента имам ? Ще се радвам ако отговорите на поста ми. Благодаря ви за отделеното време, Христо
    от Hristo97 | 14.04.2019 05:35

Здравейте, Надявам се да ми помогнете със съвети, тъй като следните проблеми ми докараха депресия и не знам колко ще изтърпя още Надявам се да не е проблем, че ще го напиша на два поста, поради недостиг на символи.На 21 години съм и като малък ме оперираха от крипторхизъм двустранно, при което разбрах, че е по-вероятно да получа ингвинална херния от вдигане на тежести. Разбира се, нямах никакви проблеми през годините, ни усещане, ни болка, въобще забравих, че съм имал операции. Миналото лято докато работих, за жалост от българските ни мениджъри и техните експлоатации получих ингвинална херния начален стадий. Това го разбра моят лекар, който ме оперира като малък и насрочихме дата за операция Ноември месец. на 16-ти Ноември ме оперираха, операцията беше отворена, поставяйки платно, което било 80% резорбируемо. Хирургът веднага дойде след операцията и ме уведоми, че минала успешно. Каза, че премахнал израстъци, които се получили от предишната ми операция като малък и притискали нерв.
    от Йо9008 | 13.04.2019 02:46

Здравейте, преди около две седмици бях оперирана от ингвинална херния във Варна и ми поставиха платно. Операцията беше отворена. Жена На 26 години съм. Усещам мястото над операцията много твърдо и все едно има някакво чуждо тяло. Усещането за нещо твърдо е по продължението на разреза от горната страна. Това нормално ли е да бъде така?
    от д-р Ралица Правова | 24.02.2019 18:15

Предполагам имате назначен вторичен преглед, възможно е да изчакате до назначената дата, стига дискомфортът да не се увеличава, в противен случай поискайте по-ранна консултация.
    от Нур | 23.02.2019 09:11

Здравейте Докторе!Преди 20 дни се оперирах от ингвинална придобита херния от ляво,с поставяне на италианско платно Гамеш.Сега имам лек дискомфорт в областта на гъвката на крака,левият ми тестис е увиснал и мястото над разреза е твърдо като камък при опипване,мисля че там е платното.Моля за съвет да ли тестисът ми ще се прибере на горе или ще си остане увиснал.Имам лека подутина около гъвката,която слиза на долу към скротума.Трябва ли да посетя хирург или след време ще е ок
    от Ванко Николов | 11.01.2019 20:44

Благодаря Ви за бързия отговор!Да разбирам ли,че в моя случай към този момент не трябва да се предприемат никакви действия,както ми препоръча хирурга?Ако е въжможно да ме посъветвате за превантивни мерки - спрямо слабостта на връзковия апарат?Ще ви бъда много благодарен ако ми дадете съвет как да процедирам занапред.Поздрави!
    от д-р Цончев | 10.01.2019 21:42

Проблемът опира до слабост на връзковия апарат, така че ако е тръгнала хернията вероятно ще се увеличава
    от Ванко Николов | 09.01.2019 21:00

Откриха ми ингвинална херния и от двете страни в много,много начален стадий(без подуване и от двете страни).От лявата страна от няколко дни вече нямам и болка,от дясната страна обаче имам много лек дискомфорт (точно там хирурга ме натисна адски силно - възможно ли е да ми е отворил повече хернията?)както и в десния тестис имам много лек дискомфорт(дискомфорта в тестиса се появи след силното натискане от хирурга за което съм писал малко по -горе) .Хирурга ми препоръча на този етап да не се предприемат никакви действия,докато не се отворят повече херниите.Ходих на ехограф и там ми казаха двустранна ингвинална херния.Възможно ли е да става въпрос за спортна херния,(тренирал съм професионално футбол от 12 до 18 години,в момента съм на 34),и преди съм имал болки в слабините след продължително ходене пеша но болките за около 2-3 дни отшумяваха напълно.Дали е възможно да се пробва с физиотерапия и да се преодолее проблема - за да не се стига до операция.БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
    от ГеоргиАлекс | 25.12.2018 14:48

В далечната 1998-ма бях опериран от ингвинална херния.Описаните от Вас пробождания , жиления и т.н. продължиха много дълго - в смисъл - веднъж на ден ме пробожда , или два -три пъти, но да речем -15 -ина дена . Без да съм специалист - просто предполагам,че това е реакция на организма- все пак там е имало срязване, прекъсване на нерви и т.н. Както споменава доктор Цончев - щом раната е спокойна - не е проблем.Избягвайте обаче поне месец натоварване.
    от д-р Цончев | 18.12.2018 21:53

Ако раната е спокойна нямате повод за притеснение, постепенно ще мине.
    от Илиев | 17.12.2018 12:59

Здравейте! Благодаря на лекарите за ценната информация! Ето и моят случай. На 25-тия ден съм, след отворена операция на ингв. херния вдясно. Всичко беше според очакванията, но снощи метнах по-рязко едно одеало (предполагам 2-3 кг мах), и после през нощта имах леки болки, както и неволно мърдане на мускулчета на дясното бедро (на 30-на см под операцията). Не спах добре, а тези усещания продължават и днес с прекъсвания. Болката е кратка и пронизваща, но не много силна. Може и да няма никаква връзка с одеалото, но това не пречи да се шашкам. ;-) Като цяло се пазя много. Дали съм го предизвикал с необмисленото натоварване, или е нормално на този етап да се появяват и такива усещания?Дали има повод за притеснение? Благодаря!
    от Александър | 11.12.2018 13:18

Уважаеми Д-Р Цончев отидох на преглед при хирурга извършил операцията Д-Р Бирданов които ме прегледа и ми каза че вече мога да се натоварвам мога да се връщам на работа доверих се на казаното от него и отказах да взимам повече болнични .Като мислех,че мога постепенно да се натоварвам с по 10- 15 кофи на ден например и до март месец да съм готов за пълно натоварване което е от порядъка на три четири тона на ден но сега може би ме очаква най лошото порторна операция . Имам ли основание да смятам,че ще стане така или може би най лошото няма да се случи. С уважение Александър Стойчев.
    от д-р Цончев | 10.12.2018 20:02

lubozara13 - не е за лапароскопия. Вероятно има проблем с поносимостта към платното, така че ще трябва да се оперира пак. На колко години е човека?
    от д-р Цончев | 10.12.2018 20:00

Алекс - принципно може, но не е добре. Дайте му още време.
    от Александър | 10.12.2018 16:49

Здравейте оперираха ме от ингвинална херния дясна на 02.11.2018 с поставяне на платно работя физическа работа нося кофи по 25 кг имам болничен до 04 .01 2019 мога ли тогава да нося спокойно кофите без да се отвори операцията с уважение Александър Стойчев.
    от lubozara13 | 01.12.2018 15:38

Здравейте, оперираха баща ми от херния с поставяте на платнона 09.10.18. , но от шева на раната постоянно тече нещо и ходим на превръзки от тогава през два -три дни. Два пъти му взимаха микробиология и му предписва ха антибиотици, но от раната все още тече секрет. Онзи ден доктора каза,че сигурно ще се наложи да махат платното, а мен ме притеснява че няма да издържи операцията, защото от април до октомври го оперираха два пъти. Искам да ми кажете дали трябва да искаме някакви изследвания или скенер за да сме сигурни че платното трябва да се маха и може ли лапароскопски да се направи. Трябва ли да мине време от операцията за да го оперират пак. Сега му сложиха някако сребро на раната .... Моля ви за отговор, не знам какво да правя.
    от Мая Ив | 29.11.2018 22:44

Здравейте, бих искала да помоля за малко информация. От около месец имам оток ниско в дясна ингвинална. Преди 1 седмица направих ЯМР защото имат съмнение, че имам проблем с тазобедрените стави, тъй като вече повече от 6 месеца имам болка ниско в дяно, резултата от ЯМР е подут ингвинален лимфен възел ок 5/9мм. Прегледаха ме 2 хирурзи единият казва, че е херния другият казва, че не е херния. Въпроса ми е вижда ли се на ЯМР ингвинална херния или има нужда от контрастно вещество, за да се види или компютърна томография е по точна? Моля Ви за съвет, на 32г. не съм раждала и много се притеснявам от операции.
    от Todor Daskalov | 21.11.2018 00:43

Здравейте. На 08.11 ме оперираха от лява ингвинална херния. Операцията мина добре с поставяне на платно. Към момента нямам болки в областа на разреза. Но под разреза, точно в сгъвката между кракът ми и тестиса усещам режеща болка при определени позиции на тялото ( при по разгънати крака, при свиване на левия крак), както и при кашляне, и кихане. Също така усещам изпъкнала и подута "тръбичка" или жила ( не съм сигурен какво е) между горната част на тестиса и самия разрез. Именно там усещам тази болка. Все още не мога да спя и по корем, тъй като дискомфорта поне според моите критерии е неприемлив. Трябва ли да потърся отново хирург и има ли за какво да се притеснявам? Благодаря предварително!
    от Kami | 17.11.2018 10:30

Здравейте, на 12.09.2018 ме оперираха от едностранна ингвинална херния в дясно. Жена съм,хернията ми е от бебе, но нашите не са ме оперирали като малка,наложи се да порастна за да набера смелост. Хернията се оказа по-дълго,но операцията мина добре. 2 седмици след операцията изпитвах болка и дискомфорт в ляво. На прегледа доктора каза,че е защото натоварвам другата страна, а от страната на операцията в сгъвката на крака все още беше изтръпнала. Днес, 2 месеца по късно ,чувствителността в сгъвката ми е намалена ,дори изпитвам лека и непостоянно болка. От Другата страна малко под пъпа имам подутина, изпитвам непостоянна болка там до кръста. Друг хирург ми каза,че вероятно имам проблем със стомаха и за това е подуто. Имам ли повод за притеснение или вече се вманиачавам ?
    от Petko | 05.10.2018 17:35

Извинявам се за отделната публикация, ако може и да попитам дали е удачно вече да спортувам със собствено тегло-упражнения на лостове в частност.
    от Petko | 05.10.2018 16:10

Здравейте, доцент Атанасов. В края на м. януари тази година се оперирах при Вас двустранно от ингвинална херния, лапароскопски. Имам непостоянни болки в тестисите, понякога едностранно, понякога и в двата. Моля за съвет или насока? Благодаря предварително!
  • Re: Операция от ингвинална херния.
    от Щастливка | 24.09.2018 23:53

Здравейте,баща ми има ингвинална херния,която е голяма и го боли,имам няколко въпроса:опасна ли е операция,при положение,че е бил опериран като млад от перитонит?Опасна ли е операцията при възрастни пациенти-на 69години,пие лекарства за сърце,кръвно и диабет?Препоръчайте ми хирург в Пловдив?!
    от Dr.Atanassov | 13.09.2018 19:44

Здравейте, симптомите Ви не са убедителни за херния и само на базата на Вашите оплаквания , без да Ви прегледам не мога да дам съвет дали да се оперирате или не. Ако все пак се стигне до операция, бих Ви посъветвал да се подложите на лапароскопска интервенция. Ако сте от София, минете да Ви прегледам. Поздрави!
    от Niki | 05.09.2018 22:52

Здравейте,диагностицираха ме с начална ингвинална херния в ляво преди седмица.Преди да отида на хирург личния ми лекар ме препрати на уролог после на гастроентеролог и чак хирурга ми постави диагнозата,но доколкото разбирам уролозите и те имат познания във тази област и не ми я потвърждават хернията за това искам да спомена симптомите си и да си кажете мнение.Болка ниско долу в ляво в корема,усещам някой път бодежи в тестисите постоянно ми се втърдяват и после се отпускат пак.При по продължително физическо натоварване болката ми се увеличава в корема и левият ми тестис се издърпва нагоре също така имам задържане на газове и постоянно ми къркорят червата.Правено ми е колоноскопия и нямаше нищо на епикризата ми от болницата отделно спермограма теразозооспермия пуснаха ми и микробиология пробата беше чиста на изследванията кръв и урина имах леко увеличени левкоцити.Решил съм да се оперирам защото почти не мога да помагам във къщи но ме интересува лапароскопска операция защото искам живот и здраве да се възстановя по бързо и да си поемам ангажиментите...
    от Dr.Atanassov | 27.08.2018 20:12

Здравейте, извинявам се за късния отговор! трудно ми е да взема отношение без да Ви прегледам. Не е редно да имате оплаквания толкова дълго време. Поздрави!
    от Мики | 16.08.2018 13:36

Здр. Доккторе!!! 6-та седмица след операция на двустранна ингвинална херния(лапароскопия) дискомфорта и болката в слабините не отшумява,нямам болка при самите разрези там вс е ок, но в слабините болката е същата като преди операцията. Колко време е необходимо да изчезне тази тъпа болка???Откриването на хернията беше само с напипване от хирурга, нямах пудутина( единндтвено боклата в слабините).Благодаря предварително!!!
    от Иван | 17.07.2018 07:40

Благодаря!
    от Dr.Atanassov | 13.07.2018 18:37

Здравейте, тестиса няма да се увреди, той стои по-високо, но все пак извън тялото. Четенето по форуми е полезно, това е причината и ние да пишем тук. Поздрави и бързо възстановяване!
    от Иван | 10.07.2018 23:19

Благодаря Ви за отделеното време. Зная, че без преглед няма как да се даде точно мнение. По-точно, притеснението ми идва след четене по разни форуми(нещо, с което човек понякога си навлича доста притеснения). Като се замисля, точния въпрос, който ме тревожи е дали има някаква опастност да ми се увреди тестиса при условие, че не е долу в скроталноя сак.(например проблеми от по-високата температура...) София ми е далече за да Ви посетя, затова се допитвам чрез форума. Дано притесненията ми да само в моята глава. Хубава вечер!
    от Dr.Atanassov | 10.07.2018 18:56

Здравейте, трудно ми е да дам мнение без да съм Ви прегледал. Все пак смятам, че положението на тестиса няма да се промени. Когато се прави пластика на ингвиналния канал при отворените операции, целия сноп от структури вървящи към и от тестиса се повдига, тъй като се променя позицията на вътрешния ингвинален отвор. Благодарение на "здравото стягане" се е появил отока на тестисите. Поздрави!
    от Иван | 10.07.2018 08:18

Зравейте, Доц. Атанасов. Преди три месеца ме оперираха от ингвинална херния от дясната страна. Операцията беше конвенционална и ми поставиха платно. Болките и съмненията за херния получих 2 дни преди самата операция, като веднага посетих хирург. След операцията получих силно подуване на тестиса, което отмина за около 3-4 седмици. До колкото разбрах това е нормално. Притеснението ми в момента е, че тестиса ми е прибран навътре, много трудно го напипвам, а скроталната торба сякаш е залепена за тестиса в една точка и седи навътре, по посока на тестиса( незнам как да го опиша по-точно, вероятно като засмукана отвътре). Хирургът, който ме оперира каза, че е нормално да се измени положението на тестиса и че е "стегнал" здраво за да нямам проблеми във времето. Това положение на тестиса е от близо месец и изглежда, че така ще си остане. С други думи изглеждам, че съм с един. Бихте ли ми дали съвет, трябва ли да посетя друг хирург за конултация или всичко описано от мен е нормално?
    от mkt_7 | 27.06.2018 08:53

Благодаря!
    от Dr.Atanassov | 26.06.2018 18:24

@mkt_7, за диагнозата "ингвинална херния" е достатъчно да Ви прегледа хирург. Може да бъде направена и ехография, ако желаете. Поздрави!

Напиши отговор
622 намерени, страница 1 от общо 13