Операции | Херния

Напиши отговор
  • RE: Херния
    от Стаси | 31.07.2019 11:43

Здравейте, аз съм оперирана от пъпна херния преди 6години. Но от 1 година насам съм с гнойна фисула . Двапъти ми слагаха гъби за изсмукване на инфекцията но резултата беше 2 месеца и се получи отново. Направих консумация с други хирурзи и ми казаха, че проблемът е от поставените платно. Тъй както аз съм с много други коремни операции и болест на Крон се страхувам да се подложа на операция да се махне платното. Какво бихте ме посъветвали? Благодаря предварително!
  • Re: Херния
    от Dr.Atanassov | 27.11.2017 22:31

Здравейте, вероятно колегата Ви е сложил платно и е зашил коремната стена по Мейо, но просто е трябвало да запише операцията по друг начин за да е ясно. Ехографски може да се види при висок клас апарат и подходящ трансдюсер. Поздрави!
    от Боян янков | 27.11.2017 11:00

Това че нямям платно е притеснително. Значи да очаквам рецидив. Възможно ли е да е поставено платно и същевремено да съм зашит по техниката на Мейо. Ще попитам и лелуващия си лекар, да не би да има грешка в епикризата. Дано да ми е поставено платно, не ми се мисли за втора интервенция. Може ли да се види на ехограф или някакъв друг вариант? Още веднъж благодаря за полезната информация, която следва да науча от опериралия ме доктор но уви за съжаление. Поздрави.
    от Dr.Atanassov | 23.11.2017 23:01

Здравейте, при техниката на Мейо не се поставя платно. Можете да видите схема на операцията, като напишете в google:mayo repair umbilical hernia. Поздрави!
    от Боян янков | 23.11.2017 07:12

Сърдечно благодаря за бързия отговор. Действително от 3-4 дни съм с голямо подобрение. А за подуванетона корема или по скоро дискомфорт, незнам как да го опиша правилно, в началото беше много по изявен с голямо къркорене в червата по време на разходка или друго действие, а сега е предимно вечер, сякаш мускулите на корема се отпускат и се подуваш. Много страно чувство, но мисля че с времето и това ще отшуми. При този вид шевове използва ли се платно, доколкото ми обясниха ми е поставено платно, което заплатих (80лева доколкото си спомням). Още веднъж благодаря, радвам се че има доктори като вас от които можем да почерпим информация и компетентно лечение. Поздрави!
    от Dr.Atanassov | 21.11.2017 19:03

Здравейте, при операцията, която Ви е направена се използва техника с припокриване на двете устни на разреза и шев в 2 линии. Получената шевна линия е хоризонтална и затова ще има теглене и дърпане. Усещанията Ви са нормални и постепенно ще отзвучават. Подуването на корема по-скоро не е свързано с операцията. Поздрави!
    от Боян янков | 20.11.2017 21:24

Здравейте д-р Атанасов. Незнам дали тук е правилното място за моя въпрос, но ще го задам. Опериран съм преди 50 дни от херния над пъпа. По епикриза ми е направена двуетажна херниопластика по майо. Въпроса ми е:нормално ли е да ми опъва и дърпа все още. И ужасно много ми се подува корема, когато стоя седнал по дълго време вечер. Раната е зарастнала. Операцията беше конвенционална(отворена), ако е правилно да се каже така. Да започна ли да спортувам или да изчакам още. Благодаря предварително.
    от Боян янков | 20.11.2017 21:13

Здравейте д-р Атанасов. Незнам дали тук е правилното място за моя въпрос, но ще го задам. Опериран съм преди 50 дни от херния над пъпа. По епикриза ми е направена двуетажна херниопластика по майо. Въпроса ми е:нормално ли е да ми опъва и дърпа все още. И ужасно много ми се подува корема, когато стоя седнал по дълго време вечер. Раната е зарастнала. Операцията беше конвенционална(отворена), ако е правилно да се каже така. Да започна ли да спортувам или да изчакам още. Благодаря предварително.
    от M.Trifonova | 30.05.2016 11:55

Благодаря ви, д-р Атанасов! Хубав ден! Поздрави
    от Dr.Atanassov | 27.05.2016 18:17

Здравейте Маргарита, платната на Дипромед не са ми познати и нямам опит с тях, така че не мога да дам мнение за платнното. Иначе операцията Ви е направена коректно - аз също използвам комбинацията от трансфасциални шевове + такер ( тази методика за фиксация се счита за най-сигурна). За да Ви дам мнение трябва да Ви прегледам. Като цяло лапароскопската методика е най-малко травматична и възстановяването е много по-бързо. Все пак, трябва да се прецени според големината и локализацията на дефекта, дали тя е най-добрия избор. По отношение на платната - ако се прави лапароскопски, аз бих предложил Parietex Compsite Optimized на Covidien. Стойността на операцията ще зависи от размера на платното, което трябва да се постави. Поздрави!
    от M.Trifonova | 25.05.2016 14:05

Здравейте доц. Атанасов, преди година и половина ми беше направена лапароскопска операция на постоперативна пъпна херния и ми беше поставено платно DIPROMED с четири трансфасциални шева и резорбируеми такери (цитирам епикризата). От няма и месец получих рецидив на хернията, като хирурга, който ме оперира, ми каза, че платното се е нагънало в горната част и трябва отново да се подложа на операция, при която да се махне старото платно и да се постави ново. Какъв тип операция ще ми препоръчате в този случай, с какъв тип платно и колко би струвала съответно ориентировъчно, ако е в болница СОФИЯМЕД? Благодаря ви предварително, Маргарита
    от Катя | 06.04.2016 09:12

Благодаря Ви, д-р Атанасов! Поздрави, Катя
    от Dr.Atanassov | 05.04.2016 18:27

Здравейте Катя, Тичане и плуване - трябва да минат две седмици от операцията. Вдигане на тежко (разбирайте до 20 кг.) - месец след операцията. Все пак нека натоварванията да започнат стъпаловидно. Не вдигайте 20 кг още на 30-ия ден, а първия крос на е около километър. Поздрави!
    от Катя | 04.04.2016 09:47

Здравейте д-р Атанасов, Искам да Ви попитам: 1. Колко време трябва да мине след направена лапароскопска операция на пъпна херния, за да мога да вдигам до 20 кг? 2. Кога отново мога да се върна към спорта (примерно бягане до 5 км)? Благодаря Ви предварително!
    от Dr.Atanassov | 02.02.2016 18:48

Здравейте, платното, което са Ви предложили е отличен избор. Високата му цена се дължи на това, че е изградено от два компонента - слой от полиестер, който лежи към коремната стена и силиконов слой, покриващ полиестера, който е в контакт с червата и другите вътрешни органи. Този тип платна се използват в случаите, когато се налага поставянето им в коремната кухина. Силиконовия слой пази от поява на сраствания и се резорбира след време. Поздрави!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.01.2016 14:32

По принцип са скъпи тия платна тъй като са медицински консуматив. Хирургът преценява най-добре подходящото платно.
    от Благовестта | 31.01.2016 13:31

Здравейте! Какво би било подходящото платно за лапароскопия при херния и диастаза?Предложиха ми двукомпонентно платно Covidien USA на цена почти 2600лв. Това ли е най-доброто и на какво се дължи високата му цена ? Благодаря предварително
    от depetkov | 21.12.2015 16:54

Здравейте на всички в този форум. Преди 11 дена ме оперираха от ингвинална херния. Операцията беше конвенционална с платно. Тревогата ми е, че сега след сваляне на конците се получи едно много твърдо образувание под белега (по дължината на целия разрез) и ми прескача като вървя. Като се опира в дрехите и ми причинява дискомфорт. Искам да попитам за колко време тази твърда зона на операцията ще стане като другата страна мека? Благодаря и поздрави :)
    от Dr.Atanassov | 08.12.2015 18:57

Здравейте, не виждам нещо притеснително в описанието на Вашия проблем. Предполагам че болката е намаляла значително. Поздрави!
    от Yavor | 02.12.2015 09:19

Извинявайте забравих да кажа че операцията беше класически отворен тип . Мъж на 26 години съм . Висок съм с атлетично телосложение , преди да получа хернията интензивно тренирах в продължение на около 3 години с кратки прекъсвания . Благодаря предварително за отговора и Ви желая всичко добро !
    от Yavor | 02.12.2015 09:05

Здравейте . Опериран съм от ингвинална херния , от дясно с поставено платно преди точно 1 месец . Възстановяването протече по следния начин : До първата седмица имах сериозни болки в областта на операцията , не можех сам да се изправям от легнало положение . След 10-тия ден нещата се подобриха . Почнах да излизам за кратко ,за да правя раздвижване , като постепенно увеличавах дистанциите. След 20-тия ден спрях да куцам , докато ходя. Почти никакви болки в областта на операцията , само при изправяне от легнало положение съвсем лек дискомфорт. На 25-тия ден вече влизах нормално в колата а не предпазливо и бавно. Всичко нормално до снощи , когато въпреки че предупреждавам компанията да не ме разсмиват , направихме белята и се смях много . От мускулните спазми почувствах болка в областта на операцията . Сега не мога да кажа че усещам някаква болка , а по скоро някакво опъване и от време на време кратка ясно изразена болка . Усещането може да бъде сръвнено с чувството което усещах в началото след операцията , когато правих първите опите да се изправям самостоятелно. Притеснен съм да не съм причинил някакъв рецидив . Възможно ли е следствие на подкожния шев , при мускулния спазъм да се е получило някакво разкъсване ?
    от Dr.Atanassov | 27.11.2015 00:43

Здравейте, по принцип лапароскопската операция е по-малко травматична и по-подходяща за млад човек като Вас. Все пак за всеки конкретен случай трябва да се вземе решение след преглед. Вероятност за поява на нова херния има както при конвенционалната, така и при лапароскопската операция. Поздрави!
    от Благовестта | 25.11.2015 09:21

Здравейте! На 24 години съм и вследствие на бременност имам пъпна херния, която след преглед се установи, че леко преминава и нагоре към коремната стена. Хирурзите, които ме прегледаха обаче извършват само конвенционална операция и съответно ми препоръчват точно такава. Бихте ли ми дали вашето мнение? И също има ли гаранция, че след поставянето на платно то няма да се разкъса при следваща бременност? Благодаря
    от Ivan | 22.03.2015 17:15

Повече от 2 месеца след операцията(Лихтенщайн), мога ли да правя лицеви опори?
    от Dr.Atanassov | 09.02.2015 16:13

Можете да започнете физически натоварвания около месец след операцията. Може да се погледне зоната ехографски. Поздрави!
    от Ivan | 08.02.2015 20:50

Колко време след операцията мога да тренирам с леки тежести, 5-15 кг? И кога мога да подновя тренировки по футбол? Също така, под левия тестис от време на време се появява топче, а в самия тестис все едно ми падат червата. Отидох до докторът, който ме оперира, но точно в този момент всичко беше ок. 2-3 дни съм ок и след това се появява за 1 ден и т.н., какво може да е и дали ще се разбере с ехограф?
    от Dr.Atanassov | 05.02.2015 17:40

Здравейте, хернията може да бъде наблюдавана, ако не Ви създава проблеми. По принцип подлежи на корекция, тъй като има потенциал за неприятни усложнения. Решението е ваше. Операцията е лека и бързо ще се възстановите. Поздрави!
    от maria | 04.02.2015 22:58

Здравейте,искам да попитам,имам много малка едва забележима пъпна хернея,трябва ли да я оперирам или мога да изчакам.има ли някаква опастност докато е едва забележима.около 1 см съвсем леко изпъкнала.не ме боли от време на време усещам дразнене в пъпчето при натиск.благодаря
    от Dr.Atanassov | 29.01.2015 18:46

По отношение на честотата на рецидиви - няма статистическа разлика при двете техники. Във всяко друго отношение, лапароскопската има предимства. Поздрави!
    от Ivan | 29.01.2015 01:08

Това не би трябвало да ме притеснява, нали? Доколкото съм информиран, минусът е само, че възстановяването ще е по-бавно?
    от Dr.Atanassov | 27.01.2015 00:04

Операцията Ви не е безкръвна, а класическа с разрез и поставяне на платно.
  • Херния
    от Ivan | 23.01.2015 17:07

Здравейте, оперираха ме от инвагинална херния преди 2 седмици. Докторът каза, че операцията ще е безкръвна, но доколкото знам тя е с дупки, а аз съм с разрез, може ли да ми се обясни защо? Операцията е: PLASTICA CANALIS ING. SINISTRA A MODO LICHTENSTEIN. Казано ми е след 2 седмици да започвам да плувам и тичам. Колко време след това мога да подновя футболни тренировки?

Напиши отговор