Операции | Операция на дебелото черво

Напиши отговор
  • Re: Операция на дебелото черво
    от д-р Цончев | 13.12.2016 20:27

На този въпрос отговорих по-нагоре...
    от dobromir | 13.12.2016 12:57

Здравейте!Майка ми претърпя операция на полип на дебелото черво във ВМА, който се оказа че има вероятност да е карцином. Последва усложнение - илеус и се наложи втора операция 6 дни след първата. Казаха че ка извели временно дебелото черво и че всичко в корема този път е сполучливо. Но 3 дни сред втората операция получи дихателна недостатъчност и се наложи да я приспат и сложат на апаратно дишане понеже имало проблеми с белия дроб. Нормално ли е и колко време може да изкара така?Тя е на 57г и казаха че организмът е динамичен и се бори но няма кой знае какви промени в показанията а вече 5 ден е на командно дишане.
    от Dr.Atanassov | 03.01.2016 23:19

Здравейте,

информацията , която споделяте е крайно недостатъчна за мнение.
    от Ива маркова | 21.12.2015 14:44

Zdraveite iskam da popitam imateli predstava dali se pravi operaciqbza spadnalo debelo chervo az sum na 27 god i sum rajdala
    от д-р Цончев | 20.11.2015 15:18

По принцип диагностиката на ракови заболявания е комплексен процес - рядко един маркер е достатъчен сам по себеси за да се направи закльчение и да се постави диагноза. При неинвазивните тестове обикновено се съчетават няколко изследвания + образни методи
    от RENIRIS | 18.11.2015 16:14

https://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Tumor_M2-PK&prev=search

нищо не разбирам от медицински терменология за това помолих Д-р Цончев да поясни .

Благодаря ви !
    от RENIRIS | 17.11.2015 08:55

Здравейте д-р Цончев !
    Искрено се радвам, че сте тук ( защото темата е доста стара и предположих че може и да не я следите вече )
    Много бих искала да изкажете компетентното си мнение за новия туморен маркер които е с висока достоверност[b] М2-ПК[/b] над 75% -базира се на ензим пироват кинеза които се отделял в изпражненията ако има наличен туморен процес
    (информацията ми е от нета )
    http://cityclinic.bg/bg/varna/procedures/piruvat-kinaza-skrining-test-za-rak-na-debeloto-chervo-m2-pk
    Благодаря ви за отделеното време !
    от д-р Цончев | 16.11.2015 20:41

За какво да изкажа мнение?
    от RENIRIS | 16.11.2015 08:55

D-r Conchev dali she se vkliucu ili temata e tvurde stara :idea:
    от RENIRIS | 13.11.2015 16:31

Therapy Man - да , тази информация има и в нета - прочетох я - просто ако някои компетентен изкаже мнение за ензима пироват кинеза ще сум Благодрна :)
    от Мирослав Миков | 12.11.2015 17:15

http://cityclinic.bg/bg/varna/procedures/piruvat-kinaza-skrining-test-za-rak-na-debeloto-chervo-m2-pk
    от RENIRIS | 12.11.2015 16:23

Може ли мнение за туморен маркер М2-ПК ?
    Четох че е много показателен , но до колко може да му се вярва ?
    от renate | 05.02.2013 18:28

Здравейте, Моля да ме посъветвате какво да направя? Моят свекър е с диагноза рак на дебелото черво, засегната опашната кост, болки в ребрата и гръбначния стълб. Преди 2 месеца беше на лъчетерапия и след 1 месец влезе в онкологията за операция. Беше назначена операция, която не се състоя заради аритмия. Прехвърлиха го в кардиологията на правителствена болница, след 1 седмица беше изписан. "Случайно" разбрахме, че от самото начало е с разсейки в белите дробове и костите, за което до сега никой не ни беше информирал. Не знаем накъде да се насочим вече?!? Има ли лечение при разсейки и какви точно изследвания?!?
    от д-р Цончев | 15.03.2012 22:26

Моля, успех!
    от Елица | 15.03.2012 17:19

Благодаря Ви за отговора!
    от д-р Цончев | 14.03.2012 18:13

Рано е още, особено при възрастни хора възстановяването на перисталтиката не става толкова бързо, а и зависи от обема на операцията.
    от Елица | 13.03.2012 22:06

Здравейте!

Моят проблем е следният. На 11.03.2012 г. оперираха дядо ми по спешност за запушване на дебелото черво / искам да се извиня за невежеството ми относно медицинските термини/. Преди 12 г. той претърпя също операция, която беше поради силни болки и невъзможност за ходене до тоалетна. След операцията преди 12 г., ни казаха, че са отстранили част от дебелото черво. След около 5 год. почти всяка година ходим в болницата, поради силни болки и по принцип с няколко клизми, перисталтиката му се възстановява.
    След операцията в неделя, д .- рът ни каза, че са отстранили само срасвания на дебелото черво с останалите черва. Въпросът ми е какво трябва да му е състоянието след операцията, защото вече изминаха повече от 40 ч. и той има силни болки в областта на корема и все още няма газове. До колко време трябва да се появят и нормални ли са тези силни болки.

Благодаря предварително.
    от svetla tiholova | 19.08.2011 17:42

Mного ми се иска да напиша тук / не знам дали е най-правилното място/ едни основни правила за хранене след операция на дебелото черво. Прочетох почти всичко написано по този въпрос в този форум, но не намерих нищо така подробно и затова като намерих тази информация реших да я споделя и с други, които може би имат нужда от нея. Това са препоръки давани преди няколко години в Пирогов. Не мога да кажа дали и сега ги дават при изписване на болните.

ДИЕТА ПРИ ГАСТРИТ, ЯЗВЕНА БОЛЕСТ, СЪСТОЯНИЕ СЛЕД ОПЕРАЦИЯ
    НА СТОМАШНО-ЧРЕВНИЯ ТРАКТ

ОСНОВНИ ПРАВИЛА
    Предназначението на диетата е да се отстранят дразнителите на храносмилателния тракт;
    - механично - изключват се храни, богати на груба целулоза, трудно смилаеми;
    - химично - изключват се храни, съдържащи остри подправки, пикантни ястия;
    - термично - храната да бъде с умерена температура;
    - храната трябва да бъде пълноценна с нормално съотношение на основните хранителни вещества:
    белтъчини - 100-380гр
    мазнини - 90-100гр
    въглехидрати - 350-380гр.
    - в менюто трябва да се включват ежедневно храни, богати на витамини, особено А, В, С, К и минерални соли;
    - храната трябва да бъде варена, печена на скара или на грил. Забранено е пърженето, панирането или опушването на хранителните продукти;
    - храната трябва да бъде с умерена температура;
    - храната да бъде добре сдъвкана, да се осигури 5-6 пъти прием на храна дневно;
    - да не се яде бързо и да не се преяжда.

НАБОР ОТ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ
    [b]Мляко и млечни продукти[/b]
    разрешени - прясно мляко, непрестояло кисело мляко, плодово мляко, диетична извара, прясно сирене, обезсолено овче и краве сирене, пресен кашкавал, топено сирене, млечни кремове.
    забранени - солени и пикантни сирена, сладоледи.
    [b]Месо, риба, птици и яйца[/b]
    разрешени -крехко и нетлъсто месо, пиле, бяла риба, пастърва, мерлуза, хек, треска, шаран, кефал, калкан, черен дроб, мозък език, телешки салам, нетлъста шунка, яйца.
    забранени - солени месни и рибни консерви, сух салам, тлъсто месо, пастърма, хайвер.
    [b]ХЛЯБ, ЗЪРНЕНИ ХРАНИ, ХЛЕБНИ И ТЕСТЕНИ ИЗДЕЛИЯ:[/b]
    разрешени - престоял бял хляб, сухар, бисквити, бишкоти, виенски кифли, макаронени изделия, ориз, грис, овесени ядки, изделия от многолистно тесто.
    забранени - черен хляб, царевица.
    [b]ЗАХАР И ЗАХАРНИ ИЗДЕЛИЯ[/b]
    разрешени захар, мед, тахан халва, желе.
    забранени - конфитюр, сладко, шоколад.
    [b]ЗЕЛЕНЧУЦИ И ВАРИВА[/b]
    разрешени - картофи, моркови, тиквички, домати, карфиол, червено цвекло, зелен грах, стъргани краставици и тиква.
    забранени - варива, спанак, лапад, ряпа, зелен фасул, алабаш, зеле, сини домати, кромид лук, праз лук, чесън, гъби, трушия.
    [b]ПЛОДОВЕ[/b]
    разрешени - узрели сладки сортове ябълки, ягоди, череши, праскови, портокали, дини, круши, ананас, компоти пасирани, мус желе, кисел, пюрета, банани, пъпеши.
    забранени - вишни, кайсии, грозде, малини.
    [b]ПОДПРАВКИ[/b]
    разрешени - магданоз, сладък червен пипер, канела, ванилия в малки количества.
    забранени - черен пипер, бахар, дафинов лист, хрян, горчица, люти подправки.
    [b]НАПИТКИ[/b]
    разрешени - отвара от шипки, слаб чай, мляко с какао, негазирана минерална вода
    забранени - алкохолни напитки, бира, газирани напитки, силен чай, кафе.

Надявам се да съм полезна с тази информация. :roll:
    от Dr.Atanassov | 09.08.2011 17:37

Оплакванията Ви са за уролог. Не е проблем да се натиска цикатрикса от операцията.
    от | 09.08.2011 16:44

След операцията на дебелото черво на бикините ми започна да се появява едно бледо жълто малко петно вероятно като някаква капка от урината. Нещо, което преди това не съм имала. Като количество не е много. Аз направих изследване на урината и наистина се оказа, че има някакъв проблем - има левкоцити, бактерии, следи от албумин , не е много бистра и в нея плуват едни белезникави неща. Стерилната урина, която дадох за посявка ще бъде готова след 3 дни. Може би това е нещо което не трябва да свързвам непременно с операцията и с катетъра, който имах тогава. Какво ще ме посъветвате - да отида на уролог и на ехограф може би. Натискането върху шева при ехографския преглед възможно ли е месец и половина след операцията? След няколко дни ще повторя изследването - започнах да пия повече вода, но това едва ли ще помогне. :?:
    от Kalinka Zarkova | 08.08.2011 23:07

д-р Атанасов, така точно и убедително обяснявате всичко. Истинско удоволствие е да чете човек вашите постове / признавам си, че прочетох всичките Ви постове и открих много неща на които съм търсила отговор/ независимо, че проблемите, които се обсъждат обикновено ни притесняват нас, тези които сме по-далеч от медицината. Сигурно и вашите пациенти и вашите началници оценяват качествата Ви. Надявам се аз лично да нямам нужда от вашите знания и умения, но ако недай си боже това се случи сигурно ще Ви потърся и надявам се няма да установя, че сте от тези, които вече са напуснали България. Благодаря Ви, че в този форум има и такива като Вас.
    от Dr.Atanassov | 08.08.2011 15:48

Хирурга предварително може да прецени какво ще му трябва. В болниците не са налични.
    Има съшиватели различно производство и качество. Реномираните фирми са Covidien и Ethicon.
    Цените при тях са близки. Има и китайски - в пъти по-евтини, но аз лично не работя с тях.
    По принцип е добре да са налични , независимо от локализацията на процеса. В белите държави се ползват по няколко на операция и застрахователите ги заплащат. Даже румънците вкараха кръговите съшиватели с държавна поръчка в пътеката за тумор на дебелото черво.
    от Kalinka Zarkova | 08.08.2011 15:01

Mного Ви благодаря д-р Атанасов. Само още едно уточнение. Тези съшиватели ги има в болницата и Вие и вашите колеги по време на операцията преценявате какво трябва да се използва или предварително трябва да се набавят от пациента. Нали все пак колкото и да е уточнена една операция не може всичко да се предвиди и понякога крие неизвестни и изненади. А може би ги предлагат и различни фирми с различно качество и цена. Вероятно са добри не само за място, където се шие трудно, а и за всяко друго място по хода на дебелото черво.
    Въпросите ми може би звучат лаишки, но...
    от Dr.Atanassov | 08.08.2011 09:47

@elito1,
    от къде изтича този секрет? какво е количеството?

@kalin4etoo,
    автоматични съшиватели се ползват често в "Пирогов".
    Не само скъсяват времето, но и когато анастомозата се прави на място, където се шие трудно, дават по-голяма сигурност. При много ниско разположени процеси осигуряват възможност да се запази нормалния пасаж, а не да се изведе противоестествен анус на корема.
    При лапароскопски операции се използват няколко съшивателя, които значително оскъпяват операцията, но пък там възстановяването е значително по-бързо и по-леко.
    За съжаление НЗОК не покрива тези консумативи и те се закупуват от пациента.
    от Kalinka Zarkova | 07.08.2011 16:48

Mоже би въпросът ми е към д-р Атанасов.
    В Пирогов при операции на дебелото черво използват ли се автоматични съшиватели? Те сигурно се заплащат от пациентите. Ако се използват, може ли преди операцията да се уточни това. Какво е предимството на тези съшиватели - само скъсяване времето за операция или и по-добро зашиване. Интересувам се, защото на мой близък може би предстои такава операция и ми е необходима такава информация. Предварително благодаря за отговора.
    от | 05.08.2011 21:34

Реших и аз да задам въпроса си тук. Преди около месец и нещо ми бе направена операция на дебелото черво. Възстановявам се добре, но има един проблем, който ме безспокои. И при мен след операцията се появи един секрет, който може би се дължи на някаква инфекция от катетризацията. Аз се надявах нещата да се оправят от само себе си, но май не е възможно. С какви изследвания да започна - урина обикновена и стерилна урина ли. Мойто GP не ми обърна внимание и ще трябва да се справям сама поне като начало. Сигурно не е необходима ПКК. Има ли билки, които помагат за прочистване на пикочните пътища?
    от rborisov | 20.02.2011 12:00

Здравейте д-р Атанасов, след посещението си тази сутрин при съпругът ми, вече съм значително по-спокойна от състоянието му. Дебелото черво от вчера вече работи, перисталтиката е добра, той също се чувства много по-добре и вече има апетит. Вечерта имаше Т-37.9, тази сутрин също е имал.Кръвното -нормално.Вливат му хумана албумин,перисталтични и може би още др.медикаменти.Надявам се критичния период да е преминал вече.
    Желая Ви здраве и късмет!
    от rborisov | 19.02.2011 15:58

Много Ви благодаря Д-р Атанасов.Наистина за да дадете он-лайн съвет, ви трябва много повече информация от това което описвам тук във форума.Имах нужда и от Вашия съвет. Надявам се, да не се стигне до външна консултация, но ако се наложи ще имам вариант за това. Днес към 14.00 часа докторите казаха, че няма повод за притеснение и възстановяването му протича в рамките на нормалното. Още веднъж благодаря, че отделяте от личното си време за нашия случай.Поздрави!
    от Dr.Atanassov | 19.02.2011 14:52

Здравейте,
    видях и личното съобщение.
    Температурата не изглежда притеснителна и липсата на кървене от дрена е добър белег. Все пак ми е трудно да дам мнение така, има много фактори, които не мога да предвидя и оценя така дистанционно.
    Консултация могат да поискат хирурзите в Монтана - има републикански консултант по обща хирургия - проф. Червеняков от Пирогов, но какъв е реда точно не мога да Ви кажа. Стискам палци всичко да завърши благополучно и съпруга Ви да се възстанови без повече проблеми.
    от rborisov | 19.02.2011 13:00

Благодаря ви, д-р Атанасов за отговора.Писах ЛС.Тази нощ отново се е наложило да му прелеят една банка кръв, поради спадане на хемоглобина. Като го посетих каза че се чувства зле и че му е лошо.Имаше Т-37.6 и от дренажа не изтичаше кръв./Не съм много компетентна и не мога да боравя с медицински терми, за което моля да ме извините, описвам събитията така както ги разбирам/.Това много ме шокира, извикахме спешно опериращия лекар, назначиха ехография. Слава богу ехо-та беше добра, започнала е бурна перисталтика. Докторите казаха че това неразположение се дължи на медикаментите които му слагат и на перисталтиката.Моля се само, докторите да предприемат адекватни действия за неговото с-е.Разбирам, че едно транспортиране в неговото състояние, не е за препоръчване, но може ли да изискваме спешна консултация /в случай на нужда/ от друг специалист, напр. от София и каква е процедурата в такива случаи. Толкова се страхувам да не се получат усложнения пак и да се наложи още една операция..
    от Dr.Atanassov | 18.02.2011 19:27

От това , което сте написали не смятам, че е умесно пациента да бъде транспортиран.
    Другия проблем е, че НЗОК няма да заплати на болницата, която би приела пациента разходите около него - за касата това е "некоректна хоспитализация", каквото и да значи това според тях...
    Къде е опериран съпруга Ви?
    от rborisov | 18.02.2011 16:46

д-р Цончев, пише ви съпругата на rborisov, много изплашена и притеснена.Затварянето на стомата не мина сполучливо. Беше направена във вторник със хиляди усложнения- сраствания, образувана херния, преплитания.......и не зная още какво. .След което имаше много силни болки в областта на корема. Докторите го отдаваха от започналата перисталтика и образуването на газове.Но хемоглобина рязко започнал да спада и започнало силно кръвотечение. Вчера /в четвъртък/ го вкарват по спешност на операция, траеща часове. Премахнали са му и част от тънките черваВлели са му три банки кръв и беше на апаратно дишане до вечерта. От тази сутрин хемоглобина му е над 120, до колкото разбрах му слагат кръвоспиращи , антибиотици и може би и други медикаменти.Извинявам се за подробното описание но съм изключително притеснена за състоянието му, след тази животоспасяваща операция.Явно направихме огромната грешка от това че не отидохме в сф да затворят стомата. В момента казват че е стабилизиран и всички показатели са в норма.Не зная какво точно да питам.. но трябва ли да предприемем транспортиране до сф. за да се следи състоянието му. Ако са необходими скъпоструващи медикаменти сме готови да ги закупим ... Ще съм Ви много благодарна ако обърнете внимание на нашия случай.
    от д-р Цончев | 08.02.2011 18:37

Благодаря! Желая успех!
    от rborisov | 08.02.2011 10:52

Много благодаря, д-р Цончев.Надявам се да е от това, защото се притесних да не съм получил простатит. Вероятно ще трябва да изчакам да се направи и втората операция, след една седмица и ще се надявам да отшумат тези симптоми.Успешен ден!
    от д-р Цончев | 08.02.2011 10:14

Според мен е малко вероятно да е от простатата, по-скоро от катетеризацията още е раздразнено.
    от rborisov | 06.02.2011 13:11

Секреция няма, само парене след уриниране, съпроводено със стягане в тестисите/само в края на урин-то/, както и тежест в областта на простатата.Преди около 1 седмица имах и стягане/незначителна болка/ в областта на кръста /бъбреците/, не винаги, а на последък го няма Възможен ли е проблем с простатата?Поради генетична предразоположеност редовно си правя PSA.Последното ми изследване от 28.12.10 показа - 0.62ng/ml.
    от д-р Цончев | 06.02.2011 11:09

Въможно е да е от катетеризацията. Секреция и парене в уретрата има ли?
    от rborisov | 05.02.2011 09:50

Здравейте д-р Цончев. В стерилната урина, която дадох няма бактериален растеж. За левкоцитите не ми дадоха резултат, казаха че са в норма....Трябва ли да изследвам други показатели и какви? В такъв случай, къде трябва да търся причината за моето неразположение. Хирурзите ми отговарят, че е това е резултат от катетъра, личната лекарка ми изписа веднага антибиотик /който разбира се отказах да приема/... Притеснявам се да няма друга сериозна причина, която хирурзите са пропуснали при операцията. Благодаря! Очаквам Вашия отговор.
    от rborisov | 01.02.2011 19:42

Д-р Цончев, благодаря за отговора. Днес пуснах стерилна урина и левкоцити. Ще пиша за резултата в четвъртък 03.02.11
    от д-р Цончев | 29.01.2011 23:43

Трябва да се отхвърли инфекция - да се пусне уретрален секрет и урина са микробиология, за да се види ще има ли растеж.
    от rborisov | 28.01.2011 14:31

Здравейте.
    На 07.01 постъпих спешно в болница за операция от апендисит. По време на операцията се установи, че не апендисит, а тумор на дебелото черво е причината за всичките тези оплаквания.Операцията е била исключително тежка –отстранени са 20-30 см от дебелото черво.За наше щастие и облекчение хистологичното изследване е добро- „55-61”.Направено ми е временно стомиране и след около 20-на дена ще се направи следващата операция за въстановяване на дебелото черво. Това, което ме притеснява е, че имам теглене и болки в областта на тестисите в изправено положение и парене след уриниране.Каква може да е причината за това оплакване? Възможно ли е бактериална инфекция или е засегнат нерв в тази област по време а операцията? Благодаря предварително!
    от vaninaan | 22.07.2010 07:25

Зравейте!Аз имам много голям проблем.Болен съм от крон,имам перианални фистули,лекувам се от 2 години и половина,но няма напредък.В момента съм пак на урбазон и ципринол плюс имурана и салофалка,но възпалението на дебелото черво е голямо,не се овладява.Предстои ми включване в програма за лечение с ремикейд и дано ми се отрази добре,че иначе ще ми прекъснат червото и ще го изведат на корема.Някой ще ми обясни ли как се живее с това? Много ли пречи тази стома,храниш ли се нормално или си все по болници?После като ми мине възпалението как отново ще ми работи нормално дебелото черво?
    от Д-р Юлиянов | 21.05.2010 18:15

За съжаление няма гаранция, но при спазване на хранителен режим без механично груби, дразнещи и трудносмилаеми храни можете да редуцирате риска до минимум. Вярно, че трябва да се ограничавате в голяма степен и да внимавате какво ядете, но това не е причина да живеете в постоянен страх.

д-р А. Юлиянов, д.м., FACS
    http://www.julianov.com
    от shelley26 | 07.05.2010 18:02

Здравейте, преди 2 години ме оперираха от Ileus (преплитане и срастване на тънките черва ) след 8 месечно мъчително възтановяване отново получих Ileus , но този път и с некроза .Отрязаха ми около 1 м черва.Възтановяване то беше значително по трудно.Измина вече година но не мога да кажа че съм напълно добре..Много често получавам разтройство не знам дали е по добре че не е запек..Опитвам се да пия повечко вода, но спазвам хранителната диета все още.. Доста неща изчетох из интернет и съм се консултирала с хирурзи и най гадното е че никой не ти дава гаранция че няма да те потрети ...и аз като жена на 32 не съм раждала ако след 6м или година забременея каква ми е гаранцията че няма да получа наново Ileus. и няма да се наложи да абортирам..??!
    от hristy84 | 27.04.2010 09:55

:P мерси за отговора,да се надяваме,че малкия които не е чак толкова малък вече скоро ще е батко тогава.......... :P :lol:
    от d-r lyu | 26.04.2010 22:14

Ако нямате оплаквания можете да мислите за бременност и да пишете писмо на Щъркела.
    от hristy84 | 26.04.2010 12:50

Здражеите,бих искала да получа още едно професионално мнение по моят въпрос ,а той е такъв,,предивече ще станат 6 години бях бременна в 7 месец и ме оперираха от апендисит 1 година след това ме оперираха от перитонит никроза тогава ми изрязаха близо 60 см.от червата ,хирурга тогава каза,че са нужни 3 години за пълно въстановяване това така ли е,и имали вероятност за втора бременност,и трябвали да се спазва някаква диета,
    благодаря за отделеното внимание!
    от d-r lyu | 04.04.2010 13:13

Ако всичко е наред след операцията и тя е захранена, постепенно може да се храни с всичко. Важното е да бъде 4-5 пъти дневно и да дъвче добре.
  • Операция на дебелото черво
    от steff*I | 01.04.2010 13:54

Здравейте приятели на пулс.бг, включвам се отново с въпрос! Оперираха по спешност майка ми - 62 г., от некроза на дебелото черво и изрязаха почти половината от него. Сега се възстановява от операцията, но проблема с хранетото е голям. Храни се предимно с кашеобразни храни, но въпреки това й трябва разхлабващи чайове и това ни притеснява. Въпросът ми е какви сурови плодове и зеленчуци може да яде, за да предотврати запека и това да не пречи на оздравяването й. Предварително благодаря за отговорите на всички. Честит Велики Четвъртък и Весели празници!

Напиши отговор