Операции | смяна на сърдечна клапа

Напиши отговор
  • RE: смяна на сърдечна клапа
    от ЛидияT | 16.04.2019 21:23

Благодаря, може ли повече информация за кардиорехабилитацията, къде и към кого да се насоча, имате предвид санаториумите ли? Кардиохирурга спомена за рехабилитация след операция, не знаех,че може да има и преди това.Много ви благодаря, но за момента всяка информация ми е от полза. Поздрави.
    от д-р Ралица Правова | 16.04.2019 17:38

Тъй като не съм кардиолог не мога да Ви дам мнение, но може да направите втора консултация с колега. Освен това ако пациентът е показан за кардиорехабилитация може да се започне от там, при условие, че не е склонен на оперативна намеса.
    от ЛидияT | 15.04.2019 22:49

Здравейте,д-р Правова, благодаря за бързият отговор.Да, правена е консултация с кардиохирург и той препоръчва коронарография и операция за смяна на аортна клапа. Поради сложността на операцията баща ми отказва да се оперира-поне засега. Също така засега той се чуства добре и няма симптоматиката -не се уморява лесно,няма задух. Дали може да се изчака с операцията и доколко такова заболяване може да се поддържа медикаментозно без операция. Благодаря!
    от д-р Ралица Правова | 14.04.2019 19:41

Лявата камера на сърцето е със задебелена стена, аортата е разширена и с уплътняване – ригидност на стената. Налице е уплътняване и на митралната клапа – между ляво предсърдие и лява камера. Аортната клапа е с по-тежки промени – отново уплътняване. С по-голям обем – разширени са и дясното предсърдие и дясната камера. Колегата кардиолог насочил ли Ви е за консултация с кардиохирург или отделение по кардиорехабилитация?
    от ЛидияT | 14.04.2019 18:51

Здравейте, ще може ли съвет и помощ при разчитане на ехокардиография. Касае се за мъж на 66г. със сърдечна недостатъчност и аортна стеноза и умерена Ао инсуфиенция. Данните от изследването са следните: ЛК-хипертрофична, без сегментни нарушения в кинетиката МКП- 15мм, ЗСЛК-13мм. ТДР/ТСР- 62/48мм, ФИ- 47%, ФС-24% Ао корен на ниво синуси на Валсалва - 37мм с калций по стените, възх. Ао-42 мм дилатирана с уплътнени стени, ЛП-46 мм. Клапен апарат: Митрална клапа фиброзна МиИ-до 1 степен Аортна клапа -трикуспидна, дегенеративна,тежка фиброкалциноза по платната и ринга, пиков СГ-58-60мм жив., среден СГ-47-48мм жив., АоИ-2ра-2-ра + степен, АКП-23мм. Трикуспидална клапа-нежна ТрИ-1 ст. ИИСНДК-30 мм.жив. Дилатирани десни сърдечни кухини Перикард: б.о Плеври: б.о Благодаря предварително! Лидия
    от д-р Цончев | 14.02.2019 19:09

Ако става въпрос за София - Болница Св. Екатерина или Трета градска - отива се на преглед от кардиолог и кардиохирург и се планира.
    от Мери | 14.02.2019 14:15

Какви са стъпките за планиране на "Пластика на митрална та клапа" при IV - та степен на митрална регургитация, другите показатели са в норма. На 48 години съм. Към коя болница да се насоча. Благораря
    от Veselin Georgiev | 13.11.2018 08:30

Малка помощ при разчитане на ехокардиография : Ао корен - 40 мм. Ао клапа - протеза - PG/MG-35/18; централна регургитация - 1-ва степен. ЛП-35 мм. ЛК-МКП/ЗСЛК-15/13; ТДР/ТСР-47/32; ЕФ-61.9%; МК-б.о. Десни кухини - б.о. Заключение - СП. Нормално функционираща аортна протеза. ЛК - хипертрофия. Диастолна дисфункция. Въпроса ми, за който много се опасявам е появилата се регургитация на аортната механична протеза - тя нормална ли е или ще дойде време , след което ще трябва отново да се сменя.?
    от Forum admin | 22.10.2018 13:57

Влезте във форума не с потребителско име, а с имейл. Поздрави!
    от kalataable | 15.10.2018 14:15

Аз съм с потребителското име kalataable и понеже не можах да вляза с него и с паролата си, за това влизам чрез профила си във фейсбук. Това като пояснение, сега по същество. Д-р Калчев, забравих да спомена в предходният си коментар за съпътстващите заболявания на баща ми, а мисля, че това е важно. Той страда от захарен диабет - тип две, диабетна полиневропатия, прекаран инсулт преди пет години, без засягане на крайници или говор, хроничен бронхит, хронична исхемична болест на сърцето. Може ли да ми кажете, възможно ли е в неговото състояние да бъде включен в листа на чакащи одобрение за безкръвна смяна на аортна клапа?
    от kalataable | 13.10.2018 18:05

Д-р Калчев, моля Ви, вижте заключението от ехокардиографията на баща ми, който е човек на 73 години и ми кажете, ако желаете, операция при такова състояние на сърцето възможна ли е изобщо и колко би струвала ако е възможна? И още един въпрос, може ли да Ви пиша на адреса на електронната поща за повече въпроси? Заключение: ПСП-дегенеративен Ао порок - тежкостепенна Ао склероза, умерена към тежкостепенна Ао р-ция. Дегенеративна лека до умерена М р-ция, М клапна склероза; леко дилатирано ЛП. ЛК - лека до умерена симетрична хипертрофия, сегментно нарушена кинетика; запазена глобална систолна функция, диастолна дисфункция. Гранични размери на десни кухини, умеренотежка Тр р-ция, повишено СНБА в покой. ПХ в покой.
  • Re: смяна на сърдечна клапа
    от miti | 24.08.2018 05:34

Благодаря Ви за бързия отговор д-р Келчев! На 51 год. съм,проблема с тая клапа е открит още от 2005г.,но отгава бе по-малка степен.Не се изморявам,нямам и задух,единствено което усещам това е прескачания на сърцето - имам ги от доста време,пия Сотахексал,но пак ги усещам всекидневно.Някой път са по 5-10 на ден,понякога по 10-15 на час.При по голямо натоварване усещам само прескачанията,задух и др. нямам. Желая Ви успехи!
    от Д-р Асен Келчев | 23.08.2018 21:25

Здравейте, по ехокардиографията аортната клапа е наистина за смяна, ако имате симптоматика ( лесна умора или задух при физически усилия). Какъв вид клапа ще се използва зависи от възрастта Ви, аз лично препоръчвам биологична клапа при пациенти над 65 години и механична при пациенти под 60 години, за междинната възраст 60—65 години подходящи са и двата вида клапи и заедно с пациента вземаме решение в зависимост от желание да приема Синтром, съпътстващи заболявания, желание за силови спортове и т.н. Мога да отговоря на всички ваши въпроси на тел 0884 993 092. д-р Асен Келчев - кардиохирург Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център, Околовръстен път 127. Лек и успешен ден!
    от miti | 23.08.2018 09:58

Здравейте!Направена ми е ехоКГ със следните данни: Ао - 41 мм,ДК-30мм,ЛП 55/45,МКП -14 мм,ЗСЛК - 14мм ЛК:ТСО - 47 мл ,ТДО 174 мл, ФИ 72%. Е/А - Е < А.ДСесни кухини в норма.ЛК с лека към умерена хипертрофия,леко увеличен ТДО,запазен контрапилакт.Диастолна дисфункция.МК - подвижни платна,лека към умерена регуритация.АоК - задебеленифиброзни платна,доплер данни за високостепеннарегуритация.ТрК - минимална регур.Перикард - б.о. Според кардиолога трябва да се сменя АоК.Моля някой запознат да ме осветли по вариантите за смяна на клапата - може ли смяна с малкоинвазивни методи или трябва отваряне.И коя е за предпочитане механична или биологична клапа,т.е. с биологична 10-15г а с другата може ли да се изкара толкова при положение че се пие Синтром,който си е жива отрова май?
    от elena | 01.08.2018 16:27

Аз преди 10 години получих сериозно животозастрашаващо усложнение на митралната клапа на сърцето. Хирурзите искаха спешна операция, но аз отказах. След обикаляне на болниците и търсене на лечение на сърце, аз най- накрая го открих. Това лечение е дълго но ефекта е гарантиран - възстановя сърцето и клапите . Има лечение на сърдечни проблеми и аз съм живото доказателство, както и много други хора на които помогнах след мен. Оставям си имейла , но да пишат хора само които искат да се лекуват и да са здрави: elenapetrovara@abv.bg
    от elena | 01.08.2018 16:26

Аз преди 10 години получих сериозно животозастрашаващо усложнение на митралната клапа на сърцето. Хирурзите искаха спешна операция, но аз отказах. След обикаляне на болниците и търсене на лечение на сърце, аз най- накрая го открих. Това лечение е дълго но ефекта е гарантиран - възстановя сърцето и клапите . Има лечение на сърдечни проблеми и аз съм живото доказателство, както и много други хора на които помогнах след мен. Оставям си имейла , но да пишат хора само които искат да се лекуват и да са здрави: elenapetrovara@abv.bg
    от elena | 01.08.2018 16:21

от д-р Цончев | 17.07.2018 18:34

Касае се за високостепренна клапна недостатъчност, която трябва да се оперира, инак ще се развие сърдечна статъчност и жената ще загине
    от Васко1213 | 12.07.2018 14:00

Здравейте намираме се във Германия преди 2-години направиха операция на майками махнахаи единият бъбрек сега от два дни сме отново във същата болница защото майка ми има проблем със дихателните пътища задъхва се от най малкото движение и получава силни болки във гърдите и днес докторите остановиха че едната клапа на сърцето не работи и трябва да и сложат прожина Моля ве за обяснение какъв е този проблем можели да мине без задалжителна операция
    от Eвгени | 14.11.2017 17:13

Майка ми се нуждае от операция на аортната клапа на сърцето, тъй като тя е изтъняла. В коя болница е най добре да се направи тази операция в София.
    от д-р Цончев | 18.09.2017 22:55

Да, доста голяма регургитация е налице, страда предсърдието и в даден момент вероятно ще се наложи да се сменя клапата.
    от Изабела | 17.09.2017 23:16

Пардон- не влошаване на камерата, а на на предсърдието
    от Изабела | 16.09.2017 12:12

Високостепенна митрална регургитация при митрален клапен пролапс. Запазени параметри на сърдечната кухина. Запазена глобална ЛК систола и сегментна кинетика в покой. Нормално налягане на ЛК пълнене. Лекарят ни каза че пролапсът няма промяна , но има признаци на влошаване при камерата.
    от д-р Цончев | 14.09.2017 21:50

Цитирайте ми заключрението на ехографията на сърцето
    от Изабела | 13.09.2017 23:55

Здравейте. Мъжът ми е на 29 год. Преди 10 год след боледуване, се установи , че има пролапс на митрална клапа. На контролния преглед тази година, наблюдаващият го лекар каза,че има изменения в състоянието му и да отиде отново след 6 месеца като тогава ще се обсъди операцията и подробностите около нея (механична или биологична да в клапата). Би ли могъл някой да ми разясни дългосрочните последствия от операцията. Обясниха ни ,че се прави със страничен разрез. Това предполага ли по-леко възстановяване? Видях,че някои от потребители са споменали,че пият синдром(или подобни нему лекарства за разреждане на кръвта), те неизменна част ли са от лечението? Съжалявам за лаическите въпроси, но поради възрастта му искаме да се опитаме да се подготвим психически за промените, които предстоят. Да спомена ,че и работата му е свързана с физическо натоварване, така че търся информация,за да можем да обмислим и този аспект.
    от д-р Цончев | 13.08.2017 19:17

Трябва да се прегледа от кардиолог човека и евентуално да му се промени терапията. Някои антаритмици понитжават кръвното и трябва внимателно да се "настрои" лечението
    от Nina Nikolova | 10.08.2017 09:43

Моля някой да се включи с отговор
    от Nina Nikolova | 07.08.2017 09:44

На 54 години е и сутрин взема Блокбис 5 мг и Депакин 500 мг а вечер Рапидо + , Депакин и Синтром по схема п-1/2, вт 1/2, ср 1/2, чет 3/4, пет 1/2 с 1/2 и н 1/2
    от д-р Цончев | 04.08.2017 21:05

На каква възраст е човека и какви медикаменти приема ежедневно?
    от Nina Nikolova | 03.08.2017 09:28

Здравейте! На съпруга ми през 2013 в болница Токуда му беше поставена механична аортна клапа а миналия септември получи субдурален хематом в следствие на изтънял кръвоносен съд.От около месец кръвното налягане е ниско 110/70 и сърдечния ритъм/според мен/ е неравномерен - след 7-8 равномерни удара следва два забързани и така продължава.От провинцията сме и лекуващата лекарка казва "че всичко е наред имало отслабване на сърдечния мускул но това е нормално след операцията на главата"но аз съм притеснена .Ще съм благодарна на още едно мнение.
    от Д-р Асен Келчев | 19.05.2017 19:52

0884993092 д-р Асен Келчев кардиохирург Токуда болница София
    от Rosen | 19.05.2017 11:03

Здравейте! Може ли някой да изкаже мнение за д-р Цанко Гълъбов и доц. д-р Иво Петров във връзка с подмяна на аортна клапа?
    от Ирена Славчева | 14.02.2017 20:36

Благодаря!
    от д-р Цончев | 13.02.2017 21:23

Сега са добре, но трябва кардиолога да каже какво да пие като антикоагулант. Това е много специфична терапия и аз не мога да се намесвам по този начин на комуникация. Не е редно
    от Ирена Славчева | 10.02.2017 19:42

През ноември бяха 13, а след лечение с медрол сега са 140.
    от д-р Цончев | 10.02.2017 18:04

До колко падат тромбоцитите?
    от Ирена Славчева | 08.02.2017 21:15

Здравейте! Искам да попитам някой от лекарите тук. Майка ми е със сменена митрална клапа - механична от 9 години. Вече два пъти получава лекарствена тромбоцитопения от синтрома, който пие. С какъв друг антикоагулант може да го смени? Благодаря ви предварително за отговора!
    от Nina Nikolova | 08.02.2017 09:05

Но това са лекарствата изписани от кардиолога в Токуда,неврохирурзите добавиха само депакин
    от д-р Цончев | 05.02.2017 19:24

Е, това те си го определят, аз не смея да им коментирам терапиите... не съм такъв специалист.
    от Nina Nikolova | 03.02.2017 12:05

Здравейте!Мъжът ми каза че някой от лекарите (след инсулта има бели петна в паметта)му казал че блокбис и синтром не трябва да се вземат по едно и също време.Това вярно ли е или се е заблудил.Той преди пиеше сутрин блокбис а вечер вивейс и синтром но смениха синтром с рапидо плюс и вече пие блакбис вечер а рапидо плюс сутрин.
    от Nina Nikolova | 01.02.2017 15:09

Да правена е ехография , на 53 години е
    от д-р Цончев | 27.01.2017 21:15

Трудно ми е да отговоря на така поставения въпрос..... На колко години е човека? Ехография на сърцето правена ли е?
    от Nina Nikolova | 24.01.2017 09:30

Здравейте! Мъжът ми е с механична аортна клапа от 2013 г. и инсулт от 09.2016г.Вчера беше на контролен преглед при кардиолог и са му казали "че има отслабване на сърдечния мускул". Също така е сменен Вивеис с Рапидо плюс.В кабинета не са му разяснили какво точно означава "отслабване" какво трябва да се предприеме като лечение или какъв режим трябва да спазва.Също така като прочетох в листовката на Рапидо плюс пише да се внимава при пациенти с прекаран инсулт.Много съм разтревожена моля за разяснение.Предварително благодаря.
    от Петя | 17.11.2016 12:33

здравейте.Аз също моля за информация относно смяна на аортна клапа.Баща ми беше опериран на 17.06 2016.Сменена му е аортна клапа / с механична/ и са му направени 3 байпаса на левия крак.От оперцията са минали 5 месеца а от един месец той се оплаква от световъртеж падане рязко на долната кръвна граница,задъхване и умора.Въпросът ми е дали тези симптоми са нормални или са признаци на нещо друго? Благодаря ви предварително.
    от ВАЛЕРИЯ | 11.11.2016 09:39

Много Ви благодаря, д-р Келчев!
    от Д-р Асен Келчев | 11.11.2016 09:11

Много интересно, как кардиолога ще препоръчва начина на извършване на дадена операция......,както и да е. Според мен лапароскопската интервенция е правилният избор.
    от ВАЛЕРИЯ | 11.11.2016 09:03

Здравейте, много ще се радвам ако ме посъветвате каква операция да изберем! Майка ми е на 60 години и през 2014 година получи остра дисекация на аортата тип А по Станфорд. Във Варна извършиха реконструкция на възходящата аорта със супракоронарно интерпониране на съдова протеза и за наша радост състоянието и е много добро след операцията. На 16 октомври й предстои премахване на жлъчката /откриха й камъни/ и хирургът ни препоръча безкръвна операция, но лекуващият й лекар - кардиолог препоръчва кръвна операция. Ние също предпочитаме безкръвна, но предвид първата й операция, бихте ли ни посъветвали каква операция да изберем?
    от Д-р Асен Келчев | 13.10.2016 16:56

NOAC не са подходящи при пациенти с механични клапи, само Синтром. Успех!!!
    от Nina Nikolova | 13.10.2016 16:37

Пропуснах да попитам и за еликвис
    от Nina Nikolova | 13.10.2016 16:32

Д-р Келчев възможно ли е синтром да се замени с прадакса при механична аортна клапа?

Напиши отговор
243 намерени, страница 1 от общо 5