Операции | СЛЕД ОПЕРАТИВЕН ОТОК

Напиши отговор
  • RE: СЛЕД ОПЕРАТИВЕН ОТОК
    от Батман | 16.06.2020 22:55

да и вече днес нещтата са доста добре най вероятно като операцията е Лихтенщтайн възтоновяването е по бавно като при мен защтото не е лапороскопска и се пак се оперирах в часна клиника извесни с операций и докторите са си добри и си вършат работата добре
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.06.2020 18:29

Значи чакате и постепенно се очаква това оплакване да премине спонтанно.
    от Батман | 13.06.2020 23:22

преди 5дена ходих при хирурга казах му за подуването накараме да легна по гръб пипна самата операция и ми каза нищто ми няма това беше профилактичният ми преглед
    от Батман | 13.06.2020 21:11

странен е отока като сам прав вярвя нема никакви проблеми и то самото пудаване не е много появява сема каро покарам кола и сутрин и не чудтвам нищто а горната част около самият шев е твърдо но и то неми пречи
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.06.2020 19:13

Принципно вече не трябва да го има, ако ви притеснява идете да ви види хирурга.
    от Батман | 11.06.2020 19:55

благодаря много за отговора значи да не се притеснявам чел сам че отоко спадал дори след 4-месеца
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.06.2020 17:40

Да, с времето ще изчезне, като се възстанови лимфния отток на тъканите.
    от Батман | 10.06.2020 11:45

след 25дена след операция ингвинална херния Лихтенщайн със платно самият шев не стига долу към пениса а е на три пръста над пениса и точно там седи подуто междо шева и пениса подуването не е голямо и се изсува примерно като карам кола по продалжително като се исправя прав и спада нормално ли е
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.03.2020 07:54

Нормално е, ще спадне.
    от Svilen | 02.03.2020 18:55

Здравейте в петък ми направиха операция от ингвинална херния и сега имам оток искам да попитам това нормално ли е? И какво трябва да направя? Благодаря ви
    от Пепа Атанасова | 27.09.2019 11:43

Здравейте! Преди 25 дни ме оперираха от рак на гърдата, с изрязани 17 лимфни възли. Над и в страни на разреза под мишницата имам подутина от самото начало на операцията, която ми пречи на движението на ръката, мястото е твърдо и има слаба чувствителност. Дали с времето това ще отшуми или трябва да се направи нещо допълнително? Всеки ден правя гимнастика за раздвижване, но не се повлиява за сега.
    от Lina | 26.08.2019 08:35

След свалянето на конците няма превръзка, но промивам с кислородна вода или йодадерм. Все още е зачервено.
    от д-р Ралица Правова | 26.08.2019 07:06

Вероятно в следоперативния период е паднал имунитетът, това е причина и за рецидив на херпесната инфекция. Правите ли превръзки на раната или да нанасяте антисептични средства?
    от Lina | 24.08.2019 16:28

Притеснява ме инфекция. Не знам дали е свързано, но вчера ми се поду лимфен възел под челюстта и ми изби херпес на устната, а не съм настината.
    от Lina | 24.08.2019 16:11

Link
    от д-р Ралица Правова | 24.08.2019 14:59

Имате ли възможност да качите снимка?
    от Lina | 23.08.2019 14:30

Здравейте, на 05.08.19 ми беше направена операция за отстраняване(изрязване) на кост под глезена от външната страна(изпъкнала и не можех да нося обувки) , която притискаше сухожилията. На 19.08.19 ми свалиха конците,вече беше спаднал отока на глезена и ходилото, но под лепенката около оперативният разрез е зачервено, болезнено и с твърд оток(. Имам над 10 операции по краката след множествена травма, но до сега не съм имала такъв проблем с разрезите). Това нормално ли е и мога ли да мажа с нещо?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.08.2019 20:26

По този въпрос съдовите хирурзи трябва да вземат мнение... зависи какво точно са направили...
    от Веселина Гатева-Лина | 26.07.2019 20:18

Вече четвърти месец след пореден байпас и няколко ангеографии на крака той е с голям твърд оток на подбедрицата и глезена,много болезнен.Стъпалото е много подуто и болезнено и не мога да обуя даже и джапанка.Имам мокра рана на палец и показалец.При операцията с ангеограф бяха засегнати периферни нерви на стъпалото и пръстите,които много болят. Моля,дайте ми съвет за отока.Болките са най вече нощно време и сънят е невъзможен
  • Re: СЛЕД ОПЕРАТИВЕН ОТОК
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.07.2016 20:40

Не с тези С Лиотон гел.
    от добрин ганев | 20.07.2016 21:15

Здравейте отново.А може ли да мажа кракът си с някакви мазила от сорта на fastum gel,фелоран,deep relief,а и сигурно има по-нови продукти в тази насока.Утре ще махна и марлята и раната ще е свободна вече.Имам желание и разрешение да почна да правя съвсем леки движения и се питам дали тези мазила ще спомогнат или е още мн рано
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.07.2016 11:10

Нормално е да има оток но няма как да кажа колко време ще продължи.
    от добрин ганев | 18.07.2016 20:15

Артродезис.Тенолизис.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.07.2016 01:09

Каква е операцията на петата?
    от добрин ганев | 15.07.2016 22:55

Здравейте.На 01.07.ми правиха операция на петата.На 14.07.ми махнаха конците,също така и гипса.Кракът ми е обаче е доста отекъл.Вероятно е нормално това на този етап,но може ли да ми кажете кога да очаквам да намалее и как мога да спомогна това да се случи.Все още съм с превързан крак с марли и бинт и не знам самата рана как е.Това ми е втора операция на същото място,първата се оказа нещо неуспешна.Благодаря Ви предварително
    от Анета Байчева | 01.07.2012 14:40

Благодаря за отговора.Раната има доста външни шевове,за вътрешни не знам.Доктора се появи за 1 минута и само каза,че може да ни изпишат въпреки че сестрата не беше на същото мнение.Все пак утре ще го потърся.Притеснява ме и това,че ръката му е подута и за 24 часа е отделил само около 200 милилитра урина.Хубав ден ви пожелавам.
    от Dr.Atanassov | 01.07.2012 13:16

Здравейте, раната зашита ли е или е оставена отворена? По принцип когато има възпаление в раната, тя трабва да се отвори и промиването с антисептични разтвори е достатъчно. Все пак е редно да се консултирате с хирургът, извършил операцията. Поздрави!
    от Анета Байчева | 30.06.2012 12:42

Здравейте.Преди два дни махнаха оперативно от ръката на баща ми гнойно топче с големината на яйце.Вече се прибрахме в къщи,но имам чувството че раната е инфектирана,защото сълзи,мирише лошо както преди,а ръката му е подута.Още нямаме епикриза и не знам какво е това.Лошото е че доста се забавихме с операцията.Сменям му превръзката сутрин и вечер,като промивам с кислородна вода и риванол,но се притеснявам, че това не е достатъчно.Моля ви дайте ми съвет да търся ли доктор толкова рано след операцията и какво още мога да направя.Благодаря ви предварително.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.04.2012 18:47

Такава преценка може да се направи само от хирурга въз основа на направеното до момента като оперативни интервенции и възможностите в съответната болница. Може да се направи консултация и с онколог по въпроса.
    от Muminka | 16.04.2012 22:13

Здравейте, оперирана съм преди месец от рецидив на рак - в малкия таз. Една седмица след операцията започна да се подува дясната половина на дупето и оттогава се увеличава. От няколко дни се смъкна надолу - поду се и малка част от бедрото от вътрешната страна и отвън. Преди операцията образуванието притискаше нерв или група от нерви в малкия таз, от което беше ужасно болезнено. Сега отока притиска същите или други нерви и болката е непоносима. Хирургът и личен лекар ми обясниха, че тъй като операцията е минала покрай края на лимфните съдове и са вероятно наранени, те сега трябва да намерят друг път, за да се оттече лимфата. Въпросът ми е какво мога да направя за да се оттече по-бързо лимфата и да спадне отока, тъй като болката от натиска върху нерва (на дясната страна на дупето и задната страна на крака до коляното) е непоносима. За колко време е нормално да премине това? Има ли някакви медикаменти? Може ли да се прави лимфен дренаж след операция на рак? Благодаря предварително!
    от Г.Г. | 07.09.2011 11:45

Благодаря Ви д-р Цончев!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.08.2011 17:58

Отокът няма връзка с високия холестерол. Вероятно е поради нарушения венозен отток, което следоперативно често се наблюдава. С времето трябва да намалее.
    от Г.Г. | 29.08.2011 11:51

Здравейте, и аз имам въпрос относно следоперативния оток и ще Ви бъда изключително благодарен, ако можете да ми помогнете. Претърпях операция на счупен глезен и счупена пилонна кост на 01.08.2011, като ми беше присадена спонгиозна кост и ми бяха поставени спонгиозни винтове. Днес е 29 ден след операцията и всичко изглежда наред - отока почти спадна, раните отдавна хванаха коричка, но в момента в който си позволя да пусна крака си в отвесно положение, той се пълни рязко с кръв и добива мастилено син цвят и отича буквално за 1-2 минути. В същото време си правих профилактични изследвания и се оказа че има висок холестерол (9.4) а при самото вземане на кръв, кръвта ми капеше капка по капка, т.е. вероятно в момента е твърде "гъста". Моля Ви, ако някой е имал същия проблем или може да ми даде отговор дали 1. Е нормално крака ми да отича толкова бързо в отвесно състояние 2. Има ли връзка този оток с високия холестерол Искрено ще съм Ви благодарен.
    от proletka | 02.09.2010 19:06

какво да правя за да спре да оттича
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.08.2010 17:18

Моля, пишете на кирилица!
    от proletka | 25.08.2010 16:22

no 6te mi se opravi li krakut,i kakvo da pravq za da ne se poduva i oti4a
    от Dr.Atanassov | 25.08.2010 16:13

Личният Ви лекар е прав в случая. При този тип операции се прави лимфна дисекция - махат се лимфните възли в областта на малкия таз и това понякога нарушава оттичането на лимфата - резултата е оток.
    от proletka | 25.08.2010 14:42

zdraveite,moqt problem e ,4e predi 5 meseca me operiraha ot rak na mato4nata 6iika i mi mahnaha vsi4ko.no sega 1niqt krak po4na da mi otti4a,po4naha i bolki otvreme na vreme mojete li da mi kajete kakvo to4no mi ima,kato hodih pri li4niqt mi lekar mi kaza,4e sa mi srqzali limfni vazeli i zatova.bih iskala da mi kajete ot va6a gledna to4ka kakvo moje da e?az po4nah i rabota,da ne bi da e ot pretovarvane za6toto sum po 12 4asa sednalo polojenie.blagodarq ppredvaritelno.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 13.04.2010 20:46

Не виждам повод за притеснение, имайте търпение, ще спадне отока.
    от icemen7 | 12.04.2010 13:47

Не,никаква болка,зачервяване няма,от днес почнах да го сгъвам на 30 градуса,понеже съм с шина.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.04.2010 08:26

Болка, зачервяване, нарушение в движението има ли?
    от icemen7 | 08.04.2010 14:19

здравейте,преди 20 дена ми беше направена артроскопия-Реконструкция на ПКВ и зашит мениск.Въпросът ми е, нормално ли е да има отток на коляното и кога би трябвало да спадне?Благодаря ВИ предварително
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.03.2009 12:51

Това трябва да се обсъди с ортопеда - възможно е в случая да се касае за обостряне на подаграта и в такъв случай е добре да се предприеме лечение според мнението на ортопеда.
    от stefcon | 22.03.2009 17:01

Благодаря Ви Д-р Цончев за бързия отговор. Аз съм на 56 години и страдам от диабет и подагра. Допълнително бих искал да ви запитам, възможно ли е да се провокира подаграта от след оперативния оток, понеже усещането за болка на големия пръст е същото както при подаграта, а и подуването на стъпалото е идентично. Освен това целесъобразно ли е, ползуването на лекарствата за подагра, с които разполагам, ( като колхицин, милурит, волтарен, дейрън и др. ) дали могат да помогнат в този случай, заедно с вземането на "Endotelon", който продължавам да вземам в момента ? Още веднъж ще кажа, че Ви благодаря за бързите отговори !
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.03.2009 12:56

С времето отока ще намалее. При металните остеосинтези след фрактура отокът е често явление, продължителността му е в зависимост от доста фактори - най-вече тежест на травмата и вида на фрактурата. По-неблагоприятни са полифрагментарните фрактури.
  • СЛЕД ОПЕРАТИВЕН ОТОК
    от stefcon | 21.03.2009 18:34

Преди 2 месеца съм блъснат от кола и имам счупване на подбедрицата на левия крак. След операция имам поставане титаниева пластина от коляното до глезена. Вземах 20 дена "Endotelon 150mg", след прекъсване го пия отново. Вече минаха 2 месеца след операцията и имам оток на крака - най-много в горната част на стъпалото. Някой може ли да каже нещо по този въпрос и по какъв начин може да се свали отока? Благодаря ви, предварително !

Напиши отговор