ДРУГИ заболявания | Аденом на хипофизата

Напиши отговор
  • RE: Аденом на хипофизата
    от Емилия | 11.01.2019 22:43

Много Ви благодаря
    от д-р Цончев | 10.01.2019 21:51

https://pirogov.eu/bg/prof-d-r-nikolai-gabrovski-d-m-n-nevrokhirurg_p29.html
    от Емилия | 08.01.2019 22:07

Моля Ви, препоръчайте ми неврохирург за тази операция. Знам, че се прави през носа. Къде и при кой неврохирург е най-добре да отида?
    от д-р Цончев | 16.12.2018 21:44

Такива въпроси се изясняват с хирурга на 4 очи....
    от Емилия | 14.12.2018 13:42

Здравейте, Имам макроаденом на хипофиза и ще е нужна операция. Освен притесненията за здравето ми, мисля и за финансовата страна. Нямам представа каква сума е необходима за такава операция (през носа). Има ли възможност за покриване поне на част от разходите от НЗК ? Ще съм благодарна да получа някаква информация.
  • Re: Аденом на хипофизата
    от д-р Цончев | 07.11.2017 19:24

Моля, пишете на кирилица!!
    от Кристиян | 04.11.2017 14:38

Zdraveite imam adenom na hipofizata 4mm no ot dva meseca piq dostinex i ne mi deistva dobre , postoqnno me boli glavata mnogo pada mi kravnoto gadi mi se zamaivam se prosto nqkav ujas neznam nqkoi dali e minal prez sashtoto i kak e reshil problema az sam edva na 18
    от д-р Цончев | 25.07.2017 21:55

Доколкото знам - не. Трябва си препарат, хормон.
    от Mariq Simeonova | 22.07.2017 16:34

Д-р Цончев,при диагноза микро аденом на хипофизата,висок пролактин освен достинекса има ли храни,които могат да повлияят за намаляване на дианома.
    от д-р Цончев | 20.07.2017 01:13

Ако се подозира аденом трябва дасенаправи ЯМР на главата и да севиди. Но според мен не е това...
    от Mariq Simeonova | 19.07.2017 15:32

може ли определени храни да повлияват за намаляване на аденом на хипофизата
    от Гергана | 16.07.2017 14:42

Здравейте! Моля да ми помогнете в изясняване на диагноза и да ми препоръчате какви изследвания и къде да си направя. Ще съм благодарна и на хора с подобни проблеми да споделят опита си. Случая е следният: Преди две години родих и започнах да кърмя бебето си активно на поискване. Още в първите дни след раждането очите ми започнаха силно да се зачервяват, но след накапване с физ. разтвор се подобряваха и аз си мислех, че е от преумора, недоспиване или алергия от нещо (по принцип имам алергии). Към 4ти месец ми се случи еднократно да загубя почти изцяло зрението си за около минута, две, последва много силно главоболие, което отшумя от само себе си. Това изживяване се повтори отново след около 3 месеца, като тогава започнах доста често да имам проблеми със зрението и да виждам замъглено. Ходих на офталмолог, който ми прави изследване на периметъра, периферното зрение и всички останали изследвания, констатира, че всичко е ок и вероятно това се дължи на хормоните от кърменето. После ми правиха и доплер на главата и там всичко беше ок, казаха, че вероятно имам базиларна мигрена. От тогава много рядко имам главоболие, което отшумява бързо само или в краен случай вземам парацетамол. Но когато детето (все още кърмя, детето е почти на 2г.) започне да суче повече (и вероятно пролактинът ми се увеличи) започвам да виждам замъглено отново и очите ми се зачервяват. Потърсих съвет от консултант по кърмене и ме посъветваха да се изследвам за аденом на хипофизата. Нямам никакви други неразположения.
    от д-р Цончев | 04.07.2017 22:37

Това е малко като размер, би трябвало да се спре с Достинекса. Не му пречи ако правите опити за бебе.
    от Mariq Simeonova | 30.06.2017 15:25

Здравейте, откриха на мъжът ми аденом на хипофизата 4мм и след ямр му изписаха достинекс.Въпросът ми е ще се махне ли аденома с достинекса или само се спира развитието му и може ли да забременея или трябва да изчакаме да спре достинекса и тогава.
    от д-р Цончев | 21.12.2016 21:49

За неврохирург е, вероятно достъпа ще е транссфеноидален. В София можете да се обърнете към проф. Габровски в Пирогов, Неврохирургия.
    от Avis | 14.12.2016 22:25

Здравейте, попаднах случайно във форума и реших да търся съвет. Ще се опитам да опиша подробно нашия проблем. От известно време моята майка се оплакваше от влошено зрение. След няколко прегледа от различни офталмолози, на последния преглед ѝ установиха влошено периферно зрение. Офталмолога се усъмни в наличието на аденом на хипофизата (не знам дали само заради влошеното периферно зрение) и я насочи към невролог. Неврологът, след прегледа, ѝ даде направление за ЯМР. [b][i]Ето го и резултата от ЯМР:[/i][/b] Мозъчен паренхим супра- и инфратенториално е с нормален сигнален интензитет. Няма огнищни лезии. Симетрична, недилатирана вентрикулна система. Нормални външни ликворни пространства. Села турцика е с увеличени размери, с ескавиран под, с резки и гладки очертания. Интра- и супраселарно се изобразаява Ту формацията с размери 28/26/34 мм (напречен/преднозаден/вертикален). Очертанията й са добре дефинирани, гладки и резки. Структурата на лезията е солидна базално и субсолидна и кистична в по-голямата си част. Инфундибулумът не се визуализира. В краниално направление лезията заема супраселарната цистерна. Налице е компресия на зрителната хиазма, повече отляво. Латерално прилежи към вътрешните каротидни артерии и кавернозните плексуси на по-широка площ, като лекостепенно ги дислоцира, без да ги ангажира. Свободен сфеноидален синус. На мозъчната ангиография се визуализира двустранно повдигане на А1 сегментите. Няма съдови промени. [b]Заключение: Хипофизарен макроаденом.[/b] Не са правени никакви хормонални изследвания. Моят въпрос е: От тук нататък към какъв специалист трябва да се обърнем? ОПЛ ни даде направление за неврохирург. В нашия град не разполагаме с такъв специалист, затова сме се насочили към столицата. Аденом с такива размери и разположение подлежи ли на операция? Доколкото прочетох в интернет, има два метода на достъп до аденома - транссфеноидален и транскраниален. Кой от двата метода е по-подходящ и с минимални рискове? Знам че е трудно (да не кажа невъзможно) да получа отговори на всички тези въпроси без прегледи и други изследвания, но всеки отговор е от полза.
    от Mirela | 02.12.2012 16:50

Здравейте,до сега никога не съм писала във форуми,но тази тема е много близо до мен.Аз имам диагностицирам аденом на Хипофиза от 5 години.Откриха ми го , тъй като имах много силно главоболие чрез ЯМР - беше 3мм. От тогава последваха много други ЯМР,изследване на хормони,периметрия и всички обходими и необходими изследвания.Обиколила съм много специалисти,лошото е,че всеки има различно мнение по въпроса,сякаш медицината не е една и съща и не учат еднакви неща.Едни казват,че трябва операция,други не,едни казват,че няма да мога да забременея,други пък отбратното (а това ме вълнува много).В момента съм все така със силно главоболие,дразнене от светлина и по-силен звук,стестнено зрение (от 90 градуса на 30),аденома вече е 6мм - благодарение на амитриптилина,чуствителноста на лявата ми страна на тялото е по-слаба,откриха ми малка киста на щитовидната жлеза.Лошото е,че няма обяснение за главоболието,зрението и всички други нарушения - не е от аденома.А тогава от какво е? - никой не може да каже.От Министерство на здравеопазването ми позловиха да се орепирам в Анадолската болница,но трябваше да мина през поредни контролни прегледи,в крайна сметка не се оперирах,защото ми казаха,че това ще е най-голямата ми грешка в живота,тъй като имам образования и от лявата и дясната страна на хипофизата,кибер ножът ще може да облъчи само едната страна и няма смисъл,а и покраи болната тъкан ще се облъчи и здравата.След това ходих в Германия - Дюселдорф (там има доста добра неврохирургична клиника ) там се потвърди всичко от Б-я,но дори едни от най-добрите специалисти не ми дадоха отговори,само казаха прави нещо защото може да се влишат нещата.Но какво? Както и да е аз вече не ходя на контролни ЯМР,не си изследвам хормоните,защото няма смисъл - те са ми ок,той не е пролактивно активен.Имам само един единствен въпрос - отностно забременяването. Дали е възможно,трябва ли някакво лечение,допълнителни изследвания и всичко около това нещо.Не съм много кратка,но може би много хора ще открият себе си тук :)
    от д-р Цончев | 20.11.2012 21:21

http://www.puls.bg/reference/author/author_3.html
    от didonu | 20.11.2012 09:41

Добро утро Д-р Цончев!Лекуваща лекарка в ендокринологията към майчин дом ми беше Д-р Шигарминова.Но тя каза че всичко ми е в норма и няма какво да ме лекуват и ме прати на невролог и от там на психиатър.Моята лична лекарка Д-р Елкина която е от Монтана,невролога ми и психиатъра са на мнение, че трябва операция.Бихте ли ми препоръчали неврохирург който да ми каже най-накрая какво да правя.Благодаря предварително.
    от д-р Цончев | 19.11.2012 18:39

С тези размери на жлезата може да се мисли за операция, кой ви консултира в майчин дом?
    от Iliya Iliev | 15.11.2012 17:58

Никога Операция -Търсене на Причината
    от didonu | 15.11.2012 12:02

Здравейте Д-Р Цончев!Обръщам се към вас за съвет към кого да се обърна за лечение.Преди ви описах подробно двата резултата от ЯМР третия резултат е горе долу същият с малки промени "единична окръглена зона с размер до 4 мм медиално в левия темпорален дял с сигнален интензитет следващ този на ликвора.персистира киста на пинеалната жлеза с размер 8,4/5,5мм.Хипофизарна жлеза с размер предно-заден 11,2мм кранио-каудален 15,8мм и напречен- 16мм.Дорзално в областта на неврохипофизата персистира окръглена хиперинтензна в Т1 и подчертано хипоинтензна в Т2 зона.Жлезата проминира краниално с начална компресия на оптична хиазма.заключението е няма динамика от предходните изследвания на ЯМР.Неврохирурга каза не трябва да се оперира и ме прати в ендокринологията към Майчин дом за изследване на хормони съответно всичко е в норма имам само струма дифуза 1 Act.еутироидна и ме пратиха на отоневролог-имам комбиниран отоневрологичен синдром .Лечение- бетасерк по 1 хапче сутрин и вечер и ми препоръча да посетя психиатър.Психиатъра включи и ксанакс 0,25 по половин сутрин и ме връща отново при ендокринолозите за лечение защото цитирам"налични оплаквания-световъртеж,главоболие-разпъващо с изтръпване на крайниците ,буца в гърлото и притеснение с повишена активност.Редукция на тегло с 28 кг за една година при повишен апетит.изследвания-МРТ-образувание в хипофизата.обсъждане-световъртежа като признак е и в легнало положение което не е свързан с други признаци при което има дърпане в ляво.световъртежа е 24 часа в денонощие и не се променя при лечение с психофармака.при данни за проблеми с хипофизарен аденом-консулт с ендокринолог.Моля за съвет какво да направя защото този кръг от лекари го посещавам вече четири години но промяна в състоянието ми няма.Като изключим неврохирурга всички други лекари са на мнение че състоянието ми се дължи на аденома и изхода е операция.Благодаря предварително.
    от д-р Цончев | 14.11.2012 12:46

Направление от специалист или платено.
    от Vania | 12.11.2012 22:45

Искам да попитам, какъв е реда за изискване на ЯМР, специалистите във Враца предлагат само ренген
    от д-р Цончев | 17.08.2012 14:42

София, медицински център "Асцендент", ул. "Бачо Киро" 47, тел. 9839494 д-р Атанаска Еленкова, мисля, че сега приема в сряда, но се обадете по тел. да си запишете час
    от yuliya | 16.08.2012 23:37

Да, ако може да ми препоръчате добър ендокринолог
    от д-р Цончев | 16.08.2012 20:22

На първо време - ендокринолог. Мога да препоръчам такъв в София.
    от yuliya | 16.08.2012 14:49

Здравейте, искам да попитам относно аденом на хипофизата, който ми беше открит след направен ЯМР с размери 10 мм|7мм. Казаха ми, че трябва да се лекувам. Към какъв специалист трябва да се обърна - ендокринолог или неврохирург
    от д-р Цончев | 15.08.2012 16:03

Не ми е в специалността този проблем и не мога да ви отговоря на въпроса, рискувам да ви объркам. По-добре да помолите ендокринолога да ви обясни. За мен тези резултати са в норма но диагнозата не се поставя само на база резултати от изследване.
    от didonu | 14.08.2012 20:16

Добър вечер Д-р Цончев бихте ли ми обяснили какво е хипопитуитаризъм и как се лекува това заболяване?Нямам напредстава как ендокриноложката ми стигна до това заключение но четирите хормона които ми изследваха са ми в норма:TSH-1.01 при реф.стойности 0.4-4.25 :пролактин-147 при стойности жени-40-530 :кортизол-281 при стойности-7.00-10.00h 171-536 :16.00-20.00h 64-327: ACTH-9.0 при стойности-0.0-46.0.Благодаря предварително.
    от д-р Цончев | 29.07.2012 18:26

София, ИСУЛ, УНГ клиника, д-р Широв, отоневролог.
    от didonu | 28.07.2012 17:19

Д-р Цончев може ли да ми препоръчате добър отоневролог който да ми направи изследване.
    от rosi4ka88 | 27.07.2012 10:43

Да, те решават, че само с тези лекарства може да се оправи...от доста време ходя по доктори...
    от д-р Цончев | 27.07.2012 10:38

Казвате им какво не е наред и ги оставяте те да го мислят, все пак трябва да решат нещо.
    от rosi4ka88 | 25.07.2012 16:14

ендокринолозите са на мнение, че лечението е само с достинекс или бромокриптин, но как да ги пия след като не ми действат добре?
    от д-р Цончев | 25.07.2012 15:30

Няма как да отговоря на такива въпроси, не съм специалист, добре е да се вземе мнението на ендокринолозите.
    от rosi4ka88 | 24.07.2012 18:43

Здравейте д-р Цончев! От 2 години имам висок пролактин и след ЯМР е установен микроаденом 5мм. Изписаха ми бромокриптин, но не ми действаше добре. Казаха ми и че няма да мога да имам деца. Миналата година ми изписаха достинекс-по-добър вариант било, но и от него ми беше зле. Почти не съм пила и двете лекарства. Успях да забременея за радост, лекарката настояваше да пия достинекса, но аз го спрях, така пишеше и в листовката, за което не съжалявам. Сега имам прекрасно дете. Но...все още нямам цикъл, което не е нормално, отново си направих ЯМР и пак аденома беше 5мм, а пролактина ми завишен 10 пъти. Дали има вариант за възстановяване и какъв, след като не се чувствам добре от тези лекарства, а иначе като симптоми имам главоболие, отпадналост и нервност. Благодаря предварително!
    от д-р Цончев | 27.06.2012 14:25

Няма някаква динамика във времето според тези заключения. Решението дали да се оперирате или не следва да вземете вие, след съответните консултации с неврохирурзите, зависи - ако симптомите се влошават, трябва да се мисли за операция, но също трябва да се вземе предвид и възможната прогресия на аденома, така, че може да се говори и с ендокринолог.
    от didonu | 26.06.2012 21:34

Д-р Цончев обръщам се към вас ако може да кажете има ли влошаване от единият до другия МРТ. При първия е написано така-Нормално широки субарахноидни пространства.Мозъчният паренхим е с непроменен сигнален интензитет.Вентрикулна система е с нормални размери.Киста на пинеалната жлеза с размери 7/10мм.Турско седло-с нормална големина гладки очертания без данни за остеолитични промени.Хипофизата е с уголемени размери конвексна деформация на диафрагмата на турското седлои избутване на инфундибулума на жлезата напред и наляво от сагиталната равнина.Описаните промени са за сметка на трайно хиперинтезна както на нативните така също и на постконтрасните Т1-образи неправилна по форма зона в областта на неврохипофизата.Не се установи видима промяня на сигнала след аплицирането на контрастна материя.Същата зона е безсигнална на Т2-образите и с интермедиерен сигнален интензитет на tirm- образите.Уголемената хипофиза проминира в супраселарната цистерна и компримира оптична хиазма.Заключение-Киста на пинеалната жлеза.Описаната хипофизарна находка е суспектна за хематом в областта на неврохипофизата.Втория МРТ е-При контролното МРТ изследване не се установяват патологични-интензни фокуси в мозъчния паренхим супра и инфратенториално.Не се визуализира находка суспектна за глиоза в хипокампусите на коронарните срезове.Вентрикулната система е със запазени размери.Нормално изобразяване на мозъчните гънки и бразди.Неразширени арахноидни пространства и мозъчни системи.Нормална съдова архитектоника.Персистира киста в областта на пинеалната жлеза без динамика в размерите.В селарната област персистира уголемената хипофиза с конвексни горни очертания и наличие на нискосигнална Т2 и високосигнална в Т1 зона дорзобазално в структурата без динамика в размерите и разположението.Инфундибулума е скъсен и изместен в ляво.Заключение-МРТ находката в хипофизата кореспондира с апоплексия.Киста на пинеалната жлеза.Без динамика от предходното изследване.Всички други изследвания са ми в норма.Имам симптоми-постоянен световъртеж постоянно главоболие и вариращо кръвно.Моля за съвет дали трябва да се оперирам. Мненията на двама неврохирурзи е различно.
    от д-р Цончев | 25.06.2012 21:48

Труден въпрос. Според мен трябва да проверите на различните възможни места и да видите къде какво ще искат.
    от didonu | 23.06.2012 14:16

Добър ден д-р Цончев.Искам да попитам дали мога да открия неврохирург които да ме оперира от аденом на хипофизата без да ми иска пари за операцията.Парите били уж за избор на екип или уж за консумативи а аз доколкото знам операцията е по клинична пътека изцяло към здравната каса.
    от д-р Цончев | 09.06.2012 20:42

От това, което споменавате има данни за нарушена чернодробна функция, това уточнено ли е или попада в рамките на метаболитния синдром?
    от Надя Стоянова | 08.06.2012 14:02

Здравейте! Извинете, че се обръщам към вас просто се чувствам стресната и в безизходица. Със съмнение за аденом на хипофизата съм и чакам ЯМР. Проблема при мен е,че имам още милион други неща и никой не може да открие резона за тях. От 13 годишна имам нарушен цикъл и пия ДИАНЕ 35 като след всяка една почивка и нов блистер качвах по около 15-20 килограма. Тази година претърпях тежко мозъчно сътресение, след което започнах обиколките по кабинетите. Започна кървене от носа обилно и повторни замайвания, болка в главата и загуба на памет, На изследванията се забеляза хормонална нарушеност и лежах в инсистута по ендокринология където излязох с ред диагнози/диабет, метаболитен синдром, обс. диабетна невропатия, артериална хипертония гр.2, субклиничен хипотиредизъм, киста и посттравматична енцефалопатия./ Вече 3ти месец нямам цикъл, имам постоянни световъртежи, болка в главата и никаква преценка за разстояние. СУЕ 30, Хемоглобин 141, АЛАТ 143,5, АСАТ 145,4, ГГТ - 91,7, ТСХ - 4, Тестостерон - 5,6, 17 ОН прогестр. 3,8 + високо очно налягане с глаукома ... Намериха и някакво одебеляване на стена на снимка от скенера. След всичко това изобщо не съм наясно какво търсят и не знам какво може да казват тези изследвания.
    от д-р Цончев | 30.05.2012 18:27

Аз лично не мога да препоръчам в Пловдив. Мога да препоръчам ендокринолог в София.
    от Лиляна Чокова | 30.05.2012 13:47

Здравейте, родих преди 2 години, имах голям проблем с гърдите и тръгването на кърмата, така и не успях да кърмя пълноценно, спрях кърменето около 6 месец и вече две години продължавам да имам мляко по около 20-30 мл. от гърда, цедя на 10 дни като почуствам напрежение. Пих бромокриптин, но без резултат. Забелязвам, че имам често главоболие и гадене и не се чуствам добре, преди няколко дни опитах да изцедя малко мляко и от едната ми гърда потече жълто гъсто мляко примесено с кръв, много се уплаших, освен това имам и болка точно над мамилата, четох доста, тъй като сега организирам посщение при лекар и си мисля най-страшното, вероятно проблем с хипофизата или рак на гърдата знам ли, какъв лекар да посетя за начало - мамолог, ендокринолог, посъветвайте ме и ако знаете добър специалист в Пловдив, моля препоръчайте....благодаря!
    от Таня | 01.02.2012 19:47

amazing123 здравей как вървят работите при теб
    от д-р Цончев | 30.01.2012 16:26

[quote]интралезионна компонента[/quote] - не знам това какво е, трябва да се попита на място.
    от Mariam | 29.01.2012 21:48

brumba, благодаря ти за прекрасните думи и за подкрепата, макар и виртуална! Имах нужда някой, които знае какво е да каже! Пожелавам ти и ти да се чувстваш добре!!! :)
    от Таня | 29.01.2012 20:27

Моята сестра също има аденом който произвеждаше много пролактин и този приятел се нарича пролактеном и може би сме прецедент в медицината преди месец може би и спряха лечението което продължи около 2 години защото и се нормализираха показателите и сега се чувства добре и въпреки всичко пак ще го наблюдават няколко години такава е процедурата А ти когато направиш тези изследвания тогава ще стане ясно какво ще ти е лечението отива се рано сутрин без да си пила кафе и естествено гладна сядаш или лягаш на кушетката пред или в кабинета и се отпускаш за около 10или 20 минути и след това то вземат пробата бъди спокойна всичко ще мине добре не предавай доброкачествен лекува се но без мъки няма да мине
    от Mariam | 29.01.2012 19:58

Да, знам че е много важна. Аз също нямам смущения в цикъла (да чукна на дърво), но пък имам други симптоми - главоболие, замайване, гадене, виждам петна, посиняват ми ръцете и устата. Според лекаря, когато правих ЯМР тези прояви се дължат именно на аденома..и аз какво да правя, да се мъча ли?

Напиши отговор
140 намерени, страница 1 от общо 3