ДРУГИ заболявания | Ниски хипофизни хормони

Напиши отговор
  • RE: Ниски хипофизни хормони
    от д-р Ралица Правова | 26.01.2023 09:23

Автономната нервна система може да има отношение и към хормоналния баланс, дори непряко, чрез въдействие върху други органи. В такива случаи диагнозата е трудна за поставяне. Не знам към момента дали има възможност за физиотерапия, свързана с въздействие върху вегетативната нервна система, конкретно в България
    от Lily | 25.01.2023 11:42

Благодаря за информацията и отговорите, д-р Правова, имам един последен въпрос: Реално за мен най-важния симптом е липсващия или оскъдния цикъл и ниските хормони, това също ли може да е от вегетативната нервна система и без органични и функционални промени? Питам, тъй като най-вече за това търся диагноза и лечение.
    от д-р Ралица Правова | 25.01.2023 11:05

Тъй като изследванията при всички колеги са в норма и не се откриват органични и функционални промени, бих Ви насочила към специалист по Боуен терапия или остеопатия, за да се въздейства и върху вегетативната нервна система, тъй като някои от симптомите значително съответстват, а с консервативни методи няма особено варианти, които да повлияят
    от Lily | 24.01.2023 14:14

Предполагам, че няма какво повече да се каже по моя случай, тъй като е изключително рядък, но все пак ще добавя, че към изброените неща има и постоянен и независещ от храната и неповлияващ се от нищо запек, стеаторея (без отслабване обаче) и тежест в стомаха, която се оправя от много кисело (много оцет в салатата, лимонов сок). Изобщо забавени перисталтика, храносмилане... Освен ниския пулс - и ниско кръвно (95/60 например). Изследвания при гастро, невролог, кардиолог - добри...
    от Lily | 23.01.2023 13:17

Преди да се открият ниските хормони никога не съм била на противозачатъчни. Никога не съм имала каквито и да е нарушения, нито кисти. И през тези три години не се открива нищо друго. Някои гинеколози ми казаха дуфастон, правила съм няколко курса с него,, понякога помага, понякога - нищо, но не смея да го пия постоянно, тъй като проблем не се откри реално. Гонадотопният рилийзинг хормон не е изследван. Била съм при общо 6ма гинеколога, 3ма ендокринолога и 1 "вътрешни болести".
    от д-р Ралица Правова | 23.01.2023 10:03

Наистина TSH e в норма, поради което липсата на енергия, пулсът и зиморничавостта не бих ги отдала на щитовидната жлеза, макар и да са характерни за хипофункцията. Преди да бъдат открити стойностите - била ли сте на противозачатъчни, защото те могат да окажат влияние. Другият ми въпрос е дали е изследван гонадотопният рилийзинг хормон, тъй като той има отношение към отделянето на останалите полови. Предполагам и лечение не са Ви предлагали някакво, макар че ако сте в детеродна възраст и имате промени в менструалното кървене - се очаква да се започне някаква терапия. Има колеги акушер-гинеколози, които се занимават конкретно с полови хормони и се специализират там - такъв тесен специалист предполагам би Ви свършил най-много работа в случая, но за такива се сещам само в столицата, които все още практикуват. От страна на яйчниците - бяха ли открити кисти или други промени?
    от Lily | 22.01.2023 13:05

Това е от последното. От предишните изследвания стойностите не са били много по-различни, понякога влизат в долната рамка, но едва-едва. Пролактин - 86,3 реф.102-496 FSH - 1,6 реф.3,5-12,5 LH - 0,37 реф.2,4-12,6 Естрадиол - 20,2 реф.46-607 Прогестерон - 1,28 реф.0,6-4,7 TSH - 0,84 реф.0,27-4,20 Пулсът ми е между 50 и 60 у/мин обикновено, понякога е и 65-75, но рядко. Също така винаги съм била с по-малко енергия и зиморничева. Всички други кръвни показатели са перфектни, хемоглобина е все около 135, както и нямам заболявания, настоящи или минали. Скенер или ЯМР не са правени, тъй като проблема с тези ниски хормони е вече над 3 години, но няма никакви други проблеми и за това смятат, че няма нужда от такива изследвания. А може и да са много повече от три години, ако съм била с ниски и през пубертета, когато не са изследвани, тъй като с цикъла проблеми не съм имала, а ръста вече бях достигнала нормален преди да спре.
    от д-р Ралица Правова | 22.01.2023 11:38

Можете ли да ми дадете стойностите на всички хормони при последното изследване и какви са вариациите на пулса - отново с точна стойност. Правен ли е скенер или ЯМР на главата?
    от Lily | 21.01.2023 20:09

Последното го написах във връзка с това, че е възможно още тогава този пролактин да е бил нисък, също и растежния хормон. На какво може да се дължи това? Информация има само за високи нива на тези хормони (особено пролактин), но не и за ниски. Абсолютно всичко друго е перфектно, нямам заболявания, но тези хормони така си стоят и не може да им се повлияе според лекарите... причина също не знам, а ми се иска поне това да разбера...
  • Ниски хипофизни хормони
    от Lily | 21.01.2023 20:01

Здравейте! Пиша тук, с молба към лекарите, които отговарят в този сайт, тъй като по принцип отклоненията в тези хормони са да са високи, а не ниски. Поводът за изследванията са нередовен и оскъден цикъл от три години и причина така и не се открива, а вече няма изследване, което да не съм правила. Ходила съм при множество гинеколози и ендокринолози. Всичко друго е наред, но следните хормони са ми трайно под долна граница: Пролактин, Фоликулостимулиращ хормон, Лутеинизиращ хормон. Тиреостимулиращ хормон също е нисък, макар в граници, но пулсът ми също е много бавен, метаболизма също, съмняваха се, че е от щитовидната жлеза, но пак се оказа от хипофизата. Вероятно отново има връзка с хипофизата, макар тогава да не е изследвано нищо - на 11-годишна възраст просто спрях да раста на височина (твърде рано), но тъй като бях вече 163см не са ме водили на лекар. Иначе ранен пубертет не съм имала, първата менструация беше на 13, гърди почти нямам, но чак сега свързвам нещата...

Напиши отговор