Бели дробове и плевра. Пневмония | Скенер на бял дроб и плевра.

Напиши отговор
  • RE: Скенер на бял дроб и плевра.
    от д-р Ралица Правова | 07.12.2021 18:42

При условие, че няма вредна среда и пушене - не виждам нещо притеснително. По отношение на профилактика на дихателни инфекции - може да приемате повече имуностимулатори, тъй като работейки с деца - инфекциите са по-чести. За антибиотик - винаги след микробиология на храчка - тъй като ако се изписва на сляпо и не е подходящ - само ще забави лечението, което не се препоръчва
    от Димитрова | 06.12.2021 21:00

Здравейте! Аз не пуша и не работя в замърсена среда. Работя като детска учителка. И много се страхувам да не продължават да се разрушават тези були. И, искам да попитам, ако се получи настинка или пневмония, как трябва да се процедира. Антибиотик достатъчно ли е да не се нарушат тези були? И, да Ви честитя Никулден! Да си пожелаем здраве най-вече!
    от д-р Ралица Правова | 06.12.2021 10:48

Може да направите още една консултация. Ако булите са били следствие на някакво възпаление - наистина няма нужда да се прави нищо. Вие пушите ли? В някои случаи дори само профилактика с избягване на някои вредни фактори може да забави процеса на формиране на були.
    от Димитрова | 03.12.2021 11:37

Благодаря Ви, д-р Правова! Като снимах на пулмоложката, каза, че не трябва да се пие нищо, а само да ми обясни. Аз четох, че може би трябва да се започне лечение за да се стопира разрушаването на тези,т.н. балончета. И,че това заболяване е прогресивно. Така ли е? Дали това заболяване е животозастрашаващо? Искам да потърся и друго мнение, но незнам коя болница е специализирана за тези заболявания?
    от д-р Ралица Правова | 02.12.2021 17:17

Със сигурност заключението, заедно със снимките трябва да се видят от пулмолог. Добре е, че данните от снимката говорят за следвъзпалително формиране на този нодул - което може да се преведе като възел. Тоест колегите не предполагат туморна формация. По отношение на тези були - има данни за промени в "скелета" на алвеолите - при разрушяване на техните стени се образуват тези були, за което отново е добре преглед от пулмолог, за да назначи терапия или допълнителни изследвания.
  • Скенер на бял дроб и плевра.
    от Димитрова | 01.12.2021 19:07

Здравейте! Днес правих хибриден скенер на бял дроб. В разчета пише:" КТ данни за малки емфизематозни були върхово в дясно и базално днустранно. КТ данни за субплеврална, окръглена, мекотъканен нодул с аксиален размер 5мм в 3- ти сегмент вдясно-с най-вероятно поствъзпалителна генеза." Може ли да ми кажете какво означава това и дали е опасно? И, как се лекува- какво трябва да се пие? Благодаря Ви предварително!

Напиши отговор