Бели дробове и плевра. Пневмония | Разчитане на снимка на бял дроб

Напиши отговор
  • RE: Разчитане на снимка на бял дроб
    от д-р Ралица Правова | 08.08.2022 22:09

Enria - няма данни за пневмония, но е налице възпаление, което е характерно при вирусна инфекция. Какво приемате и имате ли ефект?
    от д-р Ралица Правова | 08.08.2022 22:08

Янкова - инфилтративните изменения са пневмонични огнища. Добре е преди започване на антибиотика да се направи микробиология, за да се изолира конкретния причинител и да се започне специфично лечение
    от Enria | 07.08.2022 11:25

Здравейте, може ли някой да ми разясни какво означаварезулата ми от снимката на белия дроб. С Ковид съм, назначено ми е лечение, но личната ми докторка не ми каза какво точно ми има и се притеснявам. Пише-белодробниятпаренхимпросветлявас уплътнена интерстисиална структура. Без инфилтративни засенчвания. Кидс-свободни. Сърдечна сянка-средино разположена. Благодаря предварително.
    от Янкова | 06.08.2022 17:10

Здравейте! Бихте ли ми разясни ли моята рентгенография? Повишена плътност на белодробния паренхим в долно ляво белодробно поле паракардиално с приблизителни размери 44×37 мм - инфилтративни изменения. Не се установяват огнищни или инфилтративни изменения в останалия белодробен паренхим на тази проекция на фона на лекостепенно усилен съдовобронхиален рисунък двустранно. Костодиафрагмални синуси - свободни, като левият е притъпен. Сърдечна сянка - със запазени размери и нормална конфигурация. Препоръчителна е контролна рентгенография след антибиотично лечение. Благодаря предварително!
    от д-р Ралица Правова | 06.08.2022 13:26

Възможно е да няма кашлица, но е добре да се даде отхрачващ медикамент, за да се изчистят дихателните пътища. По отношение на аугментин - за да падат стойностите, се очаква че Ви е повлиял добре и няма нужда от смяна, защото като цяло е назначен на сляпо, без микробиология
    от Ralica | 05.08.2022 16:58

Link
    от Ralica | 05.08.2022 16:55

Диафрагмени куполи с Гладки резки контури- право разположение Свободни КД синуси Белодробни полета -двустранно усилен перихилерен рисунък с дребно петнист характер , Нормална хилусна сянка ССС нормално Закл.: Бронхилитни промени Снимката е направена на 3 ден от лечение, црп 36 с Аугментин 250 мг,кашлица липсва. Симптоми висока температура, хрема, подут лимфен възел. Направена консултация с хематолог. Продължихме домашно лечение със същият антибиотик, црп на следващия ден 25 Нормално ли е да няма кашлица? Не давам никакъв сироп,защото казаха,че няма нужда.
    от Ralica | 05.08.2022 16:49

Здравейте, може ли мнение?
    от ASQ | 04.08.2022 14:06

здравейте,моля за отговор има ли нещо тревожно:уплътненеи двустранно хилусни сенки с ираззени перибронхитни уплътнения перихилерно и в основата.Мрежови деформиран съдов рисунак .Фиброзно изменен интерстицжиум.Нисъл стоеж на диафра.куполи КДЦ БЕЗ ИЗЛИВИ .-пробелм ми е с дишането
    от д-р Ралица Правова | 03.08.2022 15:06

Няма данни за пневмния, което е добре. По отношение на останалите описани находки - приемате ли някакъв медикамент срещу формиране на фиброзни промени? Като цяла каква е терапията и имате ли подобрение от нея, защото е добре преди прием на антибиотик да се направи микробиология на храчка
    от Христина | 03.08.2022 10:18

Здравейте, на ренгеновата снимка пише: белодробен паренхим без алвеоларни инфилтрати. По-груб ивицест рисунък в дясна основа с груби перибронхитни промени паракардиално. Умерено задебеляванена интерсициума в същия участък; Свободни К.Д. синуси. Моля за тълкуване. Благодаря.
    от д-р Ралица Правова | 16.07.2022 22:26

Липсата на алвеоларни инфилтрати - показва, че няма данни за огнищни пневмонични огнища. Но има изразено възпаление. Какво приемате и какви са симптомите Ви?
    от Станимира | 14.07.2022 16:53

Здравейте, днес ми направиха рентгеново изследване и като заключение са написали "белодробен паренхим-без алвеоларни инфилтрати. Усилен перихилерен рисунък с погруб рисунък в основите. Свободни К.Д. синуси ССС-с нормална за възрастта конфигурация" Ще може ли да ми разясните какво означава? Има ли нещо притеснително? Благодаря!
    от д-р Ралица Правова | 13.07.2022 14:45

Ако се подобрява - не спирайте, но в други случаи - подходящо е първо да се направи микробиология на храчка, за да се установи дали има бактериален причинител и след това с антибиотикограма да се назначи антибиотик, към който бактерията да е чувствителна. Другото важно е пробиотикът да се взема поне 3-4 часа преди или след антибиотика, в противен случай добрите бактерии се унищожават от него и няма смисъл от приема така
    от Цецо | 13.07.2022 13:41

Здравейте.Благодаря за отговора.Според лекуващият лекар е с пневмония.Назначено е лечение с Аугментин 1000 2х1 на ден,Панцеф 400 по 1 табл на ден,Ердомет 3х1,прокомбо 2х1 табл и цинкорот х1 бабл на ден..Състоянието е добро,без температура от 3 дни (качвал е само 2 пъти до 38 градуса),лека суха гърлена кашлица,леко запушен нос.Сатурация нормална -97.Храни се нормално.Трябва ли да спрем поне единия антибиотик.Благодаря.
    от д-р Ралица Правова | 13.07.2022 07:53

Няма данни за пневмония, като находката е типична за вирусна инфекция. Какво приема човекът и какви са симптомите му?
    от Цецо | 11.07.2022 19:06

Здравейте!Моля за разчитане на снимка на бял дроб на 26 годишен мъж с ковид инфекция. Link Двустранно усилен съдово интерстициален рисунък без оформени инфилтративни изменения.CCC-норма.
    от Цецо | 11.07.2022 18:45

kfhdgsk
    от д-р Ралица Правова | 11.07.2022 11:21

Не виждам някакви изменения, които да будят притеснение.
    от niko82 | 08.07.2022 00:02

Правена е микробиология , няма находка. Това са кръвните изследвания в същия ден , в който е правена снимката , няма нищо притеснително , моля дайте мнение за снимката , която качих в предния пост Link
    от д-р Ралица Правова | 07.07.2022 23:19

Бих Ви насочила да се вземе микробиология на храчка, тъй като е възможно използваният антибиотик да не повлиява конкретния бактериален причинител
    от niko82 | 07.07.2022 18:58

Здравейте , Моля за разчитане на снимка на детенце на 2.5г Кашля от месец , вече е на втори антибиотик , лекуваха го за алергия , сега за интерстициална пневмония.Общото състояние на детето е много добро , няма температура или някакви други оплаквания, като изключим влажната кашлица. Link
    от niko82 | 07.07.2022 18:49

Здравейте, Моля за разчитане на ренгенова снимка на детенце на 2.5г
    от д-р Ралица Правова | 16.06.2022 23:59

Няма данни за пневмония. Какви са симптомите Ви, тъй като най-малкото може да вземате витамини - Д и С, както и цинк и селен за по-бързо възстановяване
    от tisko81 | 15.06.2022 18:35

Здравейте,с ковид съм и си направих снимка.Заключението е - Свободни лат.к.д. синуси.На фона на начални застойни промрни-не се установяват оформени инфилтративни или нодуларни огнища двустранно.Хилудни сенки - хиперволемични. Може ли някой да ми помогне дали има нещо притеснително,личният каза че нямало нужда от лечение.Благодаря.
    от Vargal | 26.05.2022 10:48

Вчера посетих кардиолог,/направиха кардиограма и ехография/и освен прескачания на сърцето друго не откриха,като каза,че там може да е причината за бързото ми изморяване и вдигането на рязко кръвно налягане от време на време.Правих и ренгенова снимка на шийни прешлени във връзка с проблема,и се оказа, /Изразена цервикална остеохондроза С3-С7,намалена шийна лордоза.Спондилоартроза./ Шипове ли са това и влияят ли на кръвното налягане и на замайване?
    от д-р Ралица Правова | 24.05.2022 15:06

На първо място - носете със сигурност и резултатите от рентгена, най-вероятно ще се наложи да се направи и ехография на сърцето; По отношение на емфизема - възможно е той да е от по-рано, така че не бих казала, че промените са сериозни, от останалото описано от колегата по отношение на белите дробове. Имате ли рентгенографии от преди 2-3 години, за да се види дали този описан емфизем е бил наличен?
    от Vargal | 24.05.2022 11:05

Преди година прекарах Ковид,в болница 14 дни.След няколко месеца започнах да вдигам рязко кръвно от време на време до около 160/90.Иначе кръвното ми обикновенно е около 120/80.Посетих кардиолог,и ми изписаха Бетаблокада и Кардифренд по половин таблетка сутрин.Така изминаха още няколко месеца но пак вдигах кръвно от време на време за кратко до 150/90.и веднага се връщаше в нормалните стойности.Преди седмица почувствах бързо изморяване и задъхване и направих тази ренгенова снимка.Уважавам съветите ви д-р Ралица Правова,и утре съм на преглед при кардиолог,и дано се открие причината,защото до сега точна диагноза не са ми поставяли.На 59 години съм.Въпросът ми към вас е,в какво състояние е сега белия дроб след прекараната двойна пневмония преди година и нуждае ли се от лечение?
    от д-р Ралица Правова | 21.05.2022 20:49

Бих Ви насочила към кардиолог, поради промените, които са описани. Досега налице ли е било високо кръвно или да приемате някакви медикаменти? Тъй като емфиземът също може да има значение, но не в такава степен за задух дори при леко физическо натоварване. На колко години сте?
    от Vargal | 21.05.2022 12:50

Моля за разчитане на снимка във връзка на задух при леко физическо натоварване: Леко усилен надхилусен рисунък.Базален емфизем.Кор-удължена и с повишен конвекситет дяснопредсърдна дъга,изгладена талия от проминираща пулмонална дъга-суспектни данни за вициум кордис.
    от д-р Ралица Правова | 20.05.2022 21:34

Описанието показва съмнение за начални промени, които са характерни при пневмония. Със сигурност е от значение да се направи микробиология на храчка, за да се започне адекватен антибиотик, а да не се стреля на сляпо
    от Донка Кузманова | 18.05.2022 22:25

Моля,за разчитане на снимка за две годишно дете.Резултат : Разгънат белодробен паренхим,усилен съдов перибронхиален рисунак в дясно паракардиално ивицести сенки, суспектни за инфилтративни засенчвания.Хилуси уголемени структурирани.ССС в норма за възрастта. Заключение: на фона на перибронхитни промени не може да се изключат възпалителни промени в дясно паракардиално.
    от д-р Ралица Правова | 22.04.2022 10:05

Това, че няма инфилтративни промени показва, че няма данни за пневмония, но по отношение на разликата между астма и бронхит - бих Ви препоръчала първо да се направи микробиология на храчка, за да се изключи бактериална причина и съответно бронхит, а също така кръвна картина - при алергии еозинофилите ще бъдат с по-високи стойности
    от Ани | 21.04.2022 14:00

Здравейте! Имам нужда от помощ при разчитане на рентгенова снимка на бял дроб. От медицинския център разчетоха снимката така: БЯЛ ДРОБ - БРОНХИТ, БЕЗ ИНФИЛТРАТИ В ПАРАНХЕМА. Според личния лекар е лека астма, предвид едномесечната кашлица
    от Станимира Маринова | 31.03.2022 19:53

Благодаря за мнението и отговора д-р Правова!
    от д-р Ралица Правова | 31.03.2022 13:50

KaterinI - причината да нямате повлияване е, че назначен антибиотик без микробилогия и последваща антибиотикограма, ако се изолриа причинител - се дава на сляпо и няма как със сигурност да се каже дали е избран подходящ, дори и избран широкоспектърен. Поради тази причина най-сигурният метод е микробиология на храчка
    от д-р Ралица Правова | 31.03.2022 13:48

Станимира Маринова - също смятам, че възпалението не налага на всяка цена антибиотик, дори се радвам, че колегата не е преминал веднага към включването. Но за да е 100% сигурно - направете микробиология на храчка, за да се види дали има бактерии
    от KaterinI | 30.03.2022 23:03

Здравейте, вече трета седмица съм с влажна кашлица. Пих азитромицин 9 дни а сега вече съм на втори антибиотик-авелокс и успоредно ердомет и инхалации с пулмикорт вече 5 дни и все още имам влажна кашлица. Втория антибиотик ми беше изписан след снимка: нормално просветлени белодробни половини с перибронхитни изменения двустранно парахилерно и към основите без данни за огнищни възпалителни изменения. Хилусни сенки уплътнени и разширени. К.д. Синуси свободни. Какво бихте ме посъветвали да предприема, защото вече съвсем не знам как да продължа лечението си. Благодаря!
    от Станимира Маринова | 30.03.2022 14:33

Добър ден , с положителен тест за Ковид съм , направих си рентгенова снимка, личният лекар каза, че няма нужда от антибиотик . Може ли да ми кажете дали няма нужда всъщност? "Резултат: Белодробни полета двустранно с нормална прозрачност. Усилен и деформиран белодробен рисунък двустранно. Разширени и уплътнители хилусни сенки. К.д. синуси са свободни.Кор- б.о.Заключ. - хроничен бронхит." Благодаря предварително .
    от д-р Ралица Правова | 08.03.2022 20:43

Налице е възпаление, но ако имате подобрение на симптомите - не виждам нужда от антибиотик, а по-скоро от имуностимулатори, особено значение има прием на витамин Д, Е; микроелементи цинк и селен поне в рамките на месец. По отношение на срастванията е добре да се вземе медикамент за фиброзните промени също в рамките на месец
    от Дани | 08.03.2022 13:21

Здравейте! Имам нужда от помощ при разчитане на рентгенова снимка на бял дроб. От медицинския център разчетоха снимката така: нормален конвекситет и стоеж на диафрагмата; плеврални сраствания в десния КДС; белодробни полета- усилен съдово-интерстициален рисунък двустранно; ССС - в норма. Направих снимката след двуседмично боледуване със съмнения за ковид. Не съм сигурна какво да предприема от тук нататък и ще съм ви много благодарна, ако можете да ми разтълкувате резултата. Благодаря предварително.
    от atanasatanass | 08.03.2022 09:11

Да приемах два вида антибиотици ,вече ги приклчих , и пробиотик , вече нямма температура , но отпадналост и кашлицата стоят днес ще отида на преглед и евентуално да си направя втора снимка, благодаря предварително за отговора
    от д-р Ралица Правова | 06.03.2022 20:47

Ако все още нямате подобрение - е добре да се направи микробиология, тъй като така назначени антибиотици няма как със сигурност да се каже дали са подходящи. Но ако имате подобрение - продължавайте с терапията. Приемате ли и други медикаменти, важно е да има и пробиотици към лечението
    от atanasatanass | 02.03.2022 22:08

Здравейте, след температура и лоша кашлица , с отрицателен тест за ковид си направих ренгенова снимка със следната диагноза - петнисто-ивицести засенчвания двустрано в долни и средни белодробни полета.Свободни странички к.д. синуси. Това е линк към снимка на Link Изписаха ми два вида антибиотик за диагноза двустранна бронхитпневмония , може ли да дадете вашето мнение , БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЖИВИ И ЗДРАВИ
    от д-р Ралица Правова | 28.02.2022 11:30

Има ли разчитане от рентгенолог или е само снимката?
    от Томов | 26.02.2022 11:19

Здравейте, може ли да ви изпратя файла с диска за да ми разчетете диска с снимка на бял дроб. Благодаря
    от Mitko | 20.02.2022 23:00

Рентгонови данни за бронхопневмонични промени вдясно-супрахилерно и субхилерно,на фона усилен Хилусен ,сгъстен съдов и Перибронхиален рисунък.адхезии с дясно основа.сърце в норма
    от д-р Ралица Правова | 14.02.2022 15:55

Най-сигурният начин е да се направи микробиология на храчка - естествено преди антибиотичното лечение да започне, тъй като след това резултатът може да се компрометира. Причината е, че без микробиология и последваща антибиотикограма - няма как със сигурност да се определи към кой антибиотик ще е чувствителен инфекциозният причинител.
    от hhaapp | 14.02.2022 00:33

Здравейте, бих искал лекарско мнение какво да предприема въз основа на данните от разчитането на рентгеновата снимка: Диафрагмени куполи с гладки и резки контури, нормално разположение. Свободни КД синуси. Белодробни полета-двустранно в средните белодробни полета се визуализират нископлътностни ивицесто-ретикулерни засенчвания с вид на инфилтрати. Нормална хилусна сянка, КТИ под 50%.Преди 10дни имах първите симптоми на температура 3дни и кашлица, която не отшумява/нито се влошава, нито утихва/, затова и направих снимка. Заключението е двустранна пневмония. В същия ден направих и кръвни изследвания, СRP и всички изследвания са в нормата. Объркан съм и пия изписаните ми два антибиотика, които редувам сутрин и вечер. Как ще се провери как се повлиявам от тях. Да направя втора снимка ли? На кой ден от лечението? Моля за мнение! Благодаря предварително!
    от д-р Ралица Правова | 10.02.2022 21:29

DEMETRIUS - няма данни за пневмония, като възпалението към момента е леко. Какви са симптомите Ви и влошават ли се - това е основно за предприемането на терапия?

Напиши отговор
266 намерени, страница 1 от общо 6