Бели дробове и плевра. Пневмония | Разчитане на снимка на бял дроб

Напиши отговор
  • RE: Разчитане на снимка на бял дроб
    от д-р Ралица Правова | 08.01.2023 16:53

Vesea - това е добре, означава че и антибиотикът е подходящ срещу инфекциозния причинител, тъй като без микробиология в някои случаи е трудно да се даде подходящ антибиотик и идва едва ли не - на късмет.
    от д-р Ралица Правова | 08.01.2023 16:52

Колева - ако се подобрявате след стартирането на антибиотика - това означава, че е подходящ. Задухът е нормален, стига да не се засилва с всеки ден. Добре би било ако имате възможност да измерите и сатурацията, ак онякой може да Ви услужи с апарат. В краен случай и смарт гривните дават приблизително добри и верни данни
    от Vesela | 05.01.2023 16:57

Много благодаря за отговора. Пия антибиотик Сефпотек по 1т на 12 ч. и сироп Флудитек. Имам подобрение, по-лесно отхрачвам. Все още продължава и хремата. Температура не съм имала. Изследване на храчка не е правено.
    от Колева | 05.01.2023 15:49

Здравейте доктор Правова!Днес ходих на снимка на бял дроб. Може ли да ми разчетете написаното? Симетрични хилусни сенки.Диафрагмални куполи с резки и гладки очертания.Общо усилен рисунък -бронхит.Кашлям само сутрин и отхрачвам .Лечението от лекар е Зинат и сироп бронхолитин,но усещам тежест в гърдите и се притеснявам.
    от д-р Ралица Правова | 05.01.2023 14:45

Какво лечение прилагате към момента, защото има данни за изразено възпаление с пневмоничен характер. Симптомите Ви увеличават ли се и правена ли е микробиология на храчка, за да се изпише специфичен антибиотик?
    от Vesela | 04.01.2023 15:55

Здравейте, от една седмица имам кашлица, която е влажна и силна хрема. Мога ли да помоля за разчитане на снимка на бял дроб: "Рентгенови данни за интерстициални бронхопневмонични сенки/от резолбтивен тип/ вдясно-субхилерно и паракардиално. Усилен хилусен, фиброзен и перибронхиален рисунък. Адхезии в дясна основа."
    от д-р Ралица Правова | 02.01.2023 13:37

Терапия за високо кръвно приема ли, защото ако отоците са по-изразени вечер - това означава, че е свързано с проблем със сърцето и трябва да се урегулира терапията. Ако отоците са основно сутрин и постепенно намаляват през деня - означава, че се касае с голяма вероятност за проблем с бъбреците. Около устата образува ли се синьо-лилав ореол и самите устни да не са с бледо-розов цвят?
    от Кали | 31.12.2022 17:11

Много ви благодаря за отговора.Приключила е с антибиотика но е започнала да събира вода в организма най вероятно тази хиперволемия е това,нямам на представа.Не са и правили микробиология на храчка,антибиотиците са и изписвани от личния лекар нещо като проба грешка и продължава да се чувства зле.Подути са и крайниците,също и лицето.
    от д-р Ралица Правова | 31.12.2022 14:08

Антибиотиците след направена микробиология ли са на храчка, тъй като ако не се изолира конкретен причинител - няма как във всички случаи лечението да е специфично и така антибиотик се назначава на сляпо. По отношение на рентгенографията - има данни за по-изразено възпаление, но няма данни за пневмония, което е добре. Пулмикорт, както и инхалации с лайка за облекчаване на възпалението за подходящи. Като лайката ще има и лечебен ефект, докато пулмикортът е основно за облекчаване на дишането и кашлицата, ако е налице изразен спазъм. Много е важно на фона на приемът на толкова антибиотици да се дава и пробиотик, но поне с 3-4 часа разстояние при вземането на таблетката антибиотик, ако още жената приема. Освен това след пулмикорт е важно да се измие добре устата, тъй като предразполага към гъбична инфекция
  • RE: Разчитане на снимка на бял дроб Катя
    от Кали | 31.12.2022 11:19

Здарвейте.Мога ли да ви помоля за разчитане на снимка понеже личния лекар не работи и не отговаря,много ще съм благодарна. "Рентгенови данни за изразена белодробна хиперволемия.Запазена прозрачност на белодробния паренхим.Диафрагми гладки,синуси свободни.Сърд.съдова сянка-на широка основа." Подходящи ли са според вас инхалации с пулмикорт?Има кашлица от около 26.11.22.Жената се чувства още по зле и има оток по долните крайници.Изписвани са и антибиотици до сега 4 броя за един месец и нищо не повлиява.
    от Dia | 21.12.2022 10:32

Приемам кортикостероиди, днес съм на преглед, и ще видя дали ще изпишат още нещо. Благодаря
    от д-р Ралица Правова | 21.12.2022 09:56

Хубаво е, че вече е налице резорбиране и инфилтрата се смалява, но изписаха ли Ви медикамент срещу фиброзирането, защото фиброзата е формиране на неактивна тъкан, което намалява, дори и в минимална степен белодробния капацитет
    от Dia | 20.12.2022 17:12

Здравейте, моля да си кажете мнението, 1 седмица бях в болница с пневмония и излив. Направих скенер седмица по-късно. “ Инфилтративно възпалителни промени в ляво със стадий на разорбиране и начало фиброзиране”
    от д-р Ралица Правова | 18.12.2022 21:10

Има данни за леко възпаление, но не е налице пневмония
    от МАРИЯ КИРЕВА | 16.12.2022 14:39

Здравейте, моля разчитане на ренген на бял дроб на съпруга ми лекарката ни е на рабата чак в понеделник.Оплаква се от задух.Ето и резултатите Белодробен паренхим -по -усилен рисунък двустранно паракардионално без плевмонични огнища Хилусни сенки леко разширени К Д синуси свободни сърдечна сянка неуголемена
    от д-р Ралица Правова | 13.12.2022 10:46

Нямаме право да мишем конкретна марка във форума, но бих Ви насочила към такъв с активна съставка бромелаин - антифиброзен ензим, изолиран от ананас
    от Елиз | 12.12.2022 21:20

Какъв антифиброзен медикамент бихте препоръчали?
    от Елиз | 12.12.2022 09:49

Понеже имах и кръв в урината и болки ниско долу започнах да пия Ципрофлоксацин. Днес свършва. Имах силно болезнено гърло и взех Иновокс Експрес. Пия ЗинСед 2х1 и витамин С - разтворими таблетки.
    от д-р Ралица Правова | 07.12.2022 20:55

Има данни за възпаление, поради което е удачно да се направи микробиология на храчка, за да се изолира причинител и ако инфекцията е бактериална - да се започне антибиотик. По отношение на фиброзата - тя е от предишни боледувания, но е добре да се вземе и ензимен антифиброзен медикамент, за да не се получават още фибрози на фона на текущото възпаление. Какви са към момента симптомите Ви и какво приемате?
  • Разчитане на снимка на бял дроб
    от Елиз | 06.12.2022 16:58

Моля за помощ. Личната ми лекарка е в отпуск и няма към кого да се обърна. Ходих на Ро графия на бял дроб и сърце. Имам разчет, но какво мога да направя след това? Белодробни половини с нормална прозрачност, леки фиброзни изменения, усилена ивицеста структура, на интерстициални възпалителни изменения в дясно перихилерно на долен полюс, паракардиално и базално, а в ляво пара-и ретрокардиално. Хилусна хиперволемия. Проследими диафрагма, свободни КД синуси. Сърдечна сянка с нормален кардио-торакален индекс.
    от д-р Ралица Правова | 20.09.2022 22:47

Бих Ви препоръчала да се направи микробиология на храчка. За целта, тъй като е в карантина, може да се купи контейнер за секрет и да се вземе вкъщи, след което да се занесе в лаборатория.
    от Анджи | 20.09.2022 12:42

Привет мили хора! Става въпрос за майка ми, която е с ковид. Има кашлица, страда и от алергия. Джипито не и беше назначило снимка на бял дроб , но аз прецених, че е необходима такава. Има ли място за притеснение, понеже в момента е под карантина. Промени на белия дроб, като при корона вирусна инфекция с неясна давност. Промени и деформирани интерстициум двустранно, матово засенчване двустранно. Периферно изразени емфизематозни промени. Сърдечна сянка в горно-гранични размери. Ще съм Ви безкрайно благодарна за мнение......
    от Евгени | 22.08.2022 15:03

Моля за рачитане. Снимката е на баща ми(72 г.) и по повод болки в гърба. Диафрагми - релаксация в дясно КДС в норма Хилуси двустранно уплатнени, леко уголемен ляв хилус с вид на съдови промени. Ивицести пневмофиброзни промени двустрано Няма инфилтритивни засенчвания във видимия обем Няма огнищни лезии КТИ - уголемен. Разширен надясно медиастинум - от съдов произход, ДД др. процес
    от д-р Ралица Правова | 08.08.2022 22:09

Enria - няма данни за пневмония, но е налице възпаление, което е характерно при вирусна инфекция. Какво приемате и имате ли ефект?
    от д-р Ралица Правова | 08.08.2022 22:08

Янкова - инфилтративните изменения са пневмонични огнища. Добре е преди започване на антибиотика да се направи микробиология, за да се изолира конкретния причинител и да се започне специфично лечение
    от Enria | 07.08.2022 11:25

Здравейте, може ли някой да ми разясни какво означаварезулата ми от снимката на белия дроб. С Ковид съм, назначено ми е лечение, но личната ми докторка не ми каза какво точно ми има и се притеснявам. Пише-белодробниятпаренхимпросветлявас уплътнена интерстисиална структура. Без инфилтративни засенчвания. Кидс-свободни. Сърдечна сянка-средино разположена. Благодаря предварително.
    от Янкова | 06.08.2022 17:10

Здравейте! Бихте ли ми разясни ли моята рентгенография? Повишена плътност на белодробния паренхим в долно ляво белодробно поле паракардиално с приблизителни размери 44×37 мм - инфилтративни изменения. Не се установяват огнищни или инфилтративни изменения в останалия белодробен паренхим на тази проекция на фона на лекостепенно усилен съдовобронхиален рисунък двустранно. Костодиафрагмални синуси - свободни, като левият е притъпен. Сърдечна сянка - със запазени размери и нормална конфигурация. Препоръчителна е контролна рентгенография след антибиотично лечение. Благодаря предварително!
    от д-р Ралица Правова | 06.08.2022 13:26

Възможно е да няма кашлица, но е добре да се даде отхрачващ медикамент, за да се изчистят дихателните пътища. По отношение на аугментин - за да падат стойностите, се очаква че Ви е повлиял добре и няма нужда от смяна, защото като цяло е назначен на сляпо, без микробиология
    от Ralica | 05.08.2022 16:58

Link
    от Ralica | 05.08.2022 16:55

Диафрагмени куполи с Гладки резки контури- право разположение Свободни КД синуси Белодробни полета -двустранно усилен перихилерен рисунък с дребно петнист характер , Нормална хилусна сянка ССС нормално Закл.: Бронхилитни промени Снимката е направена на 3 ден от лечение, црп 36 с Аугментин 250 мг,кашлица липсва. Симптоми висока температура, хрема, подут лимфен възел. Направена консултация с хематолог. Продължихме домашно лечение със същият антибиотик, црп на следващия ден 25 Нормално ли е да няма кашлица? Не давам никакъв сироп,защото казаха,че няма нужда.
    от Ralica | 05.08.2022 16:49

Здравейте, може ли мнение?
    от ASQ | 04.08.2022 14:06

здравейте,моля за отговор има ли нещо тревожно:уплътненеи двустранно хилусни сенки с ираззени перибронхитни уплътнения перихилерно и в основата.Мрежови деформиран съдов рисунак .Фиброзно изменен интерстицжиум.Нисъл стоеж на диафра.куполи КДЦ БЕЗ ИЗЛИВИ .-пробелм ми е с дишането
    от д-р Ралица Правова | 03.08.2022 15:06

Няма данни за пневмния, което е добре. По отношение на останалите описани находки - приемате ли някакъв медикамент срещу формиране на фиброзни промени? Като цяла каква е терапията и имате ли подобрение от нея, защото е добре преди прием на антибиотик да се направи микробиология на храчка
    от Христина | 03.08.2022 10:18

Здравейте, на ренгеновата снимка пише: белодробен паренхим без алвеоларни инфилтрати. По-груб ивицест рисунък в дясна основа с груби перибронхитни промени паракардиално. Умерено задебеляванена интерсициума в същия участък; Свободни К.Д. синуси. Моля за тълкуване. Благодаря.
    от д-р Ралица Правова | 16.07.2022 22:26

Липсата на алвеоларни инфилтрати - показва, че няма данни за огнищни пневмонични огнища. Но има изразено възпаление. Какво приемате и какви са симптомите Ви?
    от Станимира | 14.07.2022 16:53

Здравейте, днес ми направиха рентгеново изследване и като заключение са написали "белодробен паренхим-без алвеоларни инфилтрати. Усилен перихилерен рисунък с погруб рисунък в основите. Свободни К.Д. синуси ССС-с нормална за възрастта конфигурация" Ще може ли да ми разясните какво означава? Има ли нещо притеснително? Благодаря!
    от д-р Ралица Правова | 13.07.2022 14:45

Ако се подобрява - не спирайте, но в други случаи - подходящо е първо да се направи микробиология на храчка, за да се установи дали има бактериален причинител и след това с антибиотикограма да се назначи антибиотик, към който бактерията да е чувствителна. Другото важно е пробиотикът да се взема поне 3-4 часа преди или след антибиотика, в противен случай добрите бактерии се унищожават от него и няма смисъл от приема така
    от Цецо | 13.07.2022 13:41

Здравейте.Благодаря за отговора.Според лекуващият лекар е с пневмония.Назначено е лечение с Аугментин 1000 2х1 на ден,Панцеф 400 по 1 табл на ден,Ердомет 3х1,прокомбо 2х1 табл и цинкорот х1 бабл на ден..Състоянието е добро,без температура от 3 дни (качвал е само 2 пъти до 38 градуса),лека суха гърлена кашлица,леко запушен нос.Сатурация нормална -97.Храни се нормално.Трябва ли да спрем поне единия антибиотик.Благодаря.
    от д-р Ралица Правова | 13.07.2022 07:53

Няма данни за пневмония, като находката е типична за вирусна инфекция. Какво приема човекът и какви са симптомите му?
    от Цецо | 11.07.2022 19:06

Здравейте!Моля за разчитане на снимка на бял дроб на 26 годишен мъж с ковид инфекция. Link Двустранно усилен съдово интерстициален рисунък без оформени инфилтративни изменения.CCC-норма.
    от Цецо | 11.07.2022 18:45

kfhdgsk
    от д-р Ралица Правова | 11.07.2022 11:21

Не виждам някакви изменения, които да будят притеснение.
    от niko82 | 08.07.2022 00:02

Правена е микробиология , няма находка. Това са кръвните изследвания в същия ден , в който е правена снимката , няма нищо притеснително , моля дайте мнение за снимката , която качих в предния пост Link
    от д-р Ралица Правова | 07.07.2022 23:19

Бих Ви насочила да се вземе микробиология на храчка, тъй като е възможно използваният антибиотик да не повлиява конкретния бактериален причинител
    от niko82 | 07.07.2022 18:58

Здравейте , Моля за разчитане на снимка на детенце на 2.5г Кашля от месец , вече е на втори антибиотик , лекуваха го за алергия , сега за интерстициална пневмония.Общото състояние на детето е много добро , няма температура или някакви други оплаквания, като изключим влажната кашлица. Link
    от niko82 | 07.07.2022 18:49

Здравейте, Моля за разчитане на ренгенова снимка на детенце на 2.5г
    от д-р Ралица Правова | 16.06.2022 23:59

Няма данни за пневмония. Какви са симптомите Ви, тъй като най-малкото може да вземате витамини - Д и С, както и цинк и селен за по-бързо възстановяване
    от tisko81 | 15.06.2022 18:35

Здравейте,с ковид съм и си направих снимка.Заключението е - Свободни лат.к.д. синуси.На фона на начални застойни промрни-не се установяват оформени инфилтративни или нодуларни огнища двустранно.Хилудни сенки - хиперволемични. Може ли някой да ми помогне дали има нещо притеснително,личният каза че нямало нужда от лечение.Благодаря.
    от Vargal | 26.05.2022 10:48

Вчера посетих кардиолог,/направиха кардиограма и ехография/и освен прескачания на сърцето друго не откриха,като каза,че там може да е причината за бързото ми изморяване и вдигането на рязко кръвно налягане от време на време.Правих и ренгенова снимка на шийни прешлени във връзка с проблема,и се оказа, /Изразена цервикална остеохондроза С3-С7,намалена шийна лордоза.Спондилоартроза./ Шипове ли са това и влияят ли на кръвното налягане и на замайване?
    от д-р Ралица Правова | 24.05.2022 15:06

На първо място - носете със сигурност и резултатите от рентгена, най-вероятно ще се наложи да се направи и ехография на сърцето; По отношение на емфизема - възможно е той да е от по-рано, така че не бих казала, че промените са сериозни, от останалото описано от колегата по отношение на белите дробове. Имате ли рентгенографии от преди 2-3 години, за да се види дали този описан емфизем е бил наличен?

Напиши отговор
289 намерени, страница 1 от общо 6