Бели дробове и плевра. Пневмония | Резултат от рентген на бял дроб

Напиши отговор
  • RE: Резултат от рентген на бял дроб
    от Борислава | 29.11.2021 19:02

Здравейте, бих искала да попитам какво точно означава разчета на ренгенова снимка " Ренгенови данни за хилусна и белодробна конгестия. Запазена прозрачност на паренхима. К.д. синуси свободни, диафрагми гладки. Кор-бо за възрастта." Кашлям доста сериозно но нямам температура, отрицателен тест за COVID. Бях при GP и ми каза вирусно- но какво така и неразбрах, два антибиотика ми преписаха и др. лекарства. Т.е сериозно ли е разчета на снимката защото аз много не разбрах. Благодаря Ви!
    от Милена | 29.11.2021 18:46

Благодаря Ви много д-р Правова! Поуспокоих се, защото тези "малки инфилтративни промени" ме смутиха, че пневмонията не е излекувана и може да се влоши, въпреки, че за цялото време на боледуването преди и в болница, и след това е лекувана с общо 4 антибиотика?! Сега е на Преднизолон Ф по схема и Тромбекс и Флексотид. Още един път Ви благодаря и бъдете здрава!
    от д-р Ралица Правова | 29.11.2021 15:11

Станислава Миланова - не смятам, че се влошава, но няма и подобрение.
    от д-р Ралица Правова | 29.11.2021 15:07

Бих Ви препоръчала да минете и през личния Ви лекар, за да чуе и със слушалка. Иначе кръвните изследвания говорят за затихваща инфекция, което е добре.
    от Милена | 27.11.2021 01:47

Това е разчетка от рентгенова снимка на майка ми 20 дни след болнично лечение. Тя е 76 годишна без никакви придружаващи заболявания и ваксинирана с две игли АЗ през май. "Бронхитни и фиброзни промени на белодробните полета. Париетално двустранно са налице и малки инфилтративни промени" . Означава ли, че пневмонията не е излекувана? След болницата беше 7 дни на Таваник и ще приема Тромбекс 2 месеца. От направените кръвни изследвания вчера левкоцитите вече са 6.7, а преди 20 дни бяха 11.6 ; Д-димер вече е 106, а беше 324 ; тромбоцитите също вече са в норма - 277, а бяха 495; единствено CRP e 10.40 а беше 46,34. Майка ми има все още затруднено дишане при движение, сатурацията е 94 в покой, а беше 80. Записахме преглед при пневмофтизиатър но за 10.12.21 г. Моля Ви да ми разясните разчетката на рент. снимка и Вашия съвет какво да правим. Благодаря предварително!
    от Станислава Миланова | 27.11.2021 01:06

Първото заключение беше , че е с пред пневмония
    от Милена | 26.11.2021 15:48

Това е разчетка от рентгенова снимка на майка ми 20 дни след болнично лечение. Тя е 76 годишна без никакви придружаващи заболявания и ваксинирана с две игли АЗ през май. "Бронхитни и фиброзни промени на белодробните полета. Париетално двустранно са налице и малки инфилтративни промени" . Моля за съвет какво да правим.
    от д-р Ралица Правова | 26.11.2021 13:27

Robi - не виждам нужда към момента да правите каквото и да било, ако храчките избледняват постепенно. В противен случай - направете и микробиологично изследване, за да се потвърди изчистването на дроба
    от Robi | 25.11.2021 19:32

Blagodarq vi. Kakvo shte re4ete sus pokazatelen i Ima li nujda da pravq neshto oshte za da razbera dali e ot droba?vsi4ki mi kazvat 4e po taq snimka nqma ot kakvo da se pritesnqvam xubava ve4er
    от Юлиана | 25.11.2021 18:52

д-р Правова, благодаря Ви за отговора!
    от д-р Ралица Правова | 25.11.2021 18:33

Юлиана - не виждам нещо притеснително, нормални са тези промени, дори имайте предвид, че след COVID рентгеновите промени могат да се задържат до 6 месеца
    от д-р Ралица Правова | 25.11.2021 18:31

Robi - ако цветът избледнява - няма проблем. Рентгенът е показателен
    от д-р Ралица Правова | 25.11.2021 18:30

Пламен Пламенов - микробиологията е, за да се определи най-подходящият антибиотик, а не да се дава на сляпо.
    от д-р Ралица Правова | 25.11.2021 18:27

Таня - добре е преди микробиологията да няма прием на храна или течности - поне 30 до 60 минути
    от д-р Ралица Правова | 25.11.2021 18:26

Станислава Миланова - а какво е заключението от първата рентгенография?
    от Юлиана | 25.11.2021 17:25

Здравейте! Направих снимка на бял дроб след прекаран ковид. Белодробен паренхим просветлява свободно и нормално. Хилусни сенки- уплътнени. Пулмофиброзни промени перихилусно и в долните белодробни полета. Кор- размери и форма в границата на нормата за възрастта. Бихте ли ми казали, дали има нещо притеснително? Благодаря!
    от Robi | 25.11.2021 12:51

Blagodarq vi! Moje li da mi dadete vashto mnenie vie mislite li 4e ako Ima kruv vuv droba shteshe da se vidi na rengena? I ako e ot droba nqmashe li da imam teq xra4ki postoqno?
    от Пламен Пламенов | 24.11.2021 23:15

д-р Ралица Правова, благодаря за отговора. Бихте ли ми казали какви са точно тези изследвания, имам предвид как се казват, за да знам какво да поискам в микробиологията. И желателно ли е да ги правя след като бях при пулмолог и той потвърди пневмония? Благодаря предварително
    от Таня | 24.11.2021 20:07

Здравейте! Благодаря Ви за отговора!Не пия нищо, тъй като джипито ми каза, че няма нужда от антибиотик, защото в момента не кашлям и нямам храчки. Трябва ли да пия нещо, преди да съм направила микробиология на храчка?
    от Станислава Миланова | 24.11.2021 18:37

Двустранно разгънат паренхим . Хилусните сенки са структурирани. Двустранно усилен ивицесто - мрежовиден рисунък и леки промени тип матово стъкло . Моля да ми кажете какво означава това . Човека е с едностранна пневмония и пие лекарства вече 7 дни . На първата снимка се оказа че е с пред пневмония , а на тази май е по зле
    от Станислава Миланова | 24.11.2021 18:31

Може ли да ми обясните какво означават тези резултати
    от д-р Ралица Правова | 24.11.2021 15:23

Таня - възможно е към момента да се касае за друг инфекциозен причинител, особено както навлязохме в сезона на парагрипните, синцитиалните, риновирусите и аденовирусите. Какво приемате към момента? Препоръчват Ви да направите микробиология на храчка, за да се назначи адекватен антибиотик, в случай, че се изолира бактериален причинител
    от д-р Ралица Правова | 24.11.2021 15:21

Robi - в такъв случай към момента не виждам нужда да предприемате някакво лечение
    от Таня | 23.11.2021 16:46

Здравейте! От една седмица имам сърцебиене, недостиг на въздух и умора..Днес си направих ренгенова снимка на гръден кош и бял дроб и единственото което показа е :Бронхитни изменения двустанно. При изследване на Тклетъчен имунитет разбрах , че имам такъв към SARS 2.тоест изкарала съм Ковид. Преди 1 месец имах само една дълбока кашлица. Нямала съм температура
    от Robi | 23.11.2021 15:23

Samo sutrinta kato stana imam tezi xra4ki prez denq nimam takova neshto nito se 4ustvam zle nito imam nqkakvi simptomi na 22 g sum na rengena mi kazvat 4e ne se vijda kruv nito plevmonq ot kovid nito nishto pritesnitelon kazaxa mi 4e ako imum kruv vuv droba shteshe da se vidi na rengena nqma drugui oplakvanq pusha4 sum
    от д-р Ралица Правова | 23.11.2021 15:04

Plamen Plamenov - петнистите сенки е възможно да образуват и пневмонично огнище, препоръчвам да се направи микробиология на храчка, за да се установи причинител и да започне лечение с подходящ антибиотик
    от д-р Ралица Правова | 23.11.2021 15:03

Vladimir Barzakov - с какво колегата обяснява конгестията? Ако е само с инфекцията и се чуствате все по-добре - не е нещо притеснително. Но ако симптомите продължават дълго време или се усилват - тогава е добре да се пусне и микробиология на храчка
    от д-р Ралица Правова | 23.11.2021 15:01

Robi - намаляват ли тези храчки, както и избледнява ли този кафяв оттенък
    от Mari | 23.11.2021 08:22

Много благодаря за отговора! Ще посетя пулмолог и ще потърся дихателни упражнения в интернет. А ако вие имате конкретни такива, ще се радвам да ги споделите. Вдъхнахте ми спокойствие и кураж! Желая ви приятен ден!
    от Plamen Plamenov | 22.11.2021 18:52

Здравейте симптомите са температура от 37.5 до 38.5, суха кашлица и отпадналост. Днес си направих снимка на дробовете : свободни странични к.д. синуси, резки диафрагмални купули. Петнисти сенки в дясно средно белодробно поле - за динамично проследяване. Има ли място за притеснение. Благодаря предварително
    от Vladimir Barzakov | 22.11.2021 15:26

Д-р Правова, симптомите са болки в гърдите, суха кашлица и температура 37,1. Днес бях при пулмолог, който се опита да ме убеди, че ми няма нищо.
    от Robi | 22.11.2021 15:21

Blagodarq vi mnogo! Napravix nova predi edna sedmitsa no nqma infiltrativni zasen4vanq, pritesnqvam se 4e imam kafiavi xra4ki samo sutrinta i me e strax da me e kruv ot droba nqmam nikakvi simtomi nito kashlam nito imam temperatura.
    от д-р Ралица Правова | 22.11.2021 15:18

Vladimir Barzakov - имате ли симптоми от страна на дихателната система към момента или високо кръвно налягане? Ако в момента сте с оплаквания на дихателна инфекция е подходящо да Ви види пулмолог, но ако нямате - бих Ви препеоръчала консултация с кардиолог
    от д-р Ралица Правова | 22.11.2021 15:15

Mari - oсновното е да се прецени дали са следствие на възпаление или идват от друг проблем. Иначе развитието, в случай че са от предходни боледувания - остават така и тъканта около тях поема функцията на загубената белодробна тъкан, превърнала се в сраствания - фиброза. Бих Ви препоръчала дихателни упражнения, които да извършвате ежедневно, както и повече пазене от инфекции - особено ако има предразположеност към сраствания
    от д-р Ралица Правова | 22.11.2021 15:11

Robi - щеше да се види със сигурност, към момента на правене на снимката няма нещо притеснително.
    от Vladimir Barzakov | 22.11.2021 14:44

Здравейте, направих снимка на бял дроб с заключение: изразена хилусна и белодробна конгенсия. Бихте ли ми казали към какъв специалист да обърна и да ми разчетете написаното.
    от Mari | 22.11.2021 08:19

Благодаря за отговора! Разбирам, че според вас е притеснително само Д.Д. Плеврални сраствания. Тъй като имам в рода близки с белодробни проблеми бихте ли ми казали какво е развитието на срастванията? Желая ви здраве и сили, за да помагате на всички притеснени като мен!
    от Robi | 21.11.2021 18:56

Blagodarq vi! A vazmojno li e da me se vijda plevmonq na rengen? Blagodarq vi otnovo! Xubava ve4er
    от д-р Ралица Правова | 20.11.2021 18:04

Robi - щом няма инфилтрати - няма от какво да се притеснявате
    от д-р Ралица Правова | 20.11.2021 18:02

val - имате ли разчитането от втората снимка, след преболедуването от преди 13 години - ако там ги няма като данни - означава, че промените са от сега. От разчитането сега по-скоро бих казала, че може да става дума за начални пневмонични огнища, за които е добре да Ви се направи микробиология на храчка и да се изпише адекватен антибиотик, ако има нужда
    от д-р Ралица Правова | 20.11.2021 17:58

Mari - нормално е да има остатъчна кашлица и задъхване, тъй като конкретно при този вирус се наблюдава бавно възстановяване на т. нар. ресничест епител на въздухоносните пътища, който позволява самоочистващата им роля. По отношение на страстванията - бих Ви препоръчала да направите и една консултация с пулмолог
    от д-р Ралица Правова | 20.11.2021 17:56

angelova - няма как да се каже със сигурност, тъй като без микробиология на храчка - не може да се каже дали антибиотикът е адекватен. Но е добре да има и противоотхрачващи средства, както и витамини - С, Д; микроелементи - цинк и селен, за да се подпомогне имунната функция
    от Robi | 19.11.2021 18:28

Moje li mnenie za rengen sled iskaran Covid usilen belodroben risunak bez oformeni infiltrativni zasen4vanq minaxa 3 mesetsa vazmojno li e da sum sus plevmonq ot togava bez nikakvo le4enie? Blagodarq!
    от val | 19.11.2021 11:17

Здравейте, С Ковид съм, от 7 дни с температура между 37 и 38, втрисане, слабост и мускулни болки. Днес направих снимка: Леко изразени. единични дребнопетнисти сенки в дясно - периферно 2ро 3то р. образ на леко изразени перибронхиални изменения хилусни сенки - неуголемени сърдечна сянка в норма за възрастта. Карал съм бактериална пневмония с болнично лечение преди 13 години от която имам леки трайни изменения в дробовете. Но, се чудя така написаното разчитане може ли да значи начално на пневмония или е по-скоро остатъци от преди?
    от Mari | 18.11.2021 09:00

Здравейте! В средата на миналия месец прекарах Covid. Три дни около 37 температура и лека кашлица. Лечение без антибиотик. На 16 ден след карантината направих ренгенова снимка. Разчета ме притесни, но личния лекар не. Кръвните изследвания са в норма. D-dimer е малко над горна граница - 0,57 mcgFEU/ml (референтна 0.5). Имам суха постоянна кашлица - сутрин е по-интензивна, с храчки (слузести, негнойни), а през деня като единични изкашляния без храчки. В редки моменти усещам единични прохърквания в областа на диафрагмата при поемане на въздух, за да се изкашлям. Преди боледуването ми също имах хронична кашлица, но по-лека и с редки храчки тип малка "шушулка". Усещам задъхване в лека степен. Лечение в момента само с Аспирин протект. Разчет на ренгена - Засенчен К.Д.С. Плеврален излив. Д.Д. - Плеврални сраствания. Пневмофиброзни промени - двустранно- лекостепенни. Ще бъда благодарна на повече информация! Мнението на специалист е по-важно от информираността на всеки в интернет! Благодаря!
    от angelova | 17.11.2021 20:09

Здравейте! Съпруга ми от 11.11 е с температура.Подържа 38градуса от два дни вдига 39.От 13.11пие сумамед 500 на 24ч по 1т.Днес си направи снимка на която пише-Симетрични хилусни сенки.Диафрагмални куполи с резки и гладки очертания.Петнисти и ретикулерни сенки в дясна основа и ляво крайхисулно.Пневмония билатералис. Правилно ли е лечението според Вас?
    от д-р Ралица Правова | 17.11.2021 16:07

Христина - не виждам нещо притеснително към момента, има данни за възпаление на бронхите, но нямате пневмония - това означава, че няма инфилтрати. Какво лечение сте предприела?
    от д-р Ралица Правова | 17.11.2021 16:06

Ганева - означава пневмония вдясно, не е рано направена снимката, но е възможно антибиотикът да не е бил подходящ и не е подействал на възпалението
    от д-р Ралица Правова | 17.11.2021 16:04

boryanad - витамини, повече течности - вода и соково и отхрачващи. При температура над 38 градуса - и температуропонижаващи. Ако почувствате някакво допълнително неразположение - потърсете личния си, за да Ви преслуша
    от Ганева | 16.11.2021 21:23

Заключението беше пневмония декстра.Какво точно означава незнам?Това е от втората снимка направена един ден след спиране на антибиотика.дали не направих рано снимка.

Напиши отговор
921 намерени, страница 1 от общо 19