Бели дробове и плевра. Пневмония | Задух, болка в гърдите и гърба.

Напиши отговор
  • RE: Задух, болка в гърдите и гърба.
    от ataraxia | 25.04.2022 18:13

Здравейте, д-р Правова.На 35г. съм. От повече от година съм с периодични възпаления на гърло, придружено с обща отпадналост и мускулни болки, под коленете, които периодично си отшумяват и после пак се появяват. През края на декември2021г., вдигнах температура, получих и сърцебиене, след прием на Аугментин състоянието се подобри, но не се чувствах оздравял напълно. В началото на февруари бях с ковид, появи се и задух. След лечение и преглед от пулмолог и две снимки на бял дроб се установи, че дишането е чисто и че не се установява някакъв проблем. Може би в следствие на пост ковид се появи и учестен пулс, особено рано сутрин и повишено кръвно. Прегледът от кардиолог не откри нищо притеснително. На 09.03. ми е пусната пълна кръвна картина, всичко е в норма с изключение на лимфоцитите. Възпаленията на гърло си продължават, след две антибиограми не се откри нищо. На 11.04 пуснах нови кръвни, малко повече са повишени лимфоцитите 53, при 51преди. Какво бихте препоръчали като изследвания?
    от д-р Ралица Правова | 19.04.2022 21:10

Подходящ е препарат, съдържащ ензима бромелаин
    от Петър | 19.04.2022 10:18

Не, нищо не ми дадоха, то само рентенолога ми даде резултата и не съм ходил все още до личната лекарка. Все пак си записах един контролен преглед при пулмолог. Какво мога да пия за профилактика?
    от д-р Ралица Правова | 18.04.2022 20:52

Не виждам причина, тъй като е нормална находка на следвъзпалителни промени. Дадоха ли Ви медикамент за намаляване на поствъзпалителните промени и профилактика срещу фибрози?
    от Петър | 18.04.2022 09:02

Здравейте, д-р Правова. Нямам проблем с пулс и кръвно, в норма са ми. Пуснах за всеки случай нов рентген: Съдовобронхиален рисунък с дясно паракардиално сгъстен и уплътнен като при парабронхитни промени, няма оформена инфилтративно-възпалителна находна, неувеличени хилуси и свободни КДС, ССС в норма. Какво може да означава този състен и уплътнен рисунък? Трябва ли да го види отново пулмолог?
    от Llennd | 17.04.2022 14:33

(Link Link ancor: Link
    от Llennd | 17.04.2022 14:32

ancor
    от Llennd | 17.04.2022 14:32

wiki (Link Links: Link
    от д-р Ралица Правова | 17.04.2022 10:49

Възможно е да има налични увреждания на малки съдове, които дори при функционални изследвания не показват отклонения, а в същото време са налице симптоми. Измервал ли сте пулс и кръвно налягане и имате ли някакви симптоми от сърдечната област? Тъй като в тези случаи реално лечение няма - само симптоматично облекчаване - като вариант е физиотерапия
    от Петър | 14.04.2022 17:44

Мъж на 30г съм, непушач. Края на 2020-та карах ковид, сравнително леко с бронхит (правих рентген, излезе само бронхит). Докато карах ковид имах дълбока кашлица и изпитвах задух - не можех да си поема напълно дълбоко въздух, въздухът не слизаше най до долу. След рентгена, пих антибиотик и нещата се оправиха. Но след 2 месеца ми се върна абсолютно същият задух (този път без кашлица), като отмина за по-малко от седмица. Ходих на пулмолог, който каза че е пост ковид и да не се притеснявам. Хубаво де, ама вече мина около година и 4 месеца и вече за 3ти или 4ти път ми се връща въпросния задух. Обикновено минава за около седмица, неприятното е че трябва на 5-6 двишвания да направя едно по-дълбоко. През това време съм имал 3 ПКК-та, които всичко е в норма. Тренирам през цялото време, тичам по 5км 3-4 пъти в седмицата, дори с този задух в момента. Въпросът ми е - дали да не постя някакъв друг лекар? Възможно ли е да е нещо със сърцето? Като цяло някаква насока, тъй като вече 3-4 пъти се случва.
    от Кадийска | 19.03.2022 12:29

Имам същите симптоми като на "Притеснена" ако има развитие ако може да ми пишете
    от д-р Ралица Правова | 02.03.2022 16:54

Jivko Boev - направете една микробиология на храчка и ако не покаже отклонения - посетете алерголог
    от д-р Ралица Правова | 02.03.2022 16:49

Валя - не виждам нужда от допълнителни снимки, но може да започнете с дихателна гимнастика. Добре е да се направи и курс физиотерапия
    от д-р Ралица Правова | 02.03.2022 16:48

Притеснена - бих Ви препоръчала да пуснете микробиология на гърлен секрет и храчка, за да се види дали не се дължи на латентна (скрита) инфекция на дихателните пътища
    от Притеснена | 02.03.2022 01:15

Здравейте, д-р Цончев. Жена на 30 години съм. От около 15 години, периодично ми се случва да не мога да си поема дълбоко въздух. Не си спомням в началото като започна всичко как се случваше, но от 5-6 години, това трудно поемане на въздух задължително е придружено със схващане на гърба. Ходила съм на снимка на бял дроб, няма проблем. Но като цяло успявам да владея положението и не ме притеснява. От 2-3 дни обаче и 4-годишният ми син по 1-2 пъти дневно започна да има същото затруднено дълбоко поемане на въздух. Четох за муковисцидоза и честно казано много се притесних. Живеем в малък град и здравеопазването ни е меко казано критично. Моля, насочете ме с какво изследвания да започнем? (Не за муловисцидоза, а като цяло) и според Вас, само този симптом достатъчен ли е за притесненкето ми относно горната болест?
    от Валя | 27.03.2021 13:40

Здравейте! Миналата година изкарах Короната и от тогава имам непрестанни болки в гърдите и гърба. По принцип съм със заболяването Бехтерев. От декември, болката в гърдите ми се засили, както и получих едно постоянно покашляне и на моменти дори имам втрисане. Ходих на снимка на белия дроб, нищо нямаше. Преди седмица, ходих и на кардиолог , при изследванията нямаше нищо убеспокоително, той заключи, че имам синусова тахикардия и ми изписа лекарства. Според вас, необходимо ли е да си правя нова снимка и тест за корона, дали е възможно пак да съм я хванала? Вече нямам идея на какъв лекар да ида.
    от Jivko Boev | 26.03.2021 08:33

Здравейте.Моя проблем е вече повече от година!Хофил съм на 10 лекаря,и все нищо!Птоблема е,че през бяколко месеца чувствам,нещо като лек хрип от ляво на гърдите!Ходих на рентген...нищо,ходих дори на скенер...нищо!Запичне ли този хрип,се почва една кашлица...която я правя на сила,с цел да изкашлям това...но не се получава.Правя си инхалаций с физиологичен разтвор,пия ацц,правя си какви ли не бабини елачия...и нищо.Ако може да ме насочите какво да правя....следващото според мен,ще е консултация с алерголог.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.01.2021 20:56

Добре е психиатър да прецени какво да ви се даде, тъй като вероятно става въпрос за депресивно разстройство
    от Христо Филипов | 30.01.2021 19:03

Докарах се до това положение след много силен стрес и уплаха,загубих мой приятел който беше само на 18годинки без да е боледувал и без да е претърпял нещо,оттам започна всичко при мен паник атаки,силен стрес,тревожност,безсъние,неспокойство,и какво ли още не,не мога да живея пълноценно и незнам към кой да се обърна,благодаря?!
    от Христо Филипов | 30.01.2021 18:59

Здравейте на 25години съм мъж,имам проблем със щитовидната жлеза пия хапчета за хормона ТСХ,от няколко месеца насам имам проблеми с нервната система и силен стрес,неможех да спя вечерно време,получавам нервни сривове паник атаки стигам до спешното и нищо до там бият ми успокоително и съм добре след това,имам тежест в гърдите,гадене,някой път ми се повръща,посетих невролог по спешност след последния ми срив преди 25дни и направих пълен преглед плюс ехограф около гушата и към главата всичко е наред на снимките изписа ми хапчета,има резултат чуствам се по добре не изпитвам такава тревожност както преди спя вечер,но тежестта от гърдите ми не изчезва и много ме притеснява всякъш имам навит часовник и всеки момент ще се развани,не пия кафе,тонизиращи напитки или чай,алкохол много рядко вече по много малко,но пуша цигари тънки и леки,незнам на какво се дължи тази тежест но понякога е нетърпима пия един валидол и веднага ме отпуска и изчезва за известно време и пак ме стяга!Моля помогнете!
    от Петя Георгиева | 16.01.2021 03:45

Здравейте, моля да ме извините, ако поста ми не е за тук. За болки в бъбреците и много лоша урина на 12.01 ми изписаха доксициклин 2 по 1, спазмалгон, дексофен и микомакс. На обяд изпих първо дексофена и микомакс. След 3 - 4 часа започна болка ниско в дясно ребро със задух. От вечерта започнах Антибиотика. На другия ден се появи и лека болка в гърдите от дясно. На 14.01 отидох при лекарката. Прати ме на снимка, която уж е чиста, гледа ме на ехограф и каза, че имам по прегъната жлъчка и леко разширено дебело черво да пия Еспомизан. Какво означават тези неща. Каза да си допия Антибиотика и пак при нея. Остават ми 7 дни. От 15.01 болката в гърдите стана пареща и почти постоянна, задуха си го има, а и болката в реброто си стои. Може ли да е на нервна почва? Също може ли да е реакция от доксициклина, ако го спра за 1 ден и отмина и го почна пак (знам, че не се прави така)? Нали ако е някаква пневмония доксициклина би трябвало да помогне? Надявам се на отговор. Благодаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.07.2020 20:43

Вики - във вашия случай се прави снимка на бял дроб за да се види какво има и какво лечение да се предприеме.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.07.2020 20:42

Петя, ако състоянието ви не е тежко към момента се обърнете към добър УНГ специалист за да прецени лечението. Ако белодробно се влошите - трябва пулмолог.
    от Вики | 25.07.2020 01:32

Здравейте! Преди 5 дни бях с болно гърло и хрема,2 дни по-късно се появи кашлица(влажна).Изпробвах всички бабини рецепти за кашлица, но нищо не помага! Приемам кетотифен,мед,зехтин и ракия! От силното кашляне имам болки в гърдите и гърба. Някой да препоръча ефикасен сироп или хапчета за влажна кашлица?
    от petya | 24.07.2020 16:41

Здравейте, обикалям по лекари вече доста време, без особен резултат. Началото на март започнах боледуване с температура и диагноза трахеобронхит, началото на април пак - бронхит с по-ниска темп. 37,1-37,5. от тогава не се е покачвала над 37(остана ми леко завишена до последното лечение в болница). Аз обаче постоянно повтарям някакви инфекции през 15 дни. Вече съм изпила 5 антибиотика и все още имам хрипове, които се чуват при ускорено дишане и храчки, които ежедневно изхвърлям. В началото на месец юли ме приеха в болница с бронхит и по време на лечението се появи жълта хрема, която още не може да се изчисти. Имам болки в гърдите, хрипове, оригвания и лек задух. При всички тези "кризи" и при лечението се появи високо кръвно. Правени са ми снимки, кръвни картини, преглед при кардиолог, секрети от нос, гърло, храчка всеки път с различна бактерия на 4 или 5 степен, скенер на синуси. Какъв специалист следва да потърся, реално аз не съм оздравявала отдавна.
    от Стефани Христова | 10.07.2020 15:01

Благодаря, останете жив и здрав:)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.07.2020 10:36

За мен е нормално.
    от Стефани Христова | 10.07.2020 10:27

Пуша всеки ден, но не е много понякога паля първа цигара следобед, не е като да съм с цигара от сутринта. Да разбирам, че няма място за притеснение? Благодаря :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.07.2020 07:43

Това е нормална реакция при "първото дръпване" ако не пушите редовно.
    от Стефани Христова | 09.07.2020 15:41

Здравейте, моля да споделите мнение. Понякога когато запалят цигара имам нещо като задух, който преминава сравнително бързо, сякаш имам болки в гърдите и гърба. Правени са ми ПКК и урина, СRP, всичко в норма. Нямам температура имам паник атаки понякога. На 30.г съм пушач, но не пуша много Попринцип. Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.06.2020 09:44

Моля, пишете на кирилица!
    от Cveti | 14.06.2020 17:38

Zdraveite kum dr Conchev az sum na 28 godini i predi mesec mi stana nesto zapochnah da nemoga da si vzimam normalno vuzduh i imam bodeji okolo surceto.Osven tova me boli i grudniq kosh,nemoga da spq kakto predi napravo mi se promeni jivota imam nesto kato panik ataki mislq si samo loshi nesta che she umra i kakvo li ostene.Hodih na lekar i mi vze isledvaniq i snimka na belite drobove i mi kaza che e ot stres i naprejenie i ot togava sum v tova sustoqnie i po nqkoha cqlata treperq sprh kafeto i cigarite predi mesec misleh si che e ot cigarite no nee molwvi pishetemi molq vi blagoderq.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 03.06.2020 19:00

Добре е да ви види за всеки случай пулмолог и да се направи ФИД - функционално изследване на дишането, което ще покаже има или няма бронхоспазъм и това ще допълни общата диагностична картина.
    от Anike De la Nova | 02.06.2020 20:49

Колко са нормалните стойности на кислородна сатурация на артериална кръв при измерване с оксинометър?
    от Anike De la Nova | 02.06.2020 18:41

Моля ви ако някой може да ми помогне или поне да ме насочи към някой специалист наистина имам нужда от помощ
    от Anike De la Nova | 02.06.2020 17:57

Само да добавя че съм 130 кг и съм висок187 см с наднормено тегло съм к с лека хипертония кръвно 140/95
    от Anike De la Nova | 02.06.2020 17:56

Благодаря ви за куража ,който ми дадохте моите сливица са извадени още ,когато бях ученик само че аз съм пушач от близо 20 години спрях цигарите преди два месеца понеже се уплаших от задушаването принципно притесненията ми са по-големи защото на 21 март се прибрах от Англия иначе до преди 10 дена преди да че заболи гърлото редовно бягай ма стадиона мога да кажа че за около 40 дена съм избягал около 30 км последно стигна до 20 обиколки на стадиона което е 8 км иначе нормално правя по 2 км за 15 минути чакам да ми мине гърлото и пак да започна да бягам обикновено след бягането покашлям малко не знам дали е опасно това
    от Dimitar19993 | 02.06.2020 17:25

Здравей "Anike De La Nova", при мен с почти същите всекидневни оплаквания се оказа астма, но имах и кашлица. Минах по дълъг път и всевъзможни изследвания за да ми я открият. Отделно имах и хроничен тонзилит на сливиците и отлагах махането им с години. Преди няколко месеца ги махнах и се оказа че явно те в комбинация с някаква алергия са отключили астмата ми. Сега съм доста по добре, въпреки че и аз като теб бях изгубил надежда. Провеждам лечение за астма в момента. Не губи кураж.
    от Anike De la Nova | 02.06.2020 16:53

Здравейте имам един задух и една обща умора температурата ми стига максимум до 37 но когато съм бил физически и стресово активен иначе е 36.7 ;36.8 ;36.9 през повечето време .Понякога чувствам тежест и болка в гърдите отпред и отзад .Всъщност задухът започна от 16 март .Април месец си направих почти всички възможни изследвания 3 теста за ковит два бързи и Пи си ар три пъти си правих кръвна картина два през април и един в средата на май 2 пъти рентгенова снимка през април 3 пъти ходих на кардиолог Всичко беше ОК .Преди 14 дена почна да ме боли гърлото ходих на УНГ изписа ми антибиотик пих го 5 дена не помогна на следващата седмица пак ходих на друг УНГ изписа ми по силен антибиотик за щастие вече почти ми мина гърлото но проблема със задуха остана и вече не знам какво да правя трябва ли пак да обиколя всички горепосочени лекари и тестове и кръвни картони и снимки и скенер?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.05.2020 19:10

Трябва да се направи преглед при пулмолог, евентуално да се направи ФИД и да се прецени какъв е този задух. Болката може да е на основа интеркостална невралгия.
    от Anet | 21.05.2020 17:49

Здравейте. Имам задух и тежест в гърба между лопатките. Болката е местеща се при дишане и обща умора. Правих ПКК, ретнгенова снимка, изследвания - кръвен газов анализ, щитовидна жлеза, АСАТ, АЛАТ. Всичко е в нормата. При вдишване имам пробождания в гръдния кош. Какви изследвания да направя още и каква диагноза може да се говори евентуално според Вас?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.05.2020 21:15

Моля, пишете на кирилица!
    от Anet | 19.05.2020 17:19

Zdraveite. Imam zaduh i tejest v garba mejdu lopatkite.Bolka mesteshta se po garba pri dishane i obshta umorA. Pravih PKK, rentgenova snimka, izsledvaniq gazov kraven analiz, shtitovidna jleza, ASAT, ALAT. Vsichko e v normata. Kakvi izsledvaniq trqbva da napravq oshte i ot kakvo moje da e tova sastoqnie?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.04.2020 10:00

От какво се чувствате уплашен?
    от Deyan Ivanov | 17.04.2020 00:33

Здравейте аз съм на 22 години преди 4 години не се чувствах добре неможех да дишам боли ме нещо от ляво закараха ме във бърза помощ ОК всичко след това пак се появяваше но сега найстина по често ходих правих всички изследвания снимки нищо!! Напоследък почнах по често уплашен съм найстина търся помощ и отговор благодаря ви от сърце! Весели празници!
  • Re: Задух, болка в гърдите и гърба.
    от Stoyan | 12.01.2017 23:05

И аз бях така и започнах да пия лексотан .... само той ми помага. пия го само като усетя че започва да не ми стига въздуха пия по половин хапче а само когато вече отива на бузук пия цяло хапче това е невроза не е сърцето или бели дробове..... не знам каква невроза е. пия си лексотанчето вече 10 години и винаги си имам в мен 1 блистер
    от Diliana | 09.12.2016 23:09

Oтговор "Therapy Man": Мисля , че е дихателна невроза. При психогена хипервентилация е възможно да има промени в АКР-а в посока алкалоза.
    Ако е това ,при какъв специалист трябва да отида-невролог,психолог или някой друг???
    от Мирослав Миков | 09.12.2016 19:20

Мисля , че е дихателна невроза. При психогена хипервентилация е възможно да има промени в АКР-а в посока алкалоза.
    от Diliana | 08.12.2016 20:18

Oтговор "д-р Цончев": ФИД правено ли е?
    Да и това изследване ми е правено и резултатите са много добри.Изписаха ми да пия Ефир 10 мг.и от него един ден съм добре чувствам ,че дишам спокойно,но следващите 2-3дни пак се мъча да дишам.Дори като отида в магазин и има много хора,немога да си взема въздух.Незнам какво иследване още да си направя,просто незнам.Имам чувството че и на гърлото точно носоглъдката кадето е ,че имам и там задух и от нооса,със затворена уста изобщо не мога да си поема въздух.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.12.2016 19:21

Нищо притеснително няма.

Напиши отговор
62 намерени, страница 1 от общо 2