Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт | Какво значи заключението ми от Ехокардиография???

Напиши отговор
  • RE: Какво значи заключението ми от Ехокардиография???
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.09.2020 19:15

Не виждам нещо притеснително в това заключение. Очакваемо при наличието на по-високо кръвно.
    от seven | 24.08.2020 20:15

Пропуснала съм да ви напиша заключението: Перикард-интактен. Лекостепенна симетрична ЛК хипертрофия, Запазена систолна функция на ЛК, Нехемодинамичнозначими клапни лезии, Диастолна функция при смутена релаксация, Нормално налягане в десни кухини. Тази картина обезпокоителна ли е според вас?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.08.2020 16:41

Трябва да се обърне внимание според мен на кръвното, да няма резки промени и да се стабилизира, защото в такива моменти не се чувствате добре.
    от seven | 21.08.2020 23:01

Да, имам оплаквания от доста време. Често получавам доста изразителни екстрасистоли. Напоследък чувствам задух и умора при физическа активност. Долната граница на кръвното ми падна под 60, а през последните 2 седмици започнах да вдигам рязко кръвно - 140/70 , 150/90 при по-голямо напрежение. Взимам бета блокер от 5 години, изписан ми беше заради сърцебиене и смущаваща кардиограма. Обстойни прегледи досега никой не ми е правил. При посещение на кардиолог настоящата кардиограма не показва проблем и приключват дотам. Последния път настоявах за монитор, платих и доктора ми каза,че митралната ми клапа връща кръв, но не било фатално....
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.08.2020 17:06

Аз лично не виждам нещо притеснително. Оплаквания някакви има ли?
    от seven | 20.08.2020 22:19

Аз съм жена на 32г.
    от seven | 20.08.2020 22:12

Здравейте, бихте ли разяснили и моите резултати: ЛП-34мм; 16см2 ДП- 13см2 Ао-анулус-29мм, възходяща-31мм ЛК размери- 32/26.6мм обеми- 88/28мл ЕФ(Simpson)-74% ДК- 29мм МКП/3СЛК- 9/10мм ----------------------- Митрална клапа- променен диастолен кръвоток Е/А-0,67 ДТ-183 МП 0+ Аоретна клапа- три платна Vmax0.96 PGmax-3,7mmHG Trikuspidalna klapa-b.o Кинетика- запазена в покой
    от Катя Николова | 28.06.2020 00:52

Благодаря Ви д р Цончев за пояснението, то бе важно за мен! Бъдете жив и здрав!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 23.06.2020 22:41

На тази възраст и в това състояние според мен не е за операция. Да се прецени плевралните изливи от какво са и да се вземе някакво решение за лечение.
    от Катя Николова | 12.06.2020 09:56

Здравейте, може ли пояснение за резултат от ехокардиография на майка ми, тя е на 83 Г. ЛК ТДР/ТСР=49/35мм, ДДО/ТСО=68/21ФИ=59%БЕЗ СЕГМЕНТНИ НАРУШЕНИЯ. МКП/ЗСЛК=7/8мм,Ао/ЛП=28/51мм,площ29 кв. см, МК дегенеративни нарушена коаптация на платната, МР2+Ст, АК дегенеративни триплатна запазен кръвоток, ДК 38 мм ВЪРХОВОTAPSE-28 мм, ТК:ТР 3ст.Очаквано систолно налягане в ДК-75ММHR.ДПВ-21 мм, запазен дихателен колапс. Дясна плевра - около 300мл течност, Лява плевра-около 200 мл течност. ПЕРИКАРДА Б. о. Разбрах, че тези промени при митралната и трикуспидалната се корегират оперативно. Терапия:Диронорм10/5 2×1Бизолен 2×1/4Кордарон сутрин 1, вечер 1/2при необходимост, ТРИФАС 10 мг беше по1/2сега е по 1,фурантрил 2 пъти седмично по 1/2сег по 1 всеки ден, в 17 Ч Спиронолактон 1от 25 мг, ЕЛИКВИС 2×1/2.В момента има отоци по изразени в дясна подбедрица, глезен и дорзално на стъпалото, не спи на високо, няма задух, но ме тревожи прогнозата, ако не се оперира.
  • Резултат от ЯМР
    от ivankaata | 07.01.2020 18:21

Всички изследвания са направени след синкоп, получен една седмица след състезание през март 2019 г. Тренираше кикбокс със състезателен характер. В момента не тренира кикбокс , а се занимава с фитнес. Необходимо ли е за тази фиброза да приема лекарства?
    от д-р Ралица Правова | 07.01.2020 15:45

Под спортува активно - имате предвид, че е спортист или само любител. Защото ако се занимава сериозно със спорт бих Ви препоръчала да направите консултация и с доц. Груев, който се занимава с кардиология и спортна медицина, за да се прецени рискът. Ако е само с любителски характер и няма сериозни натоварвания - няма за какво да се притеснявате и терапията не е необходима към момента, най-вероятно.
  • Какво значи заключението от ЯМР?
    от ivankaata | 07.01.2020 10:19

Здравейте! На сина ми по повод аритмия и съмнение за некампактна кардиомиопатия, бе направен ЯМР на сърце със следното заключение: Смутена систолна функция на двете камери( по-високостепенно на лява), преценено в условията на аритмична дейност. Без МРТ данни за некомпактен миокард. Ограничени зони на фиброза на лява камера, възможно вследствие на прекаран миокардит. Нуждае ли се от някакво лечение? Аритмията е асимптомна. Правени са ехокардиографии, холтер, скенер и ямр, досега не е приемал лекарства. На 18 години е и спортува активно.
    от Dimitar | 06.01.2020 07:12

Благодаря, д-р Цончев. Успешна 2020-та!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 06.01.2020 00:14

Аз лично не виждам нещо притеснително.
    от Dimitar | 30.12.2019 14:24

Здравейте. Скоро бях на кардиолог заради сърцебиене и прескачане на сърцето (вероятно от нерви). Изписаха ми 1/2 хапче от 5мг Конкор за един месец и след това да ги спра. Мъж на 28, спортуващ, не пуша и не пия. Резултатите от ехокардиография та са: Аорта асц. 32 мм, дъга 23 мм, десц. 17 мм Ляво предс. 32 мм апикално 41/33 мм Лява камера мкп/зслк 11/10 мм. Тсо/тдо 103/32 мл. ФИ 69%. Без нарушения в сегментната кинетика. Запазена диастолна функция. Митрална клапа: пролапс ПМП, МИ-минимална. Аортна клапа: трикуспидна, интактна Дясно предсърдие 40/36мм. Дясна камера 26 мм. TAPSE 22 мм. ТИ-Iст. Сист. Налягане в AP 25mm жив Перикард-б.о. Заключение: запазена систолна функция на ЛК. Запазена диастолна функция. Лекостепвнна МИ. Лекостепенна ТИ. Моля ви за мнение. Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 12.12.2019 14:04

За мен няма нещо притеснително в това заключение.
    от Tanya | 07.12.2019 16:43

Има ли нещо притеснително по резултата?
    от Tanya | 07.12.2019 16:42

Здравейте. Скоро посетих кардиолог заради сърцебиене, задух, умора. Резултатите от ехокардиография та са: ЛП-36 мм, ЛК-43мм,ФИ-60%, МК-вгъване на ПМП, регургитация - 0+ ст. Заключение:Запазена систолна функция на ЛК в покой. Диастолна дисфункция 1-ва ст.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.09.2019 00:06

Без да съм специалист по въпроса, не виждам нещо притеснително
    от Мари | 17.09.2019 22:20

Здравейте бихте ли ми казали имам ли повод за притеснение от следните резултати от ехокардиограф- ао корен 28, лп 31, лк тдр/тср 43/28, мкп/зслк 10/10, фи 66%, Фс 37%, Дк 24, Перикард-отслоява пред д.к.2мм
    от Доц. д-р Цончев, дм | 26.08.2019 07:53

Нямам проблем в това заключение. Наред ви е сърцето.
    от Поли77 | 22.08.2019 13:15

Здравеи те много ви моля да ми разчетете резултатите.ЕХОКГ-Сърдечни кухини със запазени размери обеми и функци .Лекостепена МР - и Лекостепена TR [VC 3MM TRVmax2,5ms
    от Поли77 | 22.08.2019 13:12

Здравеи те много ви моля да ми разчетете резултатите.ЕХОКГ-Сърдечни кухини със запазени размери обеми и функци .Лекостепена МР - Благодаря ви предварително за отговора
  • Re: Какво значи заключението ми от Ехокардиография???
    от vlubena_@abv.bg | 16.02.2015 12:02

Благодаря Ви
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.02.2015 08:47

Като цяло не виждам някакъв сериозен проблем. Тези изменения вероятно са ви от много години. Не виждам проблем и за планиране на бременност.
    от vlubena_@abv.bg | 11.02.2015 19:58

Забравих да кажа,че откакто ходя на ЕКГ можеби от 10 г ми казват че излиза десенблок,нещо такова май е по рождение
    от vlubena_@abv.bg | 11.02.2015 19:42

Ами понякога усещам удари като прескачания,но предполагам това са надкамерните екстрасистоли и ме плашат,като цяло се чувствам добре,напоследак малко ми е замаяно и ми се вие свят.има ли нещо страшно,което да виждате на ехографията и трябва ли да се консултирам ис друг кардиолог.кръвните ми изследвания са в норма леко завишен холестерол 6.8 и асат и алат .но там от жлъчката се вдигаха.щитовидни хормони в норма.виждате ли нещо притеснително д-р Цончев.благодаря Ви
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.02.2015 18:37

Някакви оплаквания имате ли - заморяване, задух, неразположение при натоварване или др.?
    от vlubena_@abv.bg | 10.02.2015 14:58

Здравейте,бях на ехокардиография и ме притесни това,че доктора каза нещо не се затваря хубаво някаква клапа.не ми изписаха лекарства.отидох на преглед по повод надкамерни екстрасистоли. МКП 8;ЗСЛК 8;Ао корен 31,4;ЛП30,6; ТСР 29,1;ТДР 45,5мм;ФИ 66%,ФС 36%;ДК 5,1/26,7мм;ДП 46,9/35 Ми клапа без органични промени.Нормален диастолен кръвоток.ЕМКО 4,7см2.Незначителен регуритация 0+ст. Аортна клапа без органични промени.нормален систолен градиент.без данни за регуритация.ТрК регуритация II ст.систолно налягане в АП 29mmHg.пулмонална регургитация I ст.сегментна кинетика симетрична.запазена глобална помпена функция.перикард без отслояване Заключение:Ехо данни за умерена ТрК и лекостепенна пулмонална регургитация.запазена систолна и диастолна функция на ЛК.интактна Ми е Ао клапа. Има ли нещо страшно и мога ли да забременея без да се притеснявам.благодаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.12.2014 08:25

По-скоро са близки... При това изследване не може да се очаква две измервания да докарат еднакви резултати. Всъщност някакви оплаквания има ли, какъв е повода за ехография?
    от Чавдар | 20.12.2014 02:21

Здравейте! Сигурно вече досаждам, но ви моля за последно мнение :oops: Притеснителни ли са измененията в тези две ехокардиографии направени през три месеца? 17/09/2014 Ао корен 34мм, ЛП32мм. ЛК-48/31, миокард-10мм, без сегментни нарушения. Интактен клапен апарат. Е/А-1,21. ТДО/ТСО-81/28мл, ФИ-65%. Нормална ЛК функция, VCI-неразширена. Ао-неразширена, без коартация. Без деснокамерна дисфункция и пулмонална хипертония, без излив, абд. Ао-неразш. 15/12/2014 Ао корен 31мм, С.Валсалва 36мм. Ао клапа интактна. Септум 11мм, ЗСЛК 11мм. ДК 27мм Д. предс. 42/32 мм Л предс. 26/42/31 мм. По Симпсон: ТДО 90мл. ТСО 39мл. ФИ 57,3%. Клапи-б.о. Пулс Доплер трансмитр. кръвоток - Е 0,68м/сек, А0,45м/с ДТ168 мсек. Нормокинезия. Перикард-б.о. Кардиологът при който направих втората ЕхоКГ не е запознат с първата и въпреки, че заключенията и на двете са добри, все едно са на различни хора... Благодаря ви предварително!!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.12.2014 10:54

По-скоро е въпрос на измерване... подозирам, че ако отново се измери ще излезе повече.
    от Чавдар | 19.12.2014 10:36

Здравейте д-р Цончев Според кардиолога сърцето ми е наред На контролен преглед на сърцето на 17/09 тази година ФИ е 65% Възможен ли е такъв спад в рамките на три месеца?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 19.12.2014 10:15

Е, фракцията на изтласкване нормално е около 60%, така че при липса на определени оплаквания в случая може да се каже че е по-скоро в нормата. Освен това при второ измерване не е ясно дали няма да 60%... Във вашия случай вероятно има моменти на брадикардия, която няма връзка с тази фракция. Кардиологът какво каза по въпроса?
    от Чавдар | 16.12.2014 20:07

Здравейте д-р Цончев Питането ми е точно заради занижената фракция на изтласкване, която според кардиолога ми не е занижена :shock: Единственото оплакване което имам е главозамайване което се появява внезапно и с него пулса ми пада до около 50. Изследванията, които направих до момента са ЯМР на глава, ЕКГ, ЕЕГ, доплерова сонография, скенер на шийни прешлени, ехография на черен дроб бъбреци жлъчка бели дробове, ПКК, урина... Единствено скенера на шийните прешлени показа леко увреждане на междудисковото пространство на нива C3/C4/C5, но според доцент Цанкова е съвсем минимално :roll: Мъж съм на 32год. 182см. 83кг. Много ще се радвам да видя и вашето мнение Поздрави!!!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.12.2014 18:56

Аз лично не виждам нещо особено, фракцията на изтласкване е малко под долна граница. Но не съм специалист по въпроса... Има ли някакви оплаквания?
    от Чавдар | 16.12.2014 14:38

Здравейте! Някой би ли разчел тези резултати от ехокардиография Ао корен 31мм, С.Валсалва 36мм. Ао клапа интактна. Септум 11мм, ЗСЛК 11мм. ДК 27мм Д. предс. 42/32 мм Л предс. 26/42/31 мм. По Симпсон: ТДО 90мл. ТСО 39мл. ФИ 57,3%. Клапи-б.о. Пулс Доплер трансмитр. кръвоток - Е 0,68м/сек, А0,45м/с ДТ168 мсек. Нормокинезия. Перикард-б.о. Благодаря ви предварително :roll:
    от abinka | 21.03.2014 18:13

Благодаря ви много Д-р Цончев успокоихте ме.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 21.03.2014 08:52

Добре е да се уточни това с пулмоналната хипертония - има или няма, но като цяло няма нещо сериозно. Дори и да има пулмонална хипертония, щом се чудят има ли я или я няма и тя не е опасна.
    от abinka | 18.03.2014 21:03

Здравейте ако някой може да разчете тези резултати и по точно заключение от ехокардиография моля да ми помогне,че съм много уплашена: лк-горногранични размери. запазена систолна функция. мкп.умерена мр умерена тр.пулмонална хипертония. По точно искам да разбера дали има заболяването "пулмонална хипертония" и ако го има дали е сериозно? Преди около 20 дена е правена ехокардиография пак и няма пулмонална хипертония написана и резултатите са по добри.Благодаря предварително.
    от daniela | 20.01.2014 15:49

Благодаря Ви Д-р Цончев за отговора!Бъдете жив и здрав!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.01.2014 10:41

Нищо особено притеснително. Има ехографски данни за леки изменения на сърцето във връзка с хипертонията.
  • Какво значи заключението ми от Ехокардиография???
    от daniela | 17.01.2014 13:43

На 4о г.съм от доста години поддържам високо кр.налягане,но при инцидентни случаи-не по високо от 150/90 , в повечето случаи нормално понеже пия Коронал 5,след като реших да си направя Ехокардиография се оказа-Заключение:ЛК-с умерено изразена симетрична хипертрофия,запазени лонгитудинална/ глобална систолна функция в покой .Нормални р-ри на ао с атероскл промени 2 ст.Имам записан час за кардиолог за 25.01 .Ао някой може да ми разясни какво значат тези термини ще съм му много благодарна.

Напиши отговор