Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | ПОДУТ ЛИМФЕН ВЪЗЕЛ

Напиши отговор
  • RE: ПОДУТ ЛИМФЕН ВЪЗЕЛ
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.06.2020 18:43

Пуснете изследване за мононуклеоза за да е сигурно това заключение.
    от Anita Nikolova | 03.06.2020 20:11

Здравейте ,напипах си увеличен болезнен лимфен възел на врата ,имам температура около 37,2 ,личния лекар ми пусна ПКК ,оказа се че СУЕ е доста завишено 65 ,остави ме без лечение ,според нея е монинуклеоза или прекарана вирусна инфекция ,вие какво смятате ?
    от Balonche | 15.04.2020 13:37

Здравей,Ели Понеже на разбрах за средната част на бедрото.На самото бедро ли е или в сгъвката на бедрото към триъгълника :)
    от Ели | 13.04.2020 21:22

Имам подутина в средната част на бедрото- от вътрешната страна,отначало беше по лека,сега е твърда.не съм падала.не боли.притеснявсме че е твърдо,не е много голяма. Може ли да е липом или някакъв лимфен възел
    от Balonche | 08.04.2020 22:18

Здравейте ! Искам да ви се похваля,че след като доктора ме пипа и ме успокой и след като спрях да ги пипам,лимфните възели се смалиха станаха меки и подвижна, много се радвам Пък и племенница ми се роди с още нещо да се похваля ????
    от Balonche | 06.04.2020 10:17

Много се извинявам за правописните грешки,просто телефона ми сам ги редактира :)
    от Balonche | 06.04.2020 10:14

Ох,аз след лечениу с антибиотик ми беше многа малък и мек и аз постоянно си играех и няколко дни не спирах да го натискам и вътря и той пак се наду стана като едно топче по мой изчисления като го меря с пръст е горе долу около 1 см,но стана много твърдо,а то като е твърдо изглежда още по-голямо,но днеска след консултацията мисля да не го пипам поне 1 седмица,а след това просто ще проверя дали е надут или спаднал,ако е спаднал значи е от пипането,ако пък не е спаднал ще ходя да си пусна кръвна картина
    от Faberje | 06.04.2020 10:09

Не ги пипай й натискай и аз бях така постоянно ги пипах и ги усещам като бобено зрънце ????
    от Balonche | 06.04.2020 09:17

Faberje аз също пих антибиотик и ми мина ама аз продължих да ги пипам и ... Днеска ходих пак на доктор, доктора ме пипа и ми каза,че са нормални просто да спра да ги пипам
    от Faberje | 06.04.2020 09:12

Здравей според мен е нормално да се напипват аз съм мъж и съм по слаб и като легна и аз си ги напипвам в ингвиалните гънки.Просто не ги пипай и натискай,преди някоколко месеца бях легнал по гръб и случайно пипнах отдясно и го напипах и доста ме болеше.Ходих на лекар и ми изписа антибиотик и за 5 дена ми мина.
    от Balonche | 05.04.2020 22:28

Възможно ли е отново да се надуват защото постоянно ги пипам ?
    от Balonche | 05.04.2020 20:54

Благодаря ви,докторе.Само искам да подчертая,че в корема съм доста слаба в краката сам леко пълничка,62 килограма съм,но забравих да подчертая,че ги напипвам само като легна по гръб като съм права не ги напипвам тези в слабините
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.04.2020 18:28

При млади и слабички жени лимфните възли по повърхността на тялото нормално се напипват - по шията, ингвинално и др. Т.е. не е задължително да има някаква болест.
    от Balonche | 05.04.2020 15:26

Здравейте,аз съм на 21 години. В началото на декември месец ми се поду лимфния възел в слабините първо започна в лявата страна и беше болезнен и изпитвах дискомфорт по време на ходене,след 1 седвица болката мина и лимфния възел се наду,ходих на гинеколог и той ми каза имате гъбична инфекция изписа ми хапчета през устата и глобални,след лечението лимфния възел спадна от лявата страна и се наду от дясната страна,след около половин месец спадна от дясната страна тотално изчезна и се наду пак от ляво,отидох при личния лекар и той ми изписа Аугументил,пих го и лимфния възел стана много малък,но тук от 1 седмица,отново го напипвам и е твърд, напипах си и един на шията,но той е много малък и е мек,не знам какво да правя вече изпадам в депресия и ставам хипохондричка
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.02.2020 18:44

Довършете си изопринозина колкото ви е предписано и не се притеснявайте толкова. Тия лимфни възли ще спаднат бавно, а някой може и да се задържат леко увеличени но това е в резултат на прекараното възпалително заболяване и не е притеснително.
    от Rosen | 02.02.2020 09:48

Здравейте д-р Цончев.Моето приключение с лимфните възли започна преди около година ,когато се разболях и ми се поду лимфен възел отзад на шията .След като ми мина възела спадна ,но не напално.Минаха около 6 месеца докато се реша да отида на хематолог.Той ми предписа изследвания ,ехография,УНГ и евентуално биопсия . На изследванията Пкк с Дкк вс. беше нормално,ехографията останови много лифни възли в областа на шията ,но под 1см ,с изключение на този за ,който говоря той беше 13мм.Ехографиста ми каза ,че до 1см нямало за какво да се притиснявам и 3мм няма смисъл да ги тарсим.На другите изследвания ми излезе Ебщайн бар 750 ,при горна граница 20.Още Цифаломега вирус 650 ,при горна граница 20 и Токсоплазма 95 ,при горна граница 20.Ходих и при УНГ ,категорично казаха че проблема не от там.Междувременно забелязах ,че имам постоянна температура 37.Хематолога ми предписа Изопринозин ,но ми се поду и втори възел от същата страна под челюстта и ме боли .Моля Ви даите ми съвет какво да правя .
  • Re: ПОДУТ ЛИМФЕН ВЪЗЕЛ
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.11.2015 20:51

На това питане отговорих някъде по-нагоре по форума...
    от zornica | 30.11.2015 07:47

Здравейте, имам въпрос към д-р Цончев, ако е възможно бърз отговор. Благодаря предварително: На 23 години съм, от около месец насам се разболявам 2 пъти, имам силна болка в гърлото и надут и болезнен лимфен възел в лявата страна на шията. Първият път бе съпроводено с кашлица и след като се самолекувах с Bronho stop сироп за кашлица и Anzibel clasic отшумя след 8 дни. Няколко дни след оздравяването се разболях отново, но този път с допълнение от хрема, без кашлица. За момента приемам капки за нос и Trachisan от 5 дни и нямам подобрение на болката в областта на гърлото и лимфния възел. Миналата година бях със същата болка, с придружаваща хрема, кашлица и подут възел в продължение на 1 месец. След симптоматичната ми терапия болката продължаваше и гласът ми бе спаднал. Посетих УНГ специалист, той ми предписа антибиотик и каза да продължа да вземам лекарствата, които сама си бях купила. Тогава се съмнявах за трета сливица, понеже съм оперирана от нея на 7 год. възраст, но лекарят отхвърли предположението ми. Все още не съм отишла на лекар и не знам при какъв специалист да отида, страхувам се и честно да си кажа не смея да отида защото съм много разочарована от българското здравеопазване в миналото. На 5-ти декември ще пътувам в чужбина и искам да се обърна към специалист от там. Моля ви да ме посъветвате при какъв точно или може би няколко... Много ще съм благодарна. За съжаление в рода ми има болен от болестта на Ходжкин и се страхувам да не е фактор за моето състояние. Очаквам с нетърпение вашия отговор и благодаря.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.07.2015 21:35

Възможно е, но не съм специалист в областта че да кажа със сигурност.
    от Shaider III | 25.07.2015 16:36

Благодаря ви още веднъж, д-р Цончев. А възможно ли е да се подуват нови ЛВ заради периодично активизиране на Епщайн-Бар вирус в организма ми , понеже УНГ лекарят, при когото ходя, ми каза че съм бил изкарал мононуклеоза (предполагам е било един от тези случаи, когато съм мислел, че е грип, понеже протича сходно)?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 25.07.2015 15:40

Ако няма симптоми на инфекция значи няма такава...
    от Shaider III | 22.07.2015 23:02

Абсолютно същото, от миналата година колкото лимфни възли са се подули (с размери от 0,5 см до около 3 см), нито един от тях не си е върнал нормалните размери, допреди месец бяха меки, сега вече са твърди. :shock:
    от Доц. д-р Цончев, дм | 22.07.2015 22:05

Към днешна дата какво е положението?
    от Shaider III | 08.07.2015 19:32

благодаря ви за бързия отговор, докторе, онкохирург на два пъти е потвърждавал ЛВ като увеличени, с изключение на последните два зад врата. Твърди, че е инфекция и при двата прегледа, при положение, че симптоми при мене липсват. Според него биопсия не била нужна все още. Къде може да е скрита една такава инфекция (вероятно пак в областта на врата, след като там реагират лимфите) и дали въобще се касае за такава?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.07.2015 21:33

При по-слаби индивиди нормално се напипват лимфни възли в определени области без да са подути, т.е те си имат определен размер, до този на бобена зърно. Трябва да се пипнат и да се прецени дали наистина са подути.
    от Shaider III | 06.07.2015 23:53

P.S. ето и нещо като схема къде усещам, че има подут ЛВ, за да не съм голословен. [url=Link 1[/url] [url=Link 2[/url]
    от Shaider III | 06.07.2015 23:06

Здравейте. Немалко пъти съм писал във форума за надути лимфни възли и с риск да омръзна и да стана досаден, ще се обърна отново към вас. От есента на 2014-та год. започнаха поетапно да ми се подуват лимфни възли в областта на врата, както вече съм писал. Проблемът, обаче, се задълбочава от месец на месец, в момента мога да опипам 19 надути лимфни възела, а не се знае колко още имам подути, които не могат да се напипат. Имам 4 под челюстта, 1-2 под брадичката (леко), 2 под ушите, 1 над слабините, 4 от двете страни на врата, 2 над ключицата (леко), и 1 под мишниците (леко). Тези са неболезнените, а наскоро напипах два в задната част на врата, които болят. :cry: Притеснява ме това, че нямам други симптоми, нито гърлото ме боли, нито хрема имам, нито уши ме болят! Моля да ме посъветвате на какъв лекар да отида, какви изследвания да направя и от какво може прогресивно да ми се подуват ЛВ по този начин, при положение ,че до момента УНГ ми е казвал само ,че евентуално съм карал някаква инфекциозна мононуклеоза, за което дори не бях пратен на имунологично изследване.
    от suzana | 06.07.2015 13:08

Благодаря ви за отговора.Днес като го пипнах размера значително е намалял леко само се усеща,но все пак реших да посетя личната лекарка.Прегледа ми гърлото каза че било леко зачервено,но не ме боли опипа ми лимфните възли след като и казах,че предните дни е бил повече подут ми каза,че е възможно да съм била настинала макар че не съм усещала и след като организма се преборил с вируса е започнал да спада.Но аз все си мисля че е от пъпката защото откакто тя мина започна спадането на лимфният възел. Личната ми изписа антибиотик Амоксигард за 7 дена и заради зачервеното гърло тантум верде чудех се дали да ги взема след като не се усещам болна или настинала,нито пък гърлото ме боли,все пак купих ги пък дано не ми навреди приема на антибиотика ако съм здрава.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.07.2015 21:46

Не се притеснявайте, вероятно е реакция от възпалението в носа. Лимфните възли реагират на такива неща.
    от suzana | 04.07.2015 09:39

Здравейте д-р Цончев на 25 години съм,вчера случайно си напипах отляво в горната част на врата някъде 2-3 см под ухото малка подутина горе долу като бобено зърно,не ме боли но се притесних.Днес като се събудих си беше същата големина не знам от колко време е било там просто случайно се напипах и го забелязах. Не съм боледувала скоро единствено носа ми от същата лява страна е леко запушен.Мислех дали може да ми е подут лимфният възел заради една пъпка в началото на носа която ме мъчеше от няколко дена беше ми се подула цялата ноздра зачервена и много болеше,но от днес тя значително е намаляла,болката е спряла и е започнала да се образува бяло връхче. От вчера какво ли не ми мина през ума и се притесних откакто напипах подутината :| :cry:
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.06.2015 20:28

има 1-2 над ушите, нормално е да реагират при различни възпалителни заболявания.
    от Ивета Иванова | 08.06.2015 08:52

Д-р Цончев,здравейте! Моят въпрос е: Има ли лимфни възли отгоре на главата? 4 пръста над ухото ? И има ли повод за притеснение ,ако през половин-1 година, периодично се появяват увеличени лимфни възли за по една седмица-2?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.10.2014 21:14

Хирурга трябва да си го види, няма как да дадем някакво точно заключение...
    от radito_ | 26.10.2014 16:41

Здравейте. При мен проблема е следния. Преди около 15-ина дни бях на хирург за сцепване на слабините поради подкожен косъм. Преди седмица ми свалиха конците, но хирурга каза, че лимфния възел е подут, но да задържа една седмица, да не предприемам нищо, за да видим дали ще спадне. Освен, че не спадна и размера му е колкото на малък орех, твърд е, локализиран и много болезнен, както болка има и по-нагоре. Утре ще го търся отново, но все пак искам и съвет от вас как да постъпя и на какво може да се дължи това подуване.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.10.2013 14:33

При обемите информация в днешната медицина вероятността да се намери доктор който да "разбира от всичко" е много малка, обикновено лекарите днес се квалифицират в максимално тясна насока на принципа "по-добре едно нещо да можеш да правиш, но да го правиш добре". Предполагам, че същото може да се отнесе и за инженерите.
    от Весела | 09.10.2013 14:30

По въпроса, че съм посетила доста доктори, да определено е така, но някак все ми се струва, че не ме взимат на сериозно и нали знаете лафа: "Като се знам какъв инженер съм (а аз съм), ме е страх да отида на доктор" :)
    от Весела | 09.10.2013 14:27

Благодаря за бързия отговор! И аз натам съм се насочила - ендокринолог, мисла да посетя д-р Галева, тъй като ми е удобно мястото и съм доволна от предишни посещения. Замислям се дали да не се изследвам и за туберколоза въпреки, че нямам кашлица. Май станах половин доктор :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.10.2013 14:18

Доколкото разбирам до момента сте минали през доста лекари, и ако имаше нещо притеснително все щеше да изскочи. Евентуално мога да ви препоръчам ендокринолог в София,да огледа и той нещата, но с голяма вероятност се притеснявате повече от необходимото.
    от Весела | 09.10.2013 12:18

Благодаря Д-р Цончев, Аз да споделя как се развиват нещата при мен. Ходих на повторна консултация при хематолога и резултат от токсоплазмозата – напълно отрицателен (Im - Ig -). Но като пак ми премери температурата, отново шок – същият резултат 37,3 – аз оспорих термометъра и измерихме с друг живачен + електронен – там закова на 37 – това е в 18h. Вечерта вкъщи пак мерих 36,95, на сутринта 36,2, сега ще следя да видим дали всеки ден съм така в късния следобяд. Направих консултация с УНГ по препоръка на хематолога – тя каза че този лимфен възел най-вероятно е стар и неактивен, просто така си е останал след стара инфекция (тя го описа като лешник) и няма връзка с текущо зачервено гърло и леко увеличени сливици (което не ме боли), взе ми гърлен секрет за антибиограма, чакам резултат, но нещо не съм убедена, че тази температура е свързана с това, мислия че депресията ми вече преминава към тежка форма с моите здравословни чудения, които датират от повече от 6 месеца – болка във и около лавата гърда (отхвърлен мамологичен и кардиологичен проблем, последно интеркостална невралгия, която ту отшумява ту пак се появява и проблеми с шийни прешлени, от 2-3 дена пак ме боли (доста време не ме беше боляло). Мисля, че освен всичко друго, сега и с този възел и субфебрилната температура съм в много тежка депресия, започнах да се будя нощем и да се опипвам за изпотяване и като усетя лека влага по врата и не мога да заспя отново, съответно целия ден съм парцал и няма светлина в тунела. Мола ви дайте съвет за какво още да изследвам! Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 07.10.2013 20:25

Може, най-малкото за да се успокоите... Имайте предвид, че лимфните възли често са разпоожени на по-различно място при различните хора, и не винаги са симетпични.
    от Весела | 07.10.2013 11:59

Благодаря за отговора! И аз така се надявам, но за съжаление не съм слаба, дори съм леко пълна, напипването по-скоро отдавам на видимата асиметрия на шията ми, защото напипвам само от едната страна на това място и като наведа глава настрани, даже леко си личи възелчето. Детето ми зъщо е така, само че при него напипвам 2-3 възелчета, едното с размер на бобено зърно, другите по-скоро на грахови. Преди 1г, когато за първи път ги напипах, веднага го заведох на лекар и пуснахме изследвания, които бяха в норма, но възлите все още си стоят там, все същите, той вече е на 3г. слаб е но с едър кокал, напипват се отстрани на шията и отзад към главата и към торса. Не боледува често, не ходи на градина. Дали да не го заведа пак да му пуснат изследвания на детето? Явно сме си така с него, дано няма нещо друго ...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 04.10.2013 14:42

Така както описвате лимфния възел не е увеличен, нормалният размер е до бобено зърно и при по-слаби хора нормално се напипва.
    от Весела | 01.10.2013 14:26

Здравейте Д-р Цончев, Имам следния проблем. Попринцип одавна съм забелязала асиметрия в шийната област, но преди около месец се опипах по-сериозно на мястото на асиметрията и с ужас напипах лимфен възел почти върху или малко зад жилата на онзи мускул с дългото име sternocleidomastoid някаде малко под средата на врата се пада. Размерът е горе-долу на върха на показалец, може би бобено зърно най-добре го описва, защото е продълговат, не е много твърд, но не е и мек, доста подвижен. Ведгана посетих личния лекар, който не успя да го напипа и каза да не му обръщам внимание, ако искам да си пусна ПКК + диференциално за успокоение. После посетих и УНГ - отхвърли УНГ проблеми, гледа ми зъбите и устната кухина и не видя нищо притеснително, щателно ми опипва шията и той не го отрази този лимфен възел. Тъй като обаче аз съм сигурна че не си въобразявам, а от другата страна на шията не напипвам нищо пдобно, посетих хематолог - най-после той го напипа - описа го като плътно-еластичен с размер на малко бонено зърно. Измери ми температурата и в деня на прегледа обаче незнайно как се се оказа, че имам 37,4, което ме втрещи, защото не я усещах. Изпаднах в още по-голям шок, защото не бях настинала. Направихме веднага ПКК + диференциално броене - леко завишени левкоцити - 12,5 при норма 10,5 и същото с гранулоцитите. Диференциалното беше добре, утайка гранична - 20 мм, бах прекарала лека хрема преди 2-3 дни, незнам дали може да повлияе така на левкоцитите и утайката, но лимфният възел беше там много преди хремата, а не бах боледувала близо 6 месеца и повече. В момента чакам резултат за токсоплазмоза, назначено от хематолога, температурата 4 дни след този случай не се повишава над 36,7. Нея си я обяснявам с 1-ви ден на обилен цикъл, защото просто нямам друго обяснение, за сега не се повтаря - меря всеки ден. Моля ви за съвет, може ли този лимфен възел да е свързан с някаква латентна токсоплазмоза, тъй като нямам симптоми на остра такава? Правих ваксина за варицела преди 1г., (варивакс 2 приема) дали може да има общо? А тези левкоцити, може ли да са завишени след нищо и никаква хрема? Такъв възел по-скоро в долната странична част на шията, дали може да е свързан със сливици, защото моите са целите на дупки и правя гнийни тапи (от храна) от време на време, без температура, но в момента нямам? Много ще съм благодарна за още едно мнение и съвет на къде да се насоча (както се предполага се запознах доста добре с литературата за лимфома и съм много притеснена за евентуален такъв)? Благодаря предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 30.09.2012 09:54

Потърссете друга болница, кодето евентуално процедурата да мине по каса.
    от Bilyana | 29.09.2012 21:04

Здр., ето и моята история- преди 1 месец забелязах болезнено подуване на лимфен възел отдясно на врата, малко над ключицата, температура не съм забелязала, само зачервено гърло. Отидох при личния лекар- направих кръвна картина и диференциално броене- без никакви изменения, само хемоглобин и хематокрит на границата (по принцип съм слаба на кг., и си знам, че съм анемична). Личната ме прати при хематолог - пак кръвна картина и диференциално броене- нормални, диагностицира остър лимфоденит. Предписа ми Клацид и Лимфомиозот, като след 1 седмица възелът спадна. Лечението продължи още 1 седмица със същите лекарства, но след около 5 дни възелът отново се поду. Изпрати ме при гръден хирург с направление за пункция- хирургът каза, че не може да се прави пункция, а биопсия- т.е отстраняване на възела с цел по-точна диагностика. Става въпрос за реномирана частна болница в София, където ми поискаха ми 500.00 лв, които нямам и не мисля, че е правилно да давам при положение, че лечението е неадекватно. Посъветвайте ме какво да правя?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.09.2011 22:47

Моля, желая успех!
    от Ibig | 17.09.2011 11:37

Благодаря Ви д-р Цончев! Сега разбрах,че стойностите на тромбоцитите може да се повлияят от прием на храна и антибиотици преди вземането на кръв,а до колко е вярно незнам.ДКК беше правена 10дни преди тези изследвания и всичко бе в норми,затова си мисля,че може да има грешка в резултатите,но това ще разберем след 6седмици,когато пак ми вземат кръв за изследвания! Надявам се всичко скоро да отшуми и повече да не Ви притеснявам! Благодаря Ви много за компетентните отговори!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 17.09.2011 09:28

Не мога да отговоря тъй като трябва да гадая, а няма смисъл от това. Ниските тромбоцити вероятно нямат отношение към този лимфен възел. Добре е да се направи ДКК на ръка и да се гледа от хематолог ако има някакви притеснения.
    от Ibig | 15.09.2011 13:33

Понеже нямате представа или зависи от друго? Другото,което е,че днес си получих изследванията и се оказа,че са ми ниски тромбоцитите при референтни стойности 150-450 те са 138,възможно ли е да са свързани с този лимфен възел,понеже прочетох нещо,но несъм сигурна какво точно разбрах?!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.09.2011 11:19

Няма как да отговоря на такъв въпрос.

Напиши отговор
88 намерени, страница 1 от общо 2