Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | Тетанус

Напиши отговор
  • RE: Тетанус
    от Дани | 11.02.2019 17:34

Здравейте Д-р Цончев, детето ми го издраска леко дошана котка но не е ваксинирана.Мислехме да слагаме ваксина за тетанус но вечерта вдигнахме Температура от зачервено гърло. Какво бихте ме посъветвали?
    от николаева | 29.11.2018 09:55

Здравейте,Д.р Цончев! Дъщеря ми лятото падна и си удари лошо коляното.Един познат-медицинско лице й постави тетанус, тъй като не можехме веднага да посетим личния лекар.Като отидохме при личния си лекар ни казаха,че има задължителна имунизация срещу тетанус и иска да я постави през м.Ноември,въпреки че има поставена през м.Юни.Според лекаря ни няма проблем,че не са минали 6 месеца от предходната имунизация за тетанус.Според вас безопасно ли е да я поставяме преди да са изтекли шестте месеца?
    от д-р Цончев | 28.11.2018 20:39

Детето си има ваксина за това, нормално е да го наболява. Към днешна дата как е?
    от габриела соколова | 26.11.2018 20:59

Беше забито в петата
    от габриела соколова | 26.11.2018 20:54

Здравей те д-р Цончев, детето ми е на 8 години предин 4 месеца стъпи в къщи на ново кабърче извадих го и я промих с спрей ацербин не я водих за ваксина възможно ли е да има тетанус оплаква се че я наболва петата но няма нищо Моля за мнение
    от Veselina | 24.10.2018 14:19

Здравейте, на 18 октомври вечерта се порязах доста дълбоко в домашни условия със съвсем нормален нож. Честно казано раната е с дължина около 1см, не знам колко е дълбока, най-много 2-3 мм. В началото я обработих само с кислородна вода и чак на следващия ден със спирт, тъй като нямах у дома. Към момента раната не се затваря, но не е и зачервена, нямам болка, когато не я докосвам. Не се замислих дали трябва да си слагам тетанус, тъй като и друг път съм се порязвала вкъщи, макар и не толкова дълбоко, но в момента имам изтръпване в цялата ръка, от типа мравучкане. Последната имунизация за тетанус дори не помня кога ми е слагана. Разбрах че, след 72 час вече няма смисъл да се слага и в момента се чудя има ли за какво да се притеснявам?
    от Lidi | 15.10.2018 11:57

Мисля че притесненията ви са излишни. Скоро са ви слагали ваксина. Хората не ходят да се ваксинират след всяко одраскване и порязване, освен ако отдавна не са се ваксинирали и са пропуснали имунизация според годината, в която е трябвало да им се направи, а одраскването е било на съмнителна повърхност като предимно такива са ръждиви и стари. В домакинството като жена нерядко ми се случва да се порежа с готварския нож :)
    от Емил Йорданов | 14.10.2018 22:01

Здравейте, на 17 години съм. Преди 6 месеца ми правиха рутинната имунизация за тетанус, но днес се одрасках доста повърхностно по пръста като имаше много малко кръв. Трябва ли да се притеснявам?
  • Re: Тетанус
    от д-р Цончев | 07.09.2018 18:39

Ако раната е спокойна не виждам проблем
    от jerrymaguire | 05.09.2018 20:44

Доколкото съм запознат, ваксината има 6 месеца давност.
    от hridjd | 05.09.2018 16:41

Здравейте!Днес ходих за риба и по невнимание настъпих един трън от дърво рожков, който проби джапанката ми и набоде два-три милиметра ходилото ми. На момента нямаше какво да направя,само стиснах да излезе малко кръв, след около два часа промих с кислородна вода и намазах с прополисова тинктура. Притеснявам се понеже видях доста кравешки изпражнения в горичката където се набодох и бях по джапанки, краката ми се бяха изпотили и изцапали от пепелака дали няма опасност от заразяване с тетанус, ако бодила е бил изцапан с изпражнения от кравите? Ваксина за тетанус имам на 29.3.2018г.заради дълбоко срязване на работа. Може да звучи налудничев и смешен въпроса ми, но съм наистина притеснен. Утре се прибирам от водоема и не знам дали да не отида на лекар да ми постави ТАП, има ли смисъл или ще станат много начесто?
    от д-р Цончев | 17.08.2018 12:38

Не се притеснявайте, не е късно. Освен товва си имате им имунитет дори и да сте пресколичи имунизация
    от Draga | 13.08.2018 20:03

Здравейте, д-р Цончев, на 4 август около 10 часа се порязаха на ръждясало желязо /при събаряне на стара постройка в двора/. Раната не беше дълбока, потече малко кръв. Промих я, но тъй като беше събота на село нямаше медицинско лице да му постави веднага инжекция за тетанус. А последната имунизация преди две години съм я пропуснала. На другата сутрин около 8,30 дойде мед. сестра и ми сложи инжекцията. На 57 години съм. Раната е малка, няма проблеми с нея видимо, но аз не се чувствам добре. Не ясно изразени, но все ми се струва, че имам някакви симптоми!!! Днес е девети ден. Възможно ли е като съм пропуснала имунизация и сега да се е оказало късно поставянето на инжекцията? Благодаря предварително!
    от д-р Цончев | 01.08.2018 21:48

По-скоро не, щом е пповърхностно...
    от Arena | 30.07.2018 18:44

Въпросът е към д-р Цончев!
    от Arena | 30.07.2018 18:03

Искам да попитам за съвет. На 50 г съм, скоро не съм реимунизирана против тетанус. Днес се одрасках леко, дори не съм сигурна дали потече кръв на един метален орнамент на дреха, която отдавна не бях употребявала. Понеже се притесних, че е май леко ръждив, трябва ли да си бия ижекцията или не. Промих го, уж е съвсем повърхностно.
    от д-р Цончев | 21.07.2018 20:42

Дайте му време, постепенно ще премине, ако се засилят оплакванията - тогава на лекар
    от Geran | 18.07.2018 23:12

Здравейте, казвам се Мартин на 30г. и имам проблем... Преди една седмица си одрах крака на един ръждясл винкел, раната е малко над глезена от вътрешната страна. Около мястото на което е раничката веднага се получи подутина и слаба болка. Понеже беше късно вечерта реших да преспя и да отида сутринта на лекар. Така и направих биха ми инжекция против тетанус промиха ми раничката, но не се оправи, напротив още в същия ден се наду целият ми крак, глезена стана двоен и се получиха синини... Отидох в Пирогов, там ми изписаха Авелокс, който пия от 6дни и почивам,( почти не ставам от леглото), остава още 1 до края на лечението ми с него. Все още имам малък оток, но ме боли когато стъпвам и усещам дискомфорт когато лежа. Синините са си там... Не зная какво да правя, бихте ли ме посаветвали към кого да се обърна и какъв специалист да търся. Благодаря.
    от д-р Цончев | 10.06.2018 17:36

DANI6487 Аз лично не виждам смисъл от такова нещо
    от д-р Цончев | 10.06.2018 17:35

vilianai Няма нужда от ТАП, детето си е имунизирано според имунизационен календар
    от DANI6487 | 09.06.2018 01:44

Здравейте! Необходимо ли е да се пие аналгин или парацетамол, превантивно при поставяне на ваксина против тетанус за възрастен човек ?
    от viliana ivanova | 07.06.2018 16:08

Забравих да кажа,че по решетката имаше и леко ръжда на места,за което хирурга беше уведомен
    от viliana ivanova | 07.06.2018 16:02

Здравейте.Преди 6 днидетето падна на една метална решетка -четири реда седалки и там където се стъпва е направено с метална решетка.Беше се ударил на колената и ръката-не на дланта,а от горната страна,имаше и леко порязване над коляното.Отидохме при детски хирург половин час след падането,той сложи на раните йодасепти каза ,че били повърхностни и не трябвало да се слага ваксина за тетанус.Детето е на 7г. и 9месеца.Последната му имунизация е била преди 1г и 9месеца.Четири часа след падането се прибрахме,изкъпа се и тога видях още една раничка,която нито аз,нито хирурга сме видели,точно под коляното.-много малка 2мм.диаметър и максимум 1 милиметър дълбочина.Сложих и на нея йодасепт,но чак 5 часа след падането.Той беше паднал и няколко дни по-рано и беше леко обелено и може да не сме я видели ,защото не е кървяло,но след къпането беше като дупчица.В момента всички рани са спокойни,неболезнени,с образувала се коричка и намаляващи.Имам ли повод за притеснение относно тетанус
    от д-р Цончев | 19.02.2018 21:34

Не виждам нужда от нещо повече, детето си има имунизацията, не може за всяка раничка да се прави ваксина, не е добре
    от Светлана | 16.02.2018 12:30

Здравейте, д-р Цончев, аз да питам сега за щерката, на 8г. е , т.е. преди 2 години й е правена реимунизация ДТК, вчера си прищипа и тя пръстчето на врата на тоалетна в училище, раничките са малки, измила е с вода и са сложили лепенка и дотам, не са почиствани с друго :( Вечерта я намазах с йод и на другата сутрин я заведох при сестрата, тя каза че няма смисъл от ТАП, но все пак да питам, има ли опасност, все пак е тоалетна :(
    от Светлана | 05.02.2018 09:30

Здравейте, доктор Цончев, то явно наистина крива седмица беше, същият ден когато ви писах, вечерта си премазах пръста на един шнапер, и кръвчица пуснах и малко сълзи, но с повече йод и риванол го преборих :) Значи нямам повод за притеснение, " в гаранция" съм все още ? :lol: :lol: :lol: . Благодаря, че сте винаги така отзивчив и спорна седмица!
    от д-р Цончев | 02.02.2018 22:47

Според моите познания имунитетът след ТАП е в рамките на 1-5 години.
    от Светлана | 01.02.2018 15:27

Здравейте, да попитам колко време е активната защита срещу тетанус след поставен ТАП миналият септември? Случи се така че в рамките на седмица се порязвах на няколко места, не са дълбоки раничките кой знае колко, но все пак... така или иначе не съм търчала на лекар, почиствала съм с антисептици, но да знам.. В мрежата срещам противоречиви мнения - от 6 месеца до 1 година? Имам ли повод за притеснение, основно в офиса и вкъщи се режа и бода :) :)
    от д-р Цончев | 27.01.2018 21:32

Ако нямате скорошна имунизация е добре да ви сложат 1 ТАП.
    от vesselino | 25.01.2018 14:02

Здравейте, чистих шахтата в банята където са тръбите(панелен блок). Имаше боклуци стъкла вестници дамски превръзки общо взето боклуци. И се порязах на нещо - не дълбоко повърхностно и текна малко кръв. Промих раната. Да отида ли да ми бият инжекция против тетанус? На 34 години съм. Благодаря Ви.
    от д-р Цончев | 22.01.2018 20:22

Аз лично не виждам нужда да се прави.
    от Maya Blagova | 17.01.2018 00:42

Здравейте, искам да попитам дали трябва да си бия ваксина против тетанус, защото вчера почиствах банята и съм се удрала на мопа забелязах раничката след като приключих, като си измих ръцете. Раничката е повърхностна. На 29 години съм, на 25 му е направена задължителната ваксина
    от radostina | 14.12.2017 17:41

Благодаря за отговора!
    от д-р Цончев | 13.12.2017 22:22

Доколкото знам - не. Но дивото месо от прасета винаги трябва да се изследва преди да се използва.
    от radostina | 12.12.2017 09:08

Здравейте доктор Цончев тетанус ми поставиха във връзка с порязна рана при обработка на диво прасе.Въпроса ми е има ли място за притеснение дали мога чрез кръвта да се заразя с бяс,мина седмица но немога да спя от притеснение.
    от radostina | 09.12.2017 22:46

Благодаря много за отговора,според вас колко дълъг е периода на защита на ТАП между 2 наранявания.
    от д-р Цончев | 09.12.2017 21:26

Няма опасност, спокойно. Но според мен не е необходимо толкоз често да се прави.
    от radostina | 09.12.2017 19:38

Здравеите д-р Цончев,в последните 2 години съм вксинирана 4 пъти за тетанус след случаи на ухапване и порязване.Мнението на лекарите се различава,като едни казват,че ваксината има годност 3 а други 1 месец.Въпросът ми е имали опастност от предозиране и претоварване на опганизма и имунната система.
    от д-р Цончев | 07.11.2017 21:33

Не. Почистете с нещо от типа на браунол, ако нямате - с някакъв друг антисептик
    от Mimi | 05.11.2017 12:15

Здравейте! Преди един час се убодох на малко пиронче в коляното. Опитах се да махна повечето кръв и измих раната с вода . Тя е малка и не си личи дупката ,но я има. Трябва ли да ходя да ми бият инжекция за тетанус?
    от Сани | 30.10.2017 17:34

Здравейте! Мина ли Ви или сте се влошили? Потърсете личния си лекар. Успех!
    от elena | 24.10.2017 07:03

Здравейте докторе. Преди шест дена в процес на игра дворното котенце ме одраска през панталона- много леко- промих със спирт...Да обаче с днешна дата имам болка във врата, от време на време ми изтръпва челюста. Както Ви споменах в предният пост имам реимунизация преди 2 години за тетанус....Имам домашна котка- много пъти ме е драскала и не съм се страхувала, но тази все пак живее навън....Имам ли повод да се притеснявам- раната е спокойна- какви изследвания да си направя...Извинете ме за дългият пост. Благодаря Ви...
    от д-р Цончев | 16.10.2017 20:51

Не се притеснявайте, няма проблем, ако раната е спокойна.
    от elena | 13.10.2017 15:08

Здравейте докторе,много изчетох по темата, но съм леко притеснена.Вчера докато си играх с едно дворно коте леко си заби зъбчето в бузата ми- нямаше нито кръв, нито раничка само леко червено като пъпка. Промих със спирт, реимунизирана съм за тетанус преди 2 години- има ли според Вас място за притеснение....
    от д-р Цончев | 24.09.2017 19:00

:)
    от Светлана | 19.09.2017 09:33

Благодаря докторе, предполагам, че щом се е втечнила и смесила добре в крайна сметка се е получило, а така или иначе към днешна дата, освен леко подуване около мястото на инжекцията и че се повъзпали там , където влезе иглата (аз днес го обелих, може да е детинско, но поне е открито :) и намазах с риванолова паста, ) не чувствам кой знае какво неразположение и съм все още жива :lol: . Лек и спорен ден от мен.
    от д-р Цончев | 18.09.2017 22:52

Не се притеснявайте, всичко ще е наред. Нямаше да ви дадат ваксината ако беше с изтекъл срок, а така както описвате че са направили инжекцията - не виждам проблем.
    от Светлана | 18.09.2017 15:33

И ако е с изтекъл срок на годност какво следва? Дотук 20-на часа по-късно освен свит от притеснение стомах не усещам да ми има нещо, даже ръката леко само ме наболява >
    от Светлана | 18.09.2017 11:07

Здравейте, имам следното питане. Вчера се убодох на една ръждива и мръсна безопасна игла, която видях и в пристъп на любопитно малоумие вдигнах от прашоляка. Как да е, личната ми ме посъветва да си бия ТАП, така или иначе мисля че пропуснах реимунизацията на 35, а сега съм на 42, а и да съм я била са минали поне 5 години. Намерих позната медицинска сестра, която каза, че ще ми я постави. Купих си от аптеката ваксина Тетатокс, спринцовка + допълнителна, за да се смени иглата(както пише на упътването). Ваксината си беше течна, в рамките на половин час ми я поставиха, но питам за следните неща(благодаря за търпението дотук :): 1) Сестрата добре разклати флаконът с ваксината, но като я издърпа със спринцовката ( от тези за инсулин, че "по-меко вървяла" ) седеше известно време като желирана, неразтворена, в крайна сметка стана хомогенна сместа, но дали е нормално това? 2) Не смени иглата, с тази от инсулиновата спринцовка, с нея издърпа ваксината и ми би я в ръката. 3) Не е ли твърде къса иглата , би ми я в мускула на ръката, нормално слаби ръце имам , но все пак? Много благодаря предварително и лека!
    от д-р Цончев | 23.08.2017 21:36

Споредмен от едно такова сравнителнон леко нараняване няма някаква опасност. Към днешна дата как е раната?

Напиши отговор
187 намерени, страница 1 от общо 4