Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | Тетанус

Напиши отговор
  • RE: Тетанус
    от gazara_9417 | 06.08.2020 18:15

Здравейте сутринта нашето куче леко ухапа жена ми. Кучето е на 6м сами с една ваксина против бяс и 2 хапчета за обезпаразитяване. Взето от приют било е с доста кучета. Няма рана леко я одраскало сутринта било червено сега не е. Отишла е при личната за ваксина против тетанус, но и отказали защото била хремава. Следващата и ваксина за тетанус е другата година. Тя се пръска с оксикорд... Но е притеснена относно болести... И се притеснява.. Ако може да ми кажете нещо...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.08.2020 20:47

Това е ефект от ваксината. Към днешна дата вероятно детето е добре, надявам се...
    от Вероника Иванова | 28.07.2020 22:40

Синът ми е на 10години и вчера стъпи на ръждив пирон.заведох го на бърза помощ там му биха ваксина против тетанус и му промиха раната, но сега започна да вдига температура 37.4 и не знам какво да правя. Раната е с дълбочина над 1 см и около нея има отток.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.07.2020 17:56

Щом е хванала плътна коричка раната и мястото е спокойно, т.е. няма зачервяване, болка или секреция няма нужда нищо да правите. Оставете я, коричката постепенно ще си падне.
    от Silvi | 16.07.2020 19:41

Благодаря Ви много, това ме успокои плюс, че раната вече хвана плътна коричка. До колко дни трябва да продължа да промивам или да я мажа с нещо?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.07.2020 18:59

Въобще не ви трябва ваксина според мен.
    от Silvi | 16.07.2020 13:03

Забравих да добавя, последната ми ваксина е преди 4 години когато бях на 25.
    от Silvi | 16.07.2020 09:45

Здравейте Д-р Цончев, Вчера си ударих главата в секцията/ от пдч/ в резултат на което имам прорезна рана около 2 см- веднага я промих с кислородна вода и йодасепт. Днес вече е хванала коричка и не кърви. Вечерта ходих до спешното и от там ми препоръчаха за всеки случай да си бия тетанус, но в момента съм в подготква за инвитро, което ще бъде след седмица и ме е страх за странични ефекти при евентуална бременност. Моля за ъвет необходима ли е ваксина в този случай? Блгодаря Благпдаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.07.2020 10:43

Според мен няма нужда. Раничката нали е спокойна?
    от yuliana | 06.07.2020 09:11

Здравейте, Вчера докато вървях усетих леко убождане в петата. Като погледнах имаше малко кръв и след това забелязах че на джапанката има забито малко пиронче. Не можах на момента да го промия и го направих като се прибрах. Имам черна точица, но не виждам рана. Явно леко ме е боцнашло. Последната ми ваксина трябваше да е минала година, но така и не я направих. Сега препоръчително ли е да си направя имайки в предвид ситуацията?
    от Nnikolov | 05.07.2020 21:59

Здр, да спокойна е, благодаря за отговора.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.07.2020 15:20

Ако към днешна дата раната е спокойна няма повод за притеснение.
    от Nnikolov | 03.07.2020 17:54

Здр днес настъпих пирон, направиха ми тетанус и прониква. Крака ми е спокоен и не ме боли. Докторката каза, че ако се надуе ще трябва антибиотик. Въпроса ми ако се надува или отича до колко време става това, сега е 10ч след обаждането?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.06.2020 13:51

Нормално е, ще спадне от самосебеси, не го пипайте и не го третирайте с нищо (мазила или компреси)
    от Вел | 29.06.2020 01:53

Здравейте, преди 3 дни се убодох на ръждясала тел, потече кръв. Моя близка мед.сестра ми сложи Тетатокс. На 2-3 ден се пилучи голям зачервен оток 5-6см. Забравих да и кажа, че преди 2г ми направиха задължителната имунизация. Опасано ли е честото поставяне на ваксина. Възможно ли е да развия алергия?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.06.2020 20:07

Ако раната е спокойна - не виждам причина спешно да се поставя ТАП.
    от Слави | 24.06.2020 23:04

Днес си набучих показалеца на ръждясала ножица за стригане на овце. Потече малко кръв и продължих да чистя кален чесън. След 2 часа промих набученото със спирт И кислородна вода.Не ми е правена ваксина от 30 години. На 53 г. съм. Чудя се утре да отивам ли при л.л.за ваксина против тетанус.
    от Nasko | 21.06.2020 10:30

Сина ми вчера се одра на един стар и ръждясъл сандък, потече кръв,раната е около 4-5см,почистихме я с йодасепт,но се притеснявам и незнам дали е нужно да му се бие тетанус,моля дайте съвет!Благодаря предварително
    от Димитър | 16.06.2020 21:12

Благодаря за информацията !!! Желая ви много здраве
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.06.2020 19:22

Димитър - принципно по имунизационен календар ние имаме противотетаничен имунитет. Поставянето на ТАП при съмнително нараняване е с идеята да се подсили този имунитет, така че за да се каже колко време "държи" една ваксина след поставяне трябва да се направи измерване на антитела примерно на 3ти 6ти 9ти месец и т.н., което е сравнително сложно упражнение и според мен няма смисъл. Аз лично през 30 годишдната си практика не съм виждал тетанус в развита клинична картина, така че вероятно всички си имаме достатъчен имуитет и ТАП профилактиката която се прави си върши работата.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.06.2020 19:18

Силви, ако раната е спокойна няма смисъл от ТАП.
    от Димитър | 12.06.2020 01:02

Здравейте , Интересуваме при поставяне на тап за тетанус колко време пациента е защитен. TETАТОКС (ТАП) ампули 0.5 мл - това ли е препарата който се поставя при спонтанна рана ? А ваксината която е с трайност до 10 години против тетанус - какъв препарат е и как се казва ?
    от Silvi | 11.06.2020 20:36

Здравейте, Днес се порязах на кухненско ренде с гладко острие тип нож докато режех картоф. Раната е доста дълбока и кърви няколко часа вече на пресекулки. Постоянно я промивам с кислородна вода, но се притеснявам дали трябва да си бия ваксина против тетанус. На 29 години съм и доколкото помня преди около 4 години, последно ме ваксинираха, Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.06.2020 17:57

Според мен не трябва.
    от Димитър | 08.06.2020 17:27

Здравейте, днес във фитнеса се нараних на един метален уред ( нямаше видими замърсявания и ръжда ). Раната не е дълбока , но имаше кръв . Вчера при преместване на едно пърче меден проводник се прободух на един от пръстите . Проводникът е съхраняван на открито и имаше прах по него На 20. 04 . 2020 ми беше поставен тап за тетанус , защото се нараних на една метална конструкция. Трябва ли да се притеснявам от тези нови рани и да поставя отново Тап
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.05.2020 19:38

Според мен няма смисъл.
    от Yani | 29.05.2020 07:12

Здравейте, вчера след обед докато рових в едни кашони на вилата, се изправих и си блъснах главата отгоре във ръба на една ръждясала тенекия. Текна малко кръв. Раната не е дълбока тъй като е на главата и там няма много какво да пробие около 5мм широка. Преди 15 месеца ми сложиха ваксина против тетаност, но ми казаха че тя пази само 6 месеца. Мога ли пака си бия ваксина, а и трябва ли и проблем ли е в тея ковид времена. Към момента раната е спокойна, затворена, леко подуто е мястото и ме боли само ако го натисна. Благодаря предварително
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.05.2020 18:41

Газара - не виждам повод за притеснение, последната ви ваксина трябва да е поставена преди няколко години, ако е спазван имунизациянния календар. Ако мястото е спокойно, няма зачервяване и оток - не се притеснявайте.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.05.2020 18:40

Милена - ако към днешна дата раничката е спокойна - няма опасност. Освен това вероятно си имате ваксините според имунизационния календар, така че трябва да имате имунитет.
    от gazara_9417 | 27.05.2020 16:28

Здравейте, преди малко местихме една стара маса обаче тя беше доста ръждива и е стояла някъде навън. Претърка ми се ръката от носенето не виждам рана но леко ми пари на 23год съм не помня кога ми е бита ваксина за тетанус. Дали се налага да ми бият? Няма кръв не виждам рани като одраска о е нещо, и цялата ми ръка беше в ръжда за това се притеснявам. Благодаря предварително!
    от Милена Енева | 26.05.2020 17:30

Здравейте! Преди малко чистих с моп, на който обаче му се счупи горната част на дръжката и металът, който остана е ръждясал на места. Одрасках се на този стърчащ метал и най-вероятно на ръждасялата му част. Потече кръв, веднага дезинфекцирах със спирт и сложих лепенка. Има ли опасност от тетанус? Притеснявам се, защото съм бременна и не могат да ми правят реваксинация... :( :( Изобщо винаги ли при одраскване от ръждясал метал има опасност от тетанус?
    от Милена Енева | 26.05.2020 17:29

Здравейте! Преди малко чистих с моп, на който обаче му се счупи горната част на дръжката и металът, който остана е ръждясал на места. Одрасках се на този стърчащ метал и най-вероятно на ръждасялата му част. Потече кръв, веднага дезинфекцирах със спирт и сложих лепенка. Има ли опасност от тетанус? Притеснявам се, защото съм бременна и не могат да ми правят реваксинация... :( :( Изобщо винаги ли при одраскване от ръждясал метал има опасност от тетанус?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.05.2020 09:46

Не се притеснявайте, няма опасност.
    от Тони Николов | 13.05.2020 20:32

Здравейте, преди 4 дена докато боядисвах терасата се набодах на кабърче леко имаше съвсем леко кръв не е ръждиво даже си беше чисто , измих мястото и го дезинфекцирах то зарастна на момента само ,че днес малко ме наболява крака като ,че ли го поразтегнах одеве и не знам дали е от габърчето или нещо друго няма рана няма зачервеняване и нищо тетанус съм си правил ,но не помня кога може би преди 2 3 години има ли опасност от нея ?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.05.2020 14:41

Ако зарастравено е безпроблемно, и няма зачервяване и болка около раната - няма проблем.
    от jake | 07.05.2020 22:43

Рязах се с ръждясало макетно ножче, но раните зарастват и не са дълбоки. Какво да правя? Има ли вероятност да получа инфекция?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.04.2020 19:55

Надя - нямате нужда от ваксина. След като раничката е малка и зараства всичко ще е ОК.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.04.2020 19:54

ВАА - не се притеснявайте, няма нужда от нова ваксина.
    от Надя | 25.04.2020 17:16

Здравейте! На 25 години съм и преди 2г. 7м., поради сериозно нараняване ми бе поставена ваксина срещу тетанус (ТАП). Вчера убодох на трън пръста на крака си. Потече малко кръв и почистих веднага със спирт. Рана няма, а само една точица от върха на тръня. Не изглежда да е проникнал на дълбоко, тъй като бях с обувки. Но усещам дискомфорт в пръста и крака и болка на убоденото мястото когато стъпвам. Необходима ли е ваксина, тъй като мястото беше тревисто? Имам ли изградани антитела, тъй като имам направена ваксина преди 2г. и 7м.? Много време ли е изминало, защото чета различни мнения за положителноста на влиянието и?
    от BAA | 25.04.2020 15:13

Здравейте, преди четири дни се одрасках на уличен стълб (не видях точно къде) но беше доста мръсен, даже имаше птичи изпражнения. Одраскването беше повърхностно и личната лекарка ми каза, че не вижда нужда от ваксина против тетанус, още повече че имам поставена ваксина преди малко повече от два месеца. Имам поставен тап (преди това не си спомням да съм реваксиниран на 17 или 25, но вероятно имам детските ваксини) със сигурност: Септември 2018 Юли 2019 14 Фебруари 2020 - тоест преди малко повече от два месеца Вече няма следа от одраскването. Често се порязвам или одрасквам било то на нож, или нещо, но този път се притесних понеже мястото изглеждаше изключително замърсено. Личната лекарка каза, че ваксината трае поне 6 месеца и няма от какво да се притеснявам.
    от Ralitsa Jeleva | 22.04.2020 11:03

Благодаря Ви. И според мен не би трябвало да има проблем, но положението е такова в момента, че създава допълнителна тревожност и.. :) Хубав ден и бъдете здрави!
    от д-р Ралица Правова | 22.04.2020 09:34

Не виждам риск за тетанус, но дори и тази ваксина, която Ви е поставена тогава - ТАП е изградила достатъчно антитела, които да Ви предпазят.
    от Ralitsa Jeleva | 22.04.2020 00:20

Здравейте, Преди два дни при почистване на терасата вкъщи си набодох пръста на нещо остро на земята, предполагам някаква клечка. Притеснява ме това, че в последните две седмици се беше насъбрала пръст и прах от дъжда и вятъра (терасата е по-отворена), а предния ден се беше разсипало малко от чувала с използваната тоалетна на котката ни, който бяхме приготвили да изхвърляме. Убождането доведе буквално до една точица, която измих с вода, а после почистих и със спирт. Знам, че звучи малко хипохондрично, но ми се иска да знам дали има повод да се притеснявам. На 33г съм, като не си спомням на 25г да ми е бита ваксина, но заради ухапване от куче в края на Март миналата година ми биха ТАП. Бих се радвала да ми отговорите дали е необходимо да се бие отново при толкова малка рана, но пък с някаква вероятност да е заразена.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.10.2019 18:59

Не се притеснявайте, то не може на всяка раничка да ходим да се ваксинираме... Освен това си имаме имунитет който отговаря за тия неща. А сред домашните животни скоро не съм срещал някое болно...
    от Светлана | 30.09.2019 10:08

А и имах прясно ухапано от домашната ни котка (просто проклета, небясна 5 годишна твар :) ) и може би затова се стреснах така , не съм сигурна дали и по раната не ме облиза кучето, знаете как е, въртят се, радват се и ближат където сварят :)
    от Светлана | 30.09.2019 10:03

Здравейте, към днешна дата е ок, нищо че беше паднала на същото коляно два дена по-късно, днес казва че я сърби, предполагам че зараства, не било като мравучкане, силно се надявам сестрата в училище да е преценила правилно, както и тази, при която я водих на следващия ден. Предполагам че поне до края на седмицата ще съм на тръни, за съжаление. А не точно по въпроса, но все пак да питам и за мен - завчера едно комшийско куче ме драсна с зъби на игра, след като е ваксинирано март месец срещу бяс няма за какво да се тревожа, нали? Не изглеждаше агресивно, но все пак...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 28.09.2019 20:52

Към днешна дата как е положението
    от Светлана | 25.09.2019 15:55

И моите уважения, но ми се иска и д-р Цончев да се изкаже, ако е възможно, имам все още ден да реагирам ако нещо, раната е към 2 см широка, сърцевидна с насядане към 2, макс 3 мм (доколкото мога да преценя, вече я видях запечатана ) в дълбочина в единия край, където все е ударила най-напред, вероятно. Защо ако има имунитет ни съветват като минат повече от 12 м да се реимунизираме при травма?
    от Светлана | 25.09.2019 15:42

Д-р Правова, благодаря! Значи независимо дали е почистена след 3 часа, детето си има имунитета и не е необходимо едва ли не след всяка рана навън да я бода, защото такова циркулира из нета и по поликлиниките и вече се обърквам и тревожа!
    от д-р Ралица Правова | 25.09.2019 14:07

За повърхностни рани също не виждам нужда. Детето има имунитет.

Напиши отговор
248 намерени, страница 1 от общо 5