Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | Тетанус

Напиши отговор
  • RE: Тетанус
    от д-р Ралица Правова | 11.07.2022 17:37

Не бих казала, особено ако имате ваксина, която се слага на всеки 10 години след навършване на 25-годишна възраст. Освен това ако сте успели да измиете мястото на пръста със сапун и вода или да има обработка с дезинфектант - не виждам нещо притеснително
    от Шахматиста | 10.07.2022 16:56

Здравейте,днеска се боцнах на една метална панта на вратата на терасата на хотела ни,вероятно алуминиева,която има от другата страна леко почернял оксиден слой. Почти не виждам да има нещо,дори точка,но да питам има ли повод за притеснение
    от д-р Ралица Правова | 27.06.2022 17:51

Тъй като риск в такива случаи винаги има - препоръката е да се направи ваксина.
    от Zdravkooo737 | 26.06.2022 15:00

Ето това е убождането Link
    от Zdravkooo737 | 26.06.2022 14:55

Здравейте! На 24г. съм и днес си убодох палеца на ръката на един пирон в колата ми. Пирона има малко ръжда. Раната е една малка точка и имаше една капка кръв. Прибрах се след 2-3 мин и промих първо със спирт и после с кислородна вода, но с изтекъл срок. Има ли опасност от тетанус ?
    от д-р Ралица Правова | 24.05.2022 15:02

Не бих казала, евентуално само върхи лимфните възли с временно уголемяване и болезненост
    от Anet | 22.05.2022 22:44

А възможно ли е твърдото образование на ръката от тетанус инжекцията да даде отражение върху уголемяване на мастопатията от същата страна?
    от д-р Ралица Правова | 06.05.2022 15:35

Риванолът помага особено в началото, когато е налице възпалението, но към момента по-скоро бих препоръчала масажиране - за разнасяне на фиброзните натрупвания. Масажните движения трябва да бъдат сравнително леки, като в началото по края на бучката и постепенно към центъра ѝ
    от Anet | 04.05.2022 22:06

Благодаря. Наистина я натоварвах първата седмица след ваксината. Мина повече от месец и болка при натоварване има и бучка на мястото. Мога ли да облекча болката някак?
    от Anet | 04.05.2022 20:49

Благодаря. Наистина я натоварвах първата седмица след ваксината. Мина повече от месец и болка при натоварване има и бучка на мястото. Мога ли да облекча болката някак?
    от д-р Ралица Правова | 04.05.2022 16:31

Локалната реакция при тази ваксина е по-изразена, заради консервантът, който дразни значително. При Вас е налице допълнително дразнене, поради което може да отнеме време от 1 до няколко месеца, като допълнително постепенно ще отшумява. Важно е при поставяне на ваксини през първите дни да няма съществено натоварване на ръката, където е поставянето, защото локалната реакция е малко по-изразена
    от Anet | 03.05.2022 18:16

Здравейте. Преди месец ми беше сложена ваксина против тетанус заради ухапване от куче. Болеше ме ръката, силната болка постепенно отшумя, но сега остана мускулна болка тъпа и при натоварване. Защо? Ще отмине ли и кога?
    от Galka | 21.04.2022 08:09

Много благодаря д-р Правова!
    от д-р Ралица Правова | 20.04.2022 23:59

Ако беше венозно лечение - щях да Ви препоръчам да се изчака, за да не се компрометира изграждането на добър имунитет. Но при локално лечение - не е проблем. В такъв случай - ако детето е здраво при прегледа, който първо ще направи педиатърът - няма никакъв проблем да се сложи
    от Galka | 20.04.2022 10:50

Здравейте,предстои ни ваксина(четири компонентната за тетанус за 6 годишни),но две седмици лекуваме задна хрема с едно спрей че за нос с кортикостероид(назостад).Въпросът ми е колко време разлика трябва да има между двете(ваксината и лечението)?
    от д-р Ралица Правова | 04.04.2022 22:49

Galka - не се налага, ваксината е съвсем скоро
    от д-р Ралица Правова | 04.04.2022 22:48

Хубаво е, че има плат, който не е с нарушена цялост. Според мен няма риск, който да налага ваксина. Но е добре да се консултирате и с АГ, което Ви следи
    от elisium | 04.04.2022 12:53

Здравейте, на 30 години съм и съм бременна в 20та седмица. Одрасках се на ръждив пирон през панталоните. Панталоните не са скъсани. Не помня кога съм се ваксинирала за тетанус, изпуснах последната реимунизация. Третирам с риванол. Няма кръв. Трябва ли да се ваксинирам или няма риск, понеже сякаш няма директен контакт.
    от Galka | 04.04.2022 11:47

Здравейте, синът ми се поряза вчера на една капачка от сокче,не е ръждясала.Май месец миналата година му бихме ваксината за тетанус-дифтерия-коклюш(той е на 13г.)Промихме раната със спирт.Необходима ли е ваксина за тетанус сега?
    от д-р Ралица Правова | 31.03.2022 13:38

Ако няма данни за възпаление и маркерите от кръвната картина са в норма - може да бъде направена и сега
    от Galka | 30.03.2022 22:15

Здравейте,колко време след операция от ингвинална херния може да се направи ваксинация за тетанус(четири компонентната ваксина за шестгодишни)на дете?
    от д-р Ралица Правова | 08.03.2022 20:22

В такъв случай не виждам причина за безспокойствие
    от Габриела | 07.03.2022 10:14

Здравейте, д-р Правова! На 21 години съм и по спомени мисля, че ми е слагана ваксина на 17г.
    от д-р Ралица Правова | 06.03.2022 20:36

На колко години сте, тъй като имате и ваксини по имуниационен календар срещу тетанус. Последната е на 17, след това започват през 10 години. И е възможно да не се налага
    от Габриела | 02.03.2022 19:38

Здравейте, днес на обяд докато отварях консерва с риба тон се порязах на палеца, раната не е дълбока но течеше кръв. Веднага я промих с кислородна вода и спирт. Нужна ли е инжекция против тетанус?
    от д-р Ралица Правова | 29.12.2021 21:15

При домашна котка - не виждам смисъл. Имате ли поставена ваксина по имунизационен календар и кога за последно?
    от nadya_pb | 27.12.2021 00:48

Привет, днес ме ухапа домашната ми котка, раната е повърхностна, но все пак се стигна до слабо кръвотечение. Промих раничката със спирт, но бяха минали 2-3 минути докато го направя. Трябва ли да си сложа ТАП?
    от petq | 12.09.2021 16:44

Добър ден ,днес се убодох на ръждив пирон ,веднага намазах с йод .Потече малко кръв ,убождането е малко .Преди 3 месеца ми биха тетанус ,заради леко ухапване от куче ,трябва ли да си бия отново тетанус? Благодаря ви д-р.Цончев!
    от Bori | 03.08.2021 14:48

Добър ден преди 4 часа се убоцках на един ръждив пирон който взех от земята реално имам 2 точици с дебелина около половин оризово зърно и дълбочина може би няма и милиметър. След около 10 секунди от убождането потече капка кръв, отидох на чешмата измих с вода и сапун и буквално след няколко минути се затвори раната. Мисля че последната ми имунизация е преди 8 години а преди 3 и половина ми биха ТАП заради ухапване, в момента съм на 25 нужна ли е нова ТАП?
    от Христо Христов | 17.04.2021 10:21

Здравейте! Тези месеци се наложи да чистя един таван със замърсени и ръждиви предмети. 2 месеца подред ми сложиха от серумът ТАП.( Бяха ми казали,че трайността на ТАП е около 30 дни) и тъй като се бода постоянно - си сложих за трети път ТАП, но бяха минали само 15 дни от втората ваксина. Тогава се получи едно голямо-червено петно, което за около 5 дни се оправи и изчезна .Дали е възможно да съм предозирал и сега, след още 30 дни ,когато отново се нараних понеже леко се срязах на стъкло и пренасях камъни за строеж хващайки ги за около 20 минути преди да се измия и дезинфекцирам на един горски път по който минават ромски каруци с коне и още не знам си какво.. има ли смисъл 4ти път да си слагам ТАП или вече се е натрупал прекалено в организма и ще направя беля,ако си сложа? Може би съм прекалил...
    от daniel1983 | 13.03.2021 22:41

Здравейте, скоро с ужас осъзнах че съм пропуснал ваксините срещу тетанус на 25 и 35 години, т.е. последната ми е била на 17! До скоро даже не обръщах внимание на това, докато случайно не прочетох една статия за тетнаус, и колко опасен може да бъде. От тогава живея едва ли не в паника, и си обливам с дезинфектант дори най-малките ранички и одрасквания от котката, на които преди не съм обръщал никакво внимание. Разбира се трябва при първа възможност да се ваксинирам срещу тетанус, но в момента заради ковид и ваксинациите срещу него, пред кабинета на личния ми лекар се вият едни огромни опашки... Моля за съвет до колко опасно е да отлагам ваксинацията? Могат ли да ми я направят някъде другаде освен при джи пи то, където не се чака толкова? И превенцията с мацането със спирт на всяка раничка дали е достатъчно?
    от Veselina | 18.02.2021 00:37

Здравейте, убодох върха на пръста си на винт и потече кръв. Сложих спирт и кръвта спря. На 29 години съм. Необходима ли е ваксина срещу тетанус?
    от Rumyana Yordanova | 06.01.2021 23:11

Благодаря, д-р Цончев!За много години!Браунол като течност или крем е по-подходящо. Тази вечер отново съм ранена и това ми причинява паника. А не мога да махна котарака, седем години живеем във война и мир с него.
    от Justasking | 29.12.2020 13:44

Здравейте. Днес, докато рязах картофи, се набодох на върха на ножа. Съвсем леко, стои като точица. Но се притеснявам и ще се радвам да разбера дали ми трябва ваксина срещу тетанус. Благодаря Ви предварително, д-р Цончев!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.12.2020 21:04

Не, спокойно. Моята котка също си го изкарва периодично на мен, котешки нрав какво да се прави. Вземете си браунол и почиствайте раничките с него и това е достатъчно.
    от Rumyana Yordanova | 23.12.2020 23:52

Здравейте, д-р Цончев! Отново ме ухапа котарака - вчера, две драскотини. Много често ми се случва. Оттам и може би имам паниката. Домашен котак е,но обича да драска и хапе. Раничките са спокойни. Сложила съм веднага кислородна вода и крем с антибиотик. Аз Ви писах кога съм си слагала редовната ваксина, която е през 10 години /март 2017 год.,проверих при личната докторка / и тази година имам ТАП на 05.06.Въпросът ми е: колко време след 05.06.,ако се случи нещо притеснително, трябва да се сложи ТАП?
    от Rumyana Yordanova | 08.12.2020 21:10

Благодаря, д-р Цончев! ????
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.12.2020 14:32

Поля - ако раната е чиста и спокойна не ви трябва ТАП
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.12.2020 14:31

Румяна - не ви трябва ТАП.
    от Поля | 05.12.2020 23:18

Здравейте,доц.Цончев!Синът ми в сряда следобед се удари в къщи на ръба на портманто в коляното.(имаше и отлепване на кожа)Сложих първо лепенка да поспре кръвта след 3-5 мин.отворихме и почистих с марля и кислородна вода и пак лепенка докато се свържа с хирурга.Пратих и снимка и ми каза да почистя с йодасепт течен и марля ,и до сега правя това (нищо не каза за тетанус).Личната лекарка разбра днес (След четири дни)и каза че трябва Тетанус.Притеснявам се да не направи реакция,защото е дете с Малкомозъчна атрофия-Атаксия и беше правил сериозна реакция от Деган. Ваксини има слагани само до една годинка,сред това няма.Няма Тетанус.Какво да правим.Много се притеснявам
    от Rumyana Yordanova | 05.12.2020 01:22

Здравейте,д-р Цончев! На 3-ти, вечерта, четвъртък ме ухапа котарака, който не излиза навън /освен, че понякога се измъква на стълбището, включително и предния ден и се сби с един друг - от там ми идва и притеснението /.Ухапването според мен е повърхностно. Раничката е спокойна, но има леко зачервяване около нея. Имам ТАП от 05.05.,преди 7 месеца. А преди 2-3 години съм си сложила редовната ваксина срещу тетанус /1961 г. съм родена /.Много съм притеснена, имам страх от зарази. Трябва ли сега да си сложа отново ТАП и има ли време за това. Благодаря предварително!
    от Жулиета Красимирова | 27.11.2020 20:04

Добър ден имам ваксина против тетанус но се надува зачервяване и от днес тече гной ваксината е сложена преди 2 сидмици.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.10.2020 12:36

Обикновено децата са с активна имунизация и рядко има нужда от реимунизация особено ако раната е чиста и спокойна.
    от Aneliq | 04.10.2020 09:45

Здравейте! Дъщеря ми вчера си удари главата в остър ръб. Раната е около 1 см, не тече кръв само е прокървена повърхностно. Има ли нужда от имунизация против тетанус и в случай, че има проблем ли ще е това, че са минали 24 часа? Благодаря.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.09.2020 16:07

Ако раната е спокойна - по-скоро не.
    от Alessandro Nesta | 19.09.2020 10:15

Здравейте, нощес ми се парче сткълце в стъпалото. Започна да си капе обилно кръв, лиснах малко спирт в раната и напръсках с "ЦиКатридина". Превързах се и легнах. Стъкълцето към 2см дълго и 3мм широко е проникнало по дължина на стъпалото/не в дълбочина/, и там докъдето е стигнало леко при натиск и като стъпвам усещам лека тъпа болка. Нуждая ли се от инжекция против тетанус или? На 42г съм, със здрав организъм.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.09.2020 18:46

Според мен не е задължително. Раната нали е спокойна?
    от Лилия | 06.09.2020 04:26

Здравейте, Вчера сина ми на 1г. и 3м. счупи чисто новата ми метличка вкъщи и си поряза коляното на огънатата ламаринка. Раната е дълбока 2-3мм, тече кръв, промих с кислородна вода(облях 2 пъти) и пръснах Цикатридина. Педиатърката ни спомена за възможна реимунизация за тетанус по наше желание, явно иска да се застрахова, но близките ме посъветваха да не бия на детето. Вие как мислите? Благодаря Ви предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.09.2020 09:36

Ивелине, добре е да се направи ТАП до 72 часа от травмата. Промивайте с каквото имате, най добре с браунол
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.09.2020 09:35

Полина - добре е така

Напиши отговор
303 намерени, страница 1 от общо 7