Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | Тетанус

Напиши отговор
  • RE: Тетанус
    от Rumyana Yordanova | 06.01.2021 23:11

Благодаря, д-р Цончев!За много години!Браунол като течност или крем е по-подходящо. Тази вечер отново съм ранена и това ми причинява паника. А не мога да махна котарака, седем години живеем във война и мир с него.
    от Justasking | 29.12.2020 13:44

Здравейте. Днес, докато рязах картофи, се набодох на върха на ножа. Съвсем леко, стои като точица. Но се притеснявам и ще се радвам да разбера дали ми трябва ваксина срещу тетанус. Благодаря Ви предварително, д-р Цончев!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.12.2020 21:04

Не, спокойно. Моята котка също си го изкарва периодично на мен, котешки нрав какво да се прави. Вземете си браунол и почиствайте раничките с него и това е достатъчно.
    от Rumyana Yordanova | 23.12.2020 23:52

Здравейте, д-р Цончев! Отново ме ухапа котарака - вчера, две драскотини. Много често ми се случва. Оттам и може би имам паниката. Домашен котак е,но обича да драска и хапе. Раничките са спокойни. Сложила съм веднага кислородна вода и крем с антибиотик. Аз Ви писах кога съм си слагала редовната ваксина, която е през 10 години /март 2017 год.,проверих при личната докторка / и тази година имам ТАП на 05.06.Въпросът ми е: колко време след 05.06.,ако се случи нещо притеснително, трябва да се сложи ТАП?
    от Rumyana Yordanova | 08.12.2020 21:10

Благодаря, д-р Цончев! ????
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.12.2020 14:32

Поля - ако раната е чиста и спокойна не ви трябва ТАП
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.12.2020 14:31

Румяна - не ви трябва ТАП.
    от Поля | 05.12.2020 23:18

Здравейте,доц.Цончев!Синът ми в сряда следобед се удари в къщи на ръба на портманто в коляното.(имаше и отлепване на кожа)Сложих първо лепенка да поспре кръвта след 3-5 мин.отворихме и почистих с марля и кислородна вода и пак лепенка докато се свържа с хирурга.Пратих и снимка и ми каза да почистя с йодасепт течен и марля ,и до сега правя това (нищо не каза за тетанус).Личната лекарка разбра днес (След четири дни)и каза че трябва Тетанус.Притеснявам се да не направи реакция,защото е дете с Малкомозъчна атрофия-Атаксия и беше правил сериозна реакция от Деган. Ваксини има слагани само до една годинка,сред това няма.Няма Тетанус.Какво да правим.Много се притеснявам
    от Rumyana Yordanova | 05.12.2020 01:22

Здравейте,д-р Цончев! На 3-ти, вечерта, четвъртък ме ухапа котарака, който не излиза навън /освен, че понякога се измъква на стълбището, включително и предния ден и се сби с един друг - от там ми идва и притеснението /.Ухапването според мен е повърхностно. Раничката е спокойна, но има леко зачервяване около нея. Имам ТАП от 05.05.,преди 7 месеца. А преди 2-3 години съм си сложила редовната ваксина срещу тетанус /1961 г. съм родена /.Много съм притеснена, имам страх от зарази. Трябва ли сега да си сложа отново ТАП и има ли време за това. Благодаря предварително!
    от Жулиета Красимирова | 27.11.2020 20:04

Добър ден имам ваксина против тетанус но се надува зачервяване и от днес тече гной ваксината е сложена преди 2 сидмици.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.10.2020 12:36

Обикновено децата са с активна имунизация и рядко има нужда от реимунизация особено ако раната е чиста и спокойна.
    от Aneliq | 04.10.2020 09:45

Здравейте! Дъщеря ми вчера си удари главата в остър ръб. Раната е около 1 см, не тече кръв само е прокървена повърхностно. Има ли нужда от имунизация против тетанус и в случай, че има проблем ли ще е това, че са минали 24 часа? Благодаря.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 20.09.2020 16:07

Ако раната е спокойна - по-скоро не.
    от Alessandro Nesta | 19.09.2020 10:15

Здравейте, нощес ми се парче сткълце в стъпалото. Започна да си капе обилно кръв, лиснах малко спирт в раната и напръсках с "ЦиКатридина". Превързах се и легнах. Стъкълцето към 2см дълго и 3мм широко е проникнало по дължина на стъпалото/не в дълбочина/, и там докъдето е стигнало леко при натиск и като стъпвам усещам лека тъпа болка. Нуждая ли се от инжекция против тетанус или? На 42г съм, със здрав организъм.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 09.09.2020 18:46

Според мен не е задължително. Раната нали е спокойна?
    от Лилия | 06.09.2020 04:26

Здравейте, Вчера сина ми на 1г. и 3м. счупи чисто новата ми метличка вкъщи и си поряза коляното на огънатата ламаринка. Раната е дълбока 2-3мм, тече кръв, промих с кислородна вода(облях 2 пъти) и пръснах Цикатридина. Педиатърката ни спомена за възможна реимунизация за тетанус по наше желание, явно иска да се застрахова, но близките ме посъветваха да не бия на детето. Вие как мислите? Благодаря Ви предварително!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.09.2020 09:36

Ивелине, добре е да се направи ТАП до 72 часа от травмата. Промивайте с каквото имате, най добре с браунол
    от Доц. д-р Цончев, дм | 02.09.2020 09:35

Полина - добре е така
    от Ивелин Иванов | 01.09.2020 20:50

Здравейте днес Към 14 часа настъпах раздясала арабицова мрежа която е била в гълабарник и цялата е в изпражнения. Нястото се поду и има лек оток. Но няма близка клиника покрай мен. Как мога да пеомия раната и имали повод за притеснения?
    от Polina | 01.09.2020 00:28

Здравейте.Днес ритнах счупена мръсна бутилка,вървейки по улицата. Срязах си два пръста , тече доста кръв.Фелдшер промо раната след известно време и казаха,да реша искам ли ТАП. Не си сложих, но после се върнах да ми сложат. Правилно ли постъпих? На 32г съм, без реимунизация на 25г
    от Доц. д-р Цончев, дм | 15.08.2020 20:26

Ако към днешна дата раните са спокойни, няма подуване и зачервяване - няма проблем.
    от garvan14 | 11.08.2020 12:41

Здравейте! Порязах се на домашен нож, с лека повърхностна рана, но имах допир и с ръждиви неща след това. На следващия ден пък се ударих на ръждясала ламарина, поради което ми се получи рана с размер 1-2 мм. Малка е и дори не тече кръв, макар че се вижда кръв вътре в нея. Последната ми ваксина е преди малко повече от 1 година. Има ли повод за притеснение?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.08.2020 20:35

Ако раната е спокойна - дане се ппритеснява жената.
    от gazara_9417 | 06.08.2020 18:15

Здравейте сутринта нашето куче леко ухапа жена ми. Кучето е на 6м сами с една ваксина против бяс и 2 хапчета за обезпаразитяване. Взето от приют било е с доста кучета. Няма рана леко я одраскало сутринта било червено сега не е. Отишла е при личната за ваксина против тетанус, но и отказали защото била хремава. Следващата и ваксина за тетанус е другата година. Тя се пръска с оксикорд... Но е притеснена относно болести... И се притеснява.. Ако може да ми кажете нещо...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.08.2020 20:47

Това е ефект от ваксината. Към днешна дата вероятно детето е добре, надявам се...
    от Вероника Иванова | 28.07.2020 22:40

Синът ми е на 10години и вчера стъпи на ръждив пирон.заведох го на бърза помощ там му биха ваксина против тетанус и му промиха раната, но сега започна да вдига температура 37.4 и не знам какво да правя. Раната е с дълбочина над 1 см и около нея има отток.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 18.07.2020 17:56

Щом е хванала плътна коричка раната и мястото е спокойно, т.е. няма зачервяване, болка или секреция няма нужда нищо да правите. Оставете я, коричката постепенно ще си падне.
    от Silvi | 16.07.2020 19:41

Благодаря Ви много, това ме успокои плюс, че раната вече хвана плътна коричка. До колко дни трябва да продължа да промивам или да я мажа с нещо?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.07.2020 18:59

Въобще не ви трябва ваксина според мен.
    от Silvi | 16.07.2020 13:03

Забравих да добавя, последната ми ваксина е преди 4 години когато бях на 25.
    от Silvi | 16.07.2020 09:45

Здравейте Д-р Цончев, Вчера си ударих главата в секцията/ от пдч/ в резултат на което имам прорезна рана около 2 см- веднага я промих с кислородна вода и йодасепт. Днес вече е хванала коричка и не кърви. Вечерта ходих до спешното и от там ми препоръчаха за всеки случай да си бия тетанус, но в момента съм в подготква за инвитро, което ще бъде след седмица и ме е страх за странични ефекти при евентуална бременност. Моля за ъвет необходима ли е ваксина в този случай? Блгодаря Благпдаря
    от Доц. д-р Цончев, дм | 10.07.2020 10:43

Според мен няма нужда. Раничката нали е спокойна?
    от yuliana | 06.07.2020 09:11

Здравейте, Вчера докато вървях усетих леко убождане в петата. Като погледнах имаше малко кръв и след това забелязах че на джапанката има забито малко пиронче. Не можах на момента да го промия и го направих като се прибрах. Имам черна точица, но не виждам рана. Явно леко ме е боцнашло. Последната ми ваксина трябваше да е минала година, но така и не я направих. Сега препоръчително ли е да си направя имайки в предвид ситуацията?
    от Nnikolov | 05.07.2020 21:59

Здр, да спокойна е, благодаря за отговора.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.07.2020 15:20

Ако към днешна дата раната е спокойна няма повод за притеснение.
    от Nnikolov | 03.07.2020 17:54

Здр днес настъпих пирон, направиха ми тетанус и прониква. Крака ми е спокоен и не ме боли. Докторката каза, че ако се надуе ще трябва антибиотик. Въпроса ми ако се надува или отича до колко време става това, сега е 10ч след обаждането?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.06.2020 13:51

Нормално е, ще спадне от самосебеси, не го пипайте и не го третирайте с нищо (мазила или компреси)
    от Вел | 29.06.2020 01:53

Здравейте, преди 3 дни се убодох на ръждясала тел, потече кръв. Моя близка мед.сестра ми сложи Тетатокс. На 2-3 ден се пилучи голям зачервен оток 5-6см. Забравих да и кажа, че преди 2г ми направиха задължителната имунизация. Опасано ли е честото поставяне на ваксина. Възможно ли е да развия алергия?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 27.06.2020 20:07

Ако раната е спокойна - не виждам причина спешно да се поставя ТАП.
    от Слави | 24.06.2020 23:04

Днес си набучих показалеца на ръждясала ножица за стригане на овце. Потече малко кръв и продължих да чистя кален чесън. След 2 часа промих набученото със спирт И кислородна вода.Не ми е правена ваксина от 30 години. На 53 г. съм. Чудя се утре да отивам ли при л.л.за ваксина против тетанус.
    от Nasko | 21.06.2020 10:30

Сина ми вчера се одра на един стар и ръждясъл сандък, потече кръв,раната е около 4-5см,почистихме я с йодасепт,но се притеснявам и незнам дали е нужно да му се бие тетанус,моля дайте съвет!Благодаря предварително
    от Димитър | 16.06.2020 21:12

Благодаря за информацията !!! Желая ви много здраве
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.06.2020 19:22

Димитър - принципно по имунизационен календар ние имаме противотетаничен имунитет. Поставянето на ТАП при съмнително нараняване е с идеята да се подсили този имунитет, така че за да се каже колко време "държи" една ваксина след поставяне трябва да се направи измерване на антитела примерно на 3ти 6ти 9ти месец и т.н., което е сравнително сложно упражнение и според мен няма смисъл. Аз лично през 30 годишдната си практика не съм виждал тетанус в развита клинична картина, така че вероятно всички си имаме достатъчен имуитет и ТАП профилактиката която се прави си върши работата.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 16.06.2020 19:18

Силви, ако раната е спокойна няма смисъл от ТАП.
    от Димитър | 12.06.2020 01:02

Здравейте , Интересуваме при поставяне на тап за тетанус колко време пациента е защитен. TETАТОКС (ТАП) ампули 0.5 мл - това ли е препарата който се поставя при спонтанна рана ? А ваксината която е с трайност до 10 години против тетанус - какъв препарат е и как се казва ?
    от Silvi | 11.06.2020 20:36

Здравейте, Днес се порязах на кухненско ренде с гладко острие тип нож докато режех картоф. Раната е доста дълбока и кърви няколко часа вече на пресекулки. Постоянно я промивам с кислородна вода, но се притеснявам дали трябва да си бия ваксина против тетанус. На 29 години съм и доколкото помня преди около 4 години, последно ме ваксинираха, Благодаря!
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.06.2020 17:57

Според мен не трябва.
    от Димитър | 08.06.2020 17:27

Здравейте, днес във фитнеса се нараних на един метален уред ( нямаше видими замърсявания и ръжда ). Раната не е дълбока , но имаше кръв . Вчера при преместване на едно пърче меден проводник се прободух на един от пръстите . Проводникът е съхраняван на открито и имаше прах по него На 20. 04 . 2020 ми беше поставен тап за тетанус , защото се нараних на една метална конструкция. Трябва ли да се притеснявам от тези нови рани и да поставя отново Тап
    от Доц. д-р Цончев, дм | 31.05.2020 19:38

Според мен няма смисъл.
    от Yani | 29.05.2020 07:12

Здравейте, вчера след обед докато рових в едни кашони на вилата, се изправих и си блъснах главата отгоре във ръба на една ръждясала тенекия. Текна малко кръв. Раната не е дълбока тъй като е на главата и там няма много какво да пробие около 5мм широка. Преди 15 месеца ми сложиха ваксина против тетаност, но ми казаха че тя пази само 6 месеца. Мога ли пака си бия ваксина, а и трябва ли и проблем ли е в тея ковид времена. Към момента раната е спокойна, затворена, леко подуто е мястото и ме боли само ако го натисна. Благодаря предварително

Напиши отговор
271 намерени, страница 1 от общо 6