Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | убождане на трън

Напиши отговор
  • RE: убождане на трън
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.04.2020 19:56

Не, няма смисъл.
    от Ralitsa Jeleva | 25.04.2020 14:27

То рана реално няма, една дупчица е, която едва се забелязва. Притеснява ме, че усещам лека болка, но не е точно на раната, а покрай нокътя на пръста. Вероятно кожичките на нокътя просто са раздразнени, защото усещам дискомфорта при допир до тях, но това все пак не ме успокоява напълно. Има ли смисъл да се бие ТАП една седмица след нараняването?
    от Доц. д-р Цончев, дм | 24.04.2020 18:16

Не е необходимо според мен. Към днешна дата нали е спокойна раната?
    от Ralitsa Jeleva | 21.04.2020 20:24

Здравейте, Преди два дни при почистване на терасата вкъщи си набодох пръста на нещо остро на земята, предполагам някаква клечка. Притеснява ме това, че в последните две седмици се беше насъбрала пръст и прах от дъжда и вятъра (терасата е по-отворена), а предния ден се беше разсипало малко от чувала с използваната тоалетна на котката ни, който бяхме приготвили да изхвърляме. Убождането доведе буквално до една точица, която измих с вода, а после почистих и със спирт. Знам, че звучи малко хипохондрично, но ми се иска да знам дали има повод да се притеснявам. На 33г съм, като не си спомням на 25г да ми е бита ваксина, но заради ухапване от куче в края на Март миналата година ми биха ТАП. Бих се радвала да ми отговорите дали е необходимо да се бие отново при толкова малка рана, но пък с някаква вероятност да е заразена.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.04.2019 20:20

Идете да види пръста личният ви лекар и той ще прецени дали да се прави ТАП. Принципно трябва да имате имунитет
    от Vpp233 | 01.04.2019 09:13

Здравейте, вчера докато се разхождахме из разни дръвчета и храсти, явно се убодох някъде, дори не усетих, но малко след това започна да ме боли убодения пръст (като рана беше една малка точка, нищо особено). Не обърнах внимание, но с минаване на часовете, започна да ме боли все повече при движение и дори пръстът леко се поду, а раната вече почти не личи къде е, не е зачервено мястото. Въпросът ми е, дали трябва да се бие евентуално тетанус и какво може да причинява тази реакция, защото днес болките продължават? Благодаря предварително!
  • Re: убождане на трън
    от Светлана | 17.06.2018 10:43

Благодаря много, успокоихте ме, лек и усмихнат ден!
    от д-р Ралица Правова | 17.06.2018 09:51

Не, не виждам необходимост.
    от Светлана | 16.06.2018 07:32

Здравейте, значи в нашият случай - убоден пръст на крака с осил няма нужда да се прави ТАП, така ли? Не е ухапана или нещо такова, не е игла или стъкло, осил е .Рана дефакто няма, стои като точица, няма възпаление нито я боли. А и минаха 2 дена вече :(
    от д-р Ралица Правова | 15.06.2018 23:02

В различните клиники правилата след последна реимунизация за поставяне на ТАП отново - се различават. По листовка препоръките са ако е минала повече от 1 година от последната реимунизация да се постави отново ТАП, в случай на нараняване и наличие на замърсяване. Индикации за поставяне на ТАП са както замърсени открити рани, така и след ухапване от кърлеж, куче, змия. Продължителността на имунитета след поставена ваксина срещу тетанус и дифтерия е 10 години, поради което и в имунизационния календар на България след бустерната доза на 17-годишна възраст последващите дози са на 25г., 35г., 45г. и т.н. За рани, които са дълбоки, замърсени с почва, близо до главата - ТАП може да се постави дори, ако след последната Ви реимунизация са минали по-малко от 6 месеца.
    от Светлана | 15.06.2018 18:57

И моля ако имате време да ми отговорите на 2 въпроса - сега са минали 2,5г. от реимунизацията й , до следващата ли е активна ваксината или при по-сериозна травма трябва ТАП( защото ми пълнят разни медицински лица главата , че трябва едва ли не на всяко нараняване :evil: ), и друго - кои рани са повърхностни и дишащи, до каква дълбочина, за да мога и аз някак да преценя и да не се шашкам излишно? Наистина го оценявам и благодаря!
    от Светлана | 15.06.2018 18:43

Между другото се оказа осил, не очакваш че имат такава сила, че да пробият кожата :shock: . Към момента няма рана а като боднато, не я боли нито сърби, надявам се наистина всичко да е наред. Отново благодаря и лека!
    от Светлана | 15.06.2018 18:34

Благодаря, здраве и спокойствие и на вас :)
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.06.2018 19:29

Няма страшно, детето си има имунизация.
    от Светлана | 14.06.2018 16:41

Здравейте, докторе! И моята малка дъщеря вчера вечерта се убоде на трън при игра на двора , на 8 и половина е, раничката е дълбока около милиметър, съвсем малка е, намазахме със спирт и после след половин час със йод. Днес не я боли, затворена изглежда раничката, но мен ме затресе паниката, защото пише, че бактерии влизат и при най-малките рани, а мен тоя тетанус нещо ми влезе в главата, ужас! :oops: Трябва ли да й слагам ТАП или няма смисъл и има достатъчен имунитет от ваксините досега! Питам, защото знам че нашата лекарка ще ми се изсмее направо ако й покажа раничката.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 14.10.2014 15:20

Ако раната е спокойна по-скоро не. Нали си имате ТАП имунизациите според имунизационния календар?
  • убождане на трън
    от Mariq Ilieva | 13.10.2014 11:52

Нужно ли е Тап да поставя.на 34 год съм.рана няма само убождане, но имаше кръв . Благодаря предварително.

Напиши отговор