Инфекциозни болести и паразити. Хепатит | Бяс-голямо притеснение

Напиши отговор
  • RE: Бяс-голямо притеснение
    от Алекс Величкова | 12.02.2019 21:16

Здравейте,моля за помощ.Преди 5 дни ме нахапа по пръста на ръката малка улична котка.Отидох до Александровска болница,където има противобесен кабинет.Там ми казаха,че ще ми сложат ваксина против Тетанус.Беше четвъртък,казаха ако искам противобясна да отида в петък или в събота,отидох в неделя.Днес вторник получих разстройство.Навреме ли ми е сложена ваксина и може ли да има общо разстройството с Бяс? Моля за помощ.
  • Re: Бяс-голямо притеснение
    от ivan | 12.01.2018 17:52

Rrreessoo,подобни изследвания няма правени.Все пак говорим за болест със 100% смъртност и експерименти при човек няма как да се правят с подобно нещо така че да имат 100% достоверност.Ваксините които са лицензирани за българския пазар са Рабипур и Верораб.И при двете има изследвания на титъра впоследствие които говорят че в основни линии имунитет се запазва някакъв за около година до две след ваксинацията.При някои ваксини които не са лицензирани на страната производителя говори дори и вероятно за доживотен имунитет,но не е много сигурно.Препоръките обаче са при ново ухапване да се прави нов курс,като някои от производителите препоръчват да е съкратен-ако е през първата година-1 доза,ако е след 1година-3дози.При неваксиниран човек схемата е с 6дози.Профилактична ваксинация се прави с 2дози.Това дотук е за Верораб. При Рабипур първоначалния курс при неваксиниран преди е 5 дози.При повторно ухапване до 2год. се правят само 2дози.След 2год. препоръчват нов пълен курс.А профилактичната ваксинация се прави при нея с 3дози. Правете разлика също така между ваксините и готов имуноглобулин.От него в БГ е лицензиран само Имогам Рабиес.Той не се използва профилактично,а целта му е да забързи имунния отговор,защото само ваксина често е недостатъчно бърза при ухапвания по главата или силно инервирани участъци като върховете на пръстите на ръката. В момента в страната случаи на бяс при животни няма от 2009год. насам,напрактика с изключение на един спорадичен.В момента продължава да тече програмата за имунизация на дивите хищници.Профилактична ваксинация се препоръчва основно при ветеринари,спелеолози и прочие зоолози и горски работници,които се занимават с препариране на диви животни или ежедневна обработка на кожи и т.н. и имат непосредствен контакт с животни като лисица,мечка,вълк,прилепи.Дори и за тях в момента е безпредметна ваксинацията.Ако не ви е ухапало животно,одраскало,олигавило рана или попаднала слюнка в око-то шанса от заразяване е нулев и не ви е нужно нищо.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 11.01.2018 20:40

Oтговор: Реимунизацията се прави след 1 година еднократно и след това на всеки три години. Препоръчителна е за хора, работещи в горското стопанство. Разтворената ваксина се използва веднага.
    от hridjd | 09.01.2018 12:50

А за времето на имунитет може ли да отговорите?Става въпрос най-общо казано колко време приблизително организма трябва да има някакъв имунитет.Чувал съм,че ловци и горски се имунизират превантивно,последните няколко години много голяма част от времето ми минава точно в гористи и диви райони и започвам да обмислям и аз дали да не се имунизирам превантивно,но не знам дали има смисъл след като имам пълен едномесечен курс с 5 ваксини след ухапване от куче преди две години и половина.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 08.01.2018 21:22

radostinka 9 доколкото знам - не
    от hridjd | 08.01.2018 16:29

Здравейте.Да попитам знаете ли колко време организма има имунитет след прекаран курс с 5 броя ваксини за един месец?
    от ivan | 06.01.2018 19:14

Дивото прасе рядко пренася въпросната болест.Типичните начини за заразяване са ухапване,одраскване,попадане на слюнка върху прясна рана или в окото.Случаи на бяс при животни в БГ няма от 2009год. насам,напрактика с изключение на един спорадичен.В момента продължава да тече програмата за имунизация на дивите хищници.Последния случай на болестта при човек в БГ е от 2001ва.Теоретично заразяване по този начин който описвате все пак е възможно,но е изключително малко вероятно.Което при конкретната епидемиологична обстановка в страната и вида на животното прави ваксинацията напълно безпредметна.Ако много се притеснявате-идете и си изискайте курс с Верораб,но според мен е абсолютно ненужно.
    от radostina | 12.12.2017 00:41

Здравейте доктор Цончев, много моля да ми кажете има ли вероятност да се заразя със бяс след като се порязах с кървавия нож при обработка на месо от диво прасе.Личната лекарка ме ваксинира с ТАП и за бяс нищо не каза,оттогава минаха 7 дни но аз съм много притеснена.
    от radostina | 12.12.2017 00:22

Преди седмица докато обработвах месо от диво прасе се порязах с кървавия нож,личната лекарка ми направи ваксина ТАП и каза,че за бяс няма нужда.Много моля доктор Цончев да ми каже може ли чрез кръв да се получи заразата.
    от Доц. д-р Цончев, дм | 05.09.2013 15:39

Нормално, не виждам нещо притеснително в това.
    от Georgi | 03.09.2013 10:20

Link Как да реагирам на подобна новина????
    от Доц. д-р Цончев, дм | 01.09.2013 10:21

Това с кучето... като се запилее из кварталите...
    от Georgi | 29.08.2013 20:49

Благодаря ви за отговора д-р Цончев.Притеснението ми идва от това че четох че вируса се предава и от одраскване.Днес обикалях квартала да локализирам кучето но без успех.Наистина цялата тази история ми вляе адски зле...
    от Доц. д-р Цончев, дм | 29.08.2013 19:56

Не се притеснявайте излишно. Доколкото разбирам не става въпрос и за сериозно нараняване, така че да се предаде евентуална зараза.
  • Бяс-голямо притеснение
    от Georgi | 29.08.2013 02:03

Добър вечер.Искам да споделя с вас какво ми се случи преди около 7 дни понейе реално от тогава сън не ме хваща от притеснение.С прятелката ми си вървяхме сутринта спокоино по улицата когато едно куче изкочи и ме захапа за крака.Не успя да ми нанесе някакви сериозни вреди(дори и кръв не потече а бях с къси шорти).имаше лека драскотина и следа как се е опитало да захапе стабилно.Забелязах че кучето побягна към бездомник които се оказа стопанина.Каза че то по принцип не скачало и било добро...имаше още едно което беше вързано и тои го дърйеше.Прибрахме се в нас и измих местото със сапун.След ден отидох до спешня център във Варна където буквално ми се исмяха и ми слойиха само тетанус.За бяс никои нищо не спомена.Прибрах се и се разрових в интернет от което косите ми настръхнаха...каква страшна болест.Реших да си поставя ваксината но за нещастие(естествено като знам какъв карък съм се разболях от бронхит).Лекарката ме посъветва в това състояние да не слагам ваксина защото е много опасно след тетануса и бронхита...Сега се опитвам да локализирам кучето за да се уверя че е здраво но предполагам си представяте какъв ми е шанса в град като Варна.Не знам дори колко време трябва да го следя за да разбера дали е болно.Не знам дали не е късно вече да ми слагат ваксина....Моля ви даите ми съвет защото нервите ми наистина не издърйат.Как е редно да постъпя според вас.Рана няма и следа от ухапване също но аз съм си космат и ми е трудно и да видя.Ухапването беше малко под прасеца.Моля за съвет и благодаря предварително!Извинявам се за грешките но пиша с помоща на трансатор от латински понейе не мога да си настроя кирилицата.Още веднъш се надявам някои да ми даде съвет защото се побърквам вече 7 ден.

Напиши отговор